kalendarz triathlon

buty na długie dystanse

Wszyscy jesteśmy "sprzęciarzami". Pochwal się swoim ekwipunkiem lub podyskutuj na temat rynkowych nowości.

buty na długie dystanse

Postprzez lorak » 18-02-2017, 10:45

hej hej,

odwieczny temat :)

Po raz kolejny szukam butów na długie dystanse.. zależy mi na czymś co będzie miało na prawdę dobrą amortyzację, przy zachowaniu przystępnej ceny.

Miałem już Adidasa Supernova Glide Boost 7 - zajebisty but, ale bardzo szybko przetarły się zapiętki (reklamacja->zwrot kasy), miałem też NB 1080 - też super mi się biegało, ale popękała zewnętrzna tkanina w miejscu zgięcia stopy (również reklamacja -> zwrot kasy).

Chciałbym kupić coś co będzie tak dobre jak wspomniany Adidas czy NB, ale ponadto żeby chociaż sezon wytrzymało :P

Teraz biegam w starych Pegasusach 31, buciki idealne, ale powyżej 1,5h biegu brakuje mi trochę amortyzacji. Idąc za ciosem przymierzałem się do Vomero 9 i 10, po cichu liczyłem, że będzie to Pegasus z nieco lepszą amortyzacją, niestety żaden mi nie podszedł. W 10 latałą mi pięta, a jednocześnie cholewka była bardzo wąska, natomiast 9 wydała mi się mega szeroka i odniosłem wrażenie jakbym stał na obcasach.

Nimbusy? mierzyłem 17 oraz 18 i nawet mi leżą, choć nie do końca pasuje mi festyniarski design i wysoka cena.

W jakich butach Wy robicie długie wybiegania? Polecicie jakąś alternatywę dla wspomnianych modeli?
42,195km - 4:22:26
21,098km - 1:39:42
10km - 44:35
IM - 11:21:07
1/2 IM - 5:25:07
1/4 IM - 2:55:09
5i50 - 2:43:21
lorak

Re: buty na długie dystanse

Postprzez SirByk » 18-02-2017, 18:24

Miałem dwa razy Adidas Energy Boost 2, wymieniałem je po przebiegu około 1000km, super dawały radę, obecnie mam przebiegnięte około 500km w Nike Pegasus 33 - wyraźnie mniejsza amortyzacja ale też ok (kupiłem je bo była super okazyjna cena). Polecam w szczególności te pierwsze wymienione.
Wyniki
2014 - 2:35:40 - 1/4 IM Nieporęt, debiut
2015 - 5:20:19 - 1/2 IM Poznań
2017 - 3:23:50 - Maraton Kraków
SirByk

Postprzez kuffs » 18-02-2017, 19:56

Mam pronację i też zależy mi na amortyzacji. Polecam Brooksy Adrenaliny. Kapciowate. Amortyzacja super.
kuffs

Postprzez kajet » 18-02-2017, 20:07

Mocno pronującym polecam Brooks Vapor. To były moje pierwsze buty. Mam nadpronację jak kaleka, ważyłem ponad 90 kg przy 180 cm i jeszcze lądowałem centralnie na pięcie. Buty wygodne jak kanapa. Aha, i nie są jakieś strasznie wolne, chyba że ktoś biega 10 km poniżej 40 minut, to wtedy nie wiem.
"People tend to break and don't want the pain anymore. He ([Sanders]) just seems to fucking enjoy it" - S. Kienle
https://enduhub.com/pl/kajet/
kajet

Postprzez kuffs » 18-02-2017, 21:45

To powiem Ci, że super masz czasy jak na nadpronację. Pogratulować. A nie siadają Ci kolana od pronacji. U mnie już się zaczyna. Dwóch ortopedów zgodnie stwierdziło, że zmiany zwyrodnieniowe są od pronacji. Złe lądowanie stopą na ziemi itd.
kuffs

Postprzez robin_ldz » 18-02-2017, 21:50

Amortyzacja w Pegasusie mocno się zmieniła. Biegam w tym modelu chyba od edycji 28, od 2 tygodni mam 33 Shield i jakoś nie mogę się z nimi zakumplować. Są jakby "płytsze", amortyzacja wyraźnie mniejsza. Za to Supernova Glide to jest miękki bambosz. Jeśli nie jesteś bardzo ciężkim zawodnikiem, możesz spróbować Mizuno Rider, albo Brooks Ghost - oba modele to fajny kompromis między wagą i amortyzacją.
You'll Never Walk Alone
robin_ldz

Postprzez Ogut » 18-02-2017, 23:06

Jako pronator na asfalt używam Brooks Ravenna. Mam już trzecią parę. Ostatnio kupiłem wersję 5 na wyprzedaży za 240zł. Dają radę. W terenie biegałem w Salomonach XT Wings 3, ale już nie do kupienia :-( Fajne buty, zrobiłem w nich trzy setki tylko raz straciłem paznokieć. Teraz mam Adidas Response Boost Trail i to są dopiero miękkie kapcie. Brzydkie strasznie, ale wygodne.
Ogut

Postprzez kajet » 18-02-2017, 23:07

kuffs napisał(a):To powiem Ci, że super masz czasy jak na nadpronację. Pogratulować. A nie siadają Ci kolana od pronacji. U mnie już się zaczyna. Dwóch ortopedów zgodnie stwierdziło, że zmiany zwyrodnieniowe są od pronacji. Złe lądowanie stopą na ziemi itd.

Dzięki. Staram się nadrabiać techniką - nie lądować na pięcie, skracać krok, atakować kolanem (a nie stopą), zmniejszać wybicie w górę. Zresztą na początku w obecnych butach treningowo-startowych z mniejszą stabilizacją (Brooks Racer ST5 - kapitalnie mi się w nich biega, ale zakończyli serię, kupiłem drugą parę na przyszłość) przy lądowaniu na pięcie bolała mnie trochę kostka i kolano, potem przestała - jak sądzę, dzięki przeniesieniu lądowania na środek stopy.

Fizjo kazał robić na berecie (poduszce sensomotorycznej) ćwiczenia wzmacniające mięśnie wokół stawu skokowego i się rolować, szczególnie czwórki. Miałem mały problem z kolanem (aczkolwiek wydaje mi się, że wywołany bardziej przez mocne treningi rowerowe), bo wg fizjo czwórka musiała za ciężko pracować przy stabilizacji mojej krzywej nogi i się spięła, ciągnąc rzepkę kolanową.

Mam 35 lat i termin "zmiany zwyrodnieniowe" trochę mnie przeraża. Zakładam, że jeśli zacznie się dziać coś niepokojącego, to organizm mnie uprzedzi bólem. Jak było u Ciebie?
"People tend to break and don't want the pain anymore. He ([Sanders]) just seems to fucking enjoy it" - S. Kienle
https://enduhub.com/pl/kajet/
kajet

Postprzez kuffs » 19-02-2017, 10:06

Z 10 lat temu ot tak sobie spuchło mi lewe kolano. Diagnoza to zwyrodnienie. Fizjo mnie oglądnął i powodem pronacja w lewej stopie, przy czym to nie jedyny powód zwyrodnienia. Sportowcem nigdy nie byłem i temat odpuściłem. Zacząłem truchtać 3 lata temu, potem Tri i któregoś razu lewe kolano się odezwało, zabolało. RTG i potwierdzenie zwyrodnienia. Ortopeda stwierdził, że źle nie jest i nie widzi sensu żebym rezygnował, ale przystopował z bieganiem. Kwas hialuronowy w kolano i trenuję sobie dalej, choć faktycznie biegam mało. Buty to specjalnie kupuje sobie kapciowate, do tego specjalna wkładka. Tempo mam słabe bo trzymam się 5min/km i tyle z bieganiem. Wolę pedałować i pływać przy czym pływanie dla kolan to samobójstwo (przeprost kolana). Nauczyłem się biegać ze śródstopia. Reszta techniki jest mi obca. Jakbyś znalazł na jakiś filmikach ćwiczenia które robisz na wzmocnienie mięśni wokół kolan to było super.
kuffs

Postprzez Slim_ » 19-02-2017, 10:21

Tez koslawie do wewnętrznej.
od 3 lat w jednych butach Asics GT 1000 tzn, po jednej parze na rok ;)
Ten model raczej nie do kupienia ale warto zwrocic uwage na nowsze modele z linii GT . Cena nie zabija
Slim_

Postprzez Slim_ » 19-02-2017, 10:49

Ścigam się sam ze sobą i na razie co roku wygrywam..

HIM Malbork 2016 - 5.19.19
Slim_

Postprzez kuffs » 19-02-2017, 11:31

Buty wyglądają super

https://nbsklep.pl/new_balance_m860bw6.html

W tych teraz biegam i mam średnie odczucia
kuffs

Postprzez robertino » 19-02-2017, 11:36

te Asicsy GT 1000 miałem. Faktycznie nieźle amortyzują.

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
robertino

Postprzez MaciejM » 19-02-2017, 11:40

Slim_ napisał(a):Tez koslawie do wewnętrznej.
od 3 lat w jednych butach Asics GT 1000 tzn, po jednej parze na rok ;)
Ten model raczej nie do kupienia ale warto zwrocic uwage na nowsze modele z linii GT . Cena nie zabija

GT 2000 dla pronatorów, są ok. Podczas długich wybiegań po asfalcie amortyzacja daje radę. Przy szybszym bieganiu, już gorzej wypadają.
Buty, do klepania kilometrów podczas bazy :)
MaciejM

Postprzez robertino » 19-02-2017, 11:45

od dłuższego czasu nurtuje mnie pytanie, czy do długich wybiegań faktycznie powinniśmy używać butów z większą amortyzacją? Czy przy prawidłowej technice (lądowanie na śródstopiu, odpowiednia kadencja, itd.) faktycznie amortyzacja ma aż takie znaczenie? Tyle się mówi o butach minimalistycznych, bieganiu na boso, a z drugiej strony mamy buty, które mają SuperHiper amortyzację. Jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Bo ja się skłaniam do tego, że prawidłowa technika biegu wraz z odpowiednim treningiem powinny wyeliminować potrzebę dużej amortyzacji.

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
robertino

Re: polecamy

Postprzez xTri pro

xTRI.pl Pro

Następna strona

Powrót do Sprzęt