kalendarz triathlon

Triathlon a kontuzje

Zapobieganie i leczenie kontuzji oraz wpływ diety na naszą dyspozycję.

Triathlon a kontuzje

Postprzez biela » 26-11-2013, 13:20

Witam
Jakie kontuzje najczęściej występują przy treningach na 1/2 i 1IM ? Dziś usłyszałem od znajomego, że lekarz sportowy powiedział mu, że powyżej 10 km biegania będzie ich często odwiedzał w klinice, bo to już bieg na wyniszczenie. Mnie interesują duże dystanse, i jak to wygląda w praktyce, czy podchodząc bardzo poważnie i ostrożnie do treningów i zawodów, typu robić sumiennie rozgrzewki itp nie przetrenowywanie się, da się uniknąć jakiś stałych kontuzji, czy raczej na takie dystanse jest to nieodzowny element tego sportu i loteria co padnie? Pomińmy wyjątki jakieś ;).
Ojciec
biela

Re: Triathlon a kontuzje

Postprzez GrudiLee » 26-11-2013, 13:37

Rozgrzewka, bez podniety, na spokojnie, zgodnie z planem, mało alko, dużo zdrowego jedzenia, trochę szczęścia, i nie będziesz miał kontuzji.

kup dobre buty i dobre siodełko, ustaw rower, szanuj zdrowie.

Jak pojedziesz kilka treningów po bandzie, bezmyslnie to będziesz miał. proste.
Never give up
GrudiLee

Postprzez hadwao » 26-11-2013, 13:47

Jeśli zaczynasz od 0 (tak jak ja niedawno zaczynałem) to potwierdzam - biegi powyżej 10km "na sportowo" nie przechodzą bez echa.
Jeśli teraz nic nie robisz to dobrze Ci radzę odpuść sobie HiM i IM w pierwszym sezonie - to jest prosta droga do kontuzji. Oczywiście nie jest tak, że na pewno ją złapiesz, ale lepiej się dobrze przygotować i czerpać radość z rywalizacji niż potem biegać, ale po lekarzach.

Druga sprawa od razu dowiedz się kto jest dobrym fizjo (spytaj tu na forum, bo w ciemno nie idź - szkoda kasy) w Twoim mieście i umów się na wizytę kontrolną. Zbada Ci typ pronacji, wady postawy itp - to wszystko ma znaczenie podczas biegania na dłuższe dystanse. Na podstawie badania dostaniesz zalecenia co robić aby unikać kontuzji. Ja np. mam pronację i przez to muszę rozmasowywać pas biodrowo piszczelowy i stosować specjalne ćwiczenia rozciągające po każdym bieganiu (w sensie musiałem dołączyć 2 ćwiczenia rozciągające do swojego zestawu).

BTW każdy sport wiąże się z kontuzjami, więc nikt Ci nie zagwarantuje, że nic Ci się nie stanie. Trzeba się liczyć z urazami.
hadwao

Postprzez foka » 26-11-2013, 13:49

Ja uważam, że bardzo dużo kontuzji ma swoje podłoże właśnie w tym podejściu:
BTW każdy sport wiąże się z kontuzjami, więc nikt Ci nie zagwarantuje, że nic Ci się nie stanie. Trzeba się liczyć z urazami.

Zaczynając trenować triathlon chcesz chyba być zdrowszym, sprawniejszym człowiekiem? Trzeba to mieć na uwadze. Wg mnie urazy nie są wkalkulowane w ten sport. To nie MMA.
Były admin i moderator tego forum (do 01.2016).
Paweł Bondaruk - Foka na mirofonie
Kalendarz triathlonowy 2018
Instagram,
foka
Admin

Postprzez biela » 26-11-2013, 13:54

hadwao napisał(a):Jeśli zaczynasz od 0 (tak jak ja niedawno zaczynałem) to potwierdzam - biegi powyżej 10km "na sportowo" nie przechodzą bez echa.
Jeśli teraz nic nie robisz to dobrze Ci radzę odpuść sobie HiM i IM w pierwszym sezonie - to jest prosta droga do kontuzji.

na razie nie rzucam się na takie dystanse, raczej sobie wstępnie planuje na przyszły rok 1/8IM gdzieś pod koniec roku, na spokojnie..

Druga sprawa od razu dowiedz się kto jest dobrym fizjo (spytaj tu na forum, bo w ciemno nie idź - szkoda kasy) w Twoim mieście i umów się na wizytę kontrolną. Zbada Ci typ pronacji, wady postawy itp - to wszystko ma znaczenie podczas biegania na dłuższe dystanse. Na podstawie badania dostaniesz zalecenia co robić aby unikać kontuzji. Ja np. mam pronację i przez to muszę rozmasowywać pas biodrowo piszczelowy i stosować specjalne ćwiczenia rozciągające po każdym bieganiu (w sensie musiałem dołączyć 2 ćwiczenia rozciągające do swojego zestawu).

to by się chyba przydało, odrzucili mnie kiedyś ze szkoły sportowej z powodu skrzywienia kręgosłupa
Ojciec
biela

Postprzez drummer » 26-11-2013, 14:02

Polecam lekturę:
http://bieganie.pl/?show=1&cat=25&id=6042
http://www.magazynbieganie.pl/bieganie- ... -straszne/

Po pewnym czasie jak będziesz miał iść na 5km biegania to nie będzie ci się chciało ubierać a potem brać prysznica - bo szkoda zachodu za 20 kilku min biegania...
IM Progress:
9:22:21 IM Copenhagen 2014
9:04:34 IM Austria 2015

Read about my madness - https://www.facebook.com/tripodsiadlowski
drummer

Postprzez hadwao » 26-11-2013, 14:10

Hej myślę, że 1/4 to dobry dystans na debiut - 1/8 to już trochę mało. Masz pond pół roku do sezonu - jak poćwiczysz to na 1/4 spokojnie będziesz mógł się ścigać i jest to dystans moim zdaniem bezpieczny dla debiutanta. Przynajmniej mam taką nadzieję, bo sam w przyszłym roku zamierzam obskoczyć 1/4.

Jeśli wiesz, że masz wadę kręgosłupa to zdecydowanie poszukaj dobrego fizjo sportowego. Mnie też tutaj kolega z forum przekonał do tego, bo miałem delikatne bóle po bieganiu - jak się okazało to był tylko syndrom większego problemu i dzięki temu prawdopodobnie uniknąłem większych kłopotów w przyszłości. W przeciwieństwie do wielu konowałów, u których byłem wcześniej, tutaj fizjo (który nawet nie jest lekarzem) zdiagnozował mnie całościowo i oprócz problemów z pronacją (z którymi poszedłem) wyleczył mnie przy okazji z bólów pleców. Nawet mu o nich nie powiedziałem, bo się do nich przyzwyczaiłem (bardziej dyskomfort niż ból) - sam się spytał jak opisałem moje objawy, czy przypadkiem mnie jeszcze plecy nie bolą, bo powinny mnie boleć ;-)
Chyba najlepiej wydane 150zł w całym moim budżecie na triathlon ;-)

@drummer - no dokładnie też tak mam z tym wychodzeniem. Dla mnie na tą chwilę komfortowo biega się przez godzinę. Przy półtorej godziny zaczynają się już jednak problemy, nawet jak biegnę spokojnie. Po prostu chyba sam czas wysiłku robi swoje.
hadwao

Postprzez zdanozdan » 26-11-2013, 14:28

kiedyś czytałem jakiś ranking, MMA i bieganie było daleko w tyle .... najbardziej kontuzjogenna była chyba ręczna, potem siatka i nożna.
IMHO MMA to jest wogóle mało kontuzjogenne - jak w mazak dostaniesz to się nie liczy jako kontuzja :-)
zdanozdan

Postprzez foka » 26-11-2013, 16:57

no ja właśnie spotkałem się z tym że MMA jest najbardziej kontuzjogennym sportem. Jeżeli brać pod uwagę wszystkie zdarzenia z krwią to w sumie pasuje.
Instagram,
foka
Admin

Postprzez panpomidor » 27-11-2013, 12:00

w triathlonie nie ma zrywów= interwałowego biegu ze zmiennymi kierunkami jak w piłce czy koszykówce. Według mnie kontuzje w naszym sporcie wynikają głównie z losowości przypadku np wyglebiesz sie na oblodzonej lub mokrej nawierzchni złamiesz/ zwichniesz nadgarstek, na rowerze przewrócisz się będziesz mieć piękny szlif, na basenie ktoś skoczy ci na plecy (mi gość tak skoczył i to on doznał kontuzji nosa).

Ja nie mam na szczęscie kontuzji = urazu ale za to ostatnio nie wysypiałem się i do tego doszło pępkowe kolegi więc impreza zakrapiana (chodź tez oszukiwałem) - i jednego dnia wypiłem zimną wodę, teraz leżę z anginą w łóżku i to jest według mnie najczęstsza "kontuzja" jaka mnie dopada.
Ironman
panpomidor

Postprzez hadwao » 27-11-2013, 12:20

Fakt, że nie ma zrywów, interakcji z innymi etc. To na pewno jest pozytyw, ale za to są długie wybiegania, często już na wcześniej zmęczone mięśnie. Ogólnie jednak najczęściej są to drobne kontuzje typu nadwyrężenia, naciągnięcia. Podstawowym powodem kontuzji jest chyba zbyt ciężki trening - czyli za długie lub zbyt intensywne wybiegania etc.

@foka - dopiero teza zauważyłem, Twój post odnoszący się do mojego. Ja nie uważam, że sport=prędzej czy później kontuzja, no przynajmniej nie w sporcie amatorskim. Natomiast zaczynając uprawiać sport trzeba się liczyć z tym, że taka kontuzja może się przytrafić. Może to być zarówno wina jakiejś niewiedzy typu przeciążenia czy też sprawa losowa, typu wywrotka na rowerze.

Na pewno jednak triathlon uprawiany amatorsko i z głową nie jest specjalnie kontuzjogenny z drugiej strony jednak na pewno łatwiej o kontuzję niż podczas biegania dla przyjemności. Moja żona tak biega i chyba jeszcze nigdy nie wspominała, że coś ją boli etc. Ja staram się podchodzić bardziej sportowo i jednak często coś mnie pobolewa i wtedy trochę stopuję.
hadwao

Postprzez zdanozdan » 27-11-2013, 13:51

foka napisał(a):no ja właśnie spotkałem się z tym że MMA jest najbardziej kontuzjogennym sportem. Jeżeli brać pod uwagę wszystkie zdarzenia z krwią to w sumie pasuje.

Idą tym tropem test pływania na 400 trzeba by zaliczyć jako kontuzję :-)
zdanozdan

Postprzez foka » 27-11-2013, 18:25

zdanozdan napisał(a):
foka napisał(a):no ja właśnie spotkałem się z tym że MMA jest najbardziej kontuzjogennym sportem. Jeżeli brać pod uwagę wszystkie zdarzenia z krwią to w sumie pasuje.

Idą tym tropem test pływania na 400 trzeba by zaliczyć jako kontuzję :-)

Bo dobry test to do krwotoku z nosa jest ? ;)
Instagram,
foka
Admin

Postprzez Tomasz Cudejko » 06-12-2013, 22:46

Siema,
Specyfika triathlonu powoduje ze 80 % kontuzji to tzw zespoly przeciazeniowe czyli jak nazwa wskazuje nastepuje na skutek przeciazenia danej tkanki (sciegno, mesien, chrzastka) wskutek nadmiernego i/lub zbyt czestego obciazenia mechanicznego oraz niewsytarczajacej ilosci czasu na samowygojenie sie.
Glownie mamy do czyninia z: bol sciegna Achillesa, zespol pasma biodrowo-piszczelowego, bol rozciegna podeszwowego, kolano biegacza czyli zespol rzepkowo-udowy, bol odcinka ledzwiowego itp.
Reszta czyli tzw kontzuje ostre sa rzadkoscia i wynikaja raczej z upadkow czy kolizji w strefie zmian czy podczas jazdy na rowerze.
Generalnie kontuzji nie mozna uniknac, jeden bedzie mial a drugi nie. tak naprawde nie wiadomo od czego t zalezy. Ale wyroznia sie szereg czynnikow ryzyka mogacych nas predysponowac do kontuzji wiec ich eliminacja na wczesnym etaie przygotowan napewno zmniejszy ryzyko.
Do glownych modyfkowalnych czynnikow naleza: zbyt duze lub gwaltowne obcaizenia treningowe, niedostateczna elastycznosc miesniowa, asymetrie w sile miesniowej, ogolna slaba sila miesniowa, bledy treningowe (np za duzo czasu biegamy w jedna strone ), nadmierna pronacja lub supinacja, slaba centralna stabilizacja itp
Knee Medicine and Science
70.3 - 5:40 (Sierakow 2013, debiut)
42,195 - 4:23 (Wawa 2012, debiut)
21,097 - 1:53 (Pabianice 2013, debiut)
Tomasz Cudejko

Postprzez nat » 07-12-2013, 15:45

Tomasz Cudejko napisał(a): (np za duzo czasu biegamy w jedna strone ),

- czyli dla odmiany co drugi trening biegniemy do tyłu ? :mrgreen:
Ścigam się tylko ze sobą - i co roku wygrywam

IM - 9:47
1/2 IM - 4:31