kalendarz triathlon

Korzystał ktoś z systemu 1080map

Zapobieganie i leczenie kontuzji oraz wpływ diety na naszą dyspozycję.

Korzystał ktoś z systemu 1080map

Postprzez hadwao » 04-01-2017, 13:34

Jako, że nękają mnie ciągłe kontuzje biegowe umówiłem się do nowego fizjoterapeuty. Mają w ofercie gabinetu także coś takiego jak analizę biegu (video) + ocenę mobilności opartą o system 1080map. Przyznam, że zainteresował mnie temat. Czekam na razie na szczegóły, ale z tego co już wiem to wygląda to w skrócie tak, że:
- kręci się samodzielnie filmiki z biegu "na zmęczeniu", gdzie potem fizjoterapeuta ocenia kompensacje jakie stosuje ciało
- po analizie filmu z biegu następuje analiza mobilności statycznej (tutaj znaleziony filmik na yt jak to wygląda: https://www.youtube.com/watch?v=yvjU8jT9t6s)
- na podstawie powyższych fizjo dobiera odpowiednie ćwiczenia korygujące.

Tyle w teori - fajnie wygląda. Miał ktoś z tym styczność w praktyce? Warto? W Poznaniu koszt to prawdopodobnie 300zł (jeszcze czekam na potwierdzenie, bo nowa usługa i pani na recepcji nie była pewna czy to całkowity koszt). Mocno się nad tym zastanawiam, ale szkoda wyrzucać tyle monet w ciemno.
hadwao

Re: Korzystał ktoś z systemu 1080map

Postprzez spietrza » 04-01-2017, 20:27

Hadwao to nie lepiej zatrudnić fizjo na godzinę i iść z nim na bieznie w jakiejkolwiek siłowni.Pierwsze wejście masz darmowe.Dodatkowo warunki na nagranie idealne a mistrzu fizjo widzi całość. Koszt fizjo 50-100zl na h.

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Idę idę na 2:30 to jest mój cel.
spietrza

Postprzez hadwao » 05-01-2017, 09:29

Filmik to nie kłopot - mam bieżnię w domu (znaczy będę miał, jak dojdzie paczka). Sama analiza jest połączona z wizytą - tj. płacisz nie tylko za to, że ktoś filmik obejrzy. Samo badanie trwa 90 minut. Z fizjo niestety mam w tej kwestii złe doświadczenia. Wszyscy mówią to samo, ale nie dają rad jak wyjść z problemu. Tu mnie właśnie przekonuje konkretne ustalenie problemu i zestaw dedykowanych ćwiczeń do wykonywania w domu.
Skoro nikt nie miał z tym styczności, to myślę, że spróbuję. Na razie idę na zwykła wizytę do fizjo, ale jak to nic nie da to wybiorę się chyba na tą analizę - choć pewnie to już po sezonie, żeby na spokojnie sobie wszystko poukładać i zająć się problemem na poważnie.
hadwao

Postprzez Ariel » 05-01-2017, 10:00

hmm ciekawe w sumie walcze z techniką biegu więc zainteresowałeś mnie tematem - poczekam aż sprawdzisz czy warto ;)
Ariel

Postprzez hadwao » 05-01-2017, 10:15

Ariel tylko (z tego co zrozumiałem) to jest bardziej nastawione na brak kontuzji niż typowy "performance". W badaniu szukają kompensacji, osłabień itp. i potem dostajesz ćwiczenia, żeby to wyeliminować. Czyli przykładowo jak boli Cię kolano po bieganiu, to powiedzą Ci dlaczego Cię boli - np. że masz problem z strzelam - prawym pośladkiem i kompensujesz to jakimś tam ruchem lewego pośladka. Raczej (z tego co zrozumiałem) nie poprawią Ci techniki abyś biegał szybciej.
hadwao

Postprzez Ariel » 05-01-2017, 12:51

no to i tak wydaje się ciekawe - taka fachowa analiza pod względem zdrowia też się przyda
tylko mnie ciekawi w sumie ile na podstawie filmu są w stanie zdiagnozować... bo w sumie np. bieg może sporo zależeć od obuwia :/
ciekawe na ile się to sprawdza
Ariel

Postprzez hadwao » 05-01-2017, 13:10

Też mnie to zastanawia. Bardziej niż sama analiza biegu przekonuje mnie właśnie ten element 1080map - na filmiku widać jak to działa - wyginasz się we wszystkie strony, sprawdzasz dysproporcje, odchyły od "naturalnego" poziomu. Wszystko niby porównywane z bazą internetową. Pewnie nie jest to narzędzie idealne (bo jednak każdy jest inny), ale jednak jest to bardzo całościowe ujęcie i w połączeniu z kumatym fizjo może dać obraz rzeczy. Pewnie trochę jak z fittingiem - sama metoda nie gwarantuje sukcesu, ale jak masz taki system jak Retul + kumatego fittera, to daje to lepsze efekty niż ocena "na oko".

W sumie poszedłbym już teraz, ale nie dam rady pogodzić ewentualnego planu dodatkowych ćwiczeń z normalnym treningiem, więc zostawię to sobie na lipiec, gdy skończę sezon. Perspektywa dowiedzenia się "co ze mną jest nie tak" jest na prawdę kusząca. Ciekawe czy jednak nie okażę się, że więcej w tym marketingu niż efektu.
hadwao

Postprzez bugi » 05-01-2017, 16:32

Nie wiem czy to dobra metoda tak długo czekać. Albo Ci się uda jak w zeszłym sezonie i mało biegając będziesz miał dobre wyniki, albo kontuzja się rozwinie i nie będzie można już odwrócić zmian/zwyrodnień

Ja tez do tej pory tak robiłem ze rozbiegam, ale ostatnio kontuzja dała mi do myślenia i jak wróciła po odpoczynku postanowiłem od razu coś z tym zrobić. Teraz odpuściłem żeby potem nie zakończyć treningów na dluuuuzej

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
bugi

Postprzez majre » 06-01-2017, 17:35

Z tego co się orientowalem jedyną wartą rozważenia opcją tego typu jest dr Andrzej Czamara z Wrocławia. Reszta to nabijanie kasy.
majre

Re: polecamy

Postprzez xTri pro

xTRI.pl Pro

Powrót do Zdrowie i odżywianie