kalendarz triathlon

Test FTP: jak najlepiej? + technikalia

W tym miejscu możesz podyskutować na tematy związane z kolarstwem w triathlonie i generalnie treningiem kolarskim.

Test FTP: jak najlepiej? + technikalia

Postprzez lukandrze » 14-09-2018, 11:56

Piszę z prośbą o radę. Zaczynam trening z pomiarem mocy, po dwóch tygodniach "zabawy" w czasie roztrenowania jako tako rozpoznałem urządzenie i chciałbym przed rozpoczęciem regularnych treningów zrobić test FTP. I tutaj pytanie o najlepszą formułę. Zależy mi systematycznej poprawie wyników pod opieką trenera i stawiam sobie jedno główne zadanie na sezon przygotowawczy – stać się silniejszym kolarzem.
Zakładam, że trening z miernikiem wyprowadzi mnie z błędu, który cały czas popełniam: łatwo wchodzę w tryb "wycieczkowy" na rowerze, pilnuję dobrego samopoczucia i (zbyt) rzadko dotykam choćby granic swoich możliwości. Ten problem mam tylko i aż na rowerze.

Opcja 1 – outdoor po płaskim: Znalazłem w okolicach Wrocławia niezłą prostą (Zawonia-Czeszów) z jednym nawrotem po jako-takim asfalcie, ale niestety drogowcy zaskoczyli i ta dotychczas pusta droga stała się uczęszczana również przez duże samochody, jest tam ciemno, bo las, mimo radaru w rowerze nie jestem w stanie przycisnąć na maksa, bo zwyczajnie się boję.

Opcja 2 – polecana przez doświadczonego kolegę, czyli test na podjeździe 5/10%, bo podobno psychicznie najłatwiej wytrzymać. Pewnie czeka mnie wycieczka w pobliskie góry i szukanie trasy, gdzie można skupić się wyłącznie na teście, więc wraca problem z opcji nr 1.

Opcja 3 – trenażer, czyli na pewno bezpiecznie i nudno, ale czy miarodajnie?

Opcja 4 – laboratorium sportowe, ale czy wówczas sparuje wszystkie informacje z Garminem itd.?

I zasadnicze pytanie techniczne, bo na Forum nie znalazłem precyzyjnej odpowiedzi, czy rower robi różnicę? Test na zewnętrz, zwłaszcza w opcje nr 2 zrobiłbym na rowerze szosowym. Ten na płaskim, podobnie jak trenażer, na czasowym. Różnią się oczywiście geometrią itd., ale – jeśli ma to jakieś znaczenie – napęd jest dokładnie taki sam.

Z góry dziękuję za pomoc!
lukandrze

Re: Test FTP: jak najlepiej? + technikalia

Postprzez superfrog » 14-09-2018, 12:38

Rower i pozycja oczywiście mają znaczenie. U mnie moc/tętno wewnątrz i na zewnątrz różnią się, przez co wyszłoby pewnie inne ftp. Poza tym, różne prorokoły mogą dać różne wyniki, zależnie od predyspozycji organizmu. Dlatego polecam robić test tam, gdzie będą treningi i spod aplikacji, na której będziesz trenował.

Za pierwszym razem i tak ci nie wyjdzie, chyba że właściwie oszacujesz swoje aktualne ftp.
HM 1:18
M 2:48
Ultra M 6h 70km
1/4 Białka 2:01 3/92
1/4 Radłów 2:06 15/239
O Blachownia 2:07 9/236
1/2 Bełchatów 4:31 5/78
1/2 Katowice 4:42 5/88
superfrog

Postprzez kajet » 14-09-2018, 12:43

- polecam trenażer; na dworze trudno utrzymać w miarę stałą moc; dodatkowo na podjeździe (który sam w sobie jest dobrym pomysłem, bo jedziesz wolniej) może się okazać, że z braku przełożeń pedałujesz z dużo niższą kadencją, a powinieneś utrzymywać taką, na jakiej będziesz jeździł na co dzień;
- na trenażerze może wyjść wynik trochę niższy niż na dworze, natomiast wszystkie znane mi testy z wyjątkiem masakrycznego testu 60 minut zawyżają FTP, więc ten niższy wynik wyjdzie Ci na dobre;
- nie bój się spieprzyć testu - zawsze możesz powtórzyć; jeśli zrobisz ramp test wg protokołu Trainerroad, stosunkowo krótki i mało bolesny, to powtórka nie jest żadnym problemem - ramp test ma też tę zaletę, że "pomyłka" w oszacowaniu FTP przed testem nie ma praktycznie żadnego wpływu na wynik, więc jest to super protokół na pierwszy raz;
- przede wszystkim pozycja ma znaczenie. Różnica między rowerem TT w górnym uchwycie a szosą w górnym uchwycie jest pewnie zaniedbywalna, natomiast różnica między górnym uchwytem a leżeniem na lemondce - spora, szczególnie na rowerze TT, w którym zwykle pozycja na lemondce jest bardziej agresywna niż na szosie z lemondką. Proponuję testować w takiej pozycji, w jakiej będziesz trenował. Poczytaj też: http://kowalski.coach/trening-kolarski- ... -o-moc-faq
kajet

Postprzez lukandrze » 15-09-2018, 20:15

Bardzo Wam dziękuję. Zależy mi na dokładności testu, ale nie chcę ryzykować życia:)
Piszesz "proponuję testować w takiej pozycji, w jakiej będziesz trenował" i tutaj mam znów pytanie: sporo jeżdżę na rowerze szosowym (bo wygodniejszy), jest bez lemondki, ale o dość agresywnej geometrii i takim też ustawieniu, a startuję oczywiście na TT. Zatem test lepiej na TT i potem brać "poprawkę" na treningi na rowerze szosowym?

Jeśli chodzi o aplikację, z którą trenuję to standard: Garmin + Strava. Polecacie jeszcze coś?

No i ostatnie pytanie w tej serii – jak oszacować FTP? Garmin Edge umożliwia taką opcję. Nie wiem, ile to jest warte.

Z góry dziękuję!
L.
lukandrze

Postprzez lola » 16-09-2018, 17:43

Ja zrobilbym test w takich warunkach, w jakich najczesciej mialbym realizowac treningi. Poza tym tak sobie mysle, ze to nie apteka i ew. niewielki blad na FTP nie bedzie mial rujnujacego wplywu na wzrost formy.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka
lola

Postprzez MateuszP » 16-09-2018, 17:58

Jakie dystanse będziesz startował?

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka
M- 3:13'34-Wawa 2013
HM- 1:29'13- Żywiec 2015
Standard- 2:30'53-Rawa Maz. 2015
Standard- 2:31'43-Pniewy 2015
http://www.wpfgrotterdam2021.com
MateuszP

Postprzez Willi » 16-09-2018, 19:08

Przy planie na 1/2 z TrainingPeaks jest 20min po rozgrzewce 17min
Willi

Postprzez lukandrze » 17-09-2018, 13:51

Bardzo dziękuję – na przyszły sezon planuję raz 1/4 na przetarcie; 2 x 70.3 i docelowo debiut na 140.6. Mój generalny cel to "zdecydowanie więcej kolarstwa" – na to się nastawiam przez sezon zimowy.
Trudno powiedzieć, gdzie najczęściej będę trenował – niestety. Bo póki co jeżdżę oczywiście w plenerze, potem, gdy zwykle w Polsce robi się słabo, będzie pewnie około miesiąca w domu, ale potem wracam do Izraela, gdzie z kolei zamierzam katować się na podjazdach (biorę ze sobą tylko rower szosowy) przez pięć tygodni. Dużo zmiennych:(

A jak z szacowaniem początkowego FTP?
lukandrze

Postprzez MateuszP » 17-09-2018, 14:29

Pod dłuższy dystans wykonywałbym wspomniany test "ramp test". Przemawia do mnie przesłanie jego czasu trwania oraz strat w siłach do treningu. W przypadku priorytetu na dystansie 1/2 zakres strefy jest bardzo szeroki i docelową moc ustalisz z trenerem i tak dzięki treningom a nie testom. Bo tak to moim zdaniem wygląda.

Sama forma...szczerze to polecam trenażer. Wypad do Izraela można potraktować jako 5 tyg cykl i tam testu nie będziesz musiał robić, albo trochę podbijać FTP, nie zrobi to raczej bałaganu w jednostkach.
M- 3:13'34-Wawa 2013
HM- 1:29'13- Żywiec 2015
Standard- 2:30'53-Rawa Maz. 2015
Standard- 2:31'43-Pniewy 2015
http://www.wpfgrotterdam2021.com
MateuszP

Postprzez kajet » 17-09-2018, 14:48

@lukandrze jaki masz pomiar? Jesteś w stanie go wziąć do Izraela?

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka
kajet

Postprzez lukandrze » 17-09-2018, 14:50

kajet napisał(a):@lukandrze jaki masz pomiar? Jesteś w stanie go wziąć do Izraela?

Mam pomiar Germina Vector 3 – i wezmę go z rowerem szosowym, bo mieszkam w Hajfie, gdzie właściwie jeździ się cały pod górę, więc TT i mało sensu, i strach, że rozwalę.
lukandrze

Postprzez kajet » 17-09-2018, 14:54

lukandrze napisał(a):
kajet napisał(a):@lukandrze jaki masz pomiar? Jesteś w stanie go wziąć do Izraela?

Mam pomiar Germina Vector 3 – i wezmę go z rowerem szosowym, bo mieszkam w Hajfie, gdzie właściwie jeździ się cały pod górę, więc TT i mało sensu, i strach, że rozwalę.
No właśnie to samo (wzięcie pomiaru i przykręcenie do szosy) radził mi przed wyjazdem na jedną grecką wyspę @MateuszP i ta rada to był strzał w dychę. A na greckich wyspach płaskie są, jak wiadomo, tylko deski sedesowe.

kajet

Postprzez lukandrze » 17-09-2018, 18:26

kajet napisał(a):
lukandrze napisał(a):

[url][/url]
No właśnie to samo (wzięcie pomiaru i przykręcenie do szosy) radził mi przed wyjazdem na jedną grecką wyspę @MateuszP i ta rada to był strzał w dychę. A na greckich wyspach płaskie są, jak wiadomo, tylko deski sedesowe.

Bardzo dziękuję. Zatem postanowione:) To jest też mój generalny plan – jeśli wyjeżdżam gdzieś na dłużej niż dwa tygodnie, zabieram rower, by nie tracić treningów.
A Izrael, zwłaszcza północne rejony (przez jakieś 8/9 miesięcy w roku) i południowe skrawki (od listopada do połowy marca +/-), to fantastyczne miejsca do uprawiania kolarstwa. Na północy jest duża szansa, że przejeżdżając przez winnice, ustąpi Ci drogę... czołg. A na samym południu – wiadomo: wiele grup kolarskich, bo naprawdę jest gdzie przycisnąć.

Swoją drogą w przyszłym roku celuję w tę imprezę (w tym byłem tylko widzem): https://granfondo-deadsea.com/accommodation/gran-fondo-package-b/
lukandrze

Re: polecamy

Postprzez xTri pro

xTRI.pl Pro

Powrót do Kolarstwo