kalendarz triathlon

Sok/koncentrat z buraka - wpływ na wydolność.

Zapobieganie i leczenie kontuzji oraz wpływ diety na naszą dyspozycję.

Re: Sok/koncentrat z buraka - wpływ na wydolność.

Postprzez Ariel » 20-01-2015, 14:10

Ciekawe ile soku z buraka jest w tym soku za 2.99 :-)
Ariel

Postprzez hadwao » 20-01-2015, 15:12

Ja ostatnio znalazłem rolnika w mojej okolicy i kupuję warzywa/owoce za grosze i co ważniejsze "na świeżo", prosto ze skrzynek. Soki sobie robię sam. Przykładowo litr soku na bazie jabłko/marchewka wychodzi mi w granicach 1zł - jabłka to koszt 50gr marchewka około 1zł - średnio z 2kg owoców wychodzi trochę ponad litr soku... Też właśnie eksperymentuje z dodatkami typu burka/seler/pietruszka - świetna sprawa. Kapusty jeszcze nie próbowałem, ale sprawdzę.
Do soków ze sklepu nie mam zaufania + nawet spodobało mi się robienie własnych soków ;-)

Jedyny minus to soki robię w sokowirówce, a podobno znacznie lepiej robić w wyciskarce, tyle że to już wydatek ~3.000zł.
hadwao

Postprzez Ariel » 20-01-2015, 16:45

Ja się zapisałem na burak chalange także zobaczę jak mój organizm reaguje na buraczane cuda :-)
Ariel

Postprzez SirByk » 20-01-2015, 19:02

Ciekawe ile soku z buraka jest w tym soku za 2.99

Produkt niemiecki sehr gut, z upraw bioekologicznych rewelacja, polecam opakowanie 0,5 litra. :)
Właśnie się delektuję.
Wyniki
2014 - 2:35:40 - 1/4 IM Nieporęt, debiut
2015 - 5:20:19 - 1/2 IM Poznań
2017 - 3:23:50 - Maraton Kraków
SirByk

Postprzez Marek » 20-01-2015, 19:04

hadwao napisał(a):Ja ostatnio znalazłem rolnika w mojej okolicy i kupuję warzywa/owoce za grosze i co ważniejsze "na świeżo", prosto ze skrzynek.

Najlepsze co może być. Ja od siostry, z pola uprawianego ekologicznie mam warzywa, m.in. cukinię, ogórki, marchew, buraki, a od znajomych z Iranu świeże daktyle, prosto z palmy.

Własne soki robi się przyjemnie, gorzej ze sprzątaniem :D
Programy żywieniowe dla sportowców, dostosowane do indywidualnych potrzeb: http://www.przyjazny-dietetyk.pl
Kontakt: m.barczewski@przyjazny-dietetyk.pl
Marek

Postprzez krzys1 » 20-01-2015, 19:47

hadwao napisał(a):Jedyny minus to soki robię w sokowirówce, a podobno znacznie lepiej robić w wyciskarce, tyle że to już wydatek ~3.000zł.

Niekoniecznie - Zelmer JP1500, mam od dwóch lat, polecam. Przez długi okres była używana codziennie, teraz 1-2 razy w tygodniu. W stosunku do sokowirówki, jest cichsza i szybciej się ją myje.
krzys1

Postprzez kioz » 03-08-2015, 09:31

kioz

Postprzez foka » 03-08-2015, 09:35

strona wymaga logowania.
Były admin i moderator tego forum (do 01.2016).
Paweł Bondaruk - Foka na mirofonie
Kalendarz triathlonowy 2018
Instagram,
foka
Admin

Postprzez kioz » 03-08-2015, 17:23

Przepraszam. Gamoń ze mnie ;)

Regularne spożywanie soku z buraków wywiera pozytywny wpływ na układ krążenia podczas wykonywania ćwiczeń fizycznych i prowadzi do zauważalnego wzrostu wytrzymałości - dowodzi badanie opisane na łamach najnowszego numeru „American Journal of Physiology”.

Jego autorzy - naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis (USA) - odkryli, że zdrowi, dorośli mężczyźni, którzy przez 15 dni pili sok z buraków, mieli niższe ciśnienie krwi i bardziej rozszerzone naczynia krwionośne zarówno w czasie spoczynku, jak i podczas wykonywania ćwiczeń fizycznych.

„Sok z buraków jest bardzo bogatym źródłem azotanów, dlatego pijąc go dostarczamy sobie duże ilości tych związków - tłumaczą autorzy pracy. - Co to oznacza dla naszego ciała? Najważniejszym efektem działania azotanów jest rozluźnianie ścian naczyń krwionośnych, a co za tym idzie zwiększenie przepływu krwi i obniżenie ciśnienia tętniczego. Wszystkie te rzeczy są zaś bardzo istotne dla osób uprawiających sport”.

Jak wyjaśniają badacze, rozszerzone naczynia krwionośne przyczyniają się do tego, że serce zużywa mniej tlenu. „Regularne picie soku z buraków powoduje więc zwiększenie pojemności tlenowej, zmniejsza koszt energetyczny podczas treningu i poprawia wydolność” - mówią.

Według autorów, wyniki te wskazują, że sok z buraków może być z powodzeniem stosowany jako naturalny suplement diety zwiększający dopływ tlenu do mięśni i zmniejszający częstotliwość pracy serca podczas wysiłku. „Pijąc go można ćwiczyć dużo dłużej (z jednakową intensywnością i jednakowym obciążeniem) zanim wystąpią objawy zmęczenia” - dodają.(PAP)
kioz

Postprzez foka » 03-08-2015, 18:14

Skoro to nie sam sok z buraka ma dobry wpływ na krew tylko azotany, to moje pytanie brzmi - czy można suplementować się tymi konkretnymi związkami zamiast jeść buraki?
Instagram,
foka
Admin

Postprzez Ariel » 03-08-2015, 20:57

@Foka buraków nie lubisz ? :)
Ariel

Postprzez foka » 03-08-2015, 22:05

Ja generalnie poprawy formy poprzez sumplementację nie szukam bo wierzę w trening, ale hipotetycznie pytam ;). Skoro wiemy co dokładnie w tych burakach pomaga to po co się męczyć i bawić w soki, barszcze i surówki jak można by łyknąć tabletkę ;). Na pewno plusem jest to, że buraki są faktycznie naturalne, ale skoro to nie same buraki robią robotę, tylko ich zdolność do wyciągania z nawozów konkretnych chemikaliów to może od razu by te związki łykać - chemia to chemia (w sensie nauki, a nie brudochemii).
Instagram,
foka
Admin

Postprzez FilipO » 04-08-2015, 06:10

Popierając jeszcze sugestię foki, pozostaje kwestia ilości. O ile sporadyczna, ale duża szklanka soku z buraków czy buraczki do obiadu są przepyszne i bardzo spoko, o tyle na przykład kilogram buraków dzień w dzień mógłby być dość kłopotliwy ;). W tym przypadku przydałyby się suplementy o wysokim stężeniu. Pytanie tylko o jakich ilościach mówimy w zakresie skuteczności.
Rekordy życiowe:
5km - 18:32 (2013)
10km - 38:14 (2013)
Test Coopera - 3km 250m (2013)
FilipO

Postprzez Poms » 04-08-2015, 07:14

Przecież azotany to nawozy. Jak się trochę poszuka to wszystkie artykuły mówią, że ich wysokie stężenie jest szkodliwe.

Lepiej jeść ostrą paprykę jak ktoś ma problemy z nadciśnieniem lub trawieniem. Na wyniki nie będzie miało to pewnie żadnego bezpośredniego przełożenia, ale na pewno poprawia samopoczucie. A dobre samopoczucie może już zauważalnie "wspomagać trening". Jak kiedyś zajadałem się ostrym to rzeczywiście czułem się lepiej. Problem w tym, że jedzenie musi być bardzo ostre i nie każdy chce się męczyć.
Poms

Postprzez reczniczek » 04-08-2015, 09:46

Poms ma rację, nadmiar azotanów zdecydowanie nie będzie dla naszego organizmu pomocny. Buraki jak najbardziej, czy to soki czy sałatki, ale dieta polegająca na spożywaniu ich w dużych ilościach niczego dobrego nam nie da. :)
reczniczek

Re: polecamy

Postprzez xTri pro

xTRI.pl Pro

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Zdrowie i odżywianie