kalendarz triathlon

palec długi a bieganie

Zapobieganie i leczenie kontuzji oraz wpływ diety na naszą dyspozycję.

palec długi a bieganie

Postprzez Ariel » 17-01-2015, 19:11

Cześć,

pytanie z tych dziwnych, może ktoś się spotkać albo walczył z pracą palców u stopy w trakcie biegu ?
chodzi o to że jakoś mocno wbijam palce w podeszwę ("podwijam palec") - ciężko wytłumaczyć, ale finał jest taki że po każdym bieganiu palec długi na końcu jest poszkodowany - odciski etc. Nie ma to nic wspólnego z butami, już zmieniłem 3 pary i problem pozostał, skarpetki etc też nie mają wpływu.
Wiem że najlepiej przestać ale nawet jak się staram to i tak nie wychodzi ;)

Ariel
Ariel

Re: palec długi a bieganie

Postprzez hadwao » 19-01-2015, 09:35

Ja walczę - u mnie problem kiedyś pojawiał się w okolicach 8km po 12 miałem już nawet czerniejące paznokcie - masakra... Teraz palec zaczyna mnie boleć tak po 15km, ale na tym się kończy - nie mam już problemów ze schodzeniem paznokci, przekrwieniami itp. Biegam dystanse do 20km, więc nie wiem co będzie dalej.

Ogólnie wg. mnie sekrety są dwa:
- dobrze dobrane obuwie. Ogólnie ja mam bardzo wąską i długą stopę, dość niską - ogólnie taka przysłowiowa płetwa. Dlatego każde buty (też już kilka par testowałem) trochę mi na niej "latały". Wreszcie trafiłem na buty Asics Trainer - maja bardzo przylegającą budowę i to u mnie działa cuda. Niestety but jest dość dynamiczny (startowo-treningowy), więc na dłuższe wybiegania trochę męczy łydki.
- bardzo ważne jest wiązanie buta, o czym uświadomił mnie ten artykuł ( i faktycznie na każdym bucie czułem poprawę): http://akademiatriathlonu.com/bieg/pora ... -biegowych . Mi np. bardzo pomogło wykorzystanie tych dodatkowych dziurek w butach, bo stopa już tak nie "latała". Ogólnie teraz czekam na sznurówki triathlonowe (http://www.aliexpress.com/item/2015-Triathlon-Elastic-Laces-with-Knots-no-tie-shoelaces-Knot-Elastic-Shoe-Laces-Wholesale-And-Retail/32216174977.html) bo dzięki nim można kontrolować napięci na każdym poziomie buta osobno - ja jak już pisałem mam dość niskie podbicie stopy, więc chciałbym na dole buta trochę docisnąć - ogólnie mi to pomaga, ale zwykłe sznurówki szybką się "rozłażą", a w supełki i inne fantazyjne wiązania na zwykłych sznurówkach mi się nie chce bawić.

Reasumując problem do rozwiązania, ale albo nastaw się na długie eksperymenty z różnymi wiązaniami, albo poproś o pomoc w sklepie biegowym. Mam nadzieję, że coś pomogłem, bo wiem jakie to odbiera przyjemność z trenowania.
hadwao

Postprzez garbinet » 15-08-2015, 22:19

Widać, że temat przycichl trochę, a dla niektórych jak najbardziej aktualny. Słuchajcie, posiadam asicsy i biegam w nich od początku roku, a od jakoś 1.5 miesiąca mam problemy z lewą stopą, a mianowicie dwoma palcami. Ostre czerwone pecherze, które dosłownie palą. Nie wiem, czy to temperatura ma wpływ czy jak. Nie miałem z tym problemu a biegałem po 16 km, triatlony dwa zrobiłem. A po dzisiejszym biegu na 10 km normalnie tragedia,a w sobotę tri Czerwonak [SMIRKING FACE]mieliście takie coś?
garbinet

Postprzez Ariel » 16-08-2015, 21:04

Ja ciagle sie z tym bujam ale po prostu sie zaczynam godzic z tym ze po bieganiu cierpie :')
Ostatnio tez wpadlem na pomysl że problemem moze być zla technika biegu - za długo stopa ma kontakt z podłożem przez co kończę krok mocnym naciskiem na palce (cos ala grzebanie w piachu palcami ala kura ). Ot takie cos sobie wymyśliłem i pracuje nad tym zeby wyżej kolana unosić.

Wysłane z mojego GT-N7100 przy użyciu Tapatalka
Ariel

Postprzez krzys1 » 17-08-2015, 08:34

Nigdy nie myślałem, że mnie dotknie ten problem, a jednak. Kupiłem niedawno buty startowe Asics Noosa, w których wg reklamy można biegać bez skarpetek. Ponieważ, wcześniej w Cumulusach też biegałem na zawodach bez skarpetek, bez skrupułów i wcześniejszych prób (znaczy prób bez skarpetek, bo w skarpetkach na treningach było ok), pobiegłem w nich na 1/4. Masakrycznie poobcierałem sobie nogi, ale same buty bardzo mi pasują, nie za twarde, nie za miękkie, super się w nich biega. Wiec na 1/2 w Gdyni też wystartowałem w nich, ubierając skarpetki. Nie miałem, żadnego obtarcia, ale bolały mnie długie paluchy i paznokieć zrobił się fioletowy. Poprawiłem to jeszcze później jednym szybkim treningiem i paznokieć się odkleił. Pierwszy raz w życiu schodzi mi paznokieć, jak w takim przypadku postępować? Na razie okleiłem go plastrem, żeby nie z szedł całkiem. Poradźcie jak sobie radzicie w takiej sytuacji?
Z samymi butami chyba się pożegnam, bo mimo że super mi się w nich biega, to jeszcze żadne nie zrobiły mi tyle krzywdy. Widać, ewidentnie do mnie nie dopasowane.
krzys1

Postprzez SirByk » 17-08-2015, 12:53

Ja to mam dopiero problem, stopa prawa jest mniejsza o pół centymetra od lewej. Biegam w Adidasach od początku mojej przygody z bieganiem. Najpierw rozmiar Eu 46 czyli 29 cm i miałem luzu jakieś pół centymetra teraz biegam w rozmiarze EU 46,2/3 czyli 30 cm i nie mam żadnych problemów z paluchami w jednym bucie jest luzu około 1cm w drugim stosunkowo więcej, i nie ważne czy biegnę z góry czy buty mokre to jest według mnie optymalna dla mnie odległość od czubka buta do palucha. Jak miałem te pól centymetra to po mokrym półmaratonie (buty totalnie przemoczone) w większej stopie zsiniało mi pól palca. Na sucho patrząc to ten centymetr lub półtorej więcej to się wydaje dużo ale to optymalna długość buta w stosunku do stopy .
Wyniki
2014 - 2:35:40 - 1/4 IM Nieporęt, debiut
2015 - 5:20:19 - 1/2 IM Poznań
2017 - 3:23:50 - Maraton Kraków
SirByk

Postprzez arthuroo » 18-08-2015, 06:17

do krzys1 - z moich obserwacji asics noosa, jak i również ds-trainer czy racer - w tych butach jest większy nacisk na szybkość więc naturalnie mocniej przylegają do stopy, zacznij stopniowo na max 5km, albo biegi interwałowe np 10x400m. Również zrób mały test na tej samej trasie, a możesz urwać nawet 20-30 sekund - Cumulus (czy Kayano) to idealne na długie biegi +10km. Daj szansę noosie.
więcej na temat cumulus vs noosa osobiście spodziewałbym się problemu z kostką i śródstopiem. noosa silniej stabilizuje.

a na temat butów, ogólnie:
uważam, że 1cm dłuższe to konieczność 1) stopa minimalnie się wydłuża przy kontakcie z podłożem (kostka nie działa jak sprężyna, ale kości stopy są bardziej podatne na micro-przesuwanie). 2) szczególnie w upalne dni stopa puchnie (pot nie jest jedyną reakcją na ciepło).

A jak byście mieli 2 palec najdłuższy to dopiero byłby tutaj cyrk :)
arthuroo

Postprzez Blind » 18-08-2015, 09:38

Miałem podobny problem ale z pozostałymi paluchami. Już nie pamiętam dokładnie z którymi. Problem minął po zmianie skarpet na większe i Rozciąganiu ścięgien stopy i łydki
Blind

Postprzez krzys1 » 18-08-2015, 16:27

arthuroo napisał(a):do krzys1 - z moich obserwacji asics noosa, jak i również ds-trainer czy racer - w tych butach jest większy nacisk na szybkość więc naturalnie mocniej przylegają do stopy, zacznij stopniowo na max 5km, albo biegi interwałowe np 10x400m. Również zrób mały test na tej samej trasie, a możesz urwać nawet 20-30 sekund - Cumulus (czy Kayano) to idealne na długie biegi +10km. Daj szansę noosie.
więcej na temat cumulus vs noosa osobiście spodziewałbym się problemu z kostką i śródstopiem. noosa silniej stabilizuje.

a na temat butów, ogólnie:
uważam, że 1cm dłuższe to konieczność 1) stopa minimalnie się wydłuża przy kontakcie z podłożem (kostka nie działa jak sprężyna, ale kości stopy są bardziej podatne na micro-przesuwanie). 2) szczególnie w upalne dni stopa puchnie (pot nie jest jedyną reakcją na ciepło).

No właśnie, podoba mi się bieganie w Noosa. Może te uszkodzenia stopy to rzeczywiście kwestia wielkości. Kusi mnie, żeby kupić trochę większy rozmiar, ale boję się, że zostanę z dwoma parami Noosa. Postaram się jeszcze przymierzyć w jakimś sklepie inny model z szybkich butów, np. trainery.
krzys1

Postprzez liston » 15-11-2015, 11:17

A może warto porozmawiać na ten temat ze sprzedawcą butów specjalistą? Może to właśnie on dobierze idealne obuwie?
liston

Postprzez vitmanov » 21-12-2018, 09:09

pytanie z tych dziwnych, może ktoś się spotkać albo walczył z pracą palców u stopy w trakcie biegu ? chodzi o to że jakoś mocno wbijam palce w podeszwę ("podwijam palec") - ciężko wytłumaczyć, ale finał jest taki że po każdym bieganiu palec długi na końcu jest poszkodowany - odciski etc. Nie ma to nic wspólnego z butami, już zmieniłem 3 pary i problem pozostał, skarpetki etc też nie mają wpływu. Wiem że najlepiej przestać to robić ale nawet jak się staram to i tak nie wychodzi ;)
vitmanov

Postprzez vitmanov » 21-12-2018, 20:28

Mam buty na styk ponieważ zakładałem, że do biegania musi być na styk bo inaczej obtarcia murowane - a tu widać, jak życiu - odrobina luzu nie zaszkodzi ;) No nic, popróbuję z sudocremem; choć z drugiej strony zdążyłem już fajne buty na (...)

[url=https://dltutuapp.com/][color=#000000][size=35]Tutuapp[/size][/color][/url][url=https://9apps.ooo/][color=#000000][size=35]9apps[/size][/color][/url][url=https://showbox.run/][color=#000000][size=35]Showbox[/size][/color][/url]
vitmanov

Postprzez vitmanov » 21-12-2018, 20:48

[quote="vitmanov"]Mam buty na styk ponieważ zakładałem, że do biegania musi być na styk bo inaczej obtarcia murowane - a tu widać, jak życiu - odrobina luzu nie zaszkodzi ;) No nic, popróbuję z sudocremem; choć z drugiej strony zdążyłem już fajne buty na (...)

https://dltutuapp.com/
https://9apps.ooo/
https://showbox.run/
[/quote]
vitmanov

Postprzez klzn » 22-12-2018, 20:17

Ja myslę, że to jest zakamuflowane wołanie o bana.

Admin?
klzn

Postprzez Ariel » 25-12-2018, 11:01

No wlasnie tez sie zastanawiam czy spam czy powazny temat

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Ariel

Re: polecamy

Postprzez xTri pro

xTRI.pl Pro

Powrót do Zdrowie i odżywianie