kalendarz triathlon

rozmiar koła a prędkość

Jesteś tu nowy? Tutaj znajdziesz zasady pisania postów i możesz się przywitać! Dodatkowo jeśli masz jakieś pytania i nie wiesz od czego zacząć swoją przygodę z triathlonem to miejsce jest dla Ciebie.

rozmiar koła a prędkość

Postprzez OdZeraDoBohatera » 14-05-2018, 16:21

Ostatnio mieliśmy rozważani odnośnie rozmiaru koła,
otóż czy jest jakieś przełożenie, (przy tej samej mocy) rozmiaru koła do prędkości?

ja mam chyba +/-26 cali, bo mam napisane 622 22 (szosówka) rozmiar 56 (co chyba jest minimlalnie dla mnie za duże ale nie wiem 178 wzrostu) a kolega ma 28 calowe chyba (ale rower nie szosowy) tylko slimy czy tam któreś z tych cieńszych. i zastanawialiśmy się czy ten rozmiar ma jakieś przełożenie.

W każdym razie, jest jakaś zasada do rozmiaru koła i prędkości? (pomijam jaki rower na kogo pasuje)
OdZeraDoBohatera

Re: rozmiar koła a prędkość

Postprzez OdZeraDoBohatera » 14-05-2018, 16:29

ps.
I jeżeli jest różnica to czy ona jest wyrażona jakoś procentowo +/-? :)
OdZeraDoBohatera

Postprzez robertino » 15-05-2018, 09:29

no ciekawe, chyba tylko takie, że większe koło "płynniej" będzie chłonąć nierówności. Chyba nic poza tym, ale w sumie to nie wiem.
robertino

Postprzez OdZeraDoBohatera » 15-05-2018, 09:34

robertino napisał(a):no ciekawe, chyba tylko takie, że większe koło "płynniej" będzie chłonąć nierówności. Chyba nic poza tym, ale w sumie to nie wiem.

Przeczytałem, chociaż pisali w kontekście górali, że większa opona to większa prędkość, ale za to mniejsze przyspieszenie. Dlatego jeżeli często zmieniamy prędkość i kierunek jazdy to lepsze mniejsze, kiedy długo i prosto to niby większe, tyle, że większe jest cięższe i aby to zniwelować robią je słabsze (to chyba ważne w kontekście górskich a raczej "górskich", bo po co szybko jeżdzić górskim ;) ).

ale nie znam się.
OdZeraDoBohatera

Postprzez kajet » 15-05-2018, 10:28

Może chodzi o to, że przy danej kadencji i danym przełożeniu większe koło pokona więcej metrów... ale to w stylu kapitana Oczywistego.
Wyszłem i poszłem na:
http://forum.triathlonlife.pl
kajet

Postprzez OdZeraDoBohatera » 15-05-2018, 11:45

kajet napisał(a):Może chodzi o to, że przy danej kadencji i danym przełożeniu większe koło pokona więcej metrów... ale to w stylu kapitana Oczywistego.

Za wikipedią:

Zasadniczo – im większe koła tym mają one mniejsze opory toczenia i można za ich pomocą uzyskiwać większe przełożenia i prędkości. Jednakże większe koła są cięższe, przez to trudniej jest wprawić je w ruch obrotowy (trudniej się przyspiesza) oraz stawiają one większe opory przy bocznych wiatrach[3].
OdZeraDoBohatera

Postprzez superfrog » 15-05-2018, 11:48

Większe koło, to większa masa rotująca, większa bewładność i mniejsze przyspieszenie. Ale są to raczej stosunkowo małe wartości.

Przy takim samym napędzie i przełożeniu większe koło wolniej przyspiesza (taka sama moc), ale jest szybsze (większa moc, taka sama kadencja). Z tym, że to bez znaczenia, bo po to są przerzutki oraz różne wielkości kaset i blatów.
IM Malbork 9:40 5/201
1/2 Bełchatów 4:31 5/78
O Blachownia 2:07 9/236
1/4 Radłów 2:05 9/207
Ultra 6h 70km
M 2:48
HM 1:18
superfrog

Postprzez OdZeraDoBohatera » 15-05-2018, 11:52

superfrog napisał(a):Większe koło, to większa masa rotująca, większa bewładność i mniejsze przyspieszenie. Ale są to raczej stosunkowo małe wartości.

Przy takim samym napędzie i przełożeniu większe koło wolniej przyspiesza (taka sama moc), ale jest szybsze (większa moc, taka sama kadencja). Z tym, że to bez znaczenia, bo po to są przerzutki oraz różne wielkości kaset i blatów.

Nie no nie chodzi o przełożenie (Bo to właśnie niwelują przerzutki) ale o (Za cytatem z wiki) mniejsze opory toczenia.
OdZeraDoBohatera

Re: polecamy

Postprzez xTri pro

xTRI.pl Pro

Powrót do Strefa dla początkujacych