kalendarz triathlon

Pełny Ironman - suplementacja w trakcie

Zapobieganie i leczenie kontuzji oraz wpływ diety na naszą dyspozycję.

Pełny Ironman - suplementacja w trakcie

Postprzez Robert Maj » 26-02-2015, 21:55

Witam! Przymierzam się w tym roku do startu w pełnym Ironmanie. Chciałbym prosić o poradę co do suplementacji i odżywiania w czasie takiego dystansu. Przewidywany czas jak dla mnie wszystko poniżej 12 godzin będzie sukcesem. Jakieś sugestie? Saltstic? Żele ile? Carbo?
Robert Maj

Re: Pełny Ironman - suplementacja w trakcie

Postprzez Robert Maj » 26-02-2015, 22:13

Mam za sobą dwie polówki Sieraków i Poznań czas 5:23 plus kilka ultramaratonów górskich min: Rzeźnik, Niepokorny Mnich (95km), moja życiówka w maratonie to 3:17 Ale to Był Lublin (kto był ten wie o czym mówię)
Robert Maj

Postprzez ikarol » 27-02-2015, 10:46

Mogę podać Ci przykład z mojego jedynego startu dotychczas, żarcia miałem przygotowane strategicznie na 10 godzin:

1. duży żel Powerbara przed wejściem do wody
2. na rowerze co 20-30 minut na zmianę: żel Aptonia, galaretka Aptonia
3. na rowerze dodatkowo co 1,5h: duży żel Powerbara
4. na bieganiu: trzy podręczne żele Aptonia, potem pomarańcze i niestety za późno żele Enervita z boksu
5. w międyczasie Saltsticksy

Wyszło tego jak na mnie strasznie dużo, ale na rowerze nie zdążyłem wszystkiego zjeść, nie miałem już pod koniec najmniejszej ochoty na tę chemię. Co niestety odbiło się później na biegu (klasyka)...
ikarol

Postprzez arthuroo » 27-02-2015, 16:35

Bardzo dobra dyskusja, na jakim etapie wprowadzacie proteiny i w jakich ilościach/proporcjach względem węglowodanów?
arthuroo

Postprzez Robert Maj » 27-02-2015, 20:07

Ja dodawałeś i do czego te saltstick'a? Dzięki za super podpowiedź
Robert Maj

Postprzez ikarol » 28-02-2015, 12:59

Saltsticki jadłem osobno, kilka miałem przyklejonych na ramie, kilka w torebce foliowej na bieganie. Nie pamiętam dokładnie, ale chyba brałem jedną co godzinę. W każdym razie tylko na rowerze przez chwilę czułem nadchodzący skurcz, ale się rozszedł. Na bieganiu elegancko, a tutaj najbardziej się obawiałem skurczy.
ikarol

Postprzez lszymanski » 01-03-2015, 22:37

ikarol napisał(a):Saltsticki jadłem osobno, kilka miałem przyklejonych na ramie, kilka w torebce foliowej na bieganie. Nie pamiętam dokładnie, ale chyba brałem jedną co godzinę. W każdym razie tylko na rowerze przez chwilę czułem nadchodzący skurcz, ale się rozszedł. Na bieganiu elegancko, a tutaj najbardziej się obawiałem skurczy.

Podłączę się pod pytanie Roberta. A jak wyglądało picie w Twoim przypadku ikarol ? Wiem, że gnałeś na inny czas niż 12 godzin, ale jestem ciekaw ile płynów wypiłeś przed, podczas pełnego dystansu.

Może inny brat lub siostra na forum poda swoje doświadczenia z jedzeniem, piciem na pełnym dystansie? :)
lszymanski

Postprzez arthuroo » 01-03-2015, 23:56

w kategorii tych co kończą powyżej 12h i mają predyspozycję do nadmiernego pocenia się:
Dobrałem skład pod codzienną dietę - dla mnie standardowe żele to chemia, a cukry i słodziki są fe

- 90-120min przed zawodami, miska ryżu, masło orzechowe i miód + woda
- T1 2 banany
- rower 6h - suszony daktyl co 10 minut, banan co godzinę, dwa bidony na rowerze - w jednym woda 1.5-2litra łącznie, w drugim napój izotoniczny z dodatkiem sodu 2 litry
- bieg - woda oraz żele pomidorowe - 8 na trasę

warto wziąć kalkulator i policzyć pod swoją wagę, jak i możliwą utratę wagi:
- carbs - 1-1.25gr/kg wagi ciała/1hr
- sód - 1g/1hr
- inne minerały np. mangez, potas. Witamina C również wskazana
- proteiny/carbs w stosunku 1/5 (ciągle w fazie testów)

Pełen dystans to nie tylko kondycja, wydolność i siła - to również układ krwionośny,pokarmowy, wydalniczy (nerki!!!) Każdy organizm reaguje inaczej, warto skorzystać z opinii dietetyka.
arthuroo

Postprzez triathlonfan » 02-03-2015, 17:57

Ja z kolei na zawodach stosuje. Przed startem baton energetyczny tak mniej więcej z 20-30min przed startem. W trakcie co godzine żel różne smaki żeby nie zbrzydło i dodatkowo tabletki SaltStick. Taki kompleks wszystkiego co wypoce w trakcie wysiłku. dodatkowo oczywiście płyny. mniej więcej co 15min solidny łyk na zmianę woda i izotonik. Podczas biegu na każdym punkcie piję małe ilości ale często.
triathlonfan

Postprzez Kalak » 02-03-2015, 21:42

Ja się podłącze. Cola jest super, powiem wam że jak zacząłem pić cole tak od 20 km biegu to tak od 25 niesamowicie odżyłem. Szok, od 30 zapylałem jak oszalały. Cola to niesamowita sprawa. A ironmanie w Austrii na kilku punktach dawali pizze, serio, ja nie jadłem ale widziałem że niektórzy wcinali.
10k: 35:36
15k: 58:27
21,097: 1:25:11
42,195: 3:09:43
1/4 IM: 2:29:44 (trasa kilka km dłuższa niż powinna)
1/2 IM: 5:14:33
IM: 12:29:36
Kalak

Postprzez ikarol » 03-03-2015, 11:07

Kofeina pod koniec IM może uratować zawody. Mnie podobnie jak Kalaka cola uratowały żele Enervita z kofeiną. Na ostatnie 5km biegu wróciłem do żywych.

Natomiast z kofeiną trzeba być ostrożonym. U mnie np. występuje spora wrażliwość i po kawie czy coli pojawia się dość szybko skłonność do skurczy i odwodnienia. Na końcówce IM było mi już jednak wszystko jedno ;)

lszymanski, jeśli chodzi o picie to u mnie było z umiarem i bez egzotyki. Nie opijałem się przed, a w trakcie piłem sprawdzone na treningach energetyka Torqa i izotonik Aptonii.
ikarol

Postprzez Kalak » 03-03-2015, 18:28

Szczerze to z jedzeniem i piciem jaki masz organizm. Mój przyswaja wszystko więc jadłem i piłem jak popadło, nie muszę szukać pod siebie specjalnych żeli i picia, nigdy nie mam problemów żołądkowych. To zależy od człowieka, jeden może kanapkę z pasztetem jeść na zawodach( serio widziałem takiego) inny nie toleruje prawie niczego i musi glukozę tylko wcinać. Przetestuj na treningach, na wybieganiu 30 km specjalnie opychaj się różnymi typami żeli na siłę i zobaczysz jak ciało reaguje.
10k: 35:36
15k: 58:27
21,097: 1:25:11
42,195: 3:09:43
1/4 IM: 2:29:44 (trasa kilka km dłuższa niż powinna)
1/2 IM: 5:14:33
IM: 12:29:36
Kalak

Postprzez lszymanski » 04-03-2015, 10:27

Dzięki Wam za informacje.

Jak pisze arthuroo, kalkulator do ręki i jazda.
Ale też fajnie poznać Wasze doświadczenia, sposoby, patenty na picie i jedzenie.

"Trawię" wszystko więc tutaj nie mam problemów, o nawadnianiu raczej nie zapominam.
Natomiast o witaminach, mikroelementach, zdarza się zapomnieć. I to muszę wyeliminować.
lszymanski

Postprzez hobbes » 21-04-2016, 19:48

Przede wszystkim uważam, że z odżywianiem jak z siodłem - super indywidualna sprawa. Warto poczytać co stosują inni ale samemu trzeba dojść do własnej strategii żywieniowej - niestety metodą prób i błędów. Dlatego warto się uczyć na połówkach.

Ja mam sprawdzone Enervitene. U mnie wygląda to tak na długim:
3h przed startem śniadanie - głównie chleb lub tortilla z nutellą
tuż przed startem pływania snack Enervitene.
po pływaniu żel 60ml
Pierwsze 2h na rowerze przyjmuje pokarmy stałe co 25 minut- głownie batony i banany - inaczej mam straszne ssanie w żołądku, nie jestem w stanie jechac na samych żelach.
Od połowy roweru Enervitene 60 ml co 25 minut. Wypijam na rowerze ok. 3L izo.

Od biegu włączam colę. Na biegu zwykle bufety są co 2.5km - stosuję strategię naprzemienną: na jednym cola + krakers i na kolejnym mały żel plus woda. Po kilku godzinach mój organizm zaczyna domagać się słonych przekąsek. Saltsticka nie próbowałem, wolę krakersy (na imprezach WTC zwykle są) bo nie dość że dostarczają sód to jeszcze mają fajny słony posmak - ja generalnie za słodyczami nie przepadam.

W moim wypadku problemy zaczynają się jak jest chłodniej i trzeba więcej jeść. Wtedy na biegu jest nieprzyjemnie, nie wynalazłem jeszcze na to metody...
Triangle Sports Racing Team
SAY NO TO DRAFTING!
hobbes

Postprzez just » 07-06-2016, 07:13

Witam

Podłaczam sie do pytania
Nie lubie chemii itd
Na polowkach (trwajacych 5:40-6h) Jadlam np na rowerze po 2 zele, banany , pijac wode, na biegu 2 zele. Dawalo rade.
Choc mam problemy z wc, i czasem musialam "1" robic,a na jednej polowce i "2" chcialo mi sie,ale jakos sobie radzilam.. wtedy pierwszy i ostatni raz jadlam jakiegos batona.

Czy warto testowac na treningach zele itd?Moze zrobic sobie jakis dlugi "trening" i na nim sprawdzic ?

Macie rowniez problemy z wc podczas treningu na bieganiu?Ja mam taki metabolizm i zaraz.
Boje sie biegu na Ironmanie... ogolnie biegu samego w sobie,a dodatkowo zywienia itd.

Jaki najdluzszy trening mieliscie przed Ironmanem?Zostalo pare tygodni... wiec nie ma co kombinowac na ostatnia chwile,ale jest jeszcze miesiac czasu na eksperymenty itd.
Mysle,czy nie zrobic jakis trening na 8h w jakis weekend moze?
Najlduzszy moj wysilek "bez przerwy" na zawodach to ok 6h20m

pozdrawiam
just

Re: polecamy

Postprzez xTri pro

xTRI.pl Pro

Następna strona

Powrót do Zdrowie i odżywianie