kalendarz triathlon

[12-13.07.2014] Volvo Triathlon Series Nieporęt

Forum zbiorcze dla imprez z cyklu Volvo TriathlonPL Series 2014

Re: [12-13.07.2014] Volvo Triathlon Series Nieporęt

Postprzez Tomix » 14-07-2014, 14:11

Zawsze coś tam opisuję po startach, to i tym razem moje dwa słowa o imprezie.

Plusy:
- miejsce bardzo dobre, oczywiście można się czepiać do bruku, ilości okrążeń trasy rowerowej, pętli pływania itp. – ale to jest triathlon, tu warunki są różne, raz jest lepiej, raz gorzej, trzeba się dostosować do tego co jest i już – trudno znaleźć warunki „sterylne”;
- bardzo duża strefa rowerowa, bez „kiszenia” się, dużo miejsca na operacje w trakcie zmian;
- miasteczko startowe – wszystko blisko, do obejścia w ciągu 2-3 minut, meta, strefa posiłków, masaży, expo itp. – mi to bardzo odpowiada;
- strefy bufetowe – było to wszystko bardzo dobrze przemyślane, w odpowiednich miejscach, a i obsługa dawała sobie radę z ogromem startujących, zresztą po starcie, również można było spokojnie się posilić, nawodnić;
- kibice – dużo startujących, to i dużo kibicujących – wiec i atmosfera całkiem, całkiem;
Minusy:
- na pewno draftling zawodników na trasie rowerowej, ale naprawdę ordynarny nie 2-3 zawodników, ale 10-20 (to było widać na nawrotkach) – faktycznie w pierwszej 50 raczej nie, ale dalej… przyznam się, że nie ma sensu się nad tym dłużej rozwodzić, bo temat rozległy – nie wiem co organizator z tym zrobi, to nie moja sprawa, ja jeżdżę no-drafting;
Neutralnie:
- pojemność tras (głównie pływanie i rower) – pewnie za małe na 500 osób, ale to wiadomo było ponad pól roku temu kiedy skończyły się zapisy – wiedziały gały co brały – spodziewałem się „pralki” w wodzie, spodziewałem się tłoku na rowerze i biegu – zresztą po to tu przyjechałem aby dostać w „dupę” (patrz złapać doświadczenie);
- dojazd (zamknięcie dróg), parkingi, czas startu itp. – tak do wszystkiego można się czepić, ale to triathlon, logistyka zaczyna się dużo wcześniej, więc jak się zaplanuje to wszystko jest jak należy;
- większość rzeczy organizatorzy ogarnęli, ja jestem zadowolony, ale byłem odpowiednio przygotowany, również na to co mogło być niewypałem;

I standardowo, jak się komuś chce czytać relacja mojego startu: http://wp.me/p1suiT-n2
Tomix

Postprzez krasus » 14-07-2014, 14:58

Tomix napisał(a):pojemność tras (głównie pływanie i rower) – pewnie za małe na 500 osób, ale to wiadomo było ponad pól roku temu kiedy skończyły się zapisy – wiedziały gały co brały

Moim zdaniem nie od końca. To były pierwsze zawody VTS w Nieporęcie i, o ile pamiętam, trasy nie były znane w momencie zapisów. Podobnie było w Piasecznie. Gdyby była jedna pętla to jednak trochę inaczej by się to rozciągnęło i mniej byłoby kuriozalnego biegania po wodzie (pływanie) oraz szansa na mniejszy drafting i większe bezpieczeństwo na bajku.
--
Pozdr,
Krasus
http://www.Biecdalej.pl
http://www.Facebook.com/BiecDalej
10k-37:02; 21,1k-1:23; 42,2k-2:59; 1/4IM 2:14; 1/2IM 4:44
krasus

Postprzez Tomix » 14-07-2014, 15:52

krasus napisał(a):
Tomix napisał(a):pojemność tras (głównie pływanie i rower) – pewnie za małe na 500 osób, ale to wiadomo było ponad pól roku temu kiedy skończyły się zapisy – wiedziały gały co brały

Moim zdaniem nie od końca. To były pierwsze zawody VTS w Nieporęcie i, o ile pamiętam, trasy nie były znane w momencie zapisów. Podobnie było w Piasecznie. Gdyby była jedna pętla to jednak trochę inaczej by się to rozciągnęło i mniej byłoby kuriozalnego biegania po wodzie (pływanie) oraz szansa na mniejszy drafting i większe bezpieczeństwo na bajku.

No dobra, nie do końca wiedziały, faktycznie. Ale doprecyzuję - pojawiły się zapisy w Piasecznie po tzw. oglądzie wirtualnym (Internet) akwenów, możliwości biegowych zwątpiłem, że będzie to dobry start. Ale byli tacy co byli zadowoleni. W przypadku Nieporętu wielkość akwenu nie budziła zastrzeżeń (nie wiem dlaczego dwie pętla, a nie jedna - pewnie organizator ma jakieś wytłumaczenie /jakieś dodatkowe zgody itp./), co do trasy rowerowej, to coraz częściej rozumiem, że zamknąć większe odcinki dróg to znaczący problem, więc zerkając na mapę należało przypuszczać, że szału nie będzie. Wiem jak trudna była trasa rowerowa pod względem wyprzedzania, bo przesunąłem się z 110 miejsca na 21. Ale wiem też, że zdobyłem kolejne doświadczenie w innych (może nie najlepszych) warunkach. A nikt mi nie zapewni idealnych warunków za każdym razem. Czy to nie Marcin Konieczny pisał, że na Florydzie jest cały czas pralka przez 3,8 km, bo tak jest wyrównany poziom ?
Tomix

Postprzez Siwir » 14-07-2014, 17:50

Gratuluję Wszystkim wyników, bo poziom zawodników podnosi się w tempie wykładniczym.
Osobiście jestem bardzo zadowolony ze swojego wyniku 2.17.36 i 48my w Open, a jeśli chodzi o zawody to sporo „+”, ale i kilka „-„ niestety
Za:
- miejsce fajne dla mnie bo blisko Wawy, choć podczas zawodów z dojazdem kiepsko i dla kibiców to właściwie temat zamknięty jeśli się rano nie przyjechało
- organizacja Pasta party, strefa, oznaczenie tras, dojazdy, odprawa, etc
Przeciw:
- Pływanie to takiej krótkiej pętli, (musiał być jakiś racjonalny powód szlak wodny, czy coś podobnego), bo nawrót na pierwszej boi nie tylko niekomfortowy, ale wręcz niebezpieczny. Czekając na opłyniecie boi słyszałem głosy przerażenia – „rozciągnijcie się bo się topimy” i sam komfortu ni czułem jak zresztą podobnie inni w okolicach największego tłoku. Po starcie zaczołem cos z zegarkiem kombinować i nie udało mi się go włączyć na czas i miałem opóźnienie no i walka zapewniona :( Wynik pływania 161 :(
- Hmmm to tu się działo. Trasa bardzo fajna, szybka, osłonięta, ale chyba nie na tyle osób. Miałem duży problem z wyprzedzaniem, często trafiałem na mniejsze grupy, które jechały uniemożliwiając wyprzedzanie. Widziałem kilka bardzo niebezpiecznych sytuacji, gdzie w ludzie wyprzedzali przejeżdżając prawy pas ruchu i jechali na czołówkę z zawodnikiem z przeciwka. Za to powinna być bezwzględna dyskwalifikacja, bo wypadek w takiej sytuacji w najlepszym przypadku groziłby tylko kalectwem. No i niestety wyprzedzając tylu zawodników (ze 161 miejsca po pływaniu awans na 48 po rowerze czyli 113 zawodników) nie dało się nie jechać choć przez chwilę za jakąś grupą. Na drugiej pętli ciężko mi było już zerwać z koła grupę którą dogoniłem z którą się wyprzedzałem kilka razy. Jak minąłem wszystkich za jakiś czas peleton mnie doganiał zjeżdżali tuż przed.
Za którymś razem jak odpuściłem widziałem jak sędziowie podjeżdżali i filmowali GoPro, ale nie było żadnych uwag, gwizdów, żadnej reakcji. Czołówka z tego co widziałem miała zdecydowanie więcej luzu (trzeba cisnąć jak Drummer, to się zerwie wszystkich :), a grupa jadąca kilka minut za mną na ostatniej pętli to prawie wygladało jak TdF). Osobiście czuję dyskomfort po rowerze, bo warunki jazdy nie dawały dla mnie szansy 100% czystej gry.
PS. No i ciekawe kiedy się ten dualizm forów skończy...
WTT
1/2 IM Sieraków ('14)- 4.53.37
IM Kopenhaga('14) -10.39.39
Siwir

Postprzez Mikowhy » 14-07-2014, 19:44

Moim zdaniem, jesli ktos chcial to byl w stanie 99% czasu nie draftowac. Krazace peletony to nie byl przypadek tylko celowe dzialanie - szczegolnie na drugiej petli. Poza oszustwem bylo to tez niebezpieczne: 1/ jazda w pozycji aero w peletonie?!? 2/ Kilka razy przy przejezdzie takiego peletonu bylem nagle mijany zarowno z prawej jak i z lewej strony.

Widzialem tez zawodnika startujacego w ramach klubu przy sklepie rowerowym z przymiotnikiem w nazwie, ktory dostal zolta kartke, zatrzymal sie a jak sedziowie odjechali, to czym predzej popedzil, zeby... dogonic swoja grupe. Brak slow...

Nie zmienia to faktu, ze zawody oceniam pozytywnie. Szybka trasa, dobra organizacja, przestrona strefa zmian
(choc "niesprawiedliwa"). Do poprawienia trasa plywacka (1 petla, start z wody, zeby uniknac plycizny) i sedziowanie koniecznie.

A co do innych zawodow, to zarowno w Suszu jak i w Sierakowie na 1/2 nie zawuwazylem draftingu. Na GIT Piaseczno natomiast bylo prawie jak w Nieporecie.

Wydaje mi sie, ze draftingowi sprzyjaja trasy z agrafkami (latwiej sie usprawiedliwic? trudniej sedziom przejechac?). W Suszu i Sierakowie jest szeroko. Moze tez dluzszy dystans z mniejsza iloscia debiutantow sprzyja uczciwosci?
Mikowhy

Postprzez SomeBodyElse » 14-07-2014, 19:55

leniwy_zapal napisał(a):
pete napisał(a):
Brylant napisał(a):na tej edycji po prostu inaczej się nie dało
Zaręczam, że się dało. Wystarczyło chcieć.

Potwierdzam, dało się.

Zgadza sie - dalo sie.

Jak dochodzisz do grupy kilka okrzykow i mocniejsze depniecie pozwala wyprzedzic i sie urwac. Jak ciebie wyprzedzaja to odpuszczasz na kilka sekund i juz... Generalnie na trasie bylo wielu zawodnikow ktorzy jechali fair ale kilkudziesieciu baranow z 2-3 naprawde sporych peletonow i jeszcze druga grupa "przyjaciol" (zawodnikow ktorzy sie na zmiane podwozili w grupach 2-3 osobowych) psuje wszystkim zawody. Patrzac na niektorych to sie wrecz zastanawialem czy oni sobie zdawali sprawe ze jada niezgodnie z przepisami bo nie widac bylo zeby im drafting dawal jakas szczegolna przewage...

Dla mnie porazka bylo plywanie - tyle osob na tak krotkiej trasie to bylo zdecydowanie za duzo.

BTW - jak ktos zlowil (na pierwszej prostej w 1/4) zebami w wodzie garmina910xt na podstawce do szybkiego montazu to moze byc moj... :$ Jesli cuda sie zdazaja to dla uczciwego znalazcy znajdzie sie rownie uczciwe znalezne...

Kamil
SomeBodyElse

Postprzez SomeBodyElse » 14-07-2014, 21:04

A przy okazji: zlapal ktos rzeczywiste dystanse poszczegolnych etapow...?

Na pewno plywanie bylo skrocone, ale co do roweru i biegania to bym byl wdzieczny za info od kogos kto pomierzyl.

K
SomeBodyElse

Postprzez Omega » 14-07-2014, 21:24

Wszyscy narzekają tutaj na drafting, jednak warto również podkreślić, że nie do przyjęcia jest zbudowanie nierównej strefy zmian. Tutaj różnice zawodników mających sprzęt w skrajnych punktach wynosiły grubo ponad minutę na zmianę, gdyż strefa była naprawdę duża i przestronna. Po zabraniu roweru każdy powinien obiec całą strefę (pod płot i następnie z powrotem do wyjścia), a nie najkrótsza drogą podążać do belki. Niby w strefie było wygodnie i bez ścisku, jednak wielki minus za dopuszczenie do takiej sytuacji. Ponadto co do ochrony to też można mieć obiekcje. W sobotę nikt nie fotografował kto co wnosi. Z kolei po zawodach ochrona raz oglądała i robiła zdjęcia, a innym razem już nie przejmowano się co kto wynosi ze strefy.
Omega

Postprzez pete » 14-07-2014, 21:33

SomeBodyElse napisał(a):A przy okazji: zlapal ktos rzeczywiste dystanse poszczegolnych etapow...? Na pewno plywanie bylo skrocone, ale co do roweru i biegania to bym byl wdzieczny za info od kogos kto pomierzyl.
Wg mojego Garmina 310:
S: 1,03 (zegarek przypięty do gumy od okularów na czubku głowy, sądząc po rysunku trasy na mapce, raczej nie zgłupiał)
T1: 0,26 (od maty na plaży do wyjścia ze strefy)
B: 45,6 (od wyjścia ze strefy do wejścia)
T2: 0,12
R: 10,2
I don't care if it hurts, I want to have control, I want a perfect body, I want a perfect soul, but I'm a creep... PB [1/4] 2.27.54 [1/2] 5.50.06
pete

Postprzez krasus » 14-07-2014, 22:21

pete napisał(a):
SomeBodyElse napisał(a):A przy okazji: zlapal ktos rzeczywiste dystanse poszczegolnych etapow...? Na pewno plywanie bylo skrocone, ale co do roweru i biegania to bym byl wdzieczny za info od kogos kto pomierzyl.
Wg mojego Garmina 310:
S: 1,03 (zegarek przypięty do gumy od okularów na czubku głowy, sądząc po rysunku trasy na mapce, raczej nie zgłupiał)
T1: 0,26 (od maty na plaży do wyjścia ze strefy)
B: 45,6 (od wyjścia ze strefy do wejścia)
T2: 0,12
R: 10,2

U mnie bike i run tak samo, ale pływanie wyszło 930m.
Ale nie jestem pewien, czy dobrze lapowałem na zmęczeniu i w nerwach.. ;)
--
Pozdr,
Krasus
http://www.Biecdalej.pl
http://www.Facebook.com/BiecDalej
10k-37:02; 21,1k-1:23; 42,2k-2:59; 1/4IM 2:14; 1/2IM 4:44
krasus

Postprzez SirByk » 15-07-2014, 06:12

Na pewno plywanie bylo skrocone, ale co do roweru i biegania to bym byl wdzieczny za info od kogos kto pomierzyl.

Mój Timex (tym razem dane nie z Garmina :-P )
- pływania nie pomierzył dystansu tylko czas i Hr - tutaj kłania się wyższość Garminów
- rower od belki do belki 44,76 km, licznik Sigma na rowerze zamontowany przez cały czas razem z strefą zmian pokazał 46,1 km ( zawsze coś dodaje w porównaniu z GPS)
- bieg od strefy zmian do mety 10,27 km
Wyniki
2014 - 2:35:40 - 1/4 IM Nieporęt, debiut
2015 - 5:20:19 - 1/2 IM Poznań
2017 - 3:23:50 - Maraton Kraków
SirByk

Postprzez Mikowhy » 15-07-2014, 08:24

SirByk napisał(a):

Mój Timex (tym razem dane nie z Garmina :-P )
- pływania nie pomierzył dystansu tylko czas i Hr - tutaj kłania się wyższość Garminów
- rower od belki do belki 44,76 km, licznik Sigma na rowerze zamontowany przez cały czas razem z strefą zmian pokazał 46,1 km ( zawsze coś dodaje w porównaniu z GPS)
- bieg od strefy zmian do mety 10,27 km

U mnie podobnie z rowerem i biegiem. Plywanie 700m, ale moj Garmin ma tradycje niedomiarzania tras (styl plywania? stosunkowo blisko glowy wkladam reke przy kraulu i zegarek jest krocej nad woda - moze to dlatego).

A co do strefy zmian, to racja, ale jest ale... pamietajcie, ze to byla jedna strefa dla 2 dystansow. Takie ustawienie powodowalo, ze mozna bylo SZ dla obu dystansow odseparowac, co zreszta org robil. Obieganie wyrownaloby poziom, ale znacznie to utrudnilo. Jest to jednak powod do przemyslen dla orgow.
Mikowhy

Postprzez golin » 15-07-2014, 08:52

Moja pełna relacja do przeczytania tutaj http://goliniewski.pl/index.php?id=53c431cadcf5e#aktualnosci
A tak na szybko:

Plusy:

Ładna lokalizacja
    Dobra organizacja
    Pasta party przed i po wyścigu
    Dobrze oznakowany dojazd
    Dostęp do masażu po starcie
    Doping kibiców
    Komentator zawodów

Minusy:

Praca sędziów na trasie kolarskiej (Panie i Panowie, bardzo ładna praca w peletonie! ;))
    Niesprawiedliwy boks – wejście/wyjście z boksu było po środku, każdy kto miał swoje stanowisko bliżej środka ten miał krótszą drogę do wyjścia
    Trasa pływacka – pływanie mogło się odbyć na jednej pętli, zwłaszcza przy tak płytkim zbiorniku, wielu słabszych pływaków narzekało na straszny ścisk
golin

Postprzez GrudiLee » 15-07-2014, 08:55

Hi,

raz jeszcze przemyślałem kwestię tych zawodów, poczytałem Wasze posty i mam taką tezę:

Po za kilkoma osobami które ewidentnie na chama się zmianiały to reszta w mojej ocenie jest w pewien sposób usprawiedliwiona. Ludzie maja podobny poziom - np. 22 min pływania - wybiega z wody 100 osób w podobnym czasie (+/- 1-1,5 min) wskakują na rower i co ? Jak się ustawić aby nie było draftu, każdy ciśnie, ale i też rozkłada siły tak aby się nie zajechać, oraz nie bardzo chce za każdym razem odpuszczać kilka sekund jak ktoś go wyprzedzi (kilka sek * np. 20-30 osób i robi się 1,5-3 min...). Więc jedzie swoje i okazuje się, że takich jak on jest kilkunastu, więc powstaje pytanie jak się ustawić na trasie - Ja nie mam z tym problemu, słaby jestem, czasem nawet kogoś dogonię i staram się wyprzedzać, co trwa tyle ile wyprzedzanie się TIR-ów na polskich drogach... a czasem nawet za nim się zepnę to jedziemy z ta sama prędkością kilkaset metrów, aby być wobec siebie uczciwym jadę obok tej osoby, czasem można nawet chwile pogadać, nie draftujemy walczymy i jest ok. Ale jak jedzie 10-20 osób z ta samą prędkością, to droga musiała by być szeroka na 3 pasy... Więc ludziska jadą w peletonie bo innego wyjścia nie mają. Dodatkowo dochodzi kwestia trzymania równego tępa bez szarpania się.

Jedyne rozwiązanie (a za razem dziwnie proste i podobno gdzieniegdzie stosowane) to podzielenie zawodników na 2-3 grupy startowe i puszczanie na trasę co 30-45 min - czyli zawody zaczynają się dla grup 1/4 A 10:00, 1/4B 10:45, 1/4C 11:30 - to rozluźni zarówno pływanie jak i trasę rowerową. Grup może być dowolnie dużo, w zależności od liczebności triathlonistów vs. pojemność trasy.

A ci co oszukują, to pies im siodła lizał... Jest ich zapewne tylko kilku i można by ich wyeliminować.

Takie przemyślenia wakacyjne.

Pozdro Filip
Never give up
GrudiLee

Postprzez SomeBodyElse » 15-07-2014, 09:58

Poniewaz mialem tym razem (to przy okazji jest zawsze loteria wiec po ktoryms starcie przestalem sie tym przejmowac gdzie mam wieszac rower w strefie) stanowoisko w strefie najlepsze z mozliwych bo wieszalem rower na pierwszym miejscu od strony wyjscia na czesc rowerowa, to czuje sie troche wywyolany do tablicy...

Uwierzcie mi ze wolelibyscie uniknac emocji jakie przezywalem jak po plywaniu wbieglem do strefy i moje starannie przygotowane stanowisko bylo generalnie rozpieprzone w drobny mak: recznik, kas, szybka od kasu, okularki, numer - wszystko rozwalone i porozrzucane w trawie. Szczescie w nieszczesciu ze zarowno okulary jak i szybka byly cale. No i co z tego ze mialem najlpesze stanowisko w calej strefie zmian skoro wszyscy koloniego musieli przebiec a wystarczyl tylko jeden zataczajacy sie baran (lub owca nie dyskryminujac plci pieknej ;) ) ktory nie potrafil obiec mojego stanowiska...? Chcialby sie ktos zamienic...?

T1 mialem dlatego w plecy bo poza nerwami musialem najpierw wszystko pozbierac, zamontowac szyke trzesacymi sie rekoma na kasku, a i przecwiczona kolejnosc i automatyzm ubierania sie w tej sytuacji nie mogly pomoc bo wszystko bylo nie w tej kolejnosci co trzeba (bo np. w stresie czlowiek najpierw zaklada okulary bo lezaly najblizej a dopiero potem dochodzi do wniosku ze teraz wycieranie twarzy recznikiem nie ma wiekszego sensu ;) )... :S A poniewaz dobiegam do belki na bosaka to bieg z dalszego stanowiska zajalby mi mniej niz czas jaki spedzilem na zbieraniu wszystkiego i ogarnieciu tego bajzlu. W t2 faktycznie bylo szybko ale dalsze stanowisko oznaczalo moze 10s wiecej...? Wiec laczac t1 i t2 to raczej wczale do przodu nie bylem...

Pozdr
Kamil
SomeBodyElse

Re: polecamy

Postprzez xTri pro

xTRI.pl Pro

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Cykl Volvo TriathlonPL Series 2014