kalendarz triathlon

Jakie pedały

Wszyscy jesteśmy "sprzęciarzami". Pochwal się swoim ekwipunkiem lub podyskutuj na temat rynkowych nowości.

Jakie pedały

Postprzez hadwao » 07-12-2015, 09:03

Hej, postanowiłem za namową kolegów zmienić system pedałów mtb na szosowy. Zastanawiam się nad pedałami. Daleko mi nawet do przeciętnego kolarza, więc rzeczy typu karbon itp. nie są mi potrzebne - wystarczy mi, że pedały będą działały, wpinanie będzie wygodne, nie będą wymagały ciągłej konserwacji i co najważniejsze nie będą skrzypieć etc (sporo jeżdżę na trenażerze i jakiekolwiek pukanie/skrzypienie wybija mnie z rytmu).

Wstępnie zdecydowałem się na Shimano 540 - z blokami za ~140zł, ale gdzieś tam natknąłem się na info, że właśnie potrafią skrzypieć. Kajet w wątku o butach polecał Keo Look (z tego co widzę ~170 + bloki 50-60zł). Podobnie kosztują też polecone przez Marka Time Xpresso 2. Na tej półce są również Shimano 550.

Pytanie - warto dopłacać? Jeśli tak to dlaczego?
hadwao

Re: Jakie pedały

Postprzez arthuroo » 07-12-2015, 10:16

używam shimano 540 oraz 5800 (105) i różnicy nie zauważyłem. dodatkowo 540 są bardziej wytrzymałe (330kg limit przy 285kg na 105tkę), wiec przy mojej wadze 97kg i maksymalnym dociążeniu, trochę jestem spokojniejszy. Obydwa mają taki sam zakres dopasowania.
Nigdy mi pedały nie skrzypiały.
Zastanów się nad blokami:
http://www.shimano-lifestylegear.com/eu ... /cleat.php
jeżeli nie masz problemu z kolanami i będziesz idealnie dopasowany to warto wejść w niebieskie (kąt wypięcia 2%).
Dla bezpieczeństwa zacznij mimo wszystko od żółtych (6%).
arthuroo

Postprzez fosforus » 07-12-2015, 10:39

Time First spełniają wszystkie twoje wymogi, weź je pod uwagę
nie ścigam się
fosforus

Postprzez heja banana » 07-12-2015, 10:53

TIME XPRESSO 2 masz razem z blokami za 159 zł na bikestacja.pl

Ja kupiłem TIME XPRESSO 4 i są ok, nic nie skrzypi nic nie puka, są lekkie i dobrze działają. Niestety nie mam porównania do innych więc nie wiem czy nie ma czegoś lepszego:) jedyne co może niektórym nie pasować to tak jak widać na zdjęciu są plastikowe (ale glebę zaliczyłem i nic im się nie stało):)
heja banana

Postprzez hadwao » 07-12-2015, 11:39

O proszę niezła cena na te Xpresso - zastanawia mnie tylko ich trwałość, bo czytałem że faktycznie przez tą konstrukcję są dość nietrwałe (jak wszystkie wylightowane produkty zresztą). Z drugiej strony ważą dobre 30% mniej niż Shimano, tak więc chyba trzeba samemu zdecydować czy bardziej się stawia na trwałość czy "wydajność".

Arthuroo dzięki za informacje - też już gdzieś właśnie cztytałem, że w działaniu pedały Shimano się za wiele nie różnią, a główna różnica to użyte materiały. Skłaniam się ku tej marce, bo już znam. Z blokami to nawet nie wiedziałem, że są różne opcję, ale zgodnie z Twoją radą zostanę przy tych mniej agresywnych - przynajmniej do czasu fittingu.
hadwao

Postprzez Blade » 07-12-2015, 14:07

Posiadam Shimano 540 drugi sezon, kupiłem bo były tanie, dziś jeśli miałbym kupic pierwsze pedały brałbym Keo Look ponieważ bloki są kompatybilne z pedałami z pomiarem mocy.
Blade

Postprzez FAM » 07-12-2015, 14:13

Sam wcześniej jeździłem na "Decathlonowskich", później na 105 a obecnie na pedałach Looka - poleciłbym Look Keo 2 Max lub Keo 2 Max Carbon - fajny stosunek jakości do ceny, stalowa płytka (co znacznie poprawia trwałość) - duży punkt podparcia.
FAM

Postprzez kajet » 07-12-2015, 19:25

Z tego co widzę, rowertour ma Look Keo Easy za 180 zł z blokami (chyba dwie pary). I gwiazdką, cokolwiek ona oznacza :)
"People tend to break and don't want the pain anymore. He ([Sanders]) just seems to fucking enjoy it" - S. Kienle
https://enduhub.com/pl/kajet/
kajet

Postprzez hadwao » 07-12-2015, 19:59

Wychodzi na to, że co człowiek to opinia - patrzyłem na innych forach i jest tak samo - na szosowych forach są ludzie co przeszli przez wszystkie marki i też każdy wybrał na końcu co innego. Chyba więc po prostu wybiorę najtańszą opcję i zobaczę, czy będę zadowolony.
Dzięki za wszystkie opinie.
hadwao

Postprzez Marek » 07-12-2015, 21:53

Otóż to. Jeśli są to Twoje pierwsze pedały szosowe, to zasadniczo na każdych będzie Ci się dobrze jeździło. Kwestia dobrze dopasowanych butów i odpowiednio ustawionych bloków, tak na prawdę.
Miałem okazję jeździć na klasycznych PD-540, Shimano 105 i Ultegrze. W tym wypadku nie wyczułem kompletnie żadnej różnicy. Później były Time Racer Road I-click, świetne pedały, wysoka kultura pracy i fajny luz.
Obecnie używam Garmin Vector czyli pedałów Exustar, ale za krótko żeby wyrobić sobie opinię na ich temat.
Programy żywieniowe dla sportowców, dostosowane do indywidualnych potrzeb: http://www.przyjazny-dietetyk.pl
Kontakt: m.barczewski@przyjazny-dietetyk.pl
Marek

Postprzez mc » 07-12-2015, 22:09

Ja wybrałem Time Xpresso 2, bo gdzieś wyczytałem że są przyjazne dla kolan, a miewałem w przeszłości problemy z kolanami.
Co do trwałości, u mnie po 3 latach użytkowania, niejednokrotnym grzmotnięciu w krawężnik itp, wszystko jest OK (odpukać :D)
mc

Postprzez hadwao » 08-12-2015, 14:51

A widzisz już byłem praktycznie zdecydowany na shimano 540, bo doszedłem do takiego wniosku jak Marek pisze, ale swego czasu miałem trochę problemów z jednym kolanem. Teraz to już historia bo chyba trochę wzmocniłem i tylko czasami przy biegu się odzywa, ale jest to pierwszy mocniejszy argument za Xpresso 2. Faktycznie jak teraz patrzę, to kilka osób chwali przyjazność dla kolan.
hadwao

Postprzez panpomidor » 08-12-2015, 15:56

To zalezy jaki luz kto lubi, ja tez mam jakiees tam problemy z kolanami, (chyba jak kazdy), w rowerze mtb posiadam pedaly crank brothers posiadaja najwiekszy luz ze wszystkich na rynku, wczesniej mialem time i shitmanto, w szosie i czasowce mam look keo za 180zl, stwierdzam że luz mnie wku..wia - ale natomiast jak robiłem super sztwyne ustawienie w szitmanto to brakowało mi komfortu. Ogólnie to jest trudna sprawa, z pedałami....
Ironman
panpomidor

Postprzez Willi » 08-12-2015, 16:12

Kolano a pedał? Jaki to ma wpływ, pozycja góra, dół, przód, tył na siodełku może kont pracy zatrzasków łączących buty z pedałami ale chyba nie one same mają wpływ na kolana. Chyba ważne jakie buty będziesz używał a te do naszej dyscypliny to chyba na te jednostronne pedały.
Willi

Postprzez hadwao » 08-12-2015, 16:38

Sam nie wiem co o tym myśleć, ale ogólnie faktem jest, że jak czytałem o tych pedałach to wielu ludzi chwali, że po przesiadce z Shimano na Tima bóle kolan ustały (no może z tym wielu to przesadziłem, ale natknąłem się w 2-3 miejscach na takie opinie).

Oczywiście wiele osób też nie ma z tym kompletnie problemu - tak jak piszesz zapewne jest to wypadkowa wielu czynników - jak np. masz dobrą pozycję albo jesteś tzw. maxiabsorberem (czyli łatwo się wpasowujesz w szeroką gamę ustawień) to pedały nie mają znaczenia.

Wiem, że między pedałami jest kilka różnic w luzie roboczym - np. pedały Time mają luz roboczy w centrum pod poduszką stopy, a Look na czubku stopy (czyli de facto rusza się tylko pięta) ii gdzieś tam widziałem tłumaczenie, że właśnie ta konstrukcja Tima jest bardziej naturalna i powoduje mniejsze napięcia.Nie wiem jak to wygląda w Shimano.

Ale pewnie dużo jest w tym kwestii indywidualnych - bo każda platforma ma swoich zwolenników i przeciwników.

Przede wszystkim jednak mam wrażenie, że za wiele czytam na temat tych pedałów ;-) Gdzie te czasy kiedy człowiek jeździł przez 10 lat rowerem z komunii i nigdy nic nie bolało mimo, że rower był 2 rozmiary za duży bo akurat taki był w sklepie ;-)
hadwao

Re: polecamy

Postprzez xTri pro

xTRI.pl Pro

Następna strona

Powrót do Sprzęt