kalendarz triathlon

Przerwa z powodu przeziębienia

Zapobieganie i leczenie kontuzji oraz wpływ diety na naszą dyspozycję.

Przerwa z powodu przeziębienia

Postprzez mareczek000 » 19-02-2018, 17:43

Sezon na grypę w pełni. Mnie również nie ominęło przeziębienie. Zły jestem, bo jestem w trakcie planu treningowego i wszystko się pięknie układało (znajdowałem czas, miałem motywację) a tu ból gardła, katar... przerwa. Chciałem Was zapytać o Wasze przerwy spowodowane chorobami.
- Ile robicie przerwy w treningach?
- Czekacie do pełnego wyzdrowienia czy jak sie robi trochę lepiej to już kierujecie się na basen / bieg na dwór? (jak to wygląda w zimię, tak jak teraz?)
- Jak się wraca po przerwie załóżmy pełnotygodniowej to muszę sobie zrobić jakiś rozruch po np. jednej sesji treningowej na swim, bike i run czy np. powtórzyć poprzedni tydzień jeszcze raz? Albo zacisnąć zęby i cisnąć dalej z planem?

Nie trenuję od czwartku. W środę jeszcze biegałem z lekkim bólem gardła przy lekkim mrozie (-2). Czyli mam 5-ty dzień przerwy, nie licząć wczorajszej sesji na trenażerze.
Czuję, że do końca nie wyzdrowiałem. Nie chcę przeginać z tą przerwą, ale też nie chcę się rozłożyć na nowo. Rowerem moge w domu jeździć ale kiedy na basen i kiedy na dwór na bieg? (jeszcze podobno mrozy silne idą :/)
Zajrzyj też na mojego bloga w którym opisuję przygotowania do mojego pierwszego triathlonu http://triathlon-damrade.blogspot.com
mareczek000

Re: Przerwa z powodu przeziębienia

Postprzez robertino » 19-02-2018, 19:15

trudno opowiedzieć na Twoje pytanie. Ja zawsze czekam, aż zejdzie gorączka (jeśli mam). Jeśli nie, to nie odpuszczam przy bólu gardła, kaszlu, czy katarze. Ale to chyba jest kwestia indywidualna. Nigdy nic gorszego przez to mnie nie złapało.
Ale wiesz...jednego nie złapie, a drugi...złapie....ale zapalenie płuc.
Może podchodzę hardcorowo, ale odpuszczam trening tylko gdy nie mam siły wstać z łóżka.
robertino

Postprzez lola » 19-02-2018, 19:45

Robie podobnie jak Robertino - jak nie mam goraczki, a tylko kaszel czy katar, to robie trening. Zwlaszcza jak to trenazer - wtedy dodatkowo wypacam :).

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka
Już mnie nie ma na xTRI. Czytam i piszę na http://forum.triathlonlife.pl
lola

Postprzez Alex » 20-02-2018, 13:32

Miewałem przeziębienia ale postanowiłem trenować normalnie. Gorączka 38 to nie gorączka więc normalnie leciałem wg planu. W rezultacie przyplątało się zapalenie zatok i cały rok 2015 był stracony.

Teraz jest tak ,że jak się czuję niewyraźnie to odpuszczam trening. W planie są treningi mniej ważne i bardziej ważne. Jak wypadnie ten z akcentami to przekładam go na inny dzień kosztem innego spokojnego treningu.
Generalnie na katar i ból gardła bieg czy trenażer bardzo pomaga. Jednak czasem w środku czuję się nie tak i odpuszczam trening.

Katar i kaszel odpuszczam basen, jak jest kiepsko to odpuszczam bieg. Najmniej odpuszczam sesji na trenażerze. Od 2015 jest ok. Startuję we wszystkich zaplanowanych imprezach.
Alex

Postprzez mareczek000 » 20-02-2018, 15:19

Trochę może zbyt ostrożnie do tego podszedłem w takim razie. Chociaż z drugiej strony do zawodów jeszcze 13 tygodni, więc stracony treningowo czas przełknę :)

Jutro pójdę już na basen. Ciepło się ubiorę i może się nie rozłożę :). Z bieganiem na mrozie kilka dni jeszcze poczekam.

Dzięki za odpowiedzi, pozdrawiam i do zobaczenia na zawodach! :)
Zajrzyj też na mojego bloga w którym opisuję przygotowania do mojego pierwszego triathlonu http://triathlon-damrade.blogspot.com
mareczek000

Postprzez heja banana » 22-02-2018, 21:59

Dobrze podszedłeś do tematu bo podczas choroby, nawet przeziębienia organizm walczy z chorobą i osłabianie go jeszcze treningami na pewno mu w tym nie pomoże. Ja bym co najmniej pierwsze 3 dni przeziębienia odpuścił, zwłaszcza kardio. Ostatnio odpuściłem cały tydzień i nie żałuję.

Piszę o przeziębieniu bo jak masz grypę to nawet nie myśl o treningach.

Okres choroby też można wykorzystać np. na regenerację, jakieś wałkowanie, rozciąganie itp.
heja banana

Postprzez superfrog » 23-02-2018, 13:05

Jeżeli od szyi w dół jest ok, to można trenować. Czasem trzeba zredukować intensywność, albo zaopatrzyć się w chusteczki (szczególnie na trenazerze). Bieg dobrze i głęboko czyści mi nos.
Podczas gorączki odpuszczam zupełnie.
IM Malbork 9:40 5/201
1/2 Bełchatów 4:31 5/78
O Blachownia 2:07 9/236
1/4 Radłów 2:05 9/207
Ultra 6h 70km
M 2:48
HM 1:18
superfrog

Postprzez kajet » 23-02-2018, 13:20

superfrog napisał(a):Jeżeli od szyi w dół jest ok, to można trenować. Czasem trzeba zredukować intensywność, albo zaopatrzyć się w chusteczki (szczególnie na trenazerze). Bieg dobrze i głęboko czyści mi nos.
Podczas gorączki odpuszczam zupełnie.

Podobnie podchodzę do sprawy. Zresztą jeśli coś mi dolega, to po trenażerze czuję się znacznie lepiej niż przed. Basen też jest dobry, bo głęboko oddychasz wilgotnym powietrzem. Przed pływaniem łykam co prawda Cirrus, żeby nie smarkać, ale nawet bez Cirrusa katar odpuszczał na czas pływania.

Natomiast biegam przeziębiony tylko wtedy, gdy jest ciepło (od +10 stopni w górę).
Wyszłem i poszłem na:
http://forum.triathlonlife.pl
kajet

Postprzez Kik_81 » 23-02-2018, 13:52

kajet napisał(a): Przed pływaniem łykam co prawda Cirrus, żeby nie smarkać, ale nawet bez Cirrusa katar odpuszczał na czas pływania.

Tylko woda była bardziej gęsta.

Ja w czasie przeziębienia nie robię nic. Definicja przeziębienia może być tu jednak kluczem. Gdy czuję że może mnie coś brać biorę vit C. 3g dziennie.
W czasie infekcji np. grypy to ona już was położy i na aktywność nie ma żadnych opcji.
Pozdrawiam Krzysiek
Kik_81

Postprzez Stasi_forest » 24-02-2018, 21:37

Kiedyś byłem odważniejszy. W tym roku grzecznie przelegiwuję.
Ponieważ nogi mocno wcześniej dostały, czekam, aż efekty przyjdą mimo przerwy... ;)
Stasi_forest

Postprzez Ariel » 25-02-2018, 21:16

@Kik_81 3g dziennie ?
Ja do izo na trenażer daje ok 1-1,5g czystej vit-c tak po prostu (troche dla smaku) jak wchodzi przeziebienie etc zwiekszam dawke nawet do 5g dziennie

Ogolem „zasada szyi” chyba ze czuje ze to nie ma sensu i lepiej odpuscic - czasem lepiej zrobic 2-3 dni przerwy i szybko sie ogarnac niz dobic i potem z dwa tygodnie wracac

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Ariel

Postprzez mareczek000 » 27-02-2018, 17:55

Dalej czekam na poprawę pogody. Zazdroszczę ludziom, którzy zasuwają po tym mrozie, też bym już pobiegał :) Ale katar nie odpuścił jeszcze do końca. Poczekam do soboty, ma być cieplej.

Zaraz minie dwa tygodnie jak nie biegam... ciekawe jak z formą :)
mareczek000

Re: polecamy

Postprzez xTri pro

xTRI.pl Pro

Powrót do Zdrowie i odżywianie