kalendarz triathlon

Zespół pasma biodrowo-piszczelowego

Zapobieganie i leczenie kontuzji oraz wpływ diety na naszą dyspozycję.

Zespół pasma biodrowo-piszczelowego

Postprzez supermario » 28-09-2013, 19:46

Może ktoś z Was miał tą dolegliwość?wszystko wskazuje na to, że dopadł mnie ból w kolanie związany z przeciążeniem pasma biodrowo-piszczelowego...ból pojawił się dokładnie w czwartek i do dzisiaj w czasie biegania(po około godzinie)daje ostro w kośc i trzeba przerwać trening...najgorsze jest to, że za dwa tygodnie mam start w maratonie w Poznaniu:(może ktoś z Was już coś takiego przechodził i pocieszy mnie że przez ten okres ból odpuści i uda się wystartować?:)oczywiście teraz lekki odpoczynek, minimalny ruch, ćwiczenia rozciągające i okłady lodem...
Fight and never give up!!!
supermario

Re: Zespół pasma biodrowo-piszczelowego

Postprzez FilipO » 28-09-2013, 21:13

Obawiam się, że nie podniosę Cię na duchu. Pierwszy raz ból poczułem 18 sierpnia i do teraz borykam się z tą kontuzją. Aktualnie zaczynam terapię ultradźwiękami i krioterapią zapisaną przez ortopedę. Do tego rozciąganie, maści. Mam nadzieję, że się wykaraskam, bo ciśnienie jest duże. Jedyne co mogę zaproponować Tobie (na podstawie własnych błędów) to pełen wypoczynek teraz. 0 biegu, 0 roweru, nic co by obciążało nogę. Najlepiej lekkie rozciąganie i noga na płasko :). Do tego maść przeciwzapalna i lód nie zaszkodzi myślę.
Polecam lekturę tego wątku na bieganie.pl: http://www.bieganie.pl/forum/viewtopic. ... 25&start=0
Jest tutaj chyba wszystko co można wymyślić w związku z tą kontuzją. No i oczywiście najlepiej udać się jak najprędzej do lekarza! Eddie wydaje się być tutaj autorytetem w walce z ITBS ;).
Rekordy życiowe:
5km - 18:32 (2013)
10km - 38:14 (2013)
Test Coopera - 3km 250m (2013)
FilipO

Postprzez ikarol » 29-09-2013, 06:40

supermario, koniecznie zacznij robić rolowanie:

http://www.youtube.com/watch?v=oANQDEtHNQo

W czerwcu pojawił się u mnie pierwszy syndrom itbs w lewym kolanie po wybieganiu 25km i przerobiłem od razu wszystkie ćwiczenia opisane na bieganie.pl plus kilka innych z youtube. Dzięki rolowaniu ból przeszedł całkowicie po kilku dniach. Do tego systematyczne odpowiednia ćwiczenia rozciągające.

Rolować można na pełnej butelce 1,5l, na początku mocno boli, bo całe pasmo jest napięte.
ikarol

Postprzez FilipO » 29-09-2013, 09:29

@ikarol: ja zacząłem rollować też bardzo szybko, ale miałem wrażenie że na początku pogorszyło mi to moją sytuację bo po 3 dniach zaniemogłem kompletnie. Być może zbyt twarda butelka na początek? Albo mieszanka rollowania i innych ćwiczeń zbytnio obciążyła pasmo?
Rekordy życiowe:
5km - 18:32 (2013)
10km - 38:14 (2013)
Test Coopera - 3km 250m (2013)
FilipO

Postprzez foka » 29-09-2013, 11:17

Mnie dopadło po długiej przerwie w bezruchu. Wałkowałem i było ok - grunt to ograniczyć obciążenie i zregenerować.
Były admin i moderator tego forum (do 01.2016).
Paweł Bondaruk - Foka na mirofonie
Kalendarz triathlonowy 2018
Instagram,
foka
Admin

Postprzez just_tri » 29-09-2013, 11:26

A ja się z tym bawię od paru miesięcy, teraz zrobiłam dopiero wolne po wakacjach i zamierzam zrobic sesje falą uderzeniową, bo ani ultradźwięki ani krio nie pomogło, rolowanie na krótką metę pomaga, rozciąganie też ;) wiadomo najlepiej zminimalizowac obciążenie i sie rehabilitować ;) chyba nie ryzykowałabym ze startem w maratonie w Twoim przypadku, bo możesz tylko pogorszyc swój stan ;/
just_tri

Postprzez elim » 29-09-2013, 12:56

Mnie pomogly cwiczenia od fizjoterapeuty (konkretnie pode mnie, a nie od Marszalka) i po 2 miesiacach cwiczen wkladki formthotics. A [CENZURA] sie z pasmem poltora roku i wyprobowalem chyba wszystkiego. Od 2011 roku nie mialem problemu.
Triathlon Series Team
elim

Postprzez just_tri » 29-09-2013, 13:02

Kurcze 1,5 roku to ja 'dopiero' od 10 miesięcy ;/ boli ale biegam, ale bardziej chyba od roweru to mam niż od biegania, teraz się już musze porządnie za to zabrać, tyle, że w Szczecinie trudno o dobrego i nie drogiego fizjo ;/ a cała sesja z doświadczonym fizjo kosztuje pare setek i jeszcze dodać jakies leczenie bardziej inwazyjne i wychodzi kupa kasiory
just_tri

Postprzez elim » 29-09-2013, 13:32

Kosztowalo mnie to okolo 500 zlotych (2 wizyty i wkladki), ale warto bylo.
Triathlon Series Team
elim

Postprzez supermario » 29-09-2013, 17:52

Dzięki za info...no za bardzo optymistyczne nie jest ale...:)no może liczyłem, że komuś szybko udało się wylizać przed startem...ale widzę że nie ma co ryzykować maratonem bo to przecież nie przelewki a już i tak po sezonie...więc nie ma co się napinać tylko spokojnie wyleczyć i z czystym sumieniem zacząć przygotowania do przyszłego sezonu..
supermario

Postprzez just_tri » 29-09-2013, 18:56

Wkładki do butów już mam, czyli odjąć można 200 zł ;) a biegasz w nich też? ja próbowałam, ale jakos sie nie moge przyzwyczaić
just_tri

Postprzez elim » 29-09-2013, 23:12

Wkladki moga byc wkladkom nie rowne. Formthotics to termoformowalne wkladki wlasnie na pasmo miedzy innymi. Tylko w nich biegam.
Triathlon Series Team
elim

Postprzez chinczyk » 30-09-2013, 11:29

Mnie to dopadło na ostatnim treningu przed wiosennym półmaratonem warszawskim - 4 dni przed startem. 4 dni rolowania, delikatnego rozciągania i masaży wodnych pomogły na tyle, że stawiłem się na starcie i ukończyłem, jednak ostatnie 2-3 km, do przyjemnych nie należały. Przypłaciłem to 2 miesięczną przerwą w bieganiu wypełnioną rozciąganiem i rolowaniem. Teraz pewnie zrezygnowałbym ze startu - możliwe, że uraz by się nie pogłębił i szybciej wróciłbym do treningów. Od tamtego czasu, prawie każdy trening biegowy kończę 10-15 min. sesją rozciągania i jak na razie jest ok.
Co ciekawe, wymuszona 2 miesięczna przerwa w treningach miała również pozytywny skutek, ponieważ po 4 tygodniach od wznowieniu treningów urwałem prawie 4 min na 10km i wciąż widzę progres - także nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło.
Maraton nie jest lekką i przyjemna przebieżką, która trwa kilkadziesiąt minut, dlatego radziłbym dobrze przemyśleć ewentualny start, mając na uwadze poważniejsze konsekwencje i dłuższą przerwę w treningach.
Tak czy inaczej, powodzenia.
Bag of Bones
chinczyk

Postprzez supermario » 10-10-2013, 11:52

Czy z tą kontuzję to można popływać lub ewentualnie lekki rowerek zrobić czy raczej dać sobie spokój ze wszystkim?przyznam się,że po prawie dwóch tygodniach nic nie robienia dzisiaj poszedłem się ruszyć z myślą a może już przeszło:)nic z tego..ból pojawił się po ok 15min biegania....a ostatnio prawie po 1godzinie...więc nie wiem co się dzieje...zamiast lepiej jest chyba gorzej:(tym bardziej, że rozciagam się, dwa razy byłem na zabiegu fala uderzeniową i wychodzi na to że nic:(czy przerwa musi być zdecydowanie dłuższa czy już trzeba mysleć o wizycie u jakiegoś bardzo dobrego specjalisty?muszę się ruszać bo z wagą się dziwne rzeczy dzieją:)
supermario

Postprzez foka » 10-10-2013, 12:09

Ja osobiście do kontuzji podchodzę w taki sposób, że zawodnik który jest winny tej kontuzji musi ponieść konsekwencje i liczyć się z odpoczynkiem od treningu i wiążącym się z tym spadkiem formy (można go próbować ograniczyć ale napewon taki spadek będzie).

Z własnej praktyki: jak dopadło mnie pasmo to nie mogłem odbijać się od ścianek na basenie. Co do ograniczania spadku formy to ja uważam, że lepiej odpuścić nawet na 4 tygodnie niż ruszać się delikatnie i wychodzić z kontuzji przez 8 tyg.
Były admin i moderator tego forum (do 01.2016).
Paweł Bondaruk - Foka na mirofonie
Kalendarz triathlonowy 2018
Instagram,
foka
Admin

Re: polecamy

Postprzez xTri pro

xTRI.pl Pro

Następna strona

Powrót do Zdrowie i odżywianie