kalendarz triathlon

Pozycja na rowerze

W tym miejscu możesz podyskutować na tematy związane z kolarstwem w triathlonie i generalnie treningiem kolarskim.

Pozycja na rowerze

Postprzez KamilN » 13-03-2018, 10:57

W temacie Mateusza widziałem porady nt. pozycji to może i ja na tym skorzystam :)
Zawodnik 186cm wzrostu, wewnętrzna strona nogi 91cm, rower Fuji Aloha w rozmiarze M/L zwanym 56cm.
W zeszłym roku miałem robiony fitting, ale jakoś tak nie zgrałem się z pozycją do końca, kark się spinał i bolał i miałem ciągłe wrażenie latania na boki na siodle. Dodatkowo miałem problem z dyskomfortem na siodle, może nie było to drętwienie, ale bardziej "szczypanie" przez wkładkę spodenek tri skóry w miejscu kontaktu ciała z siodłem. Wydaje mi się, że to z powodu zbyt wąskich wkładek na siodło ISM, bo w spodenkach rowerowych z obszerną pieluchą tego nie ma. Zmieniłem siodło na Cobb Max i w sumie jest i jednocześnie nie jest lepiej, szczypania jakbym mniej, ale za to kilkukrotnie pojawiło się drętwienie w kroczu, trochę kombinowałem z kątem pochylenia i było lepiej. Pokręciłem znów śrubkami i daję szansę dla Fuji i ISM, po głowie chodzi mi zmiana roweru, bo rama jest niska, ale jakoś specjalnie mała się nie wydaje. Jestem otwarty na wszelkie sugestie :)

Teraz trochę filmów:

Film z fittingu - pozycja ostateczna:
http://www.youtube.com/watch?v=I6q5IMLX7Do

Pozycja po drobnych modyfikacjach - siodło Cobb, podkładki pod padami
https://www.youtube.com/watch?v=WFs5KY1jq24

pozycja po zmianach zaproponowanych na Slowtwich
https://www.youtube.com/watch?v=e4m_P_TUnFc

Podniosłem pady o 2,5cm, bo było za nisko. Tak to obecnie wygląda.
https://youtu.be/goC0y8cRMkM

EDIT. Coś znacznik youtube nie działa.
Triathlete - A person who doesn't understand that one sport is hard enough!
KamilN

Re: Pozycja na rowerze

Postprzez robertino » 13-03-2018, 12:49

wygląda na wygodniejszą, ale też mniej aero

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
robertino

Postprzez KamilN » 13-03-2018, 13:13

W tym sezonie startem A jest cały, więc komfort jest wskazany, bo co mi po aero jak po rowerze nie pobiegnę ;)
KamilN

Postprzez robertino » 13-03-2018, 15:02

KamilN napisał(a):W tym sezonie startem A jest cały, więc komfort jest wskazany, bo co mi po aero jak po rowerze nie pobiegnę ;)

no to fakt :)
robertino

Postprzez PiotrS » 14-03-2018, 22:59

Patrz na najlepszych.
https://www.youtube.com/watch?v=gGU2m6LSBqU
I nie wierz tym co mówią, że TT to co innego niż TRI dupa i tyle.
Spójrz na 10:40 i popatrz na siebie z https://www.youtube.com/watch?v=e4m_P_TUnFc
z 0:23. Zobacz jak daleko masz kolana od przedniej sztycy i stwórz wirtualna linię jaką ma Kwiato (tak inny rower więc wyobraź sobie linię sztycy.)
Widzisz różnicę?
Twoja wirtualna linia przedniej sztycy idzie wzdłuż ramion a Kwiato? dotyka lekko kolana i jest za ramionami. Wniosek? Bardziej do przodu pady ale
Ty masz za duży rower a może rower który się do tego nie nadaje...
Zwróć uwagę, że Kwioto ma niżej ramiona niż Ty, jesteś chudy dasz radę.
Montuj sztycę ff, da lepszy efekt. Pady niżej (i wąsko na maksa ile dasz radę, kąt rąk masz dobry), ramiona będę niżej i do przodu siodło.
Ja tak nie dam rady, bo brzuch przeszkadza ale Ty dasz radę, chudy jesteś.
Gdyby Kwiato nie miał UCI to czub siodła byłoby za linią suportu, Ty możesz tak mieć.
Wysokość siodła u Ciebie od środka suportu to 80.3 i siodło ma być prosto, żadne pochylenie uwierz, i nie kombinuj lepiej daj 80 niż 80,5.
Takie moje zdanie.
PiotrS

Postprzez MateuszP » 15-03-2018, 10:26

Ja bym zwrócił uwagę jak pracuje ciało w TT, choćby tej zalinkowanej. Mało kto tak się buja w tri .

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka
M- 3:13'34-Wawa 2013
HM- 1:29'13- Żywiec 2015
Standard- 2:30'53-Rawa Maz. 2015
Standard- 2:31'43-Pniewy 2015
http://www.wpfgrotterdam2021.com
MateuszP

Postprzez Karjar » 15-03-2018, 10:44

Kolega Piotr kolejny już raz utożsamia kolarstwo czasowe z jazdą na czas w triathlonie ( i trening i rower) A to przecież zupełnie inne dyscypliny sportu, acz wydawałoby się podobne ;) A w dodatku posługuje się przykładami pro, jednocześnie podkreśla, że my to wszak nie pro :D
Taki mały OT. Sorry.
Karjar

Postprzez Kik_81 » 15-03-2018, 11:17

Buja się bo to czasówka na 10 km była którą jada w okolicach 12 minut czyli pewnie na jakieś 110% ftp a wymiernie średnio po 400-430W - Weź ty się z tym nie bujaj ;)
Pozdrawiam Krzysiek
Kik_81

Postprzez kajet » 15-03-2018, 11:54

Ja bym zauważył, że Kwiato i @KamilN nieco się różnią. Pomijając oczywistości takie jak niebywała ogólna sprawność, siła i mobilność Kwiatkowskiego, panowie są na pewno inaczej zbudowani i co innego jest dla nich dobre. Wreszcie Kwiato, gdy ostatnio sprawdzałem, nie jeździł 90-kilometrowych czasówek. @KamilN szuka wygody, a pozycja to kompromis miedzy wygodą a oreo, uwzględniający ograniczenia zawodnika. Więc wciskanie mu rozwiązania stosowanego przez topowego pro kolarza na dystansie 16 km mija się z celem bardziej niż zabieranie nart na Barbados.
kajet

Postprzez PiotrS » 15-03-2018, 11:55

:), co mam rzec Karjar?
To, że kolarz w TT jedzie do granic możliwości a tri pojedzie tak by zachować jeszcze siły na bieg.
Co do pozycji, pokazałem Kwiato, bo było mi łatwo, bo akurat oglądałem to.
Popatrz na tych szybkich z TRI, nie wiele się różni. Różnice wynikają z ustawienia (przepisy).
My nie jesteśmy tacy pro, by aby być pro, trzeba być pro (sylwetka, rozciągnięcie, brak brzucha). ale czerpać z tego jak ustawić rower gdy ma się taką sylwetkę jak pro (i nie tylko), można, można do tego dążyć.

Patrick https://www.youtube.com/watch?v=_nfS3TjpnHM
Proszę 1:45 1:55.

Bujanie się na boki, TT jadą na maksa (siłowo) z niższą kadencję, więcej siły wkładają (korby często mają 56).
TRI (ale też popatrz na Damiono Caruso) jadzie na wyższej, bardziej płynnie ale przegrywa.
Choć dziś a czym się mało pisze w TRI schodzi się do 80 kilka na dłuższych dystansach, patrz mkon, chyba pokazał swój zapis z Hawajów.
Z drugiej strony, tej właściwej, nie jestem fiterem i nie jestem trenerem więc nikt nie musi brać tego na poważnie.
Podglądam i dzielę się tym co widzę.
Marzę aby pojechać czasówkę w trupa i zrobić średnią na 11km odcinku ponad 40 km/h ((do tej pory maks 39,9) bez dobrego ustawienia roweru tego nie zrobię.
To dla mnie jest wyznacznik a z tego co wiedzę to u amatorów jest to mało spotykane (czasów z zawodów TRI nie biorę pod uwagę bo to nie jest TT).
PiotrS

Postprzez PiotrS » 15-03-2018, 12:00

kajet napisał(a):Wreszcie Kwiato, gdy ostatnio sprawdzałem, nie jeździł 90-kilometrowych czasówek. @KamilN szuka wygody, a pozycja to kompromis miedzy wygodą a oreo, uwzględniający ograniczenia zawodnika. Więc wciskanie mu rozwiązania stosowanego przez topowego pro kolarza na dystansie 16 km mija się z celem bardziej niż zabieranie nart na Barbados.

Sama pozycja czasowa jest już nie wygodna, według mnie trzeba tylko zadbać by nie bolało krocze i nie drętwiały ręce.
Jestem pewien, że tak pozycja jak Kwiato jest dla niego wygodna, bo niewygodę da się znieść przez kilka minut a on musi się skupić na naciskaniu na pedały.
Porównaj pozycję Kwioto i Patricka, ja nie widzę dużych różnic.
PiotrS

Postprzez KamilN » 15-03-2018, 13:18

Pady niżej już miałem, kolanka bliżej padów też, patrz film na tle kasków, ale co z tego skoro pozycja nie była możliwa do utrzymania przez 90km, bo pojawiał się dyskomfort w okolicy ramion i szyi. Obecnie szukam pozycji, która da się utrzymać przez 180km i pozwoli jeszcze pobiec maraton.

Szukając nowej ramy doszedłem do wniosku, że wiem że nic nie wiem, bo często stack i reach np. ramy Giant Trinity Advance w rozmiarze L jest mniejszy niż tego mojego Fuja, podobnie jest z Cannondale Slice w rozmiarze 57 czy nawrt nowym Kross Vento w rozmiarze XL. I niby jak tu wybrać rower nie mając możliwości przymiarki.
Pewnie łatwiej by było gdyby producenci podawali stack i reach padów, ale to robią tylko dla "superbików", które jakośnie chcą wejść w mój budżet ;)
KamilN

Postprzez arthuroo » 15-03-2018, 14:21

szukajac przykladow z pro polecam czasowke z giro'17 - byla wystarczajaco dluga, szczegolna uwaga na Tom Dumoulin
a jak juz blizej triathlon'a to Jan Frodeno slow motion - https://www.youtube.com/watch?v=JfrNY1I-Ge0
arthuroo

Postprzez Tri123 » 15-03-2018, 14:31

Tylko z tego co pamietam Frodeno mial robiony fitting przed Kona i sporo zmienili mu pozycje. Znajdę zdjecie zaraz na fb

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Tri123

Postprzez Tri123 » 15-03-2018, 14:53

IMG_1658.JPG

Z 13 lipca wpis na jego fb. Zdjecie mozna tam powiększyć.

Wiec widac nauka w tym zakresie idzie mega do przodu, skoro u mistrza świata tak mocno zmieniają pozycje.

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Tri123

Re: polecamy

Postprzez xTri pro

xTRI.pl Pro

Następna strona

Powrót do Kolarstwo