kalendarz triathlon

Post owocowo-warzywny Dąbrowskiej

Zapobieganie i leczenie kontuzji oraz wpływ diety na naszą dyspozycję.

Post owocowo-warzywny Dąbrowskiej

Postprzez fosforus » 18-05-2018, 11:36

Ktoś próbował? Jakieś doświadczenia?
Zastanawiam się nad przeprowadzeniem takiego postu ale w tym czasie przygotowywałbym się do połówki. A z tego co czytam z trenowaniem jest słabo w pewnym momencie.
Tym bardziej że odpadło by całkowicie kupne izo.

Raczej interesuje mnie opinia osób które mają jakieś doświadczenie w temacie.
nie ścigam się
fosforus

Re: Post owocowo-warzywny Dąbrowskiej

Postprzez hadwao » 18-05-2018, 11:41

Nie idz ta droga...
hadwao

Postprzez fosforus » 18-05-2018, 11:51

No właśnie z tego co czytam to raczej nie ma trenowania
nie ścigam się
fosforus

Postprzez hadwao » 18-05-2018, 13:09

Do treningu to jest porażka - znajomy z którym jeżdżę na basen robił i chyba 2 razy mi odwołał bo nie miał siły ani ochoty wchodzić do wody (taka dieta oprócz zmęczenia powoduje też ogólne uczucie wychłodzenia).

Ale już tak poza wszystkim tego typu diety to jest dramat - zupełnie nie rozumiem sensu zubażania diety i robienia czegoś takiego swojemu organizmowi jak dieta Dąbrowskiej. Zdrowe to nie jest. Chęć zrzucenia wagi? Również bez sensu bo efekt jojo masz w pakiecie jak w banku.

Ogólnie problem z dietami, że jak gdziekolwiek jest napisane "tydzień/dwa tygodnie/miesiąc" to powinno się zapalać czerwone światełko. Nie ma czegoś takiego jak dieta na tydzień czy miesiąc.
hadwao

Postprzez fosforus » 18-05-2018, 14:01

To nie jest dieta tylko głodówka oczyszczająca organizm i w sumie z całego tego "wora głupich diet" to jest jedyna rzecz w którą wierzę. I nie chodzi o zrzucenie wagi, chociaż bym się nie obraził :D . No ale nie kosztem treningów.
nie ścigam się
fosforus

Postprzez Karjar » 18-05-2018, 14:35

A czemu służy ta dieta? Bo tak naprawdę to jest ona strasznie deficytowa i kalorycznie i odżywczo. Nie ma też ŻADNYCH badań, które by potwierdzały, że kolejne "etapy" tejże diety mają zdrowotny sens. Jak dla mnie czysta teoria, okraszona naukowym "skomplikowaniem", bez naukowych fundamentów. Nawet biorąc na logikę, czy też chłopski rozum nie trzyma się to kupy ;)
Karjar

Postprzez fosforus » 19-05-2018, 07:20

Karjar napisał(a):A czemu służy ta dieta? Bo tak naprawdę to jest ona strasznie deficytowa i kalorycznie i odżywczo.

To nie dieta. O to właśnie chodzi w głodówce, żeby uruchomić trawienie wewnętrzne poprzez deficyt kalorii i makroskładników. Że akurat przytoczyłem Dąbrowską to przykład. W innych krajach mają inne "dąbrowskie" którzy to pod swoim nazwiskiem firmują głodówkę oczyszczającą organizm co akurat jest znane od lat i jest naukowo poparte.
nie ścigam się
fosforus

Postprzez fosforus » 19-05-2018, 07:27

Czasem jest tak że w coś się wierzy i ma się potrzebę tego zrobienia. I nie analizujesz czy więcej ludzi ci powie że rób czy więcej że nie rób, po prostu słuchasz siebie i robisz. Ludzie robią głupsze rzeczy. Jedyną rzeczą która mnie odwodzi to to że zapisałem się na połówkę i to nie łatwą więc muszę głodówkę przełożyć na jesień :))
nie ścigam się
fosforus

Postprzez Karjar » 19-05-2018, 08:37

fosforus napisał(a):To nie dieta.

Nawet na stronie p. Dąbrowskiej jest cały czas użyłem słowo dieta, więc chyba dobrego użyłem słowa.
fosforus napisał(a): W innych krajach mają inne "dąbrowskie" którzy to pod swoim nazwiskiem firmują głodówkę oczyszczającą organizm co akurat jest znane od lat i jest naukowo poparte.

To na pewno :D Bo zapewne w każdym kraju są osoby które:
fosforus napisał(a): Czasem jest tak że w coś się wierzy i ma się potrzebę tego zrobienia. I nie analizujesz czy więcej ludzi ci powie że rób czy więcej że nie rób, po prostu słuchasz siebie i robisz.

A co naukowego podparcia to bym poprosił o jakieś linki. Bynajmniej nie z czepialstwa, jako osoba amatorsko mocno siedząca w żywieniu chętnie skorzystałbym z takich materiałów. I nie chodzi mi o informacje, że tzw. głodówki mają pozytywny wpływ na organizm, ale o trawieniu wewnętrznym i innych dobrodziejstwach tego postu.
Tak się zastanawiam dla kogo taki post jest? Dla zdrowej osoby prawidłowo się odżywiającej? Dla chorej? Otyłej? Czy zwyczajnie, jak wcześniej wspomniałeś dla tych co mają potrzebę tego zrobienia? :)
Karjar

Postprzez hadwao » 19-05-2018, 09:23

Fosforus jak mówisz, że chcesz na roślinkach, a koleś, który żywi się kapustą, mówi Ci, żebyś tego nie robił to coś w tym musi być :)) Ale tak serio to u mnie akurat żona się tematem dietetyki trochę interesuje i ogólnie o Dąbrowskiej mówi to samo co karjar.
Z drugiej strony, jak masz taką potrzebę, to ta dieta/głodówka przez miesiąc Cię nie zabije i spróbować można. Tylko zaplanuj sobie to w okresie roztrenowania, bo treningów z tego nie pociągniesz na bank. Osobiście uważałbym na to co się będzie działo po, bo taka głodówka Cię może rozregulować.
hadwao

Postprzez robertino » 19-05-2018, 10:56

ja w ogóle nie wierzę w „diety” oczyszczające. Z czego niby mają organizm oczyścić? Z potocznie przytaczanych „toksyn”, czyli z czego konkretnie? Nie jestem w temacie biegły, ale to brzmi jak bzdet powtarzany przez X osób, który wchodzi w końcu do obiegu i wszyscy zaczynają o tym mówić

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
robertino

Postprzez fosforus » 20-05-2018, 05:47

Karjar napisał(a):A co naukowego podparcia to bym poprosił o jakieś linki.

Czułem pismo nosem ;)

Mi osobiście wystarczy że w 2016 dali Nobla medycznego za udowodnienie występowania trawienia endogennego w komórkach ludzkich. W bibliotekach Elseviera na pewno znalazłbyś naukowe opracowania ale nie wiem czy osoba prywatna ma dostęp, chyba trzeba mieć wykupiony dostęp. W uczelni miałem nieograniczony dostęp do ich zasobów, tam jest wszystko.

Przemawia do mnie też że ludzie którzy przeprowadzili na sobie długoterminową głodówkę chwalą sobie znaczną poprawę jakości i kondycji skóry. Musiałbym się tu rozwieźć co mi dolega ale publicznie nie chcę. Jednak medycyna jest bezsilna więc muszę sobie radzić sam. Więc na pytanie 'dla kogo?' - byćmoże dla mnie, nie spróbuję to się nie dowiem. Nie wyleczę się ale mogę pomóc.

A kolejne to to że większość ludzi po przejściu tej głodówy na stałe zaczyna się bardzo zdrowo odżywiać to też mnie skłania ku niej.
nie ścigam się
fosforus

Postprzez fosforus » 20-05-2018, 05:52

robertino napisał(a):ja w ogóle nie wierzę w „diety” oczyszczające. Z czego niby mają organizm oczyścić? Z potocznie przytaczanych „toksyn”, czyli z czego konkretnie? Nie jestem w temacie biegły, ale to brzmi jak bzdet powtarzany przez X osób, który wchodzi w końcu do obiegu i wszyscy zaczynają o tym mówić

A po co robisz rozbieganie po ciężkich interwałach. Albo rozjazd po jeździe na progu mleczanowym?
nie ścigam się
fosforus

Postprzez fosforus » 20-05-2018, 05:55

Czułem że wyjdzie polemika o zasadności. Nie taki był mój cel. Myślałem że może jest ktoś kto stosował i mi coś doradzi z perspektywy osoby trenującej.
nie ścigam się
fosforus

Postprzez Karjar » 20-05-2018, 09:31

fosforus napisał(a):Mi osobiście wystarczy że w 2016 dali Nobla medycznego za udowodnienie występowania trawienia endogennego w komórkach ludzkich. W bibliotekach Elseviera na pewno znalazłbyś naukowe opracowania ...

Po tym odkryciu wiemy, że jest coś takiego, jak autofagia. I tyle. Wiadomo co dobrego daje ten proces, gdy komórki organizmu działają bez szwanku. Nie wiadomo jednak co zrobić, by przywrócić prawidłowe działanie tych szwankujących. Są przesłanki, że choroby, zwłaszcza przewlekłe mogą być wynikiem zakłóconego procesu autofagii. Rzecz w tym, że naukowcy nie wiedzą, jak to zmienić. Z tej perspektywy podtrzymuję moją tezę, że uboga odżywczo i kalorycznie dieta/post Dąbrowskiej nie jest poparta ŻĄDNYMI naukowymi dowodami, że oddziałuje na procesy trawienia wewnętrznego.

fosforus napisał(a):Przemawia do mnie też że ludzie którzy przeprowadzili na sobie długoterminową głodówkę chwalą sobie znaczną poprawę jakości i kondycji skóry.

No tu to spotkasz również opinie z drugiego bieguna. Ważne w co chcesz wierzyć :) Zwróć też uwagę, że powody tych zmian mogą być związane z lepszym jakościowo, nieprzetworzonym, wysoko-błonnikowym jedzeniem. Zgodzę się, że głód jest zdrowszy niż obżarstwo ;)
Ja mam w własnego i żony doświadczenia przykłady o tym, jak dieta roślinna (z normalną kalorycznością dostosowaną do potrzeb) zmieniła moje zdrowie. Ja uporałem się z cyklicznym nawrotami atopowego zapalenia skóry, a żona "wyleczyła" się z Colitis Ulcerosa ( choroba autoimmunologiczna jelit). Dodam, że "współczesna medycyna" skazywała ją na szpital po wprowadzeniu "strasznej ilości błonnika i ciężkich strączków". A tu proszę :D
Dlatego bardziej radziłbym Ci zwyczajne zarzucenie mięsa i nabiału, wyrzucenie z menu wszelkiej przetworzonej żywności i sprawdzenie przez ten miesiąc, jak Ci się żyje. Oczywiście kalorii ładujesz ile potrzeba :D
fosforus napisał(a):A kolejne to to że większość ludzi po przejściu tej głodówy na stałe zaczyna się bardzo zdrowo odżywiać to też mnie skłania ku niej.

Znów fajne hasło "większość ludzi". Otóż znam kilkanaście osób (nietrenujących, kobiety), które są po. I niestety nie odżywiają się, jak napisałeś. Stare nawyki wróciły, u jednych momentalnie, niektóre dały radę dłużej. Rzecz w tym, że głodówka to deficyt i cały czas czegoś organizm potrzebuje. Nie zmienia to Twoich nawyków żywieniowych, a tylko "nakazem'' trzyma w ryzach. A wiemy, jak działają nakazy w dłuższej perspektywie.
No, ale cóż, cokolwiek zdecydujesz trzymam kciuki!
Karjar

Re: polecamy

Postprzez xTri pro

xTRI.pl Pro

Następna strona

Powrót do Zdrowie i odżywianie