kalendarz triathlon

Sok/koncentrat z buraka - wpływ na wydolność.

Zapobieganie i leczenie kontuzji oraz wpływ diety na naszą dyspozycję.

Sok/koncentrat z buraka - wpływ na wydolność.

Postprzez arthuroo » 04-01-2014, 13:00

Opinie nt. soku z buraków są podzielone:
http://www.endurancesportsnutritionist. ... rformance/
http://cyclingtips.com.au/2013/04/beetr ... ting-hype/

W moim przypadku nie szukam mega boostera, ale alternatywy do napojów energetycznych, których mój żołądek nie toleruje. Organicznie i zdrowo; również herbatka z miodem i cytryną, ciasteczka figowe, itp.
arthuroo

Re: koncentrat buraczany

Postprzez Brylant » 07-01-2014, 22:32

Ja regularnie ścieram sokowirówką buraki, marchewkę, pietruszkę, jabłka do jednego dzbanka ok 2 litrów i do lodówki przez 2 dni można pić świeży pyszny soczek, buraki są słodkie piłem gorsze napoje to jest naprawdę smaczny sok z tych warzyw.
MARCIN LIPSKI

TRI4fun Team

https://www.facebook.com/tri4funpiaseczno
Brylant

Postprzez cleveland » 08-01-2014, 08:52

Są na rynku fajne wyciskarki do soków - choćby Zelmer Juice Maker (niby polskie, ale klepane na zachodnich licencjach). Nie jest to typowa sokowirówka - z owoców/warzyw robi coś bardziej jak mus - z dużą zawartością miąższu. Zestawienie 2 buraki + 1lub2 jabłka można spokojnie wypić. Dziecko nawet pije (jak nie wie co to było ;). Plusem tych wolnoobrotowych wyciskarek jest to, że soki mają bardzo dużo miąższu, a fruktoza wraz z błonnikiem jest ponoć lepsza niż sam klarowny sok. Niestety, sprzęt kosztuje prawie 800zł. Tego typu maszynki używane są przez "rawfoodowców".

Aaa i w instrukcji jest zapis, że taki sok należy wypić w przeciągu 1 godziny. O przechowywaniu nie ma mowy.

No i nie należy zaczynać od zbyt dużych ilości soku ;) Pół rozwodnionej szklanki na początku wystarczy. Cała szklanka takiego marchwiowo-jabłkowego soku "na start" skończy się tak jak się można domyśleć.
cleveland

Postprzez Brylant » 08-01-2014, 10:01

Wyciskarka to super sprawa jak tylko mi się zepsuje sokowirówka chcę sobie kupić i nawet jej trochę w tym pomagam ;)

Soki można trzymać do 24 godzin w lodówce po wyciśnięciu z tego co wyczytałem ja też trzymam i sok jest dobry.
MARCIN LIPSKI

TRI4fun Team

https://www.facebook.com/tri4funpiaseczno
Brylant

Postprzez hadwao » 09-01-2014, 09:15

Ja też chętnie bym się wzbogacił o wyciskarkę, bo na razie mam tylko sokowirówkę.

Sok z buraków znana sprawa - sam jak robiłem, to zawsze z dodatkami typu jabłko lub marchewka. Minus jest taki, że długo się buraki obiera - sok z jabłek czy marchewki robi się o wiele sprawniej.

Sam sok jest ponoć bardzo zdrowy i polecany. Smakowo, z dodatkami też jest niezły - czystego nie próbowałem.

Natomiast na treningu sobie nie wyobrażam, bo sok z buraka ma też kilka minusów typu może powodować zawroty głowy, rozwolnienia i takie tam sensacje. W połączeniu z biegiem myślę, że dobrze by się to nie skończyło.

Jeśli chodzi o izotoniki, to ja stosuję sok owocowy rozwodniony 1:1 - nie mam ochoty faszerować się chemią na co dzień. Ewentualnie robiłem jeszcze mieszanki woda + cukier + sól + cytryna, ale jednak rozwodniony sok owocowy bardziej mi służy.
Ewentualnie jeszcze niezła była cola 1:1 z wodą, ale to taka sama chemia jak izotoniki. Przy treningach o długości 1h starcza mi woda i ewentualnie po treningu szklanka soku na szybko.
hadwao

Postprzez foka » 10-12-2014, 17:36

Rusza Burak Challenge - pierwsze polskie badania na temat wpływu spożywania soku z buraka na wydolność.

Więcej na temat badań pisze na portalu pani Ania Borucka, która te badania prowadzi.

http://xtri.pl/zdrowie/burak-challenge- ... -z-buraka/
Były admin i moderator tego forum (do 01.2016).
Paweł Bondaruk - Foka na mirofonie
Kalendarz triathlonowy 2018
Instagram,
foka
Admin

Re: Sok/koncentrat z buraka - wpływ na wydolność.

Postprzez FilipO » 10-12-2014, 18:49

Jestem bardzo ciekaw wyników ;). Ostatnio pojawił się artykuł, który teoretycznie podważa teorię o skuteczności "suplementacji burakami" (http://www.bieganie.pl/?show=1&cat=27&id=7302).
Rekordy życiowe:
5km - 18:32 (2013)
10km - 38:14 (2013)
Test Coopera - 3km 250m (2013)
FilipO

Postprzez foka » 11-12-2014, 10:57

Badań nie może być za dużo ;).

Wkrótce kończy się badanie pierwszej z pięciu grup. Jeżeli ktoś z Warszawy chce dołączyć do badań to tak wygląda rozkład grup:
Druga rusza 10 stycznia
Kolejna w lutym, marcu i kwietniu.
Oto konkretne terminy grup badawczych:
10, 17, 24 stycznia
21 luty 28 luty i 7 marca
14, 21, 28 marca
11, 18, 25 kwietnia
9, 16, 23 maja
Były admin i moderator tego forum (do 01.2016).
Paweł Bondaruk - Foka na mirofonie
Kalendarz triathlonowy 2018
Instagram,
foka
Admin

Postprzez kioz » 14-12-2014, 21:45

Co do wpływu soku z buraków na wydolność (podniesienie poziomu hemoglobiny czy przyrostu ilości erytrocytów) tutaj mit jest obalony.
Ale badania są potrzebne. Jakieś wnioski z nich na pewno wypłyną. Autorzy badań przed przystąpieniem do pracy na pewno przejrzeli literaturę i o tym na pewno wiedzieli. Trzymam kciuki i czekam na wyniki. Może na sportowców sok zadziała wozytywny sposób.
kioz

Postprzez piratka » 22-12-2014, 19:55

[quote="kioz"]Co do wpływu soku z buraków na wydolność (podniesienie poziomu hemoglobiny czy przyrostu ilości erytrocytów) tutaj mit jest obalony.
Ale badania są potrzebne. Jakieś wnioski z nich na pewno wypłyną. Autorzy badań przed przystąpieniem do pracy na pewno przejrzeli literaturę i o tym na pewno wiedzieli. Trzymam kciuki i czekam na wyniki. Może na sportowców sok zadziała wozytywny sposób.[/quote]

hmm..jak robiłam bodajże w zeszłym roku badania krwi i okazało się, że mam za niski poziom hemoglobiny to pani doktor kazała mi 'iść do domu pić sok z buraków', więc już sama nic nie wiem..a właśnie pzrez to co mi powiedziałam czasem kiedy mam inne możliwości na siłę wybieram buraki żeby poprawić jakość swojej krwi..
piratka

Postprzez kioz » 23-12-2014, 21:34

Nie zawsze pani doktor musi mieć rację. Sam znam lekarzy POZ, dla których glikemia na czczo 102 mg/dl, 108 mg/dl nie jest niczym niepokojącym. Niektórzy lekarze po prostu nie nadążają za zmianami. Sam kiedyś byłem zdania, że sok z buraków poprawi parametry krwi (bo jest czerwony). Trzeba sobie uzmysłowić z czego jest zbudowany erytrocyt i czy buraki mają któryś z jego składników. Jeśli duże badania potwierdzają, że sok nie działa to ja to przyjmuję, ale zawsze na sportowców, ludzi trochę z innej gliny będzie działać inaczej. Jeszcze raz trzymam kciuki i z niecierpliwością czekam na wyniki.

PS. co do poprawienia jakości krwi to proponuję sprawdzony sposób, żelazo w kapsułkach + wit C (najlepiej lewosktętna - kwas l-askorbinowy ułatwia wchłanianie żelaza) z wyłączeniem teiny i kofeiny w bezpośrednim sąsiedztwie z żelazem żelaza (blokują wchłanianie żelaza przewodzie pokarmowym). Czyli do kolacji 2 kapsułki i soczek do popicia zamiast herbatki.
kioz

Postprzez kruk » 23-12-2014, 21:47

burak nie poprawia krwi jako takiej, np. erytrocytów itp. Nie o to w tym chodzi :D

Upraszczając, azotany w nim zawarte są przekształcane w organizmie w azotyny, te z kolei w tlenek azotu, który powoduje mniejsze zapotrzebowanie organizmu na tlen.

Tu art naszego forumowego kolegi Janusza ;)
http://3xjanusz.pl/a-to-burak,n81/
1/4 IM: 2:24 (Kórnik 2015)
1/2 IM: 5:33 (Poznań 2015)

http://enduhub.com/pl/kourier/
kruk

Postprzez kioz » 24-12-2014, 08:34

Dzięki ;)
kioz

Postprzez nat » 20-01-2015, 10:50

a jakie konkretnie parametry?
Ścigam się tylko ze sobą - i co roku wygrywam

IM - 9:47
1/2 IM - 4:31
21,1 km - 1:24
10 km - 39,10
nat

Postprzez SirByk » 20-01-2015, 13:05

Ja nie patrząc na parametry krwi, ale dla tego, że mi to smakuje robię sobie mieszankę soku z buraka i soku z kiszonej kapusty (u nas na Śląsku mówimy na to "kwaska") w stosunku 1/4 buraka 3/4 kapusty i pije codziennie po treningu :p . Bogactwo witaminy C i soli mineralnych od momentu jak to piję nie załapałem żadnej infekcji a biegam prze cały czas nie patrząc na pogodę. Nie jest to kryporeklama ale jednym z dyskontów (ALDI) można nabyć sok z buraka i sok z kiszonej kapusty w kartonikach 0,5 litra w cenie 2,99zł. z kolei sam sok z kapusty już w pojemniku szklanym do nabycia w pobliskiej aptece 0,5l za 16,99zł... to jest przesada lepiej kupic pól litra czegoś innego.
Wyniki
2014 - 2:35:40 - 1/4 IM Nieporęt, debiut
2015 - 5:20:19 - 1/2 IM Poznań
2017 - 3:23:50 - Maraton Kraków
SirByk

Re: polecamy

Postprzez xTri pro

xTRI.pl Pro

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Zdrowie i odżywianie