kalendarz triathlon

batoniki, żele czy zwykły banan

Jesteś tu nowy? Tutaj znajdziesz zasady pisania postów i możesz się przywitać! Dodatkowo jeśli masz jakieś pytania i nie wiesz od czego zacząć swoją przygodę z triathlonem to miejsce jest dla Ciebie.

batoniki, żele czy zwykły banan

Postprzez Tomekkk » 27-06-2013, 08:54

Witam,

Mam pytanie dotyczące odżywiania podczas długich treningów i startów. Co najlepiej jeść (zwłaszcza podczas długich treningów rowerowych i rozbiegań), jakie są najlepsze proporcje białka, tłuszczy i węglowodanów w takich produktach. Prośba o podesłanie nazw albo linków do produktów, które są warte polecenia i przetestowania.

Pozdrawiam
Tomekkk

Re: batoniki, żele czy zwykły banan

Postprzez nat » 27-06-2013, 12:40

ale nie mają kofeiny... żele powerbar chodzą tanio, ale o bananch bym nie zapominał -po co się ładować chemią jak nie ma potrzeby (np. na treningach)
Ścigam się tylko ze sobą - i co roku wygrywam

IM - 9:47
1/2 IM - 4:31
21,1 km - 1:24
10 km - 39,10
nat

Re: Odp: batoniki, żele czy zwykły banan

Postprzez kociol » 27-06-2013, 16:19

Polecam zrobić samemu batony. Ja takie wykonuje jak na foto. Na te kilka skład to banan, ok 300-400g płatków owsianych plus to co się lubi np. Słonecznik, siemie lniane, pestki dyni, amarantus, trochę zarodków pszennych etc. Banana widelcem robi się na papkę i do tego dodaje składniki i rękoma wyrabia masę (nie może być luźna bo batony nie będą sie trzymać kupy). Dalej mase ładuje do szklanego korytka i do piekarnika w 180 stopni na 15 min. Smak bardzo bananowy, skład to istna bomba węglowa bez żadnego cukru i chemii. Jeśli nie chce się robić to kupić np. Daktyle jeden ma 4g wegli zjadasz 5 i już aplikujesz 20g węgli drugi przysmak to suszone figi jedna ok 35-40kcal i równie potężna dawka węgla.

Można także zrobić małe bombki z białego ryżu pozawijane w wodorosty na trening jako węgle proste szybko przyswajalne. A mleko ryżowe zaraz po treningu.
Załączniki
uploadfromtaptalk1372345767789.jpg
kociol

Postprzez Scrubby » 27-06-2013, 22:07

Batony vs. żele... Hmmm... Weź na trening na rower i do biegania raz jedno raz drugie. Zobaczysz co Ci lepiej wchodzi w ruchu. Ja nie dałem rady biec i zjadać batonika. Żele wcinałem na pólmaratonie i było tip-top. Jedyny minus, to konieczność popicia tej gęstej mazi. Sprawdziłem już kilka rodzaji żeli i na razie najbardziej podchodzą mi Agisco. Nie trzeba wydziwiać z opakowaniem i mieszczą się dwa do kieszonki w startówce.

P.S. Błagam, nIe piszcie "35-40kcal i równie potężna dawka węgla", bo to zupeeeeełnie nie to samo i jeszcze ktoś się przestraszy, że namawiamy go do wcinania węgla, który jak powszechnie wiadomo dobry jest co najwyżej na ... biegunkę ;-)
WTT | 5k-21:32 | 10k-47:41 | 21k-1:52:33 | 1/4 IM-2:46:23 | 1/2 IM-... ukończony z kontuzją :(
Scrubby

Postprzez elim » 28-06-2013, 06:04

Trzeba testowac na intensywnosci bliskiej startowej.
Triathlon Series Team
elim

Postprzez kociol » 28-06-2013, 06:11

Scrubby napisał(a):P.S. Błagam, nIe piszcie "35-40kcal i równie potężna dawka węgla", bo to zupeeeeełnie nie to samo i jeszcze ktoś się przestraszy, że namawiamy go do wcinania węgla, który jak powszechnie wiadomo dobry jest co najwyżej na ... biegunkę ;-)

Nie błagaj takie są fakty, jedna figa wielkości ożecha włoskiego ma 40kcal i 10,2g weglowodana

Pokaż inny produkt naturalny który ma taką dawke pomijając żele po których 1/3 ma srake podczas lub po zawodach. No i weźmy pod uwage ile się ma z tego żelu jeśli człowiek nie produkuje takich enzymów trawiennych do takiej chemi...

"Figi Działają bardzo dobrze na serce i układ krwionośny. Warto spożywać figi przy osłabieniu organizmu i ogólnej anemii. Nalewka figowa poprawia oddychanie i ma działanie przeciwastmatyczne. Szczególnie polecane są kompoty z fig lub napoje z suszu.

Warto pamiętać, że w suszonych figach jest bardzo dużo wapnia. W 100 g tych owoców znajdziemy tyle tego pierwiastka, ile w szklance mleka!

Owoce te mają też bardzo dużo błonnika, więc podobnie jak suszone śliwki, poprawiają naszą perystaltykę jelit. Dlatego tak chętnie stosowane są przez osoby z zaparciami czy problemami z układem trawiennym. Warto pamiętać, że dokuczliwe zaparcia sprzyjają powstawaniu raka jelita grubego. Zarówno figi, jak i śliwki mają dobroczynny wpływ na perystaltykę naszych jelit i działają odblokowując nasz układ trawienny. Biały nalot na figach to nie oznaka pleśni, ale cukier, który się z tych owoców wytrąca w procesie suszenia."
kociol

Postprzez pavoolon » 28-06-2013, 08:41

kociol napisał(a):skład to istna bomba węglowa bez żadnego cukru

Jasne. A z czego ta energia? ;-)
Skład Twojego batona to głównie skrobia i fruktoza i jeszcze dość sporo błonnika. Ja osobiście wolałbym na trening coś o wyższym indeksie glikemicznym i co się szybciej wchłania czyli maltodekstryna, glukoza czy sacharoza i nie leży w jelitach. Błonnik lepiej uzupełnić po zawodach a nie w trakcie.

A co do rozwolnienia po wyścigach to raczej nie obwiniałbym za to winą żele bo sam często odwiedzam od razu przybytek po treningu a na treningach nigdy nie jem żeli.

Wracając do pytania które zadał Tomekkk ja osobiście polecałbym w czasie zawodów żele. W czasie treningu się nie wypowiem bo nie używam. Wyboru musisz dokonać sam bo smak i przyswajalność takich produktów to kwestia indywidualna. Są różne z dodatkiem kofeiny i BCAA. Na kofeinę trzeba uważać bo można po niej częściej ganiać w krzaki oddawać mocz. Ale to też kwestia indywidualna.
pavoolon

Postprzez kociol » 28-06-2013, 09:30

Miałem na mysli bez dodatku białego cukru tylko naturalnie występujący fruktoza. Moje niedopatrzenie we wpisie.

Każdy i tak spożyje co mu bardziej leży, wybór indywidualny.
kociol

Postprzez Scrubby » 30-06-2013, 21:20

W nawiązaniu do kilku postów wyżej, nie neguję zawartości WEGLOWODANÓW w figach, tylko zwracam uwagę, że poprawna nazwa to węglowodany a nie węgle.

P.S. Co do wypróżniania się. Pamiętajcie, że stres, jakim jest udział w zawodach, może u zawodników powodować rozstruj żołądka. To zupełnie normalne zjawisko. Wielu żywieniowców w ramach przeciwdziałania, a raczej zapobiegawczo, proponuje rankiem wchonąć kawę bez cukru i bez mleka a nastepnie iść potruchtać 10...30 min. Tyle powinno wystarczyć, by jelita zostały pobudzone i pojawiła się nieodparta chęć odpoczynku w pozycji siedziącej. Przeze mnie wypraktykowana część związana z kawą i już bieganie nie jest potrzebne ;-) Co do problemów żołądkowych na skutek spożywania żeli, to mam kumpla maratończyka, który niezależnie jakiej firmy zje żel, od razu idzie w ustronne miejsce. Nie wiem czy to psychiczny objaw, czy może jego organizm tak szybko reaguje na składniki w żelu. Ja żele wcinam na treningu, przy wysiłku startowym i nigdy nie miałem żadnych problemów. Kwestia organizmu i reakcji na skład.
WTT | 5k-21:32 | 10k-47:41 | 21k-1:52:33 | 1/4 IM-2:46:23 | 1/2 IM-... ukończony z kontuzją :(
Scrubby

Postprzez Dark44 » 01-07-2013, 07:09

kociol napisał(a):
Scrubby napisał(a):P.S. Błagam, nIe piszcie "35-40kcal i równie potężna dawka węgla", bo to zupeeeeełnie nie to samo i jeszcze ktoś się przestraszy, że namawiamy go do wcinania węgla, który jak powszechnie wiadomo dobry jest co najwyżej na ... biegunkę ;-)

Nie błagaj takie są fakty, jedna figa wielkości ożecha włoskiego ma 40kcal i 10,2g weglowodana

Pokaż inny produkt naturalny który ma taką dawke pomijając żele po których 1/3 ma srake podczas lub po zawodach. No i weźmy pod uwage ile się ma z tego żelu jeśli człowiek nie produkuje takich enzymów trawiennych do takiej chemi...

"Figi Działają bardzo dobrze na serce i układ krwionośny. Warto spożywać figi przy osłabieniu organizmu i ogólnej anemii. Nalewka figowa poprawia oddychanie i ma działanie przeciwastmatyczne. Szczególnie polecane są kompoty z fig lub napoje z suszu.

Warto pamiętać, że w suszonych figach jest bardzo dużo wapnia. W 100 g tych owoców znajdziemy tyle tego pierwiastka, ile w szklance mleka!

Owoce te mają też bardzo dużo błonnika, więc podobnie jak suszone śliwki, poprawiają naszą perystaltykę jelit. Dlatego tak chętnie stosowane są przez osoby z zaparciami czy problemami z układem trawiennym. Warto pamiętać, że dokuczliwe zaparcia sprzyjają powstawaniu raka jelita grubego. Zarówno figi, jak i śliwki mają dobroczynny wpływ na perystaltykę naszych jelit i działają odblokowując nasz układ trawienny. Biały nalot na figach to nie oznaka pleśni, ale cukier, który się z tych owoców wytrąca w procesie suszenia."

No, ja mam akurat odwrotnie..., nie toleruję fig, sliwek, bananów, itp., a toleruję żele i je stosuję. Jesli chciałbym mieć rozwolnienie w czasie zawodów, to na pewno zastosowałbym sliwki i figi:-)
Dark44

Postprzez C0rben » 02-07-2013, 10:46

Scrubby napisał(a):Wielu żywieniowców w ramach przeciwdziałania, a raczej zapobiegawczo, proponuje rankiem wchonąć kawę bez cukru i bez mleka a nastepnie iść potruchtać 10...30 min. Tyle powinno wystarczyć, by jelita zostały pobudzone i pojawiła się nieodparta chęć odpoczynku w pozycji siedziącej.

O tak, skąd ja to znam :) Parę razy już wracałem z treningów biegowych po 2, 3 km. Żona wtedy pyta "Znowu falstart ? :)"
Ja na bieganiu do 1h nic nie biorę, powyżej izotonik do picia i popijam w odcinkach mniej więcej takich jak na zawodach będą strefy.
Na rowerze ostatnio żele z wodą + izotonik również w stałych odstępach.

IMO bardzo ważne jest aby nie zmieniać swoich przyzwyczajeń zbyt nagle a już na pewno nie tuż przed zawodami. A w tym kontekście, korzystacie z Pasta Party czy raczej własne jedzenie ?
----------------------------------------
http://enduhub.com/pl/C0rben/
C0rben

Postprzez nat » 02-07-2013, 11:24

Pasta Party - makarony są git, ale z sosami można trochę uważać tak na wszelki. De facto makaron można sobie ugotować samemu mając czajnik elektryczny.
Ścigam się tylko ze sobą - i co roku wygrywam

IM - 9:47
1/2 IM - 4:31
21,1 km - 1:24
10 km - 39,10
nat

Postprzez elim » 05-07-2013, 12:06

A mnie przypasowaly izozele High5. Przetestowalem na wysokim obciazeniu na rowerze i podeszly. Bez popijania. Dzisiaj jeszcze sprawdze na szybkim biegu.
Triathlon Series Team
elim

Postprzez drummer » 05-07-2013, 12:29

+1 dla high5 IsoGel
Generalnie wszystkie produkty mają bardzo fajne.
IM Progress:
9:22:21 IM Copenhagen 2014
9:04:34 IM Austria 2015

Read about my madness - https://www.facebook.com/tripodsiadlowski
drummer

Postprzez roboter » 05-07-2013, 13:30

high5 so niezle ale troche przyduze. i trzeba byc przygotowanym na bardzo plynna konsystencje. za pierwszym razem sie caly ufajdalem.

moj ulubiony to bezapelacyjnie squezzy tomato gel. owocowe za to za bardzo drapia w gardlo.
I'm not slow, I'm just enjoying the race longer
roboter

Re: polecamy

Postprzez xTri pro

xTRI.pl Pro

Następna strona

Powrót do Strefa dla początkujacych