kalendarz triathlon

Czy jestem doperem??

W tym miejscu możesz podyskutować na tematy związane z bieganiem w triathlonie i generalnie treningiem biegowym.

Czy jestem doperem??

Postprzez Czeskom » 26-01-2016, 18:43

Witajcie!
Wczoraj podczas biegania (8x400m), nagle moje tętno zaczęło świrować. Wprawdzie czułem jakby palpitacje, ale wyniki powyżej 200 raczej prawdziwe nie mogą być (w ostatnim roku max, który uzyskałem to było chyba 185). Poniżej wykres:
Obrazek
Jak widać nie był to punktowy skok tylko więcej zapisów powyżej 200. Biegałem sam, w pobliżu budowy (może urządzenia sterujące w maszynach budowlanych mogą fałszować wynik? Może jakieś alarmy?), w masce antysmogowej (przyczadziłem się?).
Sprawa o tyle mnie zastanawia, że zdarzyło się to w środku sesji (wcześniej i później odczyty były normalne), faktycznie czułem, że serducho wariuje, ale dopiero jak trochę się uspokoiłem pomyślałem o pomiarze palpacyjnym (wyszło ok. 180 - podobnie jak na zegarku).
Ma ktoś jakiś pomysł?
Zegarek to polar rcx5 (może to on mnie tak "stuningował" :)

Przy okazji, czy ktoś wie czy z tego starego zegarka da się zautomatyzować export do Stravy?
Czy da się importować z zegarka dane do polar flow?
Ja korzystam z polarpesonaltrainer, stamtąd mogę wrzucić do polar flow (który mam połączony ze stravą), ale pliki z personaltrainera nie są automatycznie exportowane z flow do stravy.
Czeskom

Re: Czy jestem doperem??

Postprzez kajet » 26-01-2016, 19:01

Ja mam czasem zawyżone (mocno - 20+ ud./min) odczyty, gdy pasek domaga się prania. Tętno pokazywane na zegarku rośnie wtedy stopniowo, ale szybko.

Wysłane z mojego LIVE2 LTE przy użyciu Tapatalka
"People tend to break and don't want the pain anymore. He ([Sanders]) just seems to fucking enjoy it" - S. Kienle
https://enduhub.com/pl/kajet/
kajet

Postprzez MateuszP » 26-01-2016, 19:09

U mnie w przypadku w roweru czasem TomTom zaznaczał tętno powyżej 200, co raczej jest wątpliwą sprawą. Chociaż, różnie bywa. W przypadku mocnych biegów, targania za sobą opony (szczególnie pod górkę), duatlonu po zejściu z rowera to w sumie norma że jest powyżej 200. Przynajmniej tak rzecz czujnik, a w tego typu wysiłkach raczej bym mu nie ufał.

Kto to jest doper?
M- 3:13'34-Wawa 2013
HM- 1:29'13- Żywiec 2015
Standard- 2:30'53-Rawa Maz. 2015
Standard- 2:31'43-Pniewy 2015
http://www.wpfgrotterdam2021.com
MateuszP

Postprzez hex_d » 26-01-2016, 19:38

Dla mnie osobiście tętno pow 200 to nic nowego, ale maxa mam 203 bo mi przez ostatnie dwa lata spadło z 209 ;)

A w tym przypadku - bateria, punkt styku elektrod z ciałem, wada paska z elektrodami albo inny defekt- przyczyny mogą być różne.
Na stronie polara jest tez jakaś wtyczka do przenoszenia danych z personal do flow, ale tylko dla ostatnich wersji personala. Chyba rcx5 będzie się lapal, skoro rs800cx dal rade. Info o wtyczce bylo tez w skrzynce kontaktowej we flow.
Z roku na rok powoli do przodu:
(sezon '14 na '15)
1/2IM lepiej o 18 min
1/4IM lepiej o 12 min
Olimpijka lepiej o 6 min
Sprint lepiej o 14 min
hex_d

Postprzez hadwao » 26-01-2016, 19:52

Jest tez opcja schorzenia serca. Moj kuzyn, z ktorym mam kontakt glownie przez FB kiedys biegal (lata temu), a teraz juz co najwyzej truchta rekreacyjnie. Ostatnio go spytalem czemu i mi sprzedal historie po ktorej sie noje na pulsometr patrzec. Ogolnie mial skoki tetna, a potem nagle dostal takiego podniesienia, ze spoczynkowe mial 180... Nie pamietam jaka to choroba, ale dopiero operacja pomogla... Nie chce straszyc bo pewnie kwestia bledu sprzetu, ale nie bagatelizuj tematu i sprawdz czy inny pasek tez bedzie dawal takie odczyty. Pulsometr w Decathlonie kupisz za 50zl, wiec lepiej sie upewnic. Jak skoki sie potwierdza to biegiem po skierowanie na holtzera.
hadwao

Postprzez hadwao » 26-01-2016, 19:53

Jest tez opcja schorzenia serca. Moj kuzyn, z ktorym mam kontakt glownie przez FB kiedys biegal (lata temu), a teraz juz co najwyzej truchta rekreacyjnie. Ostatnio go spytalem czemu i mi sprzedal historie po ktorej sie noje na pulsometr patrzec. Ogolnie mial skoki tetna, a potem nagle dostal takiego podniesienia, ze spoczynkowe mial 180... Nie pamietam jaka to choroba, ale dopiero operacja pomogla... Nie chce straszyc bo pewnie kwestia bledu sprzetu, ale nie bagatelizuj tematu i sprawdz czy inny pasek tez bedzie dawal takie odczyty. Pulsometr w Decathlonie kupisz za 50zl, wiec lepiej sie upewnic. Jak skoki sie potwierdza to biegiem po skierowanie na holtzera.
Btw ekg masz za darmo u rodzinnego. Sam sie niedlugo kontrolnie wybieram, bo raz w roku warto zrobic.
hadwao

Postprzez hex_d » 26-01-2016, 20:13

Tu masz info o imporcie danych do flow z ppt:

http://updates.polar.com/2015/08/manual ... olar-flow/
Z roku na rok powoli do przodu:
(sezon '14 na '15)
1/2IM lepiej o 18 min
1/4IM lepiej o 12 min
Olimpijka lepiej o 6 min
Sprint lepiej o 14 min
hex_d

Postprzez Czeskom » 27-01-2016, 00:54

MateuszP - doper to osoba stosująca środku dopingujące; skoro moje serducho nagle zaczęło mieć takie możliwości to na pewno nie stało się to w naturalny sposób ;)

hex_d - dzięki za linka, ale niestety pliki importowane z ppt do flow nie wskakują automatycznie na stravę (takie info znalazłem na stronie polara)

Co do głównego tematu, niestety podejrzewam jakieś sercowe problemy :(
hadwao, przypomniałeś mi, że już kiedyś miałem takie objawy, tyle, że nie podczas sportu tylko pracy, poszedłem do lekarza, potem na ekg, ale jak łatwo się domyślić nic się nie dowiedziałem (w trakcie badania objawy nie wystąpiły).
Za tzw. "młodu" kilkanaście lat grałem w kosza i dosyć często bywało, że jak zajeżdżałem się obwodami na siłce, potem miałem jeden trening ze swoją grupą, potem drugi z seniorami. Może ma to jakieś znaczenie?
Na rowerze korzystam z innego czujnika (sigma) i nic takiego nigdy się nie działo, ale też nie serducho nigdy tak nie wariowało.
Gdybym czuł, że tętno jest podobne a tylko liczby na zegarku wariują to byłbym spokojny, ale właśnie dlatego popatrzyłem na tętno, że czułem, że serce zaraz wyskoczy z klatki (zwykle nie patrzę na tętno bo biegam wg tempa).
Czyli mam prosić o badanie holtzerem?

No i jakie mam teraz tętno max?
Czeskom

Postprzez hadwao » 27-01-2016, 07:21

Tak holtzer czy jak sie to tam pisze chyba ma najwiekszy sens, bo podpinaja go na caly dzien albo i dluzej. Moze tez ekg wysilkowe lub cos podobmego. Z ekg podobno jest ten problem, ze wiekszosc lekarzy nie potrafi go czytac, a czesto zmiany widac - w jakiejs audycji w tok fm jak jezdzilem na trenazerze bylo o chorobach serca w sporcie.
Idz do lekarza rodzinnego, opisz problem i walcz o skierowanie do kardiologa. Tam juz Cie dalej pokieruja. Na forach nie ma co dalej drazyc tematu, nawet jak okaze sie, ze to falszywy alarm to badania zawsze warto zrobic.
hadwao

Postprzez lysy » 27-01-2016, 08:29

Nie chcę straszyć ,ale muszę to napisać..
Kolega-triathlonista na początku 3. sezonu treningów też zaczął odczuwać różne cuda na treningach (dziwaczne skoki tętna itp). Z tego co pamiętam, wyglądało to podobnie tj. nagły wzrost przy stałej intensywności i równie gwałtowny spadek. Sytuacja występowała głównie przy treningach biegowych i rowerowych. Traf chciał, że atak "złapał" go gdy przebiegał koło przychodni, w której wykonali mu "na szybko" EKG. Badanie wykazało migotania przedsionków. Pogłębiona diagnostyka u wybitnych specjalistów wykazała arytmię wynikająca z zaburzenia elektroprzewodnictwa (czy jakoś tak - nie pamiętam szczegółów). Dzisiaj napady migotania przedsionków to dla niego smutna codzienność i zdarzają się w przeróżnych sytuacjach. Oczywiście przestał trenować.... Okazuje się, że sportowcy na tego typu arytmie narażenia są o wiele bardziej niż kanapowcy. Nie jestem fanatykiem ciągłego badania się i szukania dziury w całym, ale Tobie radzę - zbadaj się!
42195m 3:23:55 (2012); 21098m 1:26:42 (2019); 10km 38:15 (2015)
1/4IM 2:12:58 Ślesin 2019
1/2IM 4:35:40 Susz 2019
IM 10:13:31 Wolsztyn 2018
lysy

Postprzez majre » 27-01-2016, 08:50

załóż pulsometr na noc i włącz trening. zobacz co się dzieje z tętnem w nocy, podczas snu. nie zaszkodzi zrobić ekg wysiłkowe i odwiedzić kardiologa.
majre

Postprzez 1konsul » 27-01-2016, 10:07

masz tu link do ciekawego artykułu który opisuje potencjalne problemy kardio związane z uprawianiem sportów wytrzymałościowych. link : http://velonews.competitor.com/cycling-extremes
jak widać ilość przeróżnych arytmii jest dość spora. autorzy piszą że większość "podejrzanych" zachowań nie jest problematyczna i tak po prostu jest, niestety są też takie, które mogą na stałe wyeliminować cię ze sportu. badanie holterem nie jest inwazyjne, chodzisz 1 dzień obklejony elektrodami z takim małym aparacikiem, ot co. chyba warto skonsultować ten case ze specjalistą, sam przyznałeś że czułeś palpitacje, co wyklucza raczej wady sprzętowe.
1konsul

Postprzez hadwao » 27-01-2016, 10:14

Dokładnie, holter jest bardzo fajny, bo nieinwazyjny, a do tego masz zapis z długiego okresu czasu (zazwyczaj 24h), więc wychwytuje wszelkie arytmie itp. Warto też powiedzieć, że uprawiasz sporty, bo mnie np. poprosili aby w czasie badania zrobić lekki trening, żeby był zapis z wysiłku.
hadwao

Postprzez Czeskom » 27-01-2016, 13:26

Bardzo Wam dziękuję!
Kilka (naście) lat temu zignorowałbym Wasze ostrzeżenia, ale na szczęście teraz (już) tak nie zrobię. Zarejestrowałem się na jutro po skierowanie. Boję się tylko żeby trafić na dobrego kardiologa bo domyślam się, że najczęściej skupieni są na bardziej oczywistych wadach..
Niezły pomysł ze spaniem z paskiem - zobaczymy co tam serce porabia jak śpię ;)

1konsul - świetny artykuł!
Trochę dobijające: One of the more telling research papers on the subject, published in 2011 in the Journal of Applied Physiology, studied the structure and function of the heart in lifelong competitive endurance veteran athletes, ranging in age from 50 to 67. MRI studies revealed that some 50 percent of the veteran athletes had myocardial fibrosis, a condition that involves the impairment of the heart’s muscle cells, called myocytes, through hardening or scarring of tissue. In age-matched controls — people of the same age who didn’t compete — and young athletes, there were zero cases of the disease. Furthermore, the fibrosis was significantly associated with the number of years spent training, and the number of marathons and ultra-endurance marathons they had completed.

i budujące :)
If you’re an endurance athlete and you get those warning signs, that’s when it’s time to start thinking about going in and getting your heart looked at; if you’re feeling stuff like skips or jumps of your heart rhythm, you don’t really know if it’s V-tach or AF. The majority of the time, those are not dangerous or life threatening, but that’s the time to get it looked at and at least raise your hand and say, ‘Okay, what is this?’
Czeskom

Postprzez 1konsul » 27-01-2016, 20:26

Robert Gasink, świetny kolarz, miał problemy z arytmią, można o tym poczytać na przykład tutaj: http://velonews.competitor.com/2014/05/news/gesink-surgery-correct-heart-problem_326671
w 2014 przeszedł w związku z tym operację serca. w 2015 był 6 w Tour de France.
1konsul

Re: polecamy

Postprzez xTri pro

xTRI.pl Pro

Następna strona

Powrót do Bieg