kalendarz triathlon

Badania lekarskie

Zapobieganie i leczenie kontuzji oraz wpływ diety na naszą dyspozycję.

Badania lekarskie

Postprzez ciphin » 06-08-2015, 19:14

Witam,

W związku z kilkoma głośnymi ostatnio wypadkami zgonnów podczas startów w amatorskich zawodach sportowych, mam pytanie jakie badania lekarskie należałoby przeprowadzić żeby chociaż częściowo upewnić się co do stanu swojego zdrowia?

Morofologia ? EKG wysiłkowe ? Echo serca?

Jakie badanie robicie?
ciphin

Re: Badania lekarskie

Postprzez spietrza » 06-08-2015, 21:30

Te co wymieniłeś zawsze przed sezonem. Dodatkowo spirometrie i wydolnościowe testy. Krew także między startami.

Co 3 lata rtg klatki.

Jabadabadu
Idę idę na 2:30 to jest mój cel.
spietrza

Postprzez Ariel » 07-08-2015, 07:39

ja idę co roku do LuxMedu i mówię że uprawiam sport i poproszę o badania
w zależności na kogo trafie takie badania dostaje, zazwyczaj EKG ale spoczynkowe (bo wysiłkowego nie zrobimy zdrowemu trenującemu - tak usłyszałem), do tego mocz, glukoza i inne podstawowe
dodatkowo 2-3 razy w roku oddaje krew więc jakieś jeszcze mam robione badania oddanej krwi
Ariel

Postprzez hadwao » 07-08-2015, 08:04

Mi po "znajomosci" zalatwila zona zestaw maksimum. Dostalem badanie krwi z oznaczeniem jakis tam markerow zawalalowych (po wysilku sie to robi), ekg spoczynkowe choc lepsze byloby wysilkowe, ale potem podpieli mi holtzera na caly dzien bo akurat byl wolny, wiec mam dane z lekkiego rozjazdu rowerem. Mialem tez echo serca, ktore skonczylo sie sonda doprzelykowa bo cos tam sie nie mogli dopatrzec tradycyjnymi metodami. Do tego usg brzucha i rtg klatki. Badania zlecil mi lekarz, ktory jest aktywnym sportowcem-amatorem, wiec zakladam, ze temat troche zglebil.
hadwao

Postprzez TriathlonistaCom » 07-08-2015, 13:58

Ja ze swojej strony mogę polecić badania w przychodniach sportowych.
Takie jakie przechodzi się przed otrzymaniem licencji zawodnika np. w lekkoatletyce.
Idziesz rano, Pani przy okienku pyta o uprawiany sport i do każdego jest szereg wymaganych badań. Trzeba tylko przypilnować lekarzy niektórych bo siedzą tam chyba tylko, żeby podbić pieczątkę i tyle :)

No i cały dzień trzeba najczęściej na to poświęcić ale warto. Do 200zł to kosztuje więc bez tragedii :)
TriathlonistaCom

Postprzez Kik_81 » 10-08-2015, 08:52

Po każdej infekcji wirusowej a w szczególności po grypie (prawdziwej t.j. gorączka ok. 40 st. bóle stawów, mięśni, drażliwość skóry i takie tam - wikipedia :)) - zawsze robię echo serca i ekg wysiłkowe.

Badania ogólne plus u mnie wątrobowe obowiązkowo raz do roku.
Pozdrawiam Krzysiek
Kik_81

Postprzez wojtek_b » 13-08-2015, 09:21

Robicie to wszystko na NFZ? Czy prywatnie? Czy ktoś z Was kojarzy we Wrocławiu jakąś przychodnie, gdzie można zrobić taki komplet? Widziałem jakieś oferty Medicover przy okazji IM Gdynia, ale wydawało mi się to słabe - za dużo pieniędzy było większość badań, które można zrobić u lekarza rodzinnego.
wojtek_b

Postprzez ciphin » 15-08-2015, 21:31

Hej,

Ja przymierzam się do zrobienia badań prywatnie.
Nie jestem pewien czy można je zrobić prez NFZ, bo chyba trzeba by było uzyskać skierowanie od lekarza rodzinnego?

Tak jak radził TriathlonistaCom zapytałem o badabnia w przychodni sportowej ale odniosłem wrażenie że tam raczej przybijają pieczątki niż rzeczywiscie badają stan zdrowia trochę jak u lekarza zakładowego w pracy .... ale nie byłem i nie sprawdziłem więc nie wiem na pewno.

Pytałem również w specjalistycznym laboratorim dla sportoiwców ale tam z kolei nastawieni byli na badania wydolonościowe przydatne raczej dla zawodowców.

Prawdopodobnie zdecyduję się więc na wizytę u kardiologa.

Jak już będzie po wszytstkim to dam wam znać
ciphin

Postprzez hadwao » 16-08-2015, 09:41

Na nfz nie ma szans takich badan zrobic bez wskazan medycznych :-( Tylko prywatnie i niestety jak ma byc pelna diagnostyka to bedzie spory wydatek. Na nfz mozesz zrobic w zasdzie spoczynkowe ekg i podstawowe badanie krwi czyli tyle co nic.
hadwao

Postprzez ciphin » 19-08-2015, 06:27

No i po badaniach.

Zdecydowałem się na wizytę u kardiologa.
Zrobiłem badanie echo serca + EKG wysiłkowe.
Koszt razem 300 zł.

Tanio to nie jest ... ale na pocieszenie dowiedziałem się że z sercem wszystko OK.

Pozdrawiam
ciphin

Postprzez hadwao » 19-08-2015, 12:09

ciphin mi jeszcze polecał lekarz oznaczenie markerów zawałowych (nie wiem jak się to fachowo nazywa) - sprowadza się do pobrania krwi po wysiłku (po prostu przed pobraniem zrobiłem sobie godzinny trening). To badanie pokazuje czy nie masz podwyższonego ryzyka zawału - jeśli dobrze pamiętam chodzi po prostu o to, czy organizm jakieś tam enzymy usuwa sprawnie z krwi - teoretycznie jakby CI wyszło coś nie tak to raczej nie powinieneś "sportowo" startować.
hadwao

Postprzez ciphin » 19-08-2015, 13:22

"hadwao" dzieki za informację.

Postaram się zgłębić temat ale z tego co zdążyłem już podejrzeć w necie to nie są to tanie badania więc chyba zaczekacm do następnego sezonu.

Dzięki
ciphin

Postprzez hadwao » 19-08-2015, 13:26

Wiesz co głowy sobie uciać nie dam, ale to chyba nie były jakoś specjalnie drogie badania - zwykłe badanie krwi z dodatkowymi czynnikami - pewnie kilkadziesiąt złotych prywatnie. Facet, który mi to polecił mówił, że w zasadzie od tego trzeba zacząć i każdemu amatorowi to poleca, a jak pisałem miałem "po znajomości za darmo", więc nie chodziło o wyciągnięcie kasy.
hadwao

Postprzez ciphin » 19-08-2015, 14:14

Tych markerów i badań jest chyba kilka ale na przykład - Białko Pro-BNP (surowica) - 100,00 zł
I jak się poskłada razem do kupy pewnie wyjdzie 2 stówy albo i więcej
ciphin

Postprzez hadwao » 19-08-2015, 14:26

To mnie teraz zmartwiłeś, bo kontakt mi się "urwał", a pewnie wypadałoby niedługo powtórzyć badania - nie szykowałem się na takie koszty.
hadwao

Re: polecamy

Postprzez xTri pro

xTRI.pl Pro

Następna strona

Powrót do Zdrowie i odżywianie