kalendarz triathlon

Pomoc w ułożeniu planu treningowego

Zadaj pytanie dotyczące konkretnego aspektu treningu lub podziel się swoja wiedzą z innymi!

Pomoc w ułożeniu planu treningowego

Postprzez Marciniak » 30-11-2012, 00:26

Witam. Mam na imię Marcin i mam 17 lat. To mój pierwszy post na tym forum, ale już od 2-3 miesięcy przeglądam większość tematów.
Całe moje życie związane jest ze sportem. Próbowałem już wielu rzeczy: 5 lat treningu zapasów, 3 lata siatkówki, akrobatyka, ostatni rok to kilka miesięcy treningów biegowych a potem kilka miesięcy kontuzji.
Ostatnimi czasy bardzo zafascynował mnie triathlon m.in. dlatego że odbywał się u mnie w mieście kilka lat z rzędu puchar europy i miałem okazję oglądać najlepszych.
Tak więc swój debiut planuję na Poznań Triathlon 2013.
I w tym momencie prosił bym o pomoc w ułożeniu planu treningowego na najbliższe miesiące.
Może najpierw napiszę na jakim poziomie teraz się znajduję w poszczególnych dyscyplinach:

Pływanie- zdecydowanie najsłabsza moja strona. Chodzę na pływalnie od 2 miesięcy 2-3 razy w tygodniu. W tym momencie jestem w stanie przepłynąć kraulem 400m w około 9 minut.

Rower- szczerze mówiąc nie wiem jak ocenić poziom na jakim się znajduję, ponieważ na rowerze przez ostatnie lata jeździłem tylko jak chciałem gdzieś dojechać (kilka kilometrów), głównie w wakacje. Nigdy nie jeździłem dla treningu.

Bieganie- to chyba moja najlepsza strona. Czasy jakie osiągałem w zeszłym roku to:
1km- 2:50
4km- 14:00
10km- 41:00

A teraz podam ramy czasowe w jakich mogę wykonać trening co może ułatwić ułożenie planu:
Poniedziałek- 06:00-09:00, 16:00-21:00
Wtorek- 06:00-08:00, 17:00-21:00
Środa- 06:00-08:00, 17:00-21:00
Czwartek- 06:00-07:00, 17:00-21:00
Piątek- 06:00-07:00, 16:00-21:00
Sobota i Niedziela cały dzień wolny.
Dodatkowo w poniedziałki i czwartki mam możliwość wykonać w godzinach szkolnych trening na siłowni.

Jeżeli znalazłby się jakiś dobry człowiek, który mógłby dać mi jakieś wskazówki, pomóc w ułożeniu planu treningowego to byłoby super ;) Byłbym wdzięczny ;>
Marciniak

Re: Pomoc w ułożeniu planu treningowego

Postprzez MrowaTheLegend » 30-11-2012, 07:31

analizuj posty na forum i tematy z strony głównej portalu - na pewno znajdziesz coś dla siebie
MrowaTheLegend

Postprzez Motylop » 30-11-2012, 08:15

Witam. Znam jednego "Marciniaka", ale raczej z innej kategorii wiekowej ;) Chyba, że to jakis Marciniak-junior ;)

Marciniak napisał(a):Witam. Mam na imię Marcin i mam 17 lat. To mój pierwszy post na tym forum, ale już od 2-3 miesięcy przeglądam większość tematów.
Całe moje życie związane jest ze sportem. Próbowałem już wielu rzeczy: 5 lat treningu zapasów, 3 lata siatkówki, akrobatyka, ostatni rok to kilka miesięcy treningów biegowych a potem kilka miesięcy kontuzji.
Ostatnimi czasy bardzo zafascynował mnie triathlon m.in. dlatego że odbywał się u mnie w mieście kilka lat z rzędu puchar europy i miałem okazję oglądać najlepszych.

Dawno i nieprawda... w ogóle to drażliwa kwestia więc lepiej mi tego nie przypominaj ;P

Tak więc swój debiut planuję na Poznań Triathlon 2013.

Nie planuj debiutu na POznan bo zrobisz na nim masę niepotrzebnych błędów których będziesz później żałował. Triathlon to dość złożona dyscyplina, paru rzeczy trzeba się nauczyć by później nie czuć się zagubionym na zawodach.
Wcześniej masz - rzut beretem - crossduathlon w Żyrowej i - przynajmniej w zeszłym roku - krótki triathlon w Dąbrowie Górniczej. Nie wspominając już o startach zaraz za południowa granicą. Nie ma lepszej metody na ogarnięcie problematyki zmian niż starty testowe.

I w tym momencie prosił bym o pomoc w ułożeniu planu treningowego na najbliższe miesiące.
Może najpierw napiszę na jakim poziomie teraz się znajduję w poszczególnych dyscyplinach:

Pływanie- zdecydowanie najsłabsza moja strona. Chodzę na pływalnie od 2 miesięcy 2-3 razy w tygodniu. W tym momencie jestem w stanie przepłynąć kraulem 400m w około 9 minut.

Rower- szczerze mówiąc nie wiem jak ocenić poziom na jakim się znajduję, ponieważ na rowerze przez ostatnie lata jeździłem tylko jak chciałem gdzieś dojechać (kilka kilometrów), głównie w wakacje. Nigdy nie jeździłem dla treningu.

Bieganie- to chyba moja najlepsza strona. Czasy jakie osiągałem w zeszłym roku to:
1km- 2:50
4km- 14:00
10km- 41:00

A teraz podam ramy czasowe w jakich mogę wykonać trening co może ułatwić ułożenie planu:
Poniedziałek- 06:00-09:00, 16:00-21:00
Wtorek- 06:00-08:00, 17:00-21:00
Środa- 06:00-08:00, 17:00-21:00
Czwartek- 06:00-07:00, 17:00-21:00
Piątek- 06:00-07:00, 16:00-21:00
Sobota i Niedziela cały dzień wolny.
Dodatkowo w poniedziałki i czwartki mam możliwość wykonać w godzinach szkolnych trening na siłowni.

Jeżeli znalazłby się jakiś dobry człowiek, który mógłby dać mi jakieś wskazówki, pomóc w ułożeniu planu treningowego to byłoby super ;) Byłbym wdzięczny ;>

Jak sam piszesz czasu masz od groma. Pytanie czy wystarczy Ci motywacji?
P.S. Na poziomie amatorskim pływanie na dystansie 1/2IM nie ma az tak dużego znaczenia. Co nie oznacza, że ważne nie jest - lepiej popłynąć wolniej ale w sposób który nie będzie rzutował na pozostałą część dystansu. Są na tym forum tacy którzy boleśnie się o tym przekonali ;)))
10k-44:28 (2011); 21,1k-1:38:02 (Bytom 2013); 42,2k-3:43:11 (Poznań 2012); HIM-5:27:11 (Poznań 2013); IM-13:47:23 (Borówno 2012)

Per aspera ad astra
Motylop

Postprzez prymski » 30-11-2012, 09:58

Witam

Czasu napewno masz bardzo duzo, piszesz ze cale zycie bawisz sie w spot to pierwsze pytanie do jakich obciazen przyzwyczajone jest twoje cialo (jak trenowales to ile godzin tygodniowo ci wychodzilo) mozna dodac pare godzin i bedzie to dobra podstawa zeby zaczac ukadac swoj plan treningowy.
Antwerp Ironman 70.3 - 5:33:43
Luxembourg Ironman 70.3 - 5:33:38
prymski

Postprzez nat » 30-11-2012, 10:49

Odpowiedź jest klasyczna:
1. znajdź trenera pływania raz na tydzień. Powiedz mu że chcesz płynąć na 2 km. W tygodniu jeszcze zrób 2 treningi samodzielne.
2. Zorganizuj sobie rower szosowy/czasowy + buty wpinane. Jeździj jak najwięcej. Teraz jak masz MTB, to pojedź na godzinę, a z czasem na półtorej-dwie godz.. Rób sobie szybkie interwały 3x5-10 km plus kilka minut przerwy - mierz postępy.
3. Jak masz kontuzje - to rozwiąż zagadkę z czego faktycznie wynikają - siłownia może pomóc w stabilizacji miednicy, wzmocnieniu kostek, rozciągnięciu itp. Do tego na siłowni poćwicz pod kątem pływania - kopiuj ruchy z pływania w serii 4x15. Ale generalnie raz w tygodniu.
4. Odżywiaj się inteligentnie - 2-3 h przed treningiem posiłek, po treningu węgle i trochę białka - ale to pewnie wiesz, bo ćwiczyłeś.
5. Trening biegowy masz opanowany na pewno, ale tutaj kluczem jest bieg na progu mleczanowym i długie wolne wybiegania.
6. Wystartuj w krótkich dystansach zanim zrobisz pół Ironmana - ale myślę, że dasz radę, jeśli masz motywację.
7. Kup lektury, ja jestem bardziej za Sidorem niż za Fierlem dla początkującego.
8. Jeden dzień w tygodniu nic nie rób.

To chyba takie uniwersalne rady
Ścigam się tylko ze sobą - i co roku wygrywam

IM - 9:47
1/2 IM - 4:31
21,1 km - 1:24
10 km - 39,10
nat

Postprzez Marciniak » 02-12-2012, 00:34

Motylop napisał(a):Dawno i nieprawda... w ogóle to drażliwa kwestia więc lepiej mi tego nie przypominaj ;P

Zgadzam się... Ja też bardzo ubolewam nad tym iż zawody przestały być organizowane ;/

Motylop napisał(a):Nie planuj debiutu na POznan bo zrobisz na nim masę niepotrzebnych błędów których będziesz później żałował. Triathlon to dość złożona dyscyplina, paru rzeczy trzeba się nauczyć by później nie czuć się zagubionym na zawodach.
Wcześniej masz - rzut beretem - crossduathlon w Żyrowej i - przynajmniej w zeszłym roku - krótki triathlon w Dąbrowie Górniczej. Nie wspominając już o startach zaraz za południowa granicą. Nie ma lepszej metody na ogarnięcie problematyki zmian niż starty testowe.

Myślałem nad tym aby przetrzeć się w Suszu na dystansie sprinterskim ale skoro mówisz, że są różne inne możliwości w okolicy to może też nad tym pomyślę.

Motylop napisał(a):Jak sam piszesz czasu masz od groma. Pytanie czy wystarczy Ci motywacji?
P.S. Na poziomie amatorskim pływanie na dystansie 1/2IM nie ma az tak dużego znaczenia. Co nie oznacza, że ważne nie jest - lepiej popłynąć wolniej ale w sposób który nie będzie rzutował na pozostałą część dystansu. Są na tym forum tacy którzy boleśnie się o tym przekonali ;)))

Motywacja jak na razie stoi u mnie na bardzo wysokim poziomie ;)
Co do pływania to nie chodzi tu tyle o czas przepłynięcia załóżmy 400m tylko również o to, że póki co wiele więcej przepłynąć nie umiem. Ale jeszcze 2 miesiące temu umierałem po 100m więc postęp jest.

prymski napisał(a):Witam

Czasu napewno masz bardzo duzo, piszesz ze cale zycie bawisz sie w spot to pierwsze pytanie do jakich obciazen przyzwyczajone jest twoje cialo (jak trenowales to ile godzin tygodniowo ci wychodzilo) mozna dodac pare godzin i bedzie to dobra podstawa zeby zaczac ukadac swoj plan treningowy.

Myślę, że moje ciało przyzwyczajone jest do dość wysokich obciążeń. Ale trzeba wziąć pod uwagę, że przez ostatnie kilka miesięcy zmagałem się z wieloma kontuzjami, jak się okazało przyczyną była miednica.
Jak trenowałem zapasy kilka lat temu to wychodziło 6 godzin w tygodniu.
Siatkówka w gimnazjum sportowym to 15 godzin tygodniowo + mecze w weekendy.

mat napisał(a):Odpowiedź jest klasyczna:
1. znajdź trenera pływania raz na tydzień. Powiedz mu że chcesz płynąć na 2 km. W tygodniu jeszcze zrób 2 treningi samodzielne.
2. Zorganizuj sobie rower szosowy/czasowy + buty wpinane. Jeździj jak najwięcej. Teraz jak masz MTB, to pojedź na godzinę, a z czasem na półtorej-dwie godz.. Rób sobie szybkie interwały 3x5-10 km plus kilka minut przerwy - mierz postępy.
3. Jak masz kontuzje - to rozwiąż zagadkę z czego faktycznie wynikają - siłownia może pomóc w stabilizacji miednicy, wzmocnieniu kostek, rozciągnięciu itp. Do tego na siłowni poćwicz pod kątem pływania - kopiuj ruchy z pływania w serii 4x15. Ale generalnie raz w tygodniu.
4. Odżywiaj się inteligentnie - 2-3 h przed treningiem posiłek, po treningu węgle i trochę białka - ale to pewnie wiesz, bo ćwiczyłeś.
5. Trening biegowy masz opanowany na pewno, ale tutaj kluczem jest bieg na progu mleczanowym i długie wolne wybiegania.
6. Wystartuj w krótkich dystansach zanim zrobisz pół Ironmana - ale myślę, że dasz radę, jeśli masz motywację.
7. Kup lektury, ja jestem bardziej za Sidorem niż za Fierlem dla początkującego.
8. Jeden dzień w tygodniu nic nie rób.

To chyba takie uniwersalne rady

Dziękuje za udzielone rady. Na pewno z nich skorzystam.
Marciniak

Re: polecamy

Postprzez xTri pro

xTRI.pl Pro

Powrót do Trening triathlonowy