kalendarz triathlon

Pytanie odnośnie treningu w TrainerRoad

Zadaj pytanie dotyczące konkretnego aspektu treningu lub podziel się swoja wiedzą z innymi!

Pytanie odnośnie treningu w TrainerRoad

Postprzez karolman » 11-10-2017, 11:15

Witam wszystkich,
Mam pytanie do bardziej doświadczonych kolegów a propos treningu w Trainer Road.
Realizuje plan treningowy pod 1/2 Ironman poziom medium, baza. Bardzo pozytywne wrażenia i jestem w pełni zadowolony. Jest jedno małe "ale"
W teście FTP wyszło mi 210 W. Sam test nieco "schrzaniłem" ponieważ na początku 20 minutowej sesji pojechałem za mocno, co poskutkowało osłabieniem w trakcie dalszej jazdy. Osobiście uważam, że i tak pojechałem mocno, nie kalkulowałem.
Pytanie jest następujące: czy zmienić wartość FTP, które wynosi 210 W na wyższe z racji subiektywnej oceny, że jest ono wyższe ? Czy nie kombinować i pozostawić je takie jakie wyszło na teście FTP do zakończenia etapu bazowego ?
Z góry dziękuję za komentarze
karolman

Re: Pytanie odnośnie treningu w TrainerRoad

Postprzez MateuszP » 11-10-2017, 11:43

Zalinkuj może sam test. Pierwszy test zazwyczaj jest skazany na porażkę.

Jednak nawet jakbyś miał zmodyfikować FTP to właściwie inna wartość nie będzie się różniła znacząco od podanej. 1% z 210 to tylko 2W, zmiana strefy to głównie jakieś 14% czyli prawie 30W od 210W.

W zeszłym roku postanowiłem co tydzień delikatnie podkręcać sobie FTP. Mając bloczki 4-8 tygodniowe w TR przy skoku 2W/tyg podbijesz nawet 16W plus jeszcze to ile dołożysz z testu. Nie wiem czy to jest dobra metoda. Jak tętno nie szaleje i dajesz radę to czemu nie :). Na pewno daje dodatkową furtkę by na teście się nie zmasakrować "bo i tak potem podbiję".

Nie wiem jak wygląda w sumie plan który wybrałeś, jednak chyba nie będzie to za mocno wpływało na to.

Moim zdaniem jest tyle czasu do zawodów, że przyjąłbym te 210W i do czasu kolejnego testu trochę bym sobie podbił. Największy progres z W pewnie zrobisz na drugim teście, z tego co pamiętam to tak mi właśnie wyszło. Też rok temu wykręciłem w pierwszym teście mniej niż zakładałem, jednak to takie ślepe założenie jest.
M- 3:13'34-Wawa 2013
HM- 1:29'13- Żywiec 2015
Standard- 2:30'53-Rawa Maz. 2015
Standard- 2:31'43-Pniewy 2015
http://www.wpfgrotterdam2021.com
MateuszP

Postprzez karolman » 11-10-2017, 11:52

MateuszP napisał(a):Zalinkuj może sam test. Pierwszy test zazwyczaj jest skazany na porażkę.

Jednak nawet jakbyś miał zmodyfikować FTP to właściwie inna wartość nie będzie się różniła znacząco od podanej. 1% z 210 to tylko 2W, zmiana strefy to głównie jakieś 14% czyli prawie 30W od 210W.

W zeszłym roku postanowiłem co tydzień delikatnie podkręcać sobie FTP. Mając bloczki 4-8 tygodniowe w TR przy skoku 2W/tyg podbijesz nawet 16W plus jeszcze to ile dołożysz z testu. Nie wiem czy to jest dobra metoda. Jak tętno nie szaleje i dajesz radę to czemu nie :). Na pewno daje dodatkową furtkę by na teście się nie zmasakrować "bo i tak potem podbiję".

Nie wiem jak wygląda w sumie plan który wybrałeś, jednak chyba nie będzie to za mocno wpływało na to.

Moim zdaniem jest tyle czasu do zawodów, że przyjąłbym te 210W i do czasu kolejnego testu trochę bym sobie podbił. Największy progres z W pewnie zrobisz na drugim teście, z tego co pamiętam to tak mi właśnie wyszło. Też rok temu wykręciłem w pierwszym teście mniej niż zakładałem, jednak to takie ślepe założenie jest.

Mateusz poniżej link z testu:
https://www.trainerroad.com/cycling/rid ... e-ftp-test
Jak widać na wykresie poszedłem za mocno od razu, chociaż powinienem pamiętać o tym, by nie szaleć. Wcześniej robiłem test FTP na szosie z miernikiem w ramieniu i FTP wyszło 228. Stąd też moje pytanie. Jednak po teście na szosie nie czułem się tak wyjechany jak po zejściu z trenażera
Być może to jest szukanie na siłe z mojej strony. Człowiek zawsze chce lepiej, mocniej, szybciej. Oczywiście nie ma co porównywać watów z miernika, który używałem na szosie (Stages) do pomiaru szacowanego w trenażerze.
Inteligentnie byłoby zostawić waty FTP na poziomie uzyskanym w teście ? To jest faza bazowa więc sam nie wiem
karolman

Postprzez MateuszP » 11-10-2017, 12:10

Sympatyczny wykres tętna. Jak napisałem, zmiana będzie tak mała, że w zadaniach nie odczujesz tego według mnie.

Wydaje mi się, że gdybyś nie zaczął przez te 5 min tak szarpać to wynik byłby wyższy. Ale nie jestem obiektywnie w stanie określić o ile. Jak patrzę na wykres to 215W jako FTP chyba by było osiągalne. NP masz o 3 W wyższe niż średnią i też z tego bym ustalił FTP.

Pewnie to wiesz, że wbrew pozorom każdy W wyżej od pewnego poziomu boli straszliwie, a delikatne zejście daje niesamowitą ulgę i poczucie, że da się to wytrzymać.

Poprzedni wynik to już po redukcji czy 228W to średnia z 20min?

Ok teraz nawet widzę plan. Bardzo ładna kadencja. Jest dużo dyskusji na jej temat. Uważam, że na tym etapie powinno się więcej kręcić szybko i powoli schodzić w dół. Każdy ma inne warunki, ale też lubię młynkować. Jednak nie mamy takiej wydolności jak Froome.
MateuszP

Postprzez karolman » 11-10-2017, 12:19

MateuszP napisał(a):Sympatyczny wykres tętna. Jak napisałem, zmiana będzie tak mała, że w zadaniach nie odczujesz tego według mnie.

Wydaje mi się, że gdybyś nie zaczął przez te 5 min tak szarpać to wynik byłby wyższy. Ale nie jestem obiektywnie w stanie określić o ile. Jak patrzę na wykres to 215W jako FTP chyba by było osiągalne. NP masz o 3 W wyższe niż średnią i też z tego bym ustalił FTP.

Pewnie to wiesz, że wbrew pozorom każdy W wyżej od pewnego poziomu boli straszliwie, a delikatne zejście daje niesamowitą ulgę i poczucie, że da się to wytrzymać.

Poprzedni wynik to już po redukcji czy 228W to średnia z 20min?

Ok teraz nawet widzę plan. Bardzo ładna kadencja. Jest dużo dyskusji na jej temat. Uważam, że na tym etapie powinno się więcej kręcić szybko i powoli schodzić w dół. Każdy ma inne warunki, ale też lubię młynkować. Jednak nie mamy takiej wydolności jak Froome.

Dzięki za analizę Mateusz. Poprzedni wynik był już po redukcji.
Co do kadencji to stosuje zalecenia samego TR. Na szosie mam tendencje do przepychania wiec tutaj praca nad wysoką kadencją będzie pewnie miała dobroczynny skutek. Gdzieś nawet słyszałem, że wysoka kadencja poprawia technikę jazdy, ale ile w tym prawdy to nie wiem.
Tak jak mówisz, każde dodatkowe waty będą bolały :) zostawię zatem ten wynik na poziomie z testu FTP.
W kwestii tętna, to było ono najwyższe jakie kiedykolwiek zarejestrowałem na rowerze. Być może dlatego, że moja przeszłość rowerowa jest dość uboga he he :)
Nie kombinuje, pozostawiam tak jak jest i dalej robię swoje.
Dzięki za cenne uwagi
karolman

Postprzez bugi » 12-10-2017, 06:28

Piszesz ze masz Stages. Do TR można podłączyć ten miernik i mieć realna moc a nie z trenazera.
Jak ostatnio robiłem test to Stages pokazał FTP 243 a trenażer 258 ;)
bugi

Postprzez karolman » 12-10-2017, 10:41

bugi napisał(a):Piszesz ze masz Stages. Do TR można podłączyć ten miernik i mieć realna moc a nie z trenazera.

Miałem Stages, ale już nie mam. wadliwe rozwiązanie i zawodne. Problemy z kalibracją, gubienie sygnału i tak. Myślę o 4iiii
karolman

Postprzez karolman » 12-10-2017, 10:50

bugi napisał(a):Piszesz ze masz Stages. Do TR można podłączyć ten miernik i mieć realna moc a nie z trenazera.

Poza tym nie są problemem wahania w mocy między symulowaną a realną, o ile za każdym razem wykonujesz trening na tym samym sprzęcie. Symulowana moc z trenażera działa całkiem dobrze z tego, co zauważyłem.
Wiadomym jest, że po zejściu z trenażera i wyjście na zewnątrz z miernikiem, należy zrobić ponownie test. Ale to dopiero po zimie :)
karolman

Postprzez bugi » 12-10-2017, 10:53

Masz racje trzeba trzymać się tylko jednego miernika i wtedy trening jest spójny
bugi

Postprzez bugi » 12-10-2017, 21:07

Masz racje trzeba trzymać się tylko jednego miernika i wtedy trening jest spójny
bugi

Postprzez wojtek_b » 13-10-2017, 11:57

Taki trochę offtop, ale ftp z trenazera i outdoor mogą się różnic o 20-30W nawet na tym samym mierniku

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
wojtek_b

Postprzez karolman » 13-10-2017, 18:08

wojtek_b napisał(a):Taki trochę offtop, ale ftp z trenazera i outdoor mogą się różnic o 20-30W nawet na tym samym mierniku

no tak wiadomo, ale jeśli trenujesz tylko przy użyciu jednego z urządzeń to nie ma problemu. A z ciekawości to który zawyża ? Trenażer względem miernika klasycznego ?
karolman

Postprzez wojtek_b » 13-10-2017, 18:43

Mówię o pomiarze jednym miernikiem. Takim w pedałach. Na dworze będziesz miał wyższe FTP ze względu na lepszy odpoczynek nogi w pewnych zakresach ruchu. Ty+rower macie większa bezwładność niż koło i rolka trenazera, dlatego na szosie noga ciut więcej odpoczywa i jest w stanie wygenerować więcej watów. Im lepszy trenażer, np te fluid tym mniejsza roznica

wojtek_b

Postprzez MateuszP » 13-10-2017, 19:08

Ciekawe wytłumaczenie różnic w sumie jeszcze się nie pojawiło na forum. To ważne info dla osób trenujących głównie na trenażerze przez cały rok, ale i dla "sezonowców". W zeszłym roku jakoś w marcu, w tym dopiero w kwietniu wyjechałem na szosy i pojedyncze powroty na trenażer to zazwyczaj wielka trudność w utrzymaniu W. Z racji, że już wtedy są interwałki progowe i mocniejsze to już 10W zrobi gigantyczną różnicę.

I też można to odnieść do samej relacji testów FTP wewnątrz i na zewnątrz. Akurat ja mam dobrą trasę, niemal całkowicie płaską gdzie robię test na zewnątrz i w tym roku w ostatnich testach podbiłem bardzo nieznacznie bo chyba o 3W tylko. Być może i jedna z przyczyn.

Czyli sugestia do korzystania z pomiaru w trenażerze podczas korzystania z niego a z pomiaru własnego podczas jazdy na zewnątrz. Wszystko oczywiście z głową.
MateuszP

Postprzez karolman » 14-10-2017, 08:38

Jest wiadomym, że po zejściu z trenażera i wyjściu na zewnątrz trzeba ponownie zweryfikować testem FTP swoje możliwości. Przynajmniej ja tak to rozumiem. W tej chwili nie jest ważne czy oraz o ile pomiar z trenażera różniłby się od klasycznego miernika mocy ponieważ odczyty odnoszę wyłącznie do siebie i do moich treningów. Także różnica w w watach nic by nie dała. Dokładnie to samo dzieje się w przypadku rozmowy na temat: "wykręciłem 250 Watów na treningu". OK, 250 watów w przypadku zawodnika ważącego 80 kg to nie to samo co dla zawodnika, którego waga wynosi np 69 kg.
A w temacie mierników mocy, czy ktoś używał 4iiii lub Ronde ? Jak to działa? Dodam, że mam niezbyt dobre wrażenia z korzystania ze Stages
karolman

Re: polecamy

Postprzez xTri pro

xTRI.pl Pro

Następna strona

Powrót do Trening triathlonowy