kalendarz triathlon

Hej :), 2 lata do IM

Jesteś nowy / nowa? Napisz coś o sobie i pozwól nam dowiedzieć się o Tobie więcej.

Hej :), 2 lata do IM

Postprzez pieki » 17-09-2016, 23:14

Cześć Wszystkim,

Jestem Rafał, lat 25.

Za dwa lata chciałbym ukończyć ironmana. Nad wyraz często przekonuję się, że natura obdarzyła mnie talentem równie hojnie, jak Prezesa Jarosława wzrostem. Ale nadrabiam determinacją.

Dobrych kilka lat startowałem w maratonach mtb, w 2012 zawiesiłem buty na kołku. Od tamtego czasu, mniej lub bardziej intensywnie, pracuję nad pływaniem. Zaczynałem prawie od zera. Postęp w technice bardzo duży, ale tempo słabe i w swej słabości jakieś takie uparte.

Biegać nie lubię. Przebiegłem jeden półmaraton i wolałbym nigdy więcej. Jak dotąd nie wymyśliłem jak miałbym przebiec ten maraton...

Prywatnie optymista.

Na forum zarejestrowałem się by wymieniać się doświadczeniami.

Pozdrawiam :)
pieki

Re: Hej :), 2 lata do IM

Postprzez krisprince » 17-09-2016, 23:32

pieki napisał(a): Postęp w technice bardzo duży, ale tempo słabe i w swej słabości jakieś takie uparte.

Wydaje mi sie ze nie da sie poprawic techniki bardzo duzo i nie przyspieszyć duzo :-). Jesteś pewien ze ja poprawiles?
Ze biegac nie lubisz to tez juz wiemy, a jak z jazda na szosie?
krisprince

Postprzez pieki » 18-09-2016, 18:37

W stosunku do początków nauki pływania tempo jest dużo szybsze. To na pewno. Ale w ciągu ostatniego roku, półtorej poprawiłem dużo elementów technicznych (potwierdzają to nagrania), a przełożyło się to na niewielki wzrost prędkości.Np. pociągnięcie pod wodą wykonywałem w zasadzie całkowicie wyprostowaną ręką, teraz mam chociaż namiastkę wysokiego łokcia.

Pływam raz w tygodniu na zajęciach grupowych i średnio raz na miesiąc indywidualnie (chciałbym raz na tydzień, ale o zgrozo ciężko znaleźć dobrego trenera, który ma czas). Moje tempo na 400m to jakieś 8:30min. Przeglądając to forum czytałem o triathlonistach, którzy jeśli wierzyć ich słowom, takie tempo osiągali po kilku miesiącach nauki od zera.

Co do jazdy na szosie to mam słabą szosówkę, więc, poza tegorocznym TdP amatorów, się na niej nie ścigałem. Natomiast trenując mtb kilka lat temu większość treningów wykonywałem na niej. Wolę teren niż szosę, co nie zmienia faktu, że rower jest moją ulubioną dyscypliną sportu. Myślę, że moje szanse na ukończenie IM za 2 lata są niewielkie. Ale są :)
pieki

Postprzez noodl3s » 20-09-2016, 21:16

pieki napisał(a):W stosunku do początków nauki pływania tempo jest dużo szybsze. To na pewno. Ale w ciągu ostatniego roku, półtorej poprawiłem dużo elementów technicznych (potwierdzają to nagrania), a przełożyło się to na niewielki wzrost prędkości.Np. pociągnięcie pod wodą wykonywałem w zasadzie całkowicie wyprostowaną ręką, teraz mam chociaż namiastkę wysokiego łokcia.

Pływam raz w tygodniu na zajęciach grupowych i średnio raz na miesiąc indywidualnie (chciałbym raz na tydzień, ale o zgrozo ciężko znaleźć dobrego trenera, który ma czas). Moje tempo na 400m to jakieś 8:30min. Przeglądając to forum czytałem o triathlonistach, którzy jeśli wierzyć ich słowom, takie tempo osiągali po kilku miesiącach nauki od zera.

Co do jazdy na szosie to mam słabą szosówkę, więc, poza tegorocznym TdP amatorów, się na niej nie ścigałem. Natomiast trenując mtb kilka lat temu większość treningów wykonywałem na niej. Wolę teren niż szosę, co nie zmienia faktu, że rower jest moją ulubioną dyscypliną sportu. Myślę, że moje szanse na ukończenie IM za 2 lata są niewielkie. Ale są :)

To z takim podejściem daj sobie spokój bo nic z tego nie będzie.
noodl3s

Postprzez spad » 21-09-2016, 09:13

pieki napisał(a):Cześć Wszystkim,

Jestem Rafał, lat 25.

Za dwa lata chciałbym ukończyć ironmana. Nad wyraz często przekonuję się, że natura obdarzyła mnie talentem równie hojnie, jak Prezesa Jarosława wzrostem. Ale nadrabiam determinacją.

Dobrych kilka lat startowałem w maratonach mtb, w 2012 zawiesiłem buty na kołku. Od tamtego czasu, mniej lub bardziej intensywnie, pracuję nad pływaniem. Zaczynałem prawie od zera. Postęp w technice bardzo duży, ale tempo słabe i w swej słabości jakieś takie uparte.

Biegać nie lubię. Przebiegłem jeden półmaraton i wolałbym nigdy więcej. Jak dotąd nie wymyśliłem jak miałbym przebiec ten maraton...

Prywatnie optymista.

Na forum zarejestrowałem się by wymieniać się doświadczeniami.

Pozdrawiam :)

Czytam Twój wstęp i zastanawiam się po co Ci to? Po co triathlon jak biegać nie lubisz a pływasz raz w tygodniu. Pałować się z tym wszystkim na siłę tylko po to, żeby zrobić IM? Bez sensu. Piszesz, że masz tempo na 400 metrów takie jak wielu z nas po latach treningu. Tutaj mała korekta, ja mogę mieć takie tempo jak Ty, ale na 4 km a potem pozostałe dwie dyscypliny. Więc w temacie pływania też masz dużo do zrobienia. Powiem tak, nie wyobrażam sobie robienia IM jeżeli nie lubiłbym żadnej z trzech dyscyplin. Na każdej jest taki dystans, że wg mnie trzeba to lubić. Sam wywodzę się z kolarstwa, mam bardzo dobre wyniki na rowerze, ale w przypadku IM to tak po 150 km na czasówce to nie mogłem się doczekać kiedy zacznę biec bo już rower lekko wychodził mi bokiem i co ciekawe nie przez nogi a przez ból odcinka szyjnego. A z Twoim podejściem, gdzie półmaraton był czymś czego nie chciałbyś powtórzyć to zapał na maraton po rowerze będzie ciężki do wykrzesania. Więc, albo idziesz na całość i solidna porcja treningów, albo odpuść i znajdź dyscyplinę, która sprawi Ci frajdę.
spad

Postprzez pieki » 21-09-2016, 21:28

Dzięki Panowie za podzielenie się Waszym zdaniem.
Pewnie nie do końca wyraziłem to co chciałem. Rower bardzo lubię, pływanie lubię, z każdym miesiącem nawet coraz bardziej. Za bieganiem rzeczywiście nie przepadam. Pisząc, że pływam raz w tygodniu na zajęciach grupowych miałem na myśli, że pod okiem trenera. Poza tym pływam oczywiście samemu. Średnio wychodzi więc 3 razy w tygodniu. Ja nie szukam swojej dyscypliny sportu, dawno ją znalazłem i jest to kolarstwo. Choć kto wie, może triathlon też okaże się super. Natomiast kilka lat temu wszedł mi do głowy ironman i nie może wyjść, tak wyszło. Nie umiałem wtedy pływać, teraz jestem w stanie swobodnie przepłynąć w jeziorze połowę dystansu jaki jest na IM. Za 2 lata poradzę sobie z całym dystansem. To co mnie niepokoi to tempo. Ale pracuję nad tym. Wystartuję w pierwszych zawodach i będę mądrzejszy. Do zobaczenia na starcie :).
pieki

Postprzez lysy » 22-09-2016, 07:44

Nie przejmuj się-ja przez pierwszy rok wchodziłem do wody jak za karę :) Wraz ze wzrostem umiejętności pływackich lubiłem to co raz bardziej....
Zakładam, że masz bazę rowerową a to już bardzo dużo! Z tym bieganiem to masz spory problem. 3,8km w wodzie da się jakoś przechlapać, szybciej lub wolniej, ale 42 km biegu to już nie przelewki. Przestrzegam przed myśleniem "jakoś to będzie-najwyżej przejdę". Porządny trening biegowy ukierunkowany pod IM kształtuje nie tylko wytrzymałość fizyczną, ale również psychiczną co bardzo przydaje się podczas napier...ania przez większość dnia.
Tym niemniej no Twoim miejscu zakładałbym calaka w 3. sezonie.
42195m 3:23:55 (2012); 21098m 1:26:42 (2019); 10km 38:15 (2015)
1/4IM 2:12:58 Ślesin 2019
1/2IM 4:35:40 Susz 2019
IM 10:13:31 Wolsztyn 2018
lysy

Postprzez tomeus » 22-09-2016, 10:24

Myślę ze spokojnie możesz tak planować, skoro masz dobrą bazę rowerową.
Piszę to na podstawie moich doświadczeń. W zeszłym roku zacząłem zabawę z triatlonem, robiąc 2 połówki, a w tym miesiącu w Malborku ukończyłem IM. Wiec da się. Pracy trzeba w to troszku włożyć, ale warto.
Podobnie jak ty miałem bazę z MTB. Umiałem pływać kraulem dość dobrze. Najsłabszą częścią jest bieg i temu najwięcej czasu poświeciłem. W międzyczasie w ramach przygotowań zaliczyłem 3 maratony, kilka połówek i innych biegów.
Więc trzymam kciuki i nie poddawaj się. Jeśli to twoje marzenie to realizuj je.
tomeus

Re: polecamy

Postprzez xTri pro

xTRI.pl Pro

Powrót do Jesteś nowy na xTRI.pl? Przywitaj się!