kalendarz triathlon

Obowiązkowe badania przed startem w triathlonie?

Zapobieganie i leczenie kontuzji oraz wpływ diety na naszą dyspozycję.

Obowiązkowe badania przed startem w triathlonie?

Postprzez mała gorzka » 19-08-2014, 08:20

Wydarzyła się tragedia - zmarł uczestnik triathlonu na dystansie 1/4 w trakcie trasy rowerowej. I zaczęła się nagonka, jaki to sport ekstremalny, że trzeba wykonywać badania, że organizator czegoś nie dopełnił.

I chciałam Forumowiczów zapytać o zdanie.

Pamiętam, że była afera, jak 30latek zmarł na mecie biegu na 10km w Warszawie. Później okazało się, że zawodnik był nafaszerowany środkami dopingującymi, ale o tym gazety tak chętnie już się nie rozpisywały.

Moim zdaniem 45km jazdy rowerem dla osoby aktywnej jest porównywalne ze spacerem, to nie jest ekstremalny wysiłek.

W Polsce mamy wyjatkowy wysyp triathlonów i zawodników, którzy kilka razy startują w zawodach - jakoś nie słyszałam o innych przypadkach.

Już widzę, jak lekarz zleca kompleksowe badania 20latkom - czy cos dolega? jakies choroby w rodzinie? pieczątka i 150zl. Trochę jak z badaniami u lekarza medycyny pracy - pół dania łażenia od gabinetu do gabinetu, jakieś bzdurne testy na wzrok, słuch, coś tam jeszcze do pracy biurowej.

Poza tym pewnych rzeczy nie da się wykryć badaniem lub nie wiem jak zaawansowane to bylyby badania.

Kto chce, niech się bada, ale bez przymusu.
mała gorzka

Re: obowiązkowe badania przed startem???

Postprzez hadwao » 19-08-2014, 09:52

Temat rzeka...

Ogólnie fakty są takie, że triathlon jest dość niebezpieczny w stosunku od innych sportów (co mnie osobiście zdziwiło). Z tego co czytałem swego czasu to śmiertelność na maratonach wynosi 1 na 100.000 startujących. Na krótszych biegach jest znacznie mniejsza. W triathlonie (wg. linku z forum) śmiertelność 1 na 75.000 startujących - u nas przypadków jest mało bo i startujących mało, ale na świecie wiele takich przypadków ma miejsce. U nas śmiertelność na pewno podnoszą wypadki na rowerach i w wodzie + to, że zazwyczaj startujemy w wysokich temperaturach (a biegi jednak odbywają się cały rok).

Teraz pytanie, czy badania rozwiązałyby temat? Na pewno nie całkowicie bo ludzie umierają z kilku przyczyn:
- środki dopingujące
- ukryte choroby (przykład w Pile na to właśnie wskazuje)
- choroby zdiagnozowane i ignorowane (sam znam przypadek, człowieka z bardzo wysokimi enzymami zawałowymi, który mimo, że o tym wie, biega półmaratony w granicach 1:30)
- urazy (np. zakrzepy) i inne przypadki typu tętniaki itp.
- wypadki na trasie

Jak widać, badania nie są remedium na wszystko, ale na pewno warto je przeprowadzać. Chłopak z Piły miał wg koronera niedokrwienność, o której nie wiedział. Gdyby się zbadał to by pewnie żył. Z drugiej strony jak pokazuje praktyka mojej szwagierki ze szpitala, trafia do nich wiele osób po imprezach, które wiedziały o przeciwwskazaniach i mimo to startowały.

Ze swojego doświadczenia z kolei nigdy nie miałem problemów ze zdrowiem, ale poszedłem na badania. Okazało się, że mam nienaturalną zastawkę, która co prawda nie jest niczym groźnym, ale przy sporcie może stanowić problem. Miałem dodatkowe badania przez sondę do-przełykową, które dopiero potwierdziły, że "taka uroda" i zdrowotnie mogę startować.

Wg. mnie warto się badać i każdy powinien takie badania przejść na początku sezonu startowego. Nie gwarantują one "niezniszczalności", ale pozwalają zminimalizować ryzyko i wykryć chociaż podstawowe zagrożenia.

Problem jest natomiast, że badania cokolwiek obrazujące nie zostaną nikomu zlecone na nfz - jak masz 30 lat i wyglądasz zdrowo to nic Ci nie przysługuje. Mi lekarz rodzinny nawet nie chciał wypisać skierowania - pomógł dopiero argument lekarza w rodzinie, który mi to zaordynował i zorganizował serię badań w szpitalu. Same badania nie były jakieś wyszukane - holter, usg brzucha, echo serca, ekg, badania krwi połączone z badaniem enzymów zawałowych (czyli po wysiłku), prześwietlenie płuc itp - czyli poza holterem i enzymami w zasadzie coś co powinno się robić co roku. Dla mnie osobiście farsa, że takie rzeczy trzeba sobie wypraszać u lekarza.

PS. co do obowiązku badań jestem na nie - każdy powinien być poinformowany o ryzyku, ale to czy się przebada czy nie to już jest jego sprawa.
hadwao

Postprzez mała gorzka » 19-08-2014, 11:12

poczytałam o kolejkach do nfz do karidologa, o ile lekarz ogolny łaskawie wyda skierowanie.

mnie juz raz lekarz wyzwal od hipohondrykow (na podstawie wygladu oraz wieku) i uznalam, ze skoro nie boli, to nie bede marnowac urlopu na pielgrzymki po lekarzach. lepiej umierac w wieku produkcyjnym z pasja niz na zusowskiej emeryturze...

jak rzad chce tak dbac o obywateli, to niech wpradzi obowiazkowe badania przed wizyta w MCDonalds - bez waznych badan na miazdzyce zakaz wstepu.
mała gorzka

Postprzez GrudiLee » 19-08-2014, 12:18

Są na rynku (W-wa) oferty badań po około 300 zł więc bez dramatu.

Pełne testy wydolności + LT + strefy itd.

300 zł to chyba nie aż tak dużo, a i trening można wtedy lepiej dostosować do wydolności organizmu.
Never give up
GrudiLee

Postprzez drummer » 19-08-2014, 12:43

GrudiLee napisał(a):Są na rynku (W-wa) oferty badań po około 300 zł więc bez dramatu.

300 zł to chyba nie aż tak dużo, a i trening można wtedy lepiej dostosować do wydolności organizmu.

Ale to nie ma nic wspólnego z badaniami lekarskimi - to są testy wydolności robione przez fizjologów a nie kardiologów. Tam określą Ci jak masz trenować by trenować optymalnie a nie czy możesz trenować.
IM Progress:
9:22:21 IM Copenhagen 2014
9:04:34 IM Austria 2015

Read about my madness - https://www.facebook.com/tripodsiadlowski
drummer

Postprzez hadwao » 19-08-2014, 12:45

GrudiLee napisał(a):Są na rynku (W-wa) oferty badań po około 300 zł więc bez dramatu.

GrudiLee mylisz pojęcia. Żeby w ogóle podejść do tych badań o których piszesz powinieneś wcześniej przejść badania podstawowe - co najmniej:
- echo serca
- ekg (najlepiej wysiłkowe)
- szczegółowe badania krwi + badanie enzymów zawałowych

Wyznaczanie stref tętna to już bardzo ryzykowna sprawa jeśli masz jakieś problem z sercem i może zakończyć się tragedią.
Nawet w książkach o tym piszą, żeby przed takimi rzeczami jak wyznaczanie stref czy test Coopera się przebadać.

Na nfz dostaniesz ekg spoczynkowe + podstawowe badanie krwi. Badania o których piszę to nie są jakieś kosmicznie drogie procedury i powinny być dostępne dla każdego chętnego (nie tylko uprawiającego sport) jako element profilaktyki , bo te badania pozwalają wykryć choroby na wczesnym etapie i zaoszczędzić na leczeniu nie wspominając już o głupiej śmierci - bo jeśli to prawda co piszą w gazetach po sekcji, to właśnie takich podstawowych badań zabrakło.
hadwao

Postprzez Breakdancer69 » 19-08-2014, 13:11

DWÓCH szachistów zmarło w czwartek podczas olimpiady szachowej. Link do artykułu: http://sport.wp.pl/kat,1915,title,Dwoch ... aid=1134ad

Jak zareaguje związek szachistów? Czy szachiści powinni wzmacniać organizm poprzez aktywność fizyczną?
Czy wprowadzą bania antydopingowe? Szachiści tak samo biorą doping, który poprawia im koncentrację.
Breakdancer69

Postprzez mała gorzka » 19-08-2014, 19:16

tak samo jak uczestnik w Pile trenuje i mam 27 lat (za 2 tyg. w dniu urodzin planuje przebiec 27km) i jakby jakiś lekarz powiedział mi o przeciwskazaniach, to i tak bym pobiegła, bez napinki na rekord swiata, tylko tak jak zawsze - na tyle ile moge.

jezeli nic nie boli i samopoczucie jest bardzo dobre, to nie warto spedzac mlodosci w kapciach, bo moze serce wysiadzie na 40tym km, a moze pijany kierowca nas potraci.

palaczom wolno palic fajki, mimo oczywistych przeciwkskazan, to samo tyczy sie zywienia w fast foodach, wiec ja wybieram sport dopoki bede czuc sie na silach.
mała gorzka

Postprzez slawwlkp » 19-08-2014, 19:33

hadwao napisał(a):Temat rzeka...

Same badania nie były jakieś wyszukane - holter, usg brzucha, echo serca, ekg, badania krwi połączone z badaniem enzymów zawałowych (czyli po wysiłku), prześwietlenie płuc itp .

A gdzie można takie badania wykonać w Poznaniu ?
slawwlkp

Postprzez platini76 » 19-08-2014, 20:28

slawwlkp napisał(a):
hadwao napisał(a):Temat rzeka...

Same badania nie były jakieś wyszukane - holter, usg brzucha, echo serca, ekg, badania krwi połączone z badaniem enzymów zawałowych (czyli po wysiłku), prześwietlenie płuc itp .

A gdzie można takie badania wykonać w Poznaniu ?

W wielu miejscach. Ja EKG wysiłkowe robiłem w Cordisie na Al. Niepodległości. Cena 100 zł z konsultacją kardiologa, echo serca kosztuje tyle samo. Badania krwi i USG jamy brzusznej zrobiłem na NFZ.

Żeby zrobić komplet badań w ramach NFZ (w tym holter i markery zawałowe), trzeba mieć trochę zdolności aktorskich. Idziesz do lekarza rodzinnego i oznajmiasz, że źle się czujesz, masz bóle w klatce piersiowej, a kilka dni temu zemdlałeś po joggingu. Poza tym mało śpisz i jesteś przepracowany. Tylko ani słowa o triathlonie, treningach i zawodach, bo cały misterny plan w pi... :mrgreen:
platini76

Postprzez mariooshek » 19-08-2014, 20:40

slawwlkp napisał(a):A gdzie można takie badania wykonać w Poznaniu ?

Osobom zapisanym na maraton w Poznaniu przysługują darmowe badania w I-KAR.
http://marathon.poznan.pl/darmowe-badan ... tonczykow/
http://enduhub.com/pl/mariooshek
2015 półmaraton 1:37:24
2013 maraton 3:51:34
2017 1/4IM 02:26:30 Poznań
2017 1/2IM 5:37:17 Chodzież
mariooshek

Re: Obowiązkowe badania przed startem w triathlonie?

Postprzez slawwlkp » 19-08-2014, 21:11

Wiem jak to wygląda od strony lekarza rodzinnego i NFZ - "niestety" 3/4 mojej rodziny to lekarze i nie popierają mojej pasji - udziału w jakikolwiek zawodach (biegi uliczne, triathlon) ponieważ wymyślają takie choroby i przypadłości które mogą mi się zdarzyć ..... ciężko jest im się przeciwstawić - przecież równie dobrze może mnie jakiś samochód "trafić" albo coś mi może spaść na głowę idąc spokojnie ulicą ..... dlatego chciałbym zrobić takie badania zarówno dla siebie jak i dla nich i chciałbym to zrobić prywatnie najlepiej w ciągu jednego dnia a najbliżej mam do Poznania - jak znacie jakieś prywatne NZOZ-y , kliniki to będę wdzięczny
Pozdrawiam
slawwlkp

Postprzez spad » 19-08-2014, 22:12

Przyznam szczerze, że pod wpływem wydarzeń w Pile postanowiłem zrobić sobie badania. A co mi tam, zaszkodzić nie zaszkodzą a dadzą poczucie spokoju chyba bardziej mojej żonie niż mi :) Szczęśliwie pracodawca opłaca mi opiekę medyczną w Medicoverze i mogę zrobić takie badania za darmo. Nawet już się pozapisywałem gdzie trzeba żeby dowiedzieć się co nieco o swoim zdrowiu :)
Czy warto? Chyba tak, jak napisałem nie zaszkodzą a ewentualnie mogą pomóc. :) Z nami triathlonistami jest jeden "problem" czym więcej masz startów za sobą i mocniejszych treningów tym wzrasta poczucie bycia "z żelaza", stąd może być choć oczywiście nie musi zmylne poczucie o własnej "niezniszczalności" :)
spad

Postprzez spietrza » 20-08-2014, 07:18

Z tego co czytałem o sekcji to wyszły jakieś zmiany miażdżycowe a to na wysiłkowym było by widoczne.

Wszystkie badania o których Kruk wspomina zrobisz w każdym luxmed, medicover, cordis. Ja polecam lim(luxmed) w starym browarze. O 8/00 krew i mocz, ekg w spoczynku i wysiłkowe a na końcu echo. O 11/00 jesteś w pracy.
Koszt nie znam bo jestem ubezpieczony prywatnie od lat ale jeśli zadzwonisz ceny podadzą ci.

Ekg raz na 10 lat najlepiej robić, krew co roku.

Ja zawsze co roku przed wszystkimi startami muszę żonie przedstawić pismo od mojego lekarza prowadzącego ze mogę startować a to tylko dlatego że moja zona wie ze jeśli by mnie coś bolało czy źle bym się czuł i tak bym wystartował :)
Idę idę na 2:30 to jest mój cel.
spietrza

Postprzez Ariel » 20-08-2014, 07:59

spietrza napisał(a):Wszystkie badania o których Kruk wspomina zrobisz w każdym luxmed, medicover, cordis.

Spietrza a możesz podać jakie badania robisz w lux medzie ? w ramach prywatnego ubezpieczenia ?
ja co roku idę do internisty mówiąc że uprawiam sport i chce się przebadać, EKG miałem robione ale spoczynkowe - jeszcze nigdy nie otrzymałem badań wysiłkowych i nie wiem czy to wynika z olewczego podejścia lekarza czy prywatne ubezpieczenie nie obejmuje takiego badania.
Ariel

Re: polecamy

Postprzez xTri pro

xTRI.pl Pro

Następna strona

Powrót do Zdrowie i odżywianie