kalendarz triathlon

Kolano, pomocy!!

Zapobieganie i leczenie kontuzji oraz wpływ diety na naszą dyspozycję.

Kolano, pomocy!!

Postprzez seniu » 12-07-2012, 15:42

8 dni do Radkowa, wszystko było ładnie pięknie i nagle po wtorkowym bieganiu i wczorajszym rowerze, kolanko zaczęło się sypać. Najpierw lekki dyskomfort przy zginaniu nogi, teraz przy zginaniu czuję tak jakby tarcie więzadła o kość po zewnętrznej stronie prawej nogi pod kolanem.
Miał ktoś coś podobnego?
Jakieś pomysły, co robić żeby wystartować w Radkowie czy lepiej odpuścić?
Iść do ortopedy czy do fizjoterapeuty i czy znacie kogoś dobrego w woj. opolskim bądź dolnośląskim.
Z góry dzięki za pomoc....
seniu

Postprzez barnip » 12-07-2012, 18:37

Witam!

Twój krótki opis dolegliwości wskazuje na zespół pasma biodrowo-piszczelowego. Jednak należy dokładniej to zdiagnozować u specjalisty.

Możesz coś więcej napisać na temat swoich dolegliwości? W jakich dokładnie okolicznościach pojawia się ból? Zaraz na początku wysiłku, w trakcie, na końcu? Kiedy najmocniej boli? Czy przerwanie ćwiczeń powoduje nagłe ustanie bólu?

Leczenie do głównie rehabilitacja. Miejscowo różne żele z NLPZ (np. Ibufen żel, Nurofen żel itp) + okłady z lodem.

Fajny artykuł na ten temat znajdziesz tu:
http://bieganie.pl/?show=1&cat=25&id=2407
barnip

Postprzez rdziudziek » 12-07-2012, 20:21

jeszcze ja poproszę o pomoc w sprawie kolana . Po starcie w Suszu w trakcie wchodzenia po schodach bolało mnie kolano z tyłu /miałem problem z wejściem/, przy chodzeniu po płaskim nic nie czułem ,tylko przy wchodzeniu po schodach w górę . dziś wyszedłem na lekkie roztruchtanie 6km w czasie 6.00 na km. nic nie bolało w trakcie biegu , teraz boli dużo mniej gdy wchodzę po schodach. przeczekać i samemu chłodzić i smarować czy udać się do lekarza, miał ktoś może taki przypadek ?
pozdrawiam Robert
rdziudziek

Postprzez seniu » 13-07-2012, 07:16

boli przy zginaniu podnoszonej nogi i szybkich zrywach typu szybkie wstanie z łóżka.
a poczułem parę godzin po wysiłku i od tamtej pory nic nie robiłem bo nie wiem co robić, jedynie pływam bo przy pływaniu nie boli
seniu

Postprzez jeglin » 13-07-2012, 18:25

Nie chcę stawiać diagnozy, ale sam się bujam od miesiąca z pasmem. Jeśli to Twój główny start to okiełznaj to na ile się da i wystartuj, a zajmij się tym po zawodach, chyba że boli cały czas. Ale jeśli startujesz tylko tak sobie, to lepiej odpuść.
Polecam rolowanie na okrągłej butelce boku nogi od biodra do kolana. Jeśli to ten problem to będzie to ogromny ból, dlatego na początek wspieraj się drugą nogą. Rozciąganie pasma też pomaga, ale wg mnie nie tak jak rolowanie. Problem może tkwić wyżej tj nie w kolanie, ale przy biodrze/pośladku, warto to też rozciągnąć -> http://bieganie.pl/index.php?show=1&cat=25&id=481
Każda meta to początek nowego wyścigu.
Warsaw Triathlon Team
jeglin

Postprzez kptBurek » 13-07-2012, 18:57

Jeśli to coś w stylu itbs, to ja bym radził rozciąganie, bo nic innego do Radkowa Ci chyba nie pomoże.
Zobacz szczególnie ćw. 4 i 5 z http://www.runnersworld.com/article/0,7 ... -0,00.html
(ja na 10 dni przed maratonem miałem tak, że po kilku km nie dawałem rady biec bo z każdym krokiem bolało z boku kolana na wysokości połowy rzepki - dałem spokój z bieganiem, tylko się rozciągałem i maraton był bez bólu)

W sieci też można znaleźć dużo ćwiczeń w tym temacie...
kptBurek

Postprzez conti » 14-07-2012, 21:53

Przede wszystkim ortopeda z USG. Tylko zdecydowanie polecam specjalistę sportowego. Jeżeli będzie dobry lekarz, to powinno się skończyć rechabilitacją. A najlepiej z 2 lekarzy dla porównania, bo mają tendencje do wysyłania na artroskopię od razu.
Ja właśnie straciłem zeszły rok, przez problemy z kolanem, które zakończyły się operacją.
"Obstacles are what you see when you take your eyes off the goal"
conti

Postprzez seniu » 15-07-2012, 22:30

pływam i rozciągam codziennie. Odkąd nie biegam i nie jeżdżę na rowerze kolano nie boli. Pytanie próbować jeszcze coś pobiegać przed Radkowem czy zobaczyć co się będzie działo podczas startu??

Dzięki za dotychczasowe wypowiedzi w wątku. Ortopedy na pewno nie ominę w najbliższym czasie...
seniu

Postprzez kptBurek » 16-07-2012, 09:45

seniu napisał(a):pływam i rozciągam codziennie. Odkąd nie biegam i nie jeżdżę na rowerze kolano nie boli. Pytanie próbować jeszcze coś pobiegać przed Radkowem czy zobaczyć co się będzie działo podczas startu??

Ciężko powiedzieć... - ja na Twoim miejscu bym się nie ruszał do startu :-)

Mogę Ci ew. na start pożyczyć (jak ją znajdę w domu ;-)) opaskę w stylu http://www.ortopedio.pl/dla-sportowcow/ ... lano-ITBS/
kptBurek

Postprzez zinio » 16-07-2012, 10:25

Jeśli to faktycznie itbs, to polecam tę opaskę - mi na trochę pomogła.
Tutaj znajdziesz opis moich bojów z tym cholerstwem (itbs'em)
http://www.ortopedio.pl/forum/nasze-his ... z-itbs-em/

PS. Za historię tę wygrałem skarpetki CEP'a :mrgreen:
I may not be there yet but I'm closer than I was yesterday
Maratoniarz.pl
zinio

Postprzez seniu » 23-07-2012, 07:51

po tygodniowym rozciąganiu kolanko nawet się nie odezwało. Tak czy siak pójdę odwiedzić ortopedę i nadal będę większą uwagę przykładał do rozciągania. Dzięki za wszystkie porady!! :mrgreen:
seniu

Postprzez Myszol » 19-08-2012, 12:35

Witam wszystkich :) Jest to moj pierwszy post na forum ale myślę, że mogę troszkę rozjaśnić też sprawę...
Otóż borykam sie juz od dłuższego czasu na kolanem... Wyglada to tak:
Kolano nie boli do czasu biegania... po około 8 km zaczyna padać kolano w fazie biegu kiedy podnosimy nogę ( nie znam fachowego określenia;p) problem z wejściem po schodach, ale za to mniejszy przy zejściu... miejsce bólu ciezko okreslić czasami jest to pod rzepka, czasami z tyłu kolana, czasami z prawej strony (noga prawa).
Nadmieniam, ze kolano nie miało żadnego urazy typu uderzenie czy krzywe stąpnięcie, ale poszło po maratonie w Lublincu.

DIAGNOZA:
chondromelacja rzepki oraz konflikt udowo-rzepkowy (warto poczytać w necie)
Leczenie w moim przypadku po zrobieniu RTG i USG zastrzyki z preparatu o nazwie SUPLASYN. Czekam na rezonans a wiadomo, że w naszym kraju to dość długo trwa jeżeli chodzi o NFZ. Dopiero po RM lekarz będzie mógł coś więcej stwierdzić.
Jeżeli ktoś zmaga się z podobnymi problemami zawsze można ukierunkować swoje podejrzenie co do urazu, ale najlepiej udać sie na wizyte... Ja osobiście leczę sie Bielsku-Białej w klinice Św. Łukasza jest tam prywatnie i na NFZ. Dobry specjalista medycyny sportowej znajduje sie również w Żorach, ale tylko prywatnie i koszt okolo 250zł za wizytę.

Mam nadzieję, że troszkę pomogłem :roll:
Myszol

Postprzez Andrzej K. » 20-08-2012, 11:55

Myszol napisał(a):Kolano nie boli do czasu biegania... po około 8 km zaczyna padać kolano w fazie biegu kiedy podnosimy nogę ( nie znam fachowego określenia;p) problem z wejściem po schodach, ale za to mniejszy przy zejściu... miejsce bólu ciezko okreslić czasami jest to pod rzepka, czasami z tyłu kolana, czasami z prawej strony (noga prawa).

Miałem identyczne problemy rok temu. Dokładnie też na 7-8 kilometrze jak z zegarkiem w ręku zaczynały się bóle z każdym krokiem coraz większe. Podobne objawy miałem jakieś 10 lat temu kiedy trenowałem karate. Wtedy myślałem że to łąkotka. Chodziłem po lekarzach i w końcu miałem nawet artroskopie która nic nie wykazała. Niestety ortopedzi to chyba największe konowały. Kiedy rok temu problem powrócił podczas biegania nie poszedłem już do lekarza i zacząłem przeglądać forum bieganie.pl w poszukiwaniu rozwiązania. ITBS idealnie posował do moich objawów. Zacząłem robić ćwiczenia rozciągające i pomogło. zawsze robie je po treningu i problemu już nie mam.
Andrzej K.

Postprzez seniu » 20-08-2012, 12:54

Temat założyłem ja więc opowiem do końca historię. Te 8 dni do startu pływałem i rozciągałem nogę. Podczas startu żadnych dolegliwości bólowych. Od tamtej pory większą wagę przykładam do rozgrzewki i porządnemu rozciąganiu po bieganiu. Ból nie wraca mimo powrotu do treningów z czego jestem bardzo zadowolony. :mrgreen:
seniu

Re: Kolano, pomocy!!

Postprzez just_tri » 17-12-2012, 20:15

Nie chcę zakładać nowgo tematu. Również mam problem z kolanem, na lekko obrzęknięte wiązadło poboczne dostałam zastrzyk ze sterydu, to powinno pomóc na ten problem. Jednak mam tez problem z lekko zajechaną chrząstką stawową, tzn. mało jest płynu w stawie i się ściera. Lekarz zaproponował 3 zastrzyki z kwasu hialuronowego, który troche kosztuje. Dlatego chciałam się spytać czy ktoś w ogóle to stosował? I czy w ogóle ktoś stosuje inne specyfiki na odbudowę chrząstki stawowej jak jakieś tablety artostopy i inne? Czy w ogóle warto kupowac to i brać przez 2 miesiące? Eh te kolana ;/
just_tri

Re: polecamy

Postprzez xTri pro

xTRI.pl Pro

Następna strona

Powrót do Zdrowie i odżywianie