kalendarz triathlon

Skurcz przepony/ból brzucha na biegu po rowerze

Zapobieganie i leczenie kontuzji oraz wpływ diety na naszą dyspozycję.

Skurcz przepony/ból brzucha na biegu po rowerze

Postprzez kryszy » 10-06-2018, 19:59

Witam wszystkich!

W tym sezonie zacząłem zmagać się z pewnym problemem który zabiera mi całkowicie radość ze startów. Otóż po zejściu z roweru nie jestem w stanie biec, od pierwszych metrów mam coś w stylu skurczu przepony (lub dziwnego bólu brzucha), który trzyma do końca biegu, nie jest to kolka bo takową też miewam i wiem jak się ją odczuwa, tutaj na całej szerokości przepony, głównie na odcinku znajdującym się nad pępkiem, odczuwam duże napięcie które nie pozwala mi nabrać powietrza, powodując dyskomfort bólowy (coś jak bym miał tam jakiś przedmiot nie pozwalający nabrać powietrza do końca) i skutecznie spowalniając tempo.

Problem ten pierwszy raz pojawił się w Czempiniu na duatlonie dystans długi 10/60/10, pierwsza dycha luz, druga umieranie. Drugi raz problem pojawił się wczoraj na Triathlonie lwa, po zejściu z roweru tempo zatrzymało się w okolicy 5min/km i nie byłem w stanie przyspieszyć, każda próba kończyła się zatykaniem i zwiększeniem dolegliwości bólowych. Nogi mogły, tętno 159 z całego biegu (dla mnie luz), a oddechowo dramat, zastanawiałem się czy nie zejść z trasy. Czy ktoś miał podobny problem ?

Zaznaczę, że w zeszłym roku debiutując w Kórniku nie miałem tego problemu (pozycja na rowerze ustawiona agresywnie z racji tego, że wcześniej bawiłem się w TT). Rower w okresie przygotowawczym ustawiony przez Krystyna Lipiarskiego więc problemy z pozycją odrzucam. Podczas zakładek problem się nie powtarza, tam na luzie mogę zejść w okolice 4:40-4:30...

Pomocy! w sierpniu startuje w Gdyni i tam półmaratonu nie ogarnę z takimi problemami :(
kryszy

Re: Skurcz przepony/ból brzucha na biegu po rowerze

Postprzez Ariel » 10-06-2018, 20:32

Mialem tak raz na jednym starcie ale mnie zlapalo po 8km biegu, bierzesz np no-spa przed startem ?
Ja od tamtego czasu lykam przed startem i na szczescie jest lepiej
A zele sprawdzone ? Na treningu to samo bierzesz ?

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Ariel

Postprzez kryszy » 10-06-2018, 20:48

Nospy nie biorę, co do żeli to na treningach lecę na bananach ale te same żele brałem na półmaratonie i tam problemów nie było.
kryszy

Postprzez Ariel » 11-06-2018, 07:05

Sprobuj zel w trakcie zakladki
Na polmaratonie biegniesz swiezy i nie po rowerze - tu jednak brzuch swoje dostaje tez

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Ariel

Postprzez kajet » 11-06-2018, 08:58

Ja mam to samo, w zeszłym roku była masakra, w tym jest lepiej, ale nadal czuję, jakby mi ktoś wszczepił do brzucha twardy przedmiot. (That's what she said).

I też nie mam tego na zakładkach.

W tej chwili obwiniam swój trisuit, który trochę, ale jednak uciska brzuch. W połączeniu z pozycją aero daje to taki, a nie inny efekt. Sytuacja poprawia się po rozpięciu stroju. Czekam na nowy. Oraz się odchudzam.
kajet

Postprzez ioannahh » 11-06-2018, 10:57

Ło panie, toż to moja historia ;) Biegnij do fizjoterapeuty pracującego na powięziach, serio. Jak coś to odezwij się do mnie na fejsie albo gdzieś, to Ci opowiem coś więcej, albo zajrzyj do mnie na blog - o tutaj;)
ioannahh

Postprzez kryszy » 11-06-2018, 11:33

[quote="ioannahh"]Ło panie, toż to moja historia ;) Biegnij do fizjoterapeuty pracującego na powięziach, serio. Jak coś to odezwij się do mnie na fejsie albo gdzieś, to Ci opowiem coś więcej, albo zajrzyj do mnie na blog - [b][url=http://www.ioannahh.pl/2017/06/07/nie-wszystkie-problemy-leza-w-glowie-czasem-to-jednak-przepona/]o tutaj[/url][/b];)[/quote]

Czytałem to już wcześniej, generalnie myślę, że problem inny gdyż pojawia się tylko na zawodach triathlonowych. Podczas czystego biegu nie mam żadnych problemów, czy to robię interwały 8x1000 m maks (3:40/minkm) czy 10 km w tempie (4:30-4:40min/km), w pozostałych dyscyplinach kompletnie brak problemów kolkowych. Tym bardziej, że nie jest to typowa kolka tylko boli centralnie od żeber do żeber 20 sec od zejścia z roweru na zawodach, wrażenie jak by bolał też brzuch po rewolucjach żołądkowych.

Co do stroju, to raczej też nie problem gdyż raz na jakiś czas robię zakładkę w stroju startowym i tam problemów nie ma, na zawodach rozpinałem strój który jest tak dość elastyczny - bez skutku :(
kryszy

Postprzez arthuroo » 11-06-2018, 14:09

przejrzyj yoge i wybierz cwiczenia na gorna partie ciala (poszukaj bardziej technik rozciagajacych przepone i klatke piersiowa, wiec nie mowa tutaj wylacznie o relaksujacych cwiczeniach wdychanie przez dziurke w nosie :),
inna opcja cwiczenia na freediving

a przy bieganiu skup sie na wydechu, zawsze!
arthuroo

Postprzez PiotrS » 11-06-2018, 18:46

1.Za mocny rower.Zwolnij. Nie jesteś gotowy na szybkie oddychanie od początku biegu.
Wielu myśli że podczas biegu i roweru trenujemy tylko mięśnie nóg.
Rada, zacznij wolno pierwszy km, daj się wyluzować.
2. Zbyt agresywna pochylenie na rowerze, dusisz przeponę, podnieś kierę w górę albo zlikwiduj brzuch :).

Takie moje zdanie.
O ile ten ból jest tym bólem co mnie spotyka nie raz.
Na zakładkach tego nie mam ale nigdy nie biegnę i jadę na maksa na zakładkach.
PiotrS

Postprzez kryszy » 11-06-2018, 19:58

Rower wydaje mi się, że jadę za słabo właśnie po to żeby nie było problemów na biegu...przy 311W FTP leciałem 250W NP na 1/4, pozycja w zeszłym roku była bardzo agresywna (Kąt pochylenia pleców 15 stopni - teraz 20 stopni) do tego + 10 kg...i problemów z oddechem nie było :( A podobno sport to zdrowie :P

A co do szybkiego oddechu na biegu to ból pojawia się momentalnie, w zasadzie na wyjściu ze strefy zmian(tempa pilnuje żeby nie szaleć), więc nawet nie zdążę przejść do szybkiego oddechu.
kryszy

Postprzez melisa » 27-09-2018, 10:34

spóbuj coś rozkuroczewgo inaczej lekarz
melisa

Postprzez MateuszP » 27-09-2018, 10:54

Niedawno z przewlekłym bólem brzucha borykała się koleżanka. Problem nie wiem czy został rozwiązany, ale wyszło przyczyną właśnie był ucisk w tych rejonach, przepona wywoływała ucisk. Kwestia do ogarnięcia przez fizjo.
M- 3:13'34-Wawa 2013
HM- 1:29'13- Żywiec 2015
Standard- 2:30'53-Rawa Maz. 2015
Standard- 2:31'43-Pniewy 2015
http://www.wpfgrotterdam2021.com
MateuszP

Re: polecamy

Postprzez xTri pro

xTRI.pl Pro

Powrót do Zdrowie i odżywianie