kalendarz triathlon

Zespół pasma biodrowo-piszczelowego

Zapobieganie i leczenie kontuzji oraz wpływ diety na naszą dyspozycję.

Re: Zespół pasma biodrowo-piszczelowego

Postprzez emzetka » 14-01-2016, 20:53

Ok, dzięki :)
emzetka

Postprzez Eddie » 15-01-2016, 10:24

W ostrym stadium robiłem po minucie na nogę co godzinę. Jak przeszło wszystko ograniczyłem się do przed treningiem i po treningu bezpośrednio
Eddie

Postprzez ikarol » 21-01-2016, 08:34

Ja robię maksymalnie po kilkadziesiąt sekund na pasmo, ale staram się rolować codziennie, najczęściej chwilkę po treningu.

Po wystąpieniu kontuzji rolowanie jest pomocne, natomiast w dłuższej perspektywie trzeba koniecznie znaleźć przyczynę, która leży zazwyczaj powyżej pasma. Inaczej będzie to nawracać.

U mnie było to na przykład bardzo mocne napięcie czwórek i dwójek oraz pośladków plus bardzo silne napięcie samego pasma.

Alternatywnie do rolowania na butelce czy wałku polecam rolowanie pasma piłeczką tenisową (nie na piłeczce, tylko samą ręką). Można dokładniej wyszukać największe skupiska napięcia bólu. Mocne rolowanie piłeczką to jednak bólowy level hard ;)
ikarol

Postprzez emzetka » 09-02-2016, 20:44

Udałam się z moim problemem do kliniki sportowej na testy funkcjonalne. Rehabilitant Wykonał mi szereg różnorakich testów (m.in. na maszynach pomiarowych) i na tej podstawie określił jakie mam deficyty w sile / sprawności poszczególnych mięśni i stawów. Wskazał nieprawidłowości w wykonywanych przeze mnie ruchach, zarówno w biegu jak i podczas statycznych ćwiczeń, które powodują moje dolegliwości. Pokazał mi ćwiczenia jakie należy wykonywać aby zniwelować te deficyty. W najbliższych dniach mam otrzymać pełen raport wraz z dalszymi zaleceniami. Na tą chwilę myślę, że mogę powiedzieć, że to było pierwsze solidnie wykonane badanie, w końcu ktoś się do tego przyłożył i zrobił to jak należy. Polecam dla osób, które mają podobny problem. Najważniejsze to ustalić przyczynę tego dziadostwa.
emzetka

Postprzez scott_mtb » 10-02-2016, 16:41

emzetka napisał(a):Udałam się z moim problemem do kliniki sportowej na testy funkcjonalne. Rehabilitant Wykonał mi szereg różnorakich testów (m.in. na maszynach pomiarowych) i na tej podstawie określił jakie mam deficyty w sile / sprawności poszczególnych mięśni i stawów. Wskazał nieprawidłowości w wykonywanych przeze mnie ruchach, zarówno w biegu jak i podczas statycznych ćwiczeń, które powodują moje dolegliwości. Pokazał mi ćwiczenia jakie należy wykonywać aby zniwelować te deficyty. W najbliższych dniach mam otrzymać pełen raport wraz z dalszymi zaleceniami. Na tą chwilę myślę, że mogę powiedzieć, że to było pierwsze solidnie wykonane badanie, w końcu ktoś się do tego przyłożył i zrobił to jak należy. Polecam dla osób, które mają podobny problem. Najważniejsze to ustalić przyczynę tego dziadostwa.

Gdzie robiłaś badanie i jaki koszt?
2014 -1/4 Gołdap -2:15
2019-Olimpijka Olsztyn -2:14
2019 -1/2 Gołdap -4:31
tri.coach@onet.pl
scott_mtb

Postprzez emzetka » 10-02-2016, 22:54

W Żorach. Koszt 250 zł.
emzetka

Postprzez marcin2242 » 17-02-2016, 23:33

Witam Wszystkich!
Też chciałbym sie podzielic z wami tym co wiem, bo mnie tez dopadło "napięcie pasma" :)
Mam to juz od ok. 12 mies. (!) ale w miedzy czasie doszlo mi jeszcze pekniecie łąkotki bocznej i operacja z tym związana
dlatego stosunkowo niedawno wziąlem sie na poważnie za "naprawe" pasma.
Byłem na rehabilitacji- parę wizyt, na których miałem terapie manualną (masaż tkanek głebokich), w tym czasie
dokupiłem dodatkowo terapie falą uderzeniową 3x ( fizjoterapeutka powiedziała że osobiscie nic lepszego nie zna na
rozbicie zwapnień, jakie tworzą sie na paśmie) i jeszcze pokazano mi ćwiczenia jakie robić w domu.

Co do efektów takiej terapii to tak:
Zakres ruchu kolana widocznie sie zwiększył, jest juz prawie prawie maksymalny, brakuje dosłownie 1 cm ( z tym ze od bitych 12 mies. brakowało mi gdzies z 10-15 stopni)
Ale jak skonczyłem rehabilitacje niedawno, cwiczyłem jak zawsze w domu, i jak sie sie ten ból odezwał
co go nie czułem juz z pół roku to mnie wszystkie siły odeszły....:(
Cięzka sprawa z tym pasmem, ale trzeba walczyc.
Jeszce dla tych co chcieliby sie dowiedziec czegos o tym całym ITBS, o przeciwdziałaniu, prawidłowych cwiczeniach i rozciaganiu,
mam tu pare pomocnych linków, może sie komus przydadzą :)

Techniki rozciągania poprzez poizometryczną relaksację
http://fizjo-plus.net/stretching-miesni-kkd/

Ładnie opisany problem ITBS i sposób na domową rehabilitację ( aktualnie korzystam z podobnego):
http://3xjanusz.pl/itbs----droga-wyjsci ... tuzji,n98/

Film z cwiczeniami do ITBS:
https://www.youtube.com/watch?v=ydcy3dPf__M

Tu fajny artykuł:
http://bieganie.pl/?show=1&cat=25&id=2407
http://www.maratonypolskie.pl/mp_index. ... &code=2388
http://polskabiega.sport.pl/polskabiega ... RTOW_.html

Także życze wszystkim powodzenia w leczeniu tej piekielnej kontuzji! Ja zrobiłem swój plan rehabilitacyjny, będę
go realizował w domu. O efektach dam znać :)
Pozdrawiam!
marcin2242

Postprzez ajezier » 18-07-2016, 16:33

Eddie napisał(a):Compexa mam i używam aczkolwiek w przypadku tej kontuzji nigdy nie korzystałem. Sprawdził się wałek do rolowania i rozluźnianie pasma na nim

Eddie,
z jakich najcześciej funkcji korzystasz używając swojego COMPEXa? i kiedy?
ajezier

Re: polecamy

Postprzez xTri pro

xTRI.pl Pro

Poprzednia strona

Powrót do Zdrowie i odżywianie