kalendarz triathlon

Co chciałbyś wiedzieć o triathlonie ale bałeś się zapytać

Jesteś tu nowy? Tutaj znajdziesz zasady pisania postów i możesz się przywitać! Dodatkowo jeśli masz jakieś pytania i nie wiesz od czego zacząć swoją przygodę z triathlonem to miejsce jest dla Ciebie.

Co chciałbyś wiedzieć o triathlonie ale bałeś się zapytać

Postprzez polik » 20-08-2013, 21:11

[post skierowany raczej do Panów]
Jest jeden temat, który interesuje mnie od pewnego czasu.
Co jeśli w trakcie zawodów zachce się siku?
Okoliczności przyrody sprzyjają - jedziesz na rowerze/biegniesz w mokrych ciuchach, do tego wiatr, łatwo się przewiać, przeziębić i od razu chce się za potrzebą.
I teraz tak:
1) w wodzie sprawa prosta, chociaż mało komfortowa - lejemy w piankę... brrr
2) rower - niby prosto, ale próbowałem na zawodach w Poznaniu i nie dało rady, blokada jakaś. i tak lało jak z cebra, więc wszystko by się umyło, ale po prostu nie szło. Próbowałem na siedząco.
3) bieg - tu sprawa prosta, znajdujemy krzaczki (chociaż szkoda tego czasu, ech...).

jakie są Wasze doświadczenia?
proszę o konkrety a nie jakieś żarty (i proszę nie ściemniać, że podczas HIM nikomu się nie chciało, i tak nie uwierzę).

polik
1/4 IM 02:53:49, Poznań 2013
1/2 IM Sieraków 2014
IM ? 2016?
10 km 00:48:51, Stęszewski Bieg Przełajowy 2013
21,1 km 01:46:37, Berlin 2013
42,2 km 04:11:25, Praga 2013
polik

Re: Co chciałbyś wiedzieć o triathlonie ale bałeś się zapyta

Postprzez hobbes » 20-08-2013, 21:33

No to sam sobie odpowiedziałeś. Ja też mam problem z blokadą (bynajmniej nie psychiczną) na rowerze, pozostaje albo się zatrzymać albo wytrzymać do T2. Reszta tak jak piszesz...
Triangle Sports Racing Team
SAY NO TO DRAFTING!
hobbes

Re: Odp: Co chciałbyś wiedzieć o triathlonie ale bałeś się z

Postprzez roboter » 20-08-2013, 21:49

A kreciles czy wrzuciles na luz na czas proby?
I'm not slow, I'm just enjoying the race longer
roboter

Postprzez KrzysiekP » 20-08-2013, 22:10

A może to nie nie blokada tylko zmyłka i tak naprawdę, mimo, że czujesz parcie na pęcherz, to tak naprawdę nie jest on nadmiernie wypełniony?
Wiele razy udało mi się w czasie biegania (bo z tym mam najwięcej doświadczeń) przeczekać czas, w którym wydawało mi się, że rzeczywiście jest potrzeba.
KrzysiekP

Postprzez krasus » 21-08-2013, 07:12

Ja miałem ten problem w Poznaniu. Na rowerze blokada działała gdy siedziałem i kręciłem. Z górki dałem luz, stanąłem w pedałach i poszło;) Ufff, jak dobrze, że lał deszcz... ;P

Jeśli chodzi o bieg, to krzaczki rulez, ale na maratonie w Poznaniu widziałem faceta, który robił to w biegu, a bynajmniej nie padało, a pan nie biegł na rekord świata.. ;P
--
Pozdr,
Krasus
http://www.Biecdalej.pl
http://www.Facebook.com/BiecDalej
10k-37:02; 21,1k-1:23; 42,2k-2:59; 1/4IM 2:14; 1/2IM 4:44
krasus

Postprzez immortal » 21-08-2013, 07:16

polik napisał(a):i proszę nie ściemniać, że podczas HIM nikomu się nie chciało, i tak nie uwierzę).

w Sierakowie chciało mi się i to bardzo - trzymałem od połowy roweru - ale obiecałem sobie, że na debiucie się nie zatrzymam... i się nie zatrzymałem :)
w Gdyni już "były krzaczki" na biegu
immortal

Postprzez żeli » 21-08-2013, 07:48

polik napisał(a):(i proszę nie ściemniać, że podczas HIM nikomu się nie chciało, i tak nie uwierzę).

startowałem w Suszu w tamtym roku, nawet nie myślałem o sikaniu, a na trasie przebywałem ponad sześć godzin, przebiegłem też 28 maratonów i nigdy podczas biegu nie sikałem.
p.s. tego gościa w Poznaniu też widziałem jak się załatwiał podczas biegu. po rekord świata nie biegł, ale w kategorii wiekowej wymiata.
żeli

Postprzez roboter » 21-08-2013, 07:55

Nie musialo padac po udanej probie. Pol bidonu z woda zalatwilo temat. ;-)
roboter

Postprzez polik » 21-08-2013, 09:09

Ok, dzięki za podpowiedzi.

Trenować tego nie będę :),
Jeśli przyjdzie potrzeba na rowerze to spróbuję na stojaka, tak jak piszą koledzy wyżej.
Zatrzymanie się, wypinanie z spdów, skakanie gdzieś na bok jednak nie wchodzi w grę (a jeszcze odchodząc kulturalnie na stronę jakieś błoto mi w spd wpadnie i nie zapnę się później... masakra).

Wyczytałem w jakimś mądrym poście aby pić dużo przed zawodami, razem z ładowaniem węgli mocno też wlewać w siebie płyny. Potem na 1-1,5 h przed zawodami już nic nie pić, na siłę zaliczać toy-toja przed startem.
Bidon na rowerze co 10-15 minut po łyczku i powinno się udać bez żadnej niechcianej przerwy.
polik

Postprzez hadwao » 21-08-2013, 09:49

Też o tym rozmyślam przed przyszłorocznym debiutem i wiem, że raczej ładunku nie dowiozę do mety, bo jak normalnie mnie specjalnie nie ciśnie to w bieganiu często nie mogę zrobić dychy bez krzaczków (raz na 5 biegów mam parcie tak na 2-3 km - jeśli się nie pojawi to już się nie pojawi, ale jak się pojawi to nie ma zmiłuj ;-) ).
Na rowerze też raczej raz na 50km muszę zrobić postój.

Co do porad typu picie małymi łyczkami co 15 minut to nie jest to dobry sposób na HiM, bo łatwo się odwodnić. Czytałem, że aby zachować maksymalną sprawność trzeba wypijać minimum około 250ml co ~15-20 minut i tak też na rowerze robię.
Utrata litra wody ma już podobno spore przełożenie na wydolność, a ja jeszcze mam sporą tendencję do odwadniania się bo nie czuję pragnienia, więc piję w czasie aktywności zgodnie z planem, a nie jak mi się chce.
Nastawiłem się już psychicznie, że na rowerze będzie zrzut ;-) Teraz tylko nie wiem czy sobie przetrenować czy nie ;-) Zawsze można też użyć tej broni jak ktoś będzie draftował ;-)

Przy bieganiu nie wyobrażam sobie robienia tego w biegu - tu jednak zaliczę krzaczki w razie potrzeby, ale jednak strata czasu znacznie mniejsza + mały odpoczynek dla mięśni też pozwoli pewnie trochę przyspieszyć.
hadwao

Postprzez roboter » 21-08-2013, 13:25

Wypijesz litr wody na godzine biegu? To dosyc duzo. Tak jak z weglowodanami mozesz tylko okreslona ilosc wchlonac - max to jakies 0,7/h. Reszta sie wydali. Odwodnienie jest czyms normalnym. A za duzo wody moze cie w skrajnym przypadku zabic. Organizm glupieje od naglego obnizenia poziomu elektrolitow i blokuje wydalanie wody :-P

Polecam "waterlogged" noakes'a.
roboter

Postprzez nat » 21-08-2013, 15:15

tak tak, jedna kobieta umarła na maratonie bo wypiła chyba 4 czy 5 litrów wody... cóż, ciekawe na którym kilometrze wypiła te 4-5 litrów...
Ścigam się tylko ze sobą - i co roku wygrywam

IM - 9:47
1/2 IM - 4:31
21,1 km - 1:24
10 km - 39,10
nat

Postprzez roboter » 21-08-2013, 15:22

Noakes zrekonstruowal przebieg jej biegu. Kiedy byla juz w stanie krytycznym ratownicy jeszcze ja dowodnili kroplowkami.

Biegla na 4 h to i zdarzyla sie napic te 4 litry
roboter

Postprzez hadwao » 21-08-2013, 15:29

Na biegu to już raczej minimalne ilości będę przyjmował - raczej myślę o nawodnieniu się i najedzeniu na rowerze. Przy biegu na 1/4 to chyba w ogóle nie ma sensu przyjmować płynów za dużo, bo to za krótki dystans, żeby się wszystko wchłonęło.

Muszę w wolnej chwili przeczytać tą historię bo mnie zaciekawiliście.
hadwao

Postprzez Bartek » 21-08-2013, 18:09

dla mnie złe nawodnienie było bardzo bolesne już na sprincie, chociaż wolno pokonanym. od początku wolno płynąłem żabką, na rowerze mało piłem. w efekcie bieg to walka ze skurczami, o którch mięśnie pamiętały jeszcze dobry tydzień...
a co do czasu straconego. triathlonista ze mnie żaden, ale kilka lat pływałem na desce i od kilku lat nurkuję. uwierzcie, nigdy nie nasikałem w piankę. a już na rowerze czy biegu... naprawdę ta minuta czy nawet dwie nie jest godna mojego dobrego samopoczucia psychicznego ;)
nindża nie może być mientka :D
5 km 28.40
Sprint Habdzin 1.35.10
Olimp 5150Warsaw 2.58.26
1/4 GIT Piaseczno 3.30.23 (ale po T2 1.50 :D)
Bartek

Re: polecamy

Postprzez xTri pro

xTRI.pl Pro

Następna strona

Powrót do Strefa dla początkujacych