kalendarz triathlon

4 miesiące do debiutu w triathlonie

Jesteś nowy / nowa? Napisz coś o sobie i pozwól nam dowiedzieć się o Tobie więcej.

4 miesiące do debiutu w triathlonie

Postprzez mareczek000 » 02-04-2016, 10:40

Witajcie sportowcy :)

Nazywam się Marek, mam lat 29 i pół. Postanowiłem w tym roku po raz pierwszy wystąpić w triathlonie. Moja przygoda ze sportami wytrzymałościowymi zaczęła się kilka lat temu i tak poprzez bieganie i rower, rok temu zacząłem trenować pływanie. Czasem coś przeczytam, podpatrzę na Youtubie, ale generalnie trenuję sobie sam, tak jak mi organizm pozwala. Jako, że pod koniec sierpnia chciałbym wystartować w swoich pierwszych zawodach triathlonowych postanowiłem trochę więcej dowiedzieć się o treningach i spróbować ustalić ogólny plan. Swoją przygodę z przygotowaniami postanowiłem opisywać na blogu http://triathlon-damrade.blogspot.com . Na forum rejestruję się, ponieważ będę miał na pewno sporo pytań.

I tak oto pierwsze z nich to: Czy powinienem wystartować na dystansie 1/8 i czy 1/4 ironmana? Podkreślam, że chcę ukończyć zawody, a nie ścigać się. Myślę o Volvo Ironmanie w Mrągowie pod koniec sierpnia.

Dla przybliżenia mojej historii sportowej, jeśli komuś nie chce się wchodzić na bloga.

Bieganie - na poważnie biegałem przez 1 sezon 2-3 lata temu. Start był w kwietniu, do końca września udało mi się przebiec nieprzerwanie 10km. Nawet zszedłem do czasu 57min. To był mój rekord. Później miałem złamanie ręki, przestałem biegać. Po zimie wróciłem ale nie biegałem systematycznie - raczej sporadycznie. W tej chwili wygląda to tak, że w zimie nie biegałem. Parę dni temu zrobiłem pierwszy trening i planowałem marszobieg 3min bieg/1min marsz przez 30min. Niestety pod koniec wysiadłem. Mam nadzieję, że przez 4 miesiące uda mi się odbudować kondycję i przebiegnę 10km.

Rower - tutaj też jest cienko póki co. Nie dam rady aktualnie przejechać pewnie 30km bez zatrzymania, swoim trekkingowym rowerem (nim mam zamiar startować). Ale w zeszłym roku robiłem nawet 90km dziennie na wycieczce rowerowej i myślę, że te 45km na zawodach dałbym radę pokonać za 4 miesiące spokojnym tempem.

Pływanie - jak wspomniałem zacząłem rok temu. W tej chwili dam radę zrobić 40 basenów, czyli 1km, bez odpoczynku w mniej więcej 30minut. Większość przepływam kraulem, czasem przechodząc do żabki. W otwartej wodzie będę próbował sił od czerwca/lipca.

Jakieś ogólne wskazówki na początek przygotowań? Każda rada będzie bardzo mile widziana. Oczywiście zaraz zabieram się za studiowanie forum :). Czytam również książkę Mój pierwszy triathlon Steve'a Trew'a.

Witam jeszcze raz i pozdrawiam wszystkich forumowiczów!
mareczek000

Re: 4 miesiące do debiutu w triathlonie

Postprzez Czeskom » 02-04-2016, 11:07

Startuj w 1/4 bo:
- spokojnie dasz rade
- będziesz miał większa motywacje do treningów
- dłużej będziesz cieszył sie zawodami (a nie: "to juz koniec, tak szybko?")
- spokojne tempo bardziej pasuje do 1/4, na 1/8 to (prawie) wszyscy śmigają :)
- po ukończeniu będziesz miał większa satysfakcję :)
Czeskom

Postprzez SirByk » 02-04-2016, 13:59

Rower masz na tej focie na blogu "zabójczy" ale nawet na składaku marki Wigry kończyli w czasie HIM więc wszystko przed Tobą.
Zapisz się na zawody zobacz limit czasowy i do dzieła z treningami ;)
Wyniki
2014 - 2:35:40 - 1/4 IM Nieporęt, debiut
2015 - 5:20:19 - 1/2 IM Poznań
2017 - 3:23:50 - Maraton Kraków
SirByk

Postprzez lola » 02-04-2016, 19:07

Plywasz, czyli najgorsze z Toba. Jezdzij, biegaj i celuj w 1/4 :).
lola

Postprzez mareczek000 » 03-04-2016, 18:57

Dzięki Czeskom i lola, chociaż wcześniej nie byłem pewien, który dystans wybrać, to jak przeczytałem, że ktoś we mnie wierzy to poczułem, że naprawdę dam radę z ćwiartką :).

Rower mam trekkinkowy prawie nówka (roczniak) marki Kross. Całkiem wygodnie się na nim jeździ, ale co najważniejsze lekko. Pewnie szosówką jeszcze lżej, nie wiem, nie miałem nigdy okazji, ale skoro nie chcę się ścigać to pokonam te 45km i na nim. Limity w Mrągowie są wg mnie spoko i powinienem sobie z nimi poradzić. Pływanie 950m - 40min, rower 45km - 2g 30min i na bieg 10km - 1g 30 min. Chyba się nie pomyliłem.

Dzięki jeszcze raz za przywitanie mnie i za odzew :). Nie chciało mi się wierzyć, że wpisy w necie mogą zmotywować, ale przekonałem się właśnie, że faktycznie to daje kopa. Fajnie byłoby gdyby ktokolwiek wpisał się czasem na moim blogu z jakąś pozytywną myślą :). Lub też ktoś doświadczony z jakąś podpowiedzią.
mareczek000

Postprzez Bartek » 03-04-2016, 20:55

niby czasu sporo. ja jednak patrząc ze swojego doświadczenia sugerowałbym 1/8 albo sprint ale może wcześniej, później myślałbym o dłuższych zawodach. chociaż wiem, że większość forumowiczów są fanami dłuższych dystansów. dla mnie po prostu sprint był już wystarczającym wyzwaniem na początek.
4 miesiące to sporo czasu, według Fitzgeralda podstawowy plan na olimpijkę to 16 tygodni. nie wiem, czy z Twoją dzisiejszą bazą nie myślałbym jednak o sprincie. tam plan jest 12 tygodni. masz zatem miesiąc na własne drobne budowanie bazy (np fajne marszobiegi) i wtedy zdecydować, który plan będzie optymalny. wbrew pozorom dla nieaktywnej osoby ukończenie sprintu to też kawałek wysiłku.
sugeruję zaprzyjaźnić się z książkami: Triathlon-biblia treningu (Joe Friel) oraz Triathlon-plany treningowe (Matt Fitzgerald)
najważniejsze żebyś się dobrze i zdrowo bawił :) POWODZENIA
nindża nie może być mientka :D
5 km 28.40
Sprint Habdzin 1.35.10
Olimp 5150Warsaw 2.58.26
1/4 GIT Piaseczno 3.30.23 (ale po T2 1.50 :D)
Bartek

Postprzez mareczek000 » 04-04-2016, 21:38

Poszukam książki tego Fitzgeralda. Lubię czytać więc zanim wystartuję to przeczytam pewnie kilka książek na temat triathlonu. Aktualnie mam kilka rozpoczętych (nie tylko triathlonowych, w tym roku robię licencję płetwonurka i jeszcze manual przede mną :) ) i muszę je dokończyć. Czytam Mój pierwszy triathlon Steva Trew'a. Czytaliście ją? Jak oceniacie?

Planowałem trochę dzisiaj swoje treningi biegowe i wyszło mi, że z Gallowaya mógłbym wziąć system treningów, który wkleiłem na swoim blogu http://triathlon-damrade.blogspot.com . Trochę bym go zmodyfikował. Teraz zastanawiam się jednak czy nie wziąć pod uwagę planu treningowego od razu pod triathlon i nie szukać trzech planów pod każdą dyscyplinę.
mareczek000

Postprzez krisprince » 04-04-2016, 23:35

Moze i ukonczysz 1/4 ale jesli ktos ci pisze "spokojnie dasz rade" to robi sobie chyba jaja :-). Ja bede z toba szczery, biegasz dosc slabo i to sie moze zemscic. Ostro trenuj i rob zakladki, będziesz wiedział o czym mowie.
krisprince

Postprzez Alex » 05-04-2016, 08:36

Kolega jest początkujący więc zanim przerobie Friela czy inne biblie triathlonu może minąć sporo czasu. Może się jeszcze bardziej wkręcić albo zniechęcić.

Ja bym doradzał start na 1/8 IM .
Na początek pokażę jak może wyglądać przykładowy plan treningowy:
http://mos.triradar.com/Training_Plans/ ... athlon.pdf

To może Ci się przydać. Plan jest tylko na 6 tygodni. Czyli jeśli pod koniec sierpnia start to do połowy lipca masz czas aby doprowadzić się do stanu minimalnego określonego w planie:
400m pływania ciągiem , 40 min roweru , 25 minut biegu.

Zrób sobie taki cykl 6 tygodniowy i będziesz widział jak Ci się podoba , czy dasz radę utrzymać reżim treningowy.
Jeśli tak to podnieś poprzeczkę przygotuj się do treningów w zimę i atakuj większy dystans w 2017. Może nie warto kończyć sezonu pod koniec sierpnia i zrobić jakiś półmaraton na jesień?
Alex

Postprzez hadwao » 05-04-2016, 09:22

Ogólnie patrząc po Twojej obecnej formie to masz dwie opcje:
- ukończyć 1/4 w marnym stylu
- pościgać się na 1/8

Podobnie jak krisprince będę z Tobą szczery - na 1/4 na tą chwilę nie masz czego szukać poza ukończeniem. Powiem Ci tak - swój debiut w triathlonie zaliczyłem, gdy bieganie nie stanowiło już dla mnie problemu. Pół roku przed startem, startowałem na pierwszych zawodach 10km z czasem 47:xx. Rowerem spokojnie przejeżdżałem te 100km, a przejechanie 45km mocnym tempem (wtedy około tych 30km/h) nie stanowiło problemu - może dlatego, że tygodniowo robiłem jakieś 100km-150km do/z pracy. Pływanie to był dramat, ale jednak pływałem i tak szybciej od Ciebie. To była taka forma, która pozwalała wystartować w 1/4 i mieć z tego jako taki fun/ścigać się z innymi startującymi na tyle aby być gdzieś w okolicy połowy stawki. Bieg w końcówce triathlonu to było zupełnie coś innego niż bieganie na świeżo (w debiucie 10,5km zrobiłem bodaj w 59 minut, gdzie ten dystans normalnie bym zrobił w tym czasie poniżej 50 minut)
Z Twoją obecną formą przy dobrym treningu spokojnie 1/4 ukończysz, ale musisz mieć świadomość, że będziesz kończył z ludźmi z kategorii m/k60 i na całej długości trasy ktoś będzie Cię wyprzedzał/dublował. Imo niezbyt fajne.
Na 1/8 będzie więcej osób w zbliżonej do Ciebie formie i znajdziesz kogoś z kim się pościgasz, zaliczysz fajny debiut z bananem na twarzy i będziesz miał motywację do treningów - za rok spokojnie zrobisz 1/4 w czasie poniżej 3h.

Oczywiście finalnie wybór jest Twój i musisz sam zdecydować co Ci bardziej odpowiada, ale jeśli zamierzasz podejść długofalowo do triathlonu, to ja bym na Twoim miejscu szedł w kierunku 1/8.
hadwao

Postprzez Bartek » 05-04-2016, 10:08

robisz Open Water Diver?
5 km 28.40
Sprint Habdzin 1.35.10
Olimp 5150Warsaw 2.58.26
Bartek

Postprzez mareczek000 » 05-04-2016, 11:36

Bartek napisał(a):
> robisz Open Water Diver?

Tak, tą podstawową licencję. Kumpel ma zrobionego instruktora i stwierdziłem, że trzeba skorzystać i zdobyć nowe doświadczenia :). 2 lata temu wziął mnie na 20 minut pod wodę na takie 'intro'. Całkiem fajnie było, ale wkurzało mnie to, że to on mnie ciągał, a ja miałem mu nie przeszkadzać i nie machać rękoma ani nogami. Wolałbym sam popływać i obsługiwać sprzęt :). Będzie okazja to zrobię jakieś foty podwodne :D
mareczek000

Postprzez Willi » 05-04-2016, 12:28

Jesteś młody leć na 1/4 w mniej niz 3 godziny zawody ogarniesz, albo Ci się spodoba i prześcigające osoby lat 50+ zmbolizują Cię do dalszych treningów, lub przeżyjesz wycieczkę krajoznawcza a zawsze znajdziesz partnera partnerkę podczas zawodów do pogadania o tym jak fajnie się czlowiek zmęczył. Nie jestem za 1/8 bo za krótko.
Willi

Postprzez Bartek » 05-04-2016, 13:12

znajomy debiutował na IM. był zadowolony. dla mnie pierwszy sprint był straszny.

a nurkowanie jest piękne :) jako DM polecam :)
5 km 28.40
Sprint Habdzin 1.35.10
Olimp 5150Warsaw 2.58.26
Bartek

Postprzez Czeskom » 06-04-2016, 22:32

hadwao napisał(a):Podobnie jak krisprince będę z Tobą szczery - na 1/4 na tą chwilę nie masz czego szukać poza ukończeniem

mareczek000 napisał(a):Witajcie sportowcy :)
... Podkreślam, że chcę ukończyć zawody, a nie ścigać się....
;)
Czeskom

Re: polecamy

Postprzez xTri pro

xTRI.pl Pro

Następna strona

Powrót do Jesteś nowy na xTRI.pl? Przywitaj się!