kalendarz triathlon

Plaskostopie a treningi biegowe

Zapobieganie i leczenie kontuzji oraz wpływ diety na naszą dyspozycję.

Plaskostopie a treningi biegowe

Postprzez niziu » 22-01-2017, 02:39

Witam!
Od jakiegoś czasu zacząłem mieć problemy z kolanem przy bieganiu. Ortopeda stwierdził że jest to spowodowane mocnym plaskostopiem i zalecił korzystanie z wkładek ortopedycznych. Jest ktoś może na forum z podobnym problemem? Czy robienie treningów biegowych z tymi wkładkami jest wykonalne czy raczej zbyt mocno przeszkadzają? Na co zwrócić uwagę przy ich doborze? I czy jest ktoś w stanie polecić dobry i nie za drogi gabinet dobierający wkładki do stopy w okolicach Warszawy / Białegostoku?
niziu

Re: Plaskostopie a treningi biegowe

Postprzez superfrog » 22-01-2017, 06:32

Nie odważę się udzielać rad, ale może warto znaleźć dobrego fizjo. O dobrego ortopedę też trudno.
Widziałem kiedyś artykuł, gdzie bieganie w butach minimalistycznych poprawiło sprawę.
IM Malbork 9:40 5/201
1/2 Bełchatów 4:31 5/78
O Blachownia 2:07 9/236
1/4 Radłów 2:05 9/207
Ultra 6h 70km
M 2:48
HM 1:18
superfrog

Postprzez kajet » 22-01-2017, 08:11

Ja mam stopę płasko-koślawą i iksa w kolanach. Od tego są buty dla nadpronatorów. Zaczynałem od modelu Brooks Vapor i serdecznie polecam: wygodne jak kanapa, mocno korygują przetoczenie stopy. Zero problemów.

Drugim panaceum (przynajmniej częściowym) jest poprawa techniki, tj. odejście od lądowania na pięcie na rzecz lądowania na całej stopie, skrócenie kroku, zmniejszenie oscylacji góra-dół itp. Wtedy można biegać w butach z nieco mniejszą stabilizacją, a niektórzy twierdzą, że przy lądowaniu na śródstopiu i bez.
Wyszłem i poszłem na:
http://forum.triathlonlife.pl
kajet

Postprzez robertino » 22-01-2017, 12:10

kajet napisał(a):a niektórzy twierdzą, że przy lądowaniu na śródstopiu i bez.

bez butów ;)

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
robertino

Postprzez niziu » 22-01-2017, 13:30

kajet napisał(a):Ja mam stopę płasko-koślawą i iksa w kolanach. Od tego są buty dla nadpronatorów. Zaczynałem od modelu Brooks Vapor i serdecznie polecam: wygodne jak kanapa, mocno korygują przetoczenie stopy. Zero problemów.

Drugim panaceum (przynajmniej częściowym) jest poprawa techniki, tj. odejście od lądowania na pięcie na rzecz lądowania na całej stopie, skrócenie kroku, zmniejszenie oscylacji góra-dół itp. Wtedy można biegać w butach z nieco mniejszą stabilizacją, a niektórzy twierdzą, że przy lądowaniu na śródstopiu i bez.

Buty do biegania mam dobierane na podstawie wideoanalizy ale wychodzi na to że taka kontrola nadpronacji jest zbyt słaba dla mojej wady, dlatego będę próbował posiłkować się wkładkami :(
niziu

Postprzez kajet » 22-01-2017, 15:39

A to sorry, wziąłem Cię za zupełnego dyletanta. Faktycznie wizyta u fizjo może być dobrą inwestycją. Jeśli bywasz w Warszawie, to w przychodni Biomed na Bielanach jest niejaki Maciej Półrola. Jesienią pozbyłem się dzięki niemu bólu w rzepce lewego kolana (tego od "bardziej krzywej" nogi i stopy) i go od tej pory nie widziałem.

Znajoma prowadzi natomiast przybytek pod nazwą Core & More (do wyguglania) i nasi wspólni znajomi jej umiejętności chwalą, ja nie byłem.
Wyszłem i poszłem na:
http://forum.triathlonlife.pl
kajet

Postprzez arthuroo » 22-01-2017, 19:24

platfus i brak gibkości w stopie potrafi męczyć, ale nie ogranicza!! - wkładki do butów to droga na skróty
O co chodzi z tym kolanem? czy ból został zdiagnozowany? technika biegu przeanalizowana? ile czasu poświęcasz na ćwiczenia rozciągające, stabilizujące?
PS. mam płaskostopie, kontuzja kolana wykluczyła mnie z czynnego uprawiania sportu 23 lata temu. PB na 5km pobiłem w ubiegłym roku, na boso...
arthuroo

Re: polecamy

Postprzez xTri pro

xTRI.pl Pro

Powrót do Zdrowie i odżywianie