kalendarz triathlon

[2012-08-18] - Terratlon w Międzybrodziu Bialskim

W tej kategorii znajdziesz tematy imprez które odbyły się w sezonie 2012.

Postprzez majkel111 » 20-08-2012, 21:28

Dzień dobry,

Tu Michał Kołodziejczyk, główny organizator i osoba odpowiedzialna za zawody.
Chciałbym w paru słowach nakreślić swój punkt widzenia.
Nie mam zamiaru polemizować ze stwierdzeniem, że organizacja a właściwie jej rezultat był w tym roku oględnie mówiąc słabszy. Po zeszłorocznej edycji przeanalizowaliśmy te słowa krytyki, które padły i jak się wydawało wzięliśmy to pod uwagę. Zmieniliśmy nieco trasę by było bezpieczniej i dużo wcześniej ustaliliśmy z właścicielami gruntów trasę wyścigu. Nie dodaliśmy pkt żywieniowego na górze tylko i wyłącznie z powodu braku ludzi (Wydawało mi się, ze pkt z wodą i jedzeniem na dole tuż przed wybiegnięciem na góre wystarczy. Przyjmuję, że nie i poprawię to.) Niestety, pomimo szczegółowego planowania parę rzeczy poszło nie tak:
Po pierwsze na dzień przed zawodami okazało się, że pomimo informacji i zgody na przeprowadzenie zawodów od Polskich Kolei Linowych, 18 sierpnia odbędzie się na Żarze również zjazd górskich hulajnóg dla 70 osób. To oznaczało, że musiałem zmienić koncepcję zabezpieczenia szczytu Żaru. W dzień zawodów w trakcie ostatecznej inspekcji trasy dowiedzieliśmy się przypadkiem, że również w tym samym dniu Mercedes organizuje pokaz samochodów również na szczycie Żaru. Kolejna zmiana.
Po drugie na dzień przed zawodami dysponowałem zadeklarowaną 25 osobową ekipą wolontariuszy. W dzień zawodów o godzinie 930 poinformowano mnie, że będzie ich tylko 15. Miałem do wyboru: przerwać zawody lub starać się je " połatać" tym co miałem. Zdecydowałem, że skoro tylu ludzi znalazło się już na miejscu - ruszamy. Sam do ok 10 byłem wciąż na trasie koordynując ustawienie ekipy i dokonując ostatnich, niezbędnych zmian. Postanowiłem rzucić główne siły na newralgiczne moim zdaniem punkty trasy czyli tam, gdzie ruch turystów był na tyle duży, że mógł zagrażać bezpieczeństwu i płynności ruchu. To spowodowało, że nie było ludzi w na rozjeździe trasy rowerowej głównie dlatego, że uznałem iż oznaczenia są wystarczające. Okazało się jednak, że w trakcie ktoś przestawił jedną z taśm sugerując , że właściwa trasa kierowała się do góry. Oczywiście przyjmuję za to pełną odpowiedzialność. Dopiero telefony do znajomych i sciąganie ich już w trakcie zawodów nieco poprawiły sprawę. Podobnie sprawa miała się ze strefą zmian. Jako sędziów miałem już tylko do dyspozycji młode dziewczynki z lokalnego klubu sportowego, których nie słuchał nikt.
Niestety, wbrew pozorom nie jest to wysokobudżetowa impreza. Być może wpisowe było wyższe niż rok temu, ale porównując do innych imprez raczej niskie. Pieniądze, które wpłaciliście poszły na organizację bo jak zauważyliście sponsorzy, choć chojni w tym roku ograniczyli się do towarów/bonów.
W tym roku również okazało się, że musimy płacić za trasę, która wiodła terenami należącymi do miejscowych spółek leśnych. A te niestety chciały pieniędzy.

Podsumowując: w związku z tym , że oczywiście trasa była nieodpowiednio oznaczona przyjęliśmy odpowiedzialność na siebie i powtarzam to, co mówiłem na zakończenie - wszyscy tegoroczni uczestnicy mają 50% zniżki na wpisowe w przyszłym roku jako zadośćuczynienie. Bardzo wnikliwie analizowaliśmy uwagi tych, którzy do nas pisali, na nas krzyczeli czy wypowiadają się na forach. Cały czas liczymy na to, że napiszecie nam co uważacie, że poszło źle i co chcielibyście mieć w przyszłym roku.Już na podstawie dotychczasowych uwag stworzyliśmy całkiem nowy plan zawodów i ja osobiście jestem pewien, że w przyszłym roku nie będzie się do czego przyczepić.
Dlatego mimo wszystko zapraszam za rok.

Michał Kołodziejczyk
majkel111

Postprzez visentin » 21-08-2012, 10:42

Z mojej strony, nawet jeśli wyniki będą anegdotyczne, podobała mi się impreza i gratuluję organizatorom mimo wszystko za ich zaangażowanie, mimo małych sposobów.
Jak już napisałem na Facebooku, mało zabrakło aby tego triatlon było udany.
Jedna rzecz, co Michał zapomniał powiedzieć i co usłuchałem, wydaje się również, że niektóry znaki zostały usunięte między czasie instalacji i uruchamiania przez osoby trzecie... niefajnie.

Z punktu widzenia konstruktywnego, chciałbym opisać co mi spowodował problemy podczas wyścig aby to poprawić w przyszłym roku

* Ubezpieczenia: ponieważ jest to obowiązkowa i można to kupić na miejscu, dlaczego nie liczyć to systematycznie w opłatach startowych następnym razem?

* Monitorowana strefa zmiany jest istotna krytyka

* Charakter trasy: wiele z nami podkreślili, że pchanie roweru w górę (lub bez roweru, biegnąć), wszyscy jesteśmy tą samą prędkością. Podczas zjazdy, również bardzo strome tez nie możemy sobie pozwolić z dużą prędkością. W rezultacie, mimo dużej przewyższenie, trasa nie sprzyja wyprzedzaniu, i zróżnicowanie konkurentów w miejscach gdzie było można jechać lub biegać (na szczęście nie ma przewyższenie podczas pływanie! :). Wolałbym trasa chyba trochę bardziej płaskie (co nie zapobiega być techniczne), nawet jeśli nie ma takie przewyższenie aż do Żaru.

* Jest za dużo ludzi na Żar, wielu turystów chcieli pomagać konkurentom jeśli chodzi o orientacji, ale zamiast robili zamieszenie...

* Orientacja i oznakowania : zgubiłem się po prostu cztery razy :)
- 1 : na asfalcie w początku jechałem prosto aż do domów, ale to trochę moja wina
- 2 : prawie na gore szczytu Żar nie widziałem znak po lewej strone. Wiele osób wydaje mi się tez... Szczególnie był człowieka z szarej koszuli na szczycie, który krzyczał "tędy ! tędy !"...
- 3 : zejście na lotnisku, pierwsza pętla pojechałem aż do Międzybrodzie Żywieckie...
- 4 : nadal nie wiem, czy było trzeba biegać wokół zbiorniku na piechotę. Zawodnicy przed mną biegali bezpośrednio prosto.
- 5 : W pewnym momencie podczas biegania na dol, straciłem orientację, i nie rozpoznałem szlak. Poszedłem za daleko na północ, bez drogi wzdłuż jeziora powrotem do Hulabalula. Musiałem wrócić na drogę... to było prawdziwe requiem dla moich ostatnich nadziei pomyślnej triathlon :D

Wreszcie, chciałbym zwrócić uwagę na charakter oznakowanie: Czerwona i biała pasma nie była idealna. To powinno być drukowane strzały, jak ten :
http://www.mbpost.com/images/original/284425.jpg
Myślę, że druk taki arkusz papierowe nie jest dużo wysiłku. Może być w jednym kolorze dla roweru i jeden dla biegu. (na nim tez jest napisane "nie usuwać").
Więcej dobrych strzały wymagają mniej ludzi na same trasie, więc więcej wolontariuszów w miejscach, gdzie są naprawdę potrzebne (rozdroże drogowymi z ruchem samochodowy, pilnowania strefa zmiany, itp...)
Często jadę maratonów rowerowe "Bike Maraton" lub "Garmin MTB Marathon" i widzę, jak po prostu oni się organizują. Czasami nie ma ludzi podczas 20-25km by strzały są dobrze układane i wystarczy. Maja doświadczenia więc dlaczego nie czerpać inspirację.

W najgorszym przypadku (sabotaż oznakowania przez inne osoby, turystów, itp...), ktoś mógł zrobić check-up wcześnie rano, aby zastąpić ewentualne brakujące znaki.

* Bufety: Nie sądzę, że to za mało. Z jedną butelką na rowerze, i jedna w strefie, myślę ze to było OK.

* Zorganizować triathlon w niedzielę, aby mieć więcej wolontariuszy sobotę ? (głupi pomysł, ale kto wie?)

Eric
visentin

Postprzez pazzo » 24-08-2012, 18:47

To były moje pierwsze zawody tego (i w sumie podobnych) typów więc krótko o tym jak to widziało oko żółtodzioba.

1. Bardzo dobra strona internetowa przekazująca dużo informacji i częste aktualizacje. Sami organizatorzy życzliwi, pomocni. Kontakt z nimi świetny. Wpisowe nie wydaje mi się duże jak na charakter imprezy.

2. Duży plus za warsztaty.

3. Dzień zawodów:
- mile zaskoczony dużym izotonikiem, niemile zaskoczony tylko jednym małym batonikiem
- duże zdziwienie, że każdy może wejść do strefy zmian
- szybka odprawa - pomimo dokładnego opisu trasy przez pana Michała kompletnie było to nie zrozumiałe i nie-do-zapamiętania ;) (sugestia - może jakieś mapki dla każdego uczestnika na zwykłym papierze A4)
- czas na pływanie - 2 - 3 motorówki w wodzie zwiększały komfort
- szalejący błędnik
- błędnik dalej szaleje
- rower - jeden zawodnik jedzie już w strefie zmiany a drugi dopiero na jezdni
- niepotrzebne stanowisko z piciem już na dole (sugestia - przeniesienie tego stanowiska na samą górę, kiedy "wjeżdża" się z rowerem)
- oznakowanie trasy : dobre z punktu widzenia kogoś kto ją zna. Osobiście kilka razy nie wiedziałem gdzie jechać. Nie wspominam o taśmie na górze, która wprowadziła taki zamęt. (sugestia - na rozdrożach strzałki, w którą stronę jechać)
- niebezpieczny dla zwiedzających zjazd stokiem. Na szczęście zadne dziecko nie wyleciało komuś pod rower (sugestia - może tor zjazdowy poprowadzić na ścieżce zjazdów rowerem ukrytej w lesie obok stoku? Sam zjazd byłby dużo ciekawszy)
- co do biegu to tylko oznaczenie trasy w górę na minus i brak punktu z wodą u góry
- check point lepszy byłby w połowie drogi wokół zbiornika niż na zjeździe
- na koniec bardzo miłe zaskoczenie - za ukończenie dostałem medal pamiątkowy :D

Plus za organizatorów za przyznanie się do błędu oznaczenia i całkiem ładne wybrnięcie z problemu tworząc jeszcze jedną kategorię :)

Brakowało mi jeszcze pamiątkowej koszulki :) (może warto o tym pomyśleć - koszt wpisowego podniósłby się myślę nie więcej jak 15zł a miła pamiątka)

Pozdrawiam i życzę organizatorom wytrwałości w organizowaniu następnego terratlonu :)
Mam nadzieję, że się pojawię.

* wpisowe - 70 zł
nocleg + paliwo - 250 zł
uczucie na mecie - bezcenne
pazzo

Re: [2012-08-18] - Terratlon w Międzybrodziu Bialskim

Postprzez bard999 » 30-01-2013, 16:50

Jak tam z Terratlonem 2013? Impreze wspominam pierwszorzędnie i planowałem uczynić ją priorytetową w sezonie. A jak nie dojdzie do skutku to będę musiał rozejrzeć się za xterra w Czechach albo Niemczech :(
bard999

Postprzez visentin » 27-02-2013, 09:34

Ma być. Są informacje na stronie Facebooka o Terratlon
visentin

Postprzez majkel111 » 12-07-2013, 13:53

Witajcie,

Terratlon w tym roku odbędzie się w Biernej/Łodygowicach.
Nowa trasa - o wiele szybsza i bez prowadzenia choć przy zjazdach mocno techniczna. Bardzo widokowa.
Dystanse : 1km-22km-12km
Strona w kalendarzu jest źle opisana to: www.terratlon.pl ale więcej info znajdziecie na FB
https://www.facebook.com/TERRATLON
i pisząc do nas na maila:
terratlon@terratlon.pl
Na hasło: "Żyrafa beskidzka" wpisowe 100zł (jak w pierwszym terminie.
Zapraszamy!!
majkel111

Re: polecamy

Postprzez xTri pro

xTRI.pl Pro

Poprzednia strona

Powrót do Archiwum tematów imprez z sezonu 2012