kalendarz triathlon

spadek tętna podczas biegu przy stałej prędkości

W tym miejscu możesz podyskutować na tematy związane z bieganiem w triathlonie i generalnie treningiem biegowym.

spadek tętna podczas biegu przy stałej prędkości

Postprzez 1konsul » 22-01-2016, 16:15

Ostatnio ze względu na niższe temperatury zacząłem trochę biegać na bieżni. Zauważyłem, że podczas dłuższych sesji, powiedzmy powyżej 50 minut spokojnego biegania, spada mi puls. Wcześniej nigdy nie doświadczałem tego typu zachowania pulsu - raczej przy stałej prędkości powoli dryfował do góry, co jest chyba zjawiskiem normalnym (dryf tętna). Teraz mam tak, że następuje spadek i powiedzmy kolejne 30-40 minut biegnąc przy dokładnie tej samej prędkości tętno jest zauważalnie mniejsze, o powiedzmy 6-8 uderzeń. Nie sądzę aby zmieniała się moja technika biegu, zresztą przy zmianie podejrzewałbym raczej wzrost niż spadek tętna. Podczas biegania popijam sobie izotonik. Jedyne podejrzenie jakie mam jest następujące: być może organizm zaczyna pozyskiwać energię w inny sposób po spadku zasobów glikogenu i energia zaczyna być pozyskiwana głównie z tłuszczy. Nie czytałem jednak nigdzie aby różny sposób pozyskiwanej energii wpływał na tętno. Jakieś pomysły?
1konsul

Re: spadek tętna podczas biegu przy stałej prędkości

Postprzez hadwao » 22-01-2016, 17:43

A to tylko na bieżni się dzieje? Być może Twoja bieżnia ma taki feler jak niektóre trenażery, że wraz z nagrzewaniem zmienia się jej prędkość. Przykładowo część trenażerów magnetycznych ma coś takiego, że jak się rozgrzeją to przy zachowaniu danej mocy mierzonej miernikiem licznik rowerowy wskazuje coraz większe prędkości, bo ciepły mechanizm stawia mniejszy opór niż zimny. Może w Twojej bieżni jest podobny feler, tj. pokazuje Ci, że biegniesz np. 12km/h, ale po rozgrzaniu mechanizmu tak na na prawdę prędkość spada do 11km/h. Ale nie mam zielonego pojęcia jak bieżnie mierzą prędkości.
hadwao

Postprzez robertino » 22-01-2016, 18:46

ciekawe, też stawiałbym na niedoskonałość sprzętu. W przyszłym tygodniu ma być cieplej - spróbuj tego samego na dworze. Jestem ciekaw..nawet bardzo, co z tego wyjdzie.
robertino

Postprzez eni4c » 22-01-2016, 18:47

Ja był raczej to łączył z adaptacja organizmu do pracy w zamkniętym pomieszczeniu i mniejszym wydatkiem energetycznym na odprowadzanie ciepła.

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
eni4c

Postprzez hex_d » 22-01-2016, 19:09

@1konsul, a początkowe tętno na bieżni w stosunku do podobnego treningu w outdoorze jest wyższe/niższe/porównywalne? Stawiałbym osobiście na błąd pomiaru - raczej nie ma takiej możliwości, żeby tętno spadało w miarę wzrostu czasu trwania wysiłku (wysiłek jest constans), bo to by oznaczało, że im dłużej biegniesz, tym bardziej odpoczywasz :) I raczej nie szukałbym związku pomiędzy tętnem a źródłem pozyskiwanej energii bo tętno jest miarą wysiłku, a ten jest niezależny od źródła energii - no chyba, że przyjmiemy, iż pozyskiwanie energii z tłuszczów jest mniej wyczerpujące dla organizmu niż z glikogenu - a to chyba jakaś herezja jest, bo po to własnie gromadzony jest glikogen, żeby mieć dostęp do szybko przyswajalnego źródła energii.

eni4c napisał(a):Ja był raczej to łączył z adaptacja organizmu do pracy w zamkniętym pomieszczeniu i mniejszym wydatkiem energetycznym na odprowadzanie ciepła.

Gdyby tak było to rekordy świata w biegach długodystansowych padałyby w biegach rozgrywanych na Saharze. Jest wprost przeciwnie - jeżeli temperatura ciała względem temperatury otoczenia jest zbliżona, organizm musi wydatkować więcej energii na chłodzenie ustroju - inaczej mówiąc, musi więcej wypocić, żeby temperatura ciała nie przekroczyła krytycznej. Gdyby nie pot tak by się stało, bo ciągła praca powoduje stopniowy wzrost temperatury ciała której nie można obniżyć przekazując ją do otoczenia, ponieważ ma ono temperaturę zbliżoną. Tu działa zasada zasada zachowania energii czy jakoś tak - tak samo działa układ chłodniczy w aucie.
Z roku na rok powoli do przodu:
(sezon '14 na '15)
1/2IM lepiej o 18 min
1/4IM lepiej o 12 min
Olimpijka lepiej o 6 min
Sprint lepiej o 14 min
hex_d

Postprzez superfrog » 22-01-2016, 20:47

[quote="hex_d"]bo tętno jest miarą wysiłku, a ten jest niezależny od źródła energii - no chyba, że przyjmiemy, iż pozyskiwanie energii z tłuszczów jest mniej wyczerpujące dla organizmu niż z glikogenu - a to chyba jakaś herezja jest, bo po to własnie gromadzony jest glikogen, żeby mieć dostęp do szybko przyswajalnego źródła energii.
[/quote]

Związek pomiędzy terenem a źródłem pozyskiwanej energii jest według mnie oczywisty. Na niskim tętnie spalane są tłuszcze, chyba ponad 2x bardziej wydajnie od glikogenu. W miarę wzrostu intensywności wysiłku rośnie tetno i rośnie udział energii z glikogenu, dużo mniej wydajna energia. Tutaj organizm męczy się bardziej. Wydziela się kwas mlekowy, kiedyś uważany za główna przyczynę zmęczenia.

Co oczywiście nie tłumaczy dryfu tętna w dół.
superfrog

Postprzez superfrog » 22-01-2016, 20:50

*związek pomiędzy tętnem a źródłem...
sry za słownik
superfrog

Postprzez hex_d » 22-01-2016, 21:06

superfrog napisał(a):Związek pomiędzy terenem a źródłem pozyskiwanej energii jest według mnie oczywisty. Na niskim tętnie spalane są tłuszcze, chyba ponad 2x bardziej wydajnie od glikogenu. W miarę wzrostu intensywności wysiłku rośnie tetno i rośnie udział energii z glikogenu, dużo mniej wydajna energia. Tutaj organizm męczy się bardziej. Wydziela się kwas mlekowy, kiedyś uważany za główna przyczynę zmęczenia.

Oczywista oczywistość, ale czy tętno zalezy od źródła energii, czy źródło energii od tętna?
Z roku na rok powoli do przodu:
(sezon '14 na '15)
1/2IM lepiej o 18 min
1/4IM lepiej o 12 min
Olimpijka lepiej o 6 min
Sprint lepiej o 14 min
hex_d

Postprzez superfrog » 22-01-2016, 21:47

No tak, źródło energii i tętno zależą od intensywności wysiłku. Czy tętno zależy od źródła energii? Nie wiem, pewnie nie. Brzmi pokrętnie, ale chyba nie zdziwiłbym się.
A może tak: intensywność rośnie, wkracza glikogen, potrzeba więcej tlenu, rośnie oddech, rośnie tetno (nieliniowo do intensywnisci)?
superfrog

Postprzez 1konsul » 23-01-2016, 10:34

Co do bieżni to sądzę że jest sprawna. biegam na siłowni tam tych bieżni jest z 10, myślę że na 3-4 już biegałem i na każdej zachowanie było podobne. pasek mam Garmina, bateria ok. myślę że nie jest to sprawa sprzętowa. biegam od początku do końca stałym tempem, ok 5:10 przeważnie. w czasie biegu co jakiś czas (np 20-30m) zwalniam na chwilę aby się napić (przechodzę do marszobiegu aby nie rozlewać napoju na bieżni) i zaraz po kilku łykach wracam do poprzedniego tempa. załączam zrzut z garmina, może nie jest optymalny ale widać na nim, że tętno nie wznosi się z czasem. te 2 spadki to przerwy na wodę. szukałem trochę na necie ale na razie nic nie znalazłem poza ciekawym artem z TrainingPeaks który załączam. wniosek z niego prosty - jak tętno w 2 połowie wysiłku tlenowego wzrasta nieznacznie (przy stałej mocy do 5%) to wg Friela jesteśmy fit i baza jest zrobiona. link: http://home.trainingpeaks.com/blog/article/aerobic-endurance-and-decoupling
nie obserwowałem u siebie wcześniej tego zachowania, jak w grudniu jeszcze biegałem w terenie to pod koniec treningów raczej miałem właśnie te +5% przy próbie trzymania tempa mniej więcej const. ale wiadomo, bieganie w terenie to zmienne warunki, głównie wiatr. poza tym nie przywiązywałem do tego takiej wagi. niemniej jednak teraz na bieżni zdziwiło mnie że biegam np 50 min powyżej 130 i jestem zadowolony że nie rośnie, a tu nagle mi się pojawiają odczyty 129, 128....mocno to dla mnie intrygujące.
Załączniki
puls.JPG
1konsul

Postprzez 1konsul » 23-01-2016, 10:59

i jeszcze jeden screen - tutaj ok 5 min mialem jakies problemy z słuchawkami, późniejsze spadki to już chwila marszobiegu na picie (tylko wzięcie na spokojnie kilku większych łyków). trudno tutaj dopatrzeć się dryfu tętna (w górę)...
Załączniki
puls2.JPG
1konsul

Postprzez PiotrS » 23-01-2016, 14:53

Stawiam na błąd pomiarowy. Bieżnia lub czujnik HR, w miarę trwania wysiłku się rozluźnia, ubytek wody, i zaczyna się gubić.
W innym przypadku jesteś cyborgiem.
PiotrS

Postprzez superfrog » 23-01-2016, 23:22

Możesz porównać równolegle z innym pulsometrem?
superfrog

Postprzez 1konsul » 24-01-2016, 10:36

Planuje przeprowadzic w najblizszym tygodniu test na trenażerze wg. takiego protokołu jak polecał Friel na blogu w kontekście tego co nazywa "coupling". dysponuje pomiarem mocy wiec warunki powinny byc dosc sterylne. podziele sie na pewno wynikami. mam nadzieje ze jednak jest to wynikiem jakies zmiany w dzialaniu biezni wynikajacej ze wzrostu temperatury napędu.
generalnie tego typu symtpomy nie sa raczej dobre. jesli ktos sie zainteresowal proponuje lekture tego artykułu: http://www.livestrong.com/article/377821-a-drop-in-heart-rate-during-exercise/ .
szperajac wczoraj nieco po necie i szukajac czegos w tym temacie trafilem tez na blogu Joe Friela na swietny art z VeloNews opisujacy potencjalne problemy kardio w wieku 50+ grupy tzw amatorskich sportowcow wytrzymalosciowych masters. art dlugi ale bardzo ciekawy: http://velonews.competitor.com/cycling-extremes - proponuje nie dawac go do czytania zonom/partnerkom :)
1konsul

Postprzez robertino » 24-01-2016, 12:44

faktycznie lepiej, żeby to była wada sprzętu
robertino

Re: polecamy

Postprzez xTri pro

xTRI.pl Pro

Następna strona

Powrót do Bieg