kalendarz triathlon

Dietetyk czy własna dieta?

Zapobieganie i leczenie kontuzji oraz wpływ diety na naszą dyspozycję.

Dietetyk czy własna dieta?

Postprzez emel » 27-11-2014, 08:30

Jestem początkującym biegaczem, który widzi jakąś triathlonową przyszłość. Sport uprawiam od dość dawna, jednak nie jest to coś na tyle wymagającego diety, żebym musiał się nią jakoś specjalnie przejmować.

Niedawno jednak zacząłem biegać i jako, iż tutaj dieta ma spore znaczenie, chciałbym się zapytać jak Wy sobie z dietą radzicie? A właściwie, czy sami ją układacie, czy korzystacie z pomocy dietetyków? Nie mam nadwagi, jestem osobą całkiem nieźle zbudowaną, tylko mam delikatny boiler na brzuchu. ;P Czuję, że poprzez nie najlepsze żywienie, mój organizm nie zachowuje się tak dobrze podczas wysiłku (nawet podczas treningów sportu, który uprawiam od kilku ładnych lat) i chciałbym to zmienić. Czuję, że zmiana nawyków żywieniowych pomogłaby mi poprawić osiągi zarówno w tym sporcie jak i bieganiu + przyszłościowo w triathlonie. Tu więc się pojawia moje pytanie. Czy układacie diety sami, jak one wyglądają (czy ustalacie dokładnie co i kiedy jecie, czy raczej po prostu zdrowo się odżywiacie bez wielkich restrykcji), czy jednak odwiedzacie dietetyków?
emel

Re: Dietetyk czy własna dieta?

Postprzez spietrza » 27-11-2014, 08:55

Jeśli masz względne pojęcie na temat składników jakie powinieneś dostarczać do organizmu i w jakich proporcjach to ułożysz sam dietę. Jednak jeśli pytasz na forum to znaczy ze nie masz o tym pojęcia i polecam iść do dietetyka aby wprowadził cie w niuansy zdrowej diety dla osoby aktywnej sportowo
Idę idę na 2:30 to jest mój cel.
spietrza

Postprzez pete » 27-11-2014, 09:09

Podobno odżwianie to czwarta dyscyplina w triathlonie ;), więc to jak z planami treningowymi: można na wyczucie, na podstawie literatury czy internetu. Ale każdy jest jednak skonstruowany trochę inaczej, więc takie ogólne recepty dla wszystkich niekoniecznie muszą najlepiej zadziałać. Jeśli masz możliwość rozmowy ze specjalistą, polecam. Dobrze dać się "ustawić" przynajmniej na początku - coś z diety wyrzucić, coś dodać, rozpisać plan żywienia (w zależności od celu, jaki się chce osiągnąć: np.zrzucenie paru kg przy utrzymaniu mocy). Mi w każdym razie bardzo pomogło w nabraniu zdrowych nawyków i uzyskaniu "lepszej" wagi. Nie twierdzę, że bez dietetyka by się nie dało, ale na pewno byłoby mi trudniej i trwałoby dłużej.
I don't care if it hurts, I want to have control, I want a perfect body, I want a perfect soul, but I'm a creep... PB [1/4] 2.27.54 [1/2] 5.50.06
pete

Postprzez mała gorzka » 27-11-2014, 12:43

Jeżeli dietetyk nie specjalizuje się w żywieniu sportowców, to szkoda kasy.

Byłam, kasę wydałam i gorzko pozalowalam swojej wiary w „specjalistow”

Poinfomowalam ile, kiedy i jak ćwiczę oraz że interesuje mnie styl żywienia uzupełniający niedobory oraz power na sezon sportowy, itd. utrzymanie, żadna redukcja. Przy treningach przekraczających 10h w tygnodniu miałam zacząć dzień od 5 łyżek płatków owsianych, 5 orzechów laskowych i szlanki mleka 0,5

Generalnie jadłospis bardzo ubogi w białko (jogurcik 0% nie ma żadnych wartości odzywaczych), brak zdrowych tłuszczy (np. z tluszczy lyzka oliwy na caly dzien), dużo węgli. Wyszlo ze 2 tysia kcl, ale to jest za malo na okres wzmozonej aktywnosci.

Odżywianie to nie jest filozfia. Warto zapoznac sie z fachowa lietratura, ale nie za duzo, bo można zwariować po lekturze np. Diety bez pszenicy, Mleko cichy zabójca, Dieta paleo. A generalnie postawić na prostotę, czyli wywalić przetworzone jedzenie (zupki z torebki, kostki bulionowe, sosy ze słoika), czytac eytkiety (np. nie wrzucać do koszyka nic co ma syrop glukozowo-frukotozowy; im krotszy sklad, tym lepiej), gotować samemu. Niezależnie, czy jest ktoś na redukcji czy na utrzymaniu codziennnie trzeba jesc wegle/bialko/tluszcze – o proporcjach i zapotrzebowaniu w kontekscie przemiany materii można poczytać na portalu potreningu.pl
mała gorzka

Postprzez triathlonbyjanusz » 27-11-2014, 13:40

Eat clean. No i ja polecam eskperymentowac. Żaden dietetyk "z zewnątrz" nigdy nie pozna twojego organizmu jak ty sam.
Profesjonalny amatorski blog o triathlonie http://3xjanusz.pl/
Pierwsza audycja o triathlonie w Polsce https://www.facebook.com/3xradio?ref=hl
triathlonbyjanusz

Postprzez Marek » 27-11-2014, 17:55

triathlonbyjanusz napisał(a):Żaden dietetyk "z zewnątrz" nigdy nie pozna twojego organizmu jak ty sam.

Chyba, że dietetyk zna się na rzeczy i mu zależy, a współpraca będzie ścisła po obu stronach.
Podstawy można ogarnąć samemu, ale żeby bardzo dobrze poznać temat, potrzeba nauki i praktyki, nie wystarczy przeczytać kilku artykułów z Internetu.
Eksperymentować można, byle z głową, a do tego trzeba mieć pewną wiedzę. Przypadków gdy ludzie trafiali do szpitala z powodu stosowania jakiejś bzdurnej diety jest cała masa. Eksperymenty nie są więc bez wpływu na nasze zdrowie.
Programy żywieniowe dla sportowców, dostosowane do indywidualnych potrzeb: http://www.przyjazny-dietetyk.pl
Kontakt: m.barczewski@przyjazny-dietetyk.pl
Marek

Postprzez triathlonbyjanusz » 27-11-2014, 18:39

No tak, ale jeśli to miałoby mieć sens to albo trzeba by wydać bardzo dużo pieniędzy albo być zawodowym sportowcem, dla którego dietetyk pracuje. Inaczej tak ścisłej współpracy nie do końca jestem w stanie sobie wyobrazić.

Masz rację z eskperymentowaniem, może się trochę zapędziłem z góry zakładając zdrowy rozsądek w tym aspekcie;)
Profesjonalny amatorski blog o triathlonie http://3xjanusz.pl/
Pierwsza audycja o triathlonie w Polsce https://www.facebook.com/3xradio?ref=hl
triathlonbyjanusz

Postprzez spietrza » 27-11-2014, 20:39

Ee tam nie ma jak psioczyć na dietetyka. Przepraszam ale przed umówieniem się sprawdza się lekarza. Wiem ze są tacy co wydrukuje dietę z google ale ja do takich nie chodzę. Ja idę z polecenia innego co sportem zajmuje się na codzień lub klinik specjalizujących się w takich zagadnieniach

Eksperymentować można ale jest to operacja bardzo czasochłonna a przy tym ryzykując jakością treningów
Idę idę na 2:30 to jest mój cel.
spietrza

Postprzez emel » 28-11-2014, 09:52

spietrza poruszył/a ważną kwestię, która sprokurowała mnie do umieszczenia tu właśnie takiego zapytania. "Drukowanie diety z google", w sensie metaforycznym oczywiście.

Mój problem z dietetykiem polega na doświadczeniach mojej drugiej połówki. Ona uprawiając sport poszła właśnie do dietetyka. Zapewniano ją, że kobieta zna się na rzeczy itd. Zapłaciła spore pieniądze za wizyty. Jak zobaczyłem co otrzymała w zamian, włosy stanęły mi dęba. Fakt faktem, jakieś tam badania składu ciała zostały jej zrobione, ale... Dostała wydrukowaną broszurkę o zdrowym odżywianiu, gdzie był ogólny spis zdrowych produktów, tych których należy unikać oraz przykładowe posiłki i ich zamienniki. Zero rozpiski, zero konsultacji. Jak spytałem, czy zainteresowała się jaki sport uprawia moja dziewczyna, czy pod to ułożyła jej "to coś", odpowiedziała, że nie pytała nawet w jakie dni trenuje, jaki jest to wysiłek, tylko po prostu kiwnęła głową, gdy ta powiedziała, że cokolwiek robi.

Stąd moje, myślę, że uzasadnione obawy. Natomiast wizyty u dietetyków, którzy zajmują się ściśle pracą ze sportowcami, nie bardzo są na moją kieszeń z tego co widziałem... A może ktoś mógłby pomóc w ułożeniu chociażby takiej podstawowej diety? Ktoś kto się na tym zna, a nie koniecznie zajmuje się tym zawodowo.
emel

Postprzez Marek » 28-11-2014, 10:14

To typowy problem. Sam na studiach miałem ponad 30 dziewczyn, potencjalnych dietetyczek, z których tylko kilka uprawiało jakiś sport i miały o tym pewne pojęcie. A cała reszta potem układa dla osób aktywnych fizycznie i sportowców diety po 1800 kcal.

Jak chcesz, to postaram się Ci pomóc. Od 12 lat uprawiam sport. Od 2010 triathlon. Skończyłem studia na kierunku dietetyki, ze specjalizacją w sporcie i odnowie biologicznej. Także wiem o co w tym chodzi :)
Odezwij się przez pw, jeśli będziesz zainteresowany.
Programy żywieniowe dla sportowców, dostosowane do indywidualnych potrzeb: http://www.przyjazny-dietetyk.pl
Marek

Postprzez Ariel » 28-11-2014, 11:06

Marek zdajesz sobie sprawę ze takie oświadczenie może skutkować zapchaniem skrzynki :-)
A tak serio to sam z miłą chęcią bym skorzystał z pomocy dietetyka ale boję się wlasnie tego że uzyskam informacje które już wiem albo zostanę zlany i potraktowany jak opisano powyżej
Ariel

Postprzez foka » 28-11-2014, 11:35

Ariel napisał(a):Marek zdajesz sobie sprawę ze takie oświadczenie może skutkować zapchaniem skrzynki :-)

Właśnie po to mamy forum - taka samopomoc triathlonowa ;).
Były admin i moderator tego forum (do 01.2016).
Paweł Bondaruk - Foka na mirofonie
Kalendarz triathlonowy 2018
Instagram,
foka
Admin

Postprzez Marek » 28-11-2014, 12:14

Niema problemu, tylko Foka musi mi zwiększyć limit w skrzynce :D
Marek

Postprzez gasTrom21 » 30-11-2014, 12:48

mała gorzka napisał(a):
> Jeżeli dietetyk nie specjalizuje się w żywieniu sportowców, to szkoda kasy.
>
> Byłam, kasę wydałam i gorzko pozalowalam swojej wiary w „specjalistow”
>
> Poinfomowalam ile, kiedy i jak ćwiczę oraz że interesuje mnie styl żywienia uzupełniający
> niedobory oraz power na sezon sportowy, itd. utrzymanie, żadna redukcja. Przy treningach
> przekraczających 10h w tygnodniu miałam zacząć dzień od 5 łyżek płatków owsianych,
> 5 orzechów laskowych i szlanki mleka 0,5
>
> Generalnie jadłospis bardzo ubogi w białko (jogurcik 0% nie ma żadnych wartości odzywaczych),
> brak zdrowych tłuszczy (np. z tluszczy lyzka oliwy na caly dzien), dużo węgli. Wyszlo
> ze 2 tysia kcl, ale to jest za malo na okres wzmozonej aktywnosci.
>
> Odżywianie to nie jest filozfia. Warto zapoznac sie z fachowa lietratura, ale nie

> za duzo, bo można zwariować po lekturze np. Diety bez pszenicy, Mleko cichy zabójca,
> Dieta paleo. A generalnie postawić na prostotę, czyli wywalić przetworzone jedzenie
> (zupki z torebki, kostki bulionowe, sosy ze słoika), czytac eytkiety (np. nie wrzucać
> do koszyka nic co ma syrop glukozowo-frukotozowy; im krotszy sklad, tym lepiej),
> gotować samemu. Niezależnie, czy jest ktoś na redukcji czy na utrzymaniu codziennnie
> trzeba jesc wegle/bialko/tluszcze – o proporcjach i zapotrzebowaniu w kontekscie
> przemiany materii można poczytać na portalu potreningu.pl

dzieki za wyczerpujące informacje i porade
gasTrom21

Postprzez Piotrek85 » 30-11-2014, 21:31

Ha to może ja wtrące trzy groszę.

Od 3 lat trenuje triathlon, przez co można zrozumieć, że prowadze aktywny typ życia. Staram się jeść zdrowo, czytam etykiety, próbuję tym zarazić nawet swoją narzeczoną. Niestety przy każdych badaniach krwi czyli 2x do roku robię morfologię gdzie okazuję się ze mam podwyższony cholesterol, średnio ok 250. Po ostatniej konsulatacji lekarz zalecił wzmożoną aktywność ruchową... oraz zdrową dietę...czyli nie pomógł :roll: Skwitowałem jego wypowiedź stwierdzeniem, że już od dłuższego czasu stosuję się do tych zaleceń na co bez dodatkowych pytań stwierdził, że taki poziom cholesterolu wynika z uwarunkowań genetycznych..odsyłając mnie do dietetyka. Nie wiem co mam o tym myśleć,sportu mam aż nad to,jem zdrowo, może ten typ tak ma ? :roll:
10 km - 38:31
Susz'13 Sprint - 1:31:58 '14 1:20:20 '16 1:11
Gdynia '16 1/2 - 4:51:18
Piotrek85

Re: polecamy

Postprzez xTri pro

xTRI.pl Pro

Następna strona

Powrót do Zdrowie i odżywianie