kalendarz triathlon

TEMPO TRAINER 2.22 sek/str

W tym miejscu możesz podyskutować na tematy związane z pływaniem w triathlonie i generalnie treningiem pływackim.

TEMPO TRAINER 2.22 sek/str

Postprzez paulxx1985 » 03-07-2015, 12:07

Witam, już od roku codziennie trenuje pływanie metodą total immersion.
Pół jakieś roku temu kupiłem sobie tempo trainer i bez większego namysłu ustawiłem go w okolicach 1.82 sek/str
pływałem jakiś czas.Oglądałem filmy po których wywnioskowałem że komfort pływania wzrośnie kiedy po prostu zwolnie TEMPO TRAINER. i tak zrobiłem po kilku miesiącach CIESZĘ się dość dużym komfortem w wodzie i przy stosunkowo niewielkim wysiłku.

Jednak, jest WOLNO około 30 min 1km

CHCĘ przyśpieszyć , może gdzieś do 1.54 sek/str taki przeskok jest zbójczy NIE WIEM CO ROBIĆ. Zmiana z 2.22 na 2.00
już jest porażająca ...

Może ktoś coś w tym temacie praktykował?
paulxx1985

Re: TEMPO TRAINER 2.22 sek/str

Postprzez zdanozdan » 03-07-2015, 12:22

paulxx1985 napisał(a): NIE WIEM CO ROBIĆ. Zmiana z 2.22 na 2.00
już jest porażająca ...

Schowaj gadżety do szuflady, musisz najpierw nauczyć się pływać - zapominij o youtube - zapisz się go grupy albo weź instruktora. Jeśli trenujesz od roku codziennie i pływasz tempem 3 min/100 m to znaczy że coś jest bardzo nie teges z tym treningiem, powinieneś pływać po 1:30 :-)
zdanozdan

Postprzez hex_d » 03-07-2015, 12:33

Ewidentnie brakuje prędkości. Krótkie odcinki na maxa z dość długą przerwą bo jak na razie to patrolujesz basen a nie trenujesz pływanie. Zbyt jednostajnie, brak bodźców do rozbudowy. Tak robisz tylko wytrzymałość.
Z roku na rok powoli do przodu:
(sezon '14 na '15)
1/2IM lepiej o 18 min
1/4IM lepiej o 12 min
Olimpijka lepiej o 6 min
Sprint lepiej o 14 min
hex_d

Postprzez paulxx1985 » 03-07-2015, 12:36

zdanozdan napisał(a):
paulxx1985 napisał(a): NIE WIEM CO ROBIĆ. Zmiana z 2.22 na 2.00
już jest porażająca ...

Schowaj gadżety do szuflady, musisz najpierw nauczyć się pływać - zapominij o youtube - zapisz się go grupy albo weź instruktora. Jeśli trenujesz od roku codziennie i pływasz tempem 3 min/100 m to znaczy że coś jest bardzo nie teges z tym treningiem, powinieneś pływać po 1:30 :-)

Ta zmiana na 1.54// załatwiła by to małe niedopatrzenie mniej wiecej w tym wymiarze o jakim mówisz , problem w tym że mi jest wodzie wygodnie i nie wiem jak się za to zabrać :)
Trenera w okolicy nie ma -jest na basenie jakieś 30 km ale teraz pływam na otwartej wodzie i nie po drodze mam basenami aż do października:) grupy też nie ma ,pozostają tylko lekcje indywidualne ale to ostateczność.

Sugerujesz że samo odstawienie 'gadżetu' - mogło by zadziałać?-
paulxx1985

Postprzez paulxx1985 » 03-07-2015, 13:10

hex_d napisał(a):Ewidentnie brakuje prędkości. Krótkie odcinki na maxa z dość długą przerwą bo jak na razie to patrolujesz basen a nie trenujesz pływanie. Zbyt jednostajnie, brak bodźców do rozbudowy. Tak robisz tylko wytrzymałość.

Powiedzmy, że wprowadzę sobie taki akcent i bedę pływał//powiedzmy50%czasu// po 200m na maxa (lub troszkę mocniej:) co jest bardziej realne) to co TEMPO TRAINEREM jakie powinny być zmiany kiedy mam AŻ TYLE= 2.22 do 1.54 do zrobienia?
paulxx1985

Postprzez roboter » 03-07-2015, 13:23

kiedys probowalem tempo trainera. raz. napislem sie duzo wodz. i tez robilem z filmow z yt total immersion. probowalem tez plywac z rurka czolowa. taaa.

jak napisali koledzy. w trakcie treningu bedziesz stosowal rozne tempa. z ustawiania metronomu zrobilaby sie cala dziedzina nauki jakie tempo na co ustawic. olej ten akurat gadzet i zacznij trenowac z trenerem/grupa.
I'm not slow, I'm just enjoying the race longer
roboter

Postprzez paulxx1985 » 03-07-2015, 13:33

roboter napisał(a):kiedys probowalem tempo trainera. raz. napislem sie duzo wodz. i tez robilem z filmow z yt total immersion. probowalem tez plywac z rurka czolowa. taaa.

jak napisali koledzy. w trakcie treningu bedziesz stosowal rozne tempa. z ustawiania metronomu zrobilaby sie cala dziedzina nauki jakie tempo na co ustawic. olej ten akurat gadzet i zacznij trenowac z trenerem/grupa.

Przyzwyczaiłem się do tego metronomu , daje mi poczucie stabilności pewności a wodzie mam jakiś punkt odniesienia (orientację w czasie-możną to porównać do orientacji w terenie wiesz dokąd idziesz albo nie wiesz)

trener / grupa wchodzi w grę dopiero jesienią mam jakieś 3 miesiące w jeziorku :)
paulxx1985

Postprzez hadwao » 03-07-2015, 13:39

TT jest fajny, ale nie do tego się go stosuje co kolega ;-) Wystarczy trochę poczytać o zastosowaniu i okazuje się bardzo przydatny gadżet. Pomaga np. w trzymaniu tempa na progu CSS (można ustawić interwał czasowy dla długości basenu) albo pomaga w pracy na ilością ruchów - najpierw się bada ile ruchów jest naturalne, a potem podnosi, ale stopniowo co 2-3 ruchy na minutę, a nei naglę o 30%. I na pewno nie pływa się z tym cały trening, tylko konkretne zadania - np 5x200 na progu. Ja bardzo lubię TT bo to przydatny gadżet.

Z rurką czołową miałem więcej przebojów, ale jak już się z nią nauczyłem pływać, to wreszcie pozwoliła mi np. zapanować nad nogami w kraulu - tzn. jeszcze do końca nie opanowałem, ale wreszcie mogę się na tym skupić i nie gubię rytmu przez oddech. Znów jednak to tylko gadżet i trenuję z nią raz na 3 treningi może.

U kolegi na bank jest problem z techniką - 3min/100m nie da się płynąć poprawną techniką - wiem bo nawet z moją słabą techniką i brakiem wydolności pływackiej miałbym problem aby takie tempo utrzymać. Warto się nagrać i wrzucić tutaj na forum filmik - na pewno masz jakieś oczywiste błędy w technice, które CI koledzy wypunktują. Obstawiam w ciemno, że tyłek Ci opada, masz ogromny dead-spot w kroku pływackim i fatalny chwyt wody - zajrzyj na stronę SwimSmooth - są tam programy korygujące takie rzeczy.
hadwao

Postprzez paulxx1985 » 03-07-2015, 13:54

hadwao napisał(a):TT jest fajny, ale nie do tego się go stosuje co kolega ;-) Wystarczy trochę poczytać o zastosowaniu i okazuje się bardzo przydatny gadżet. Pomaga np. w trzymaniu tempa na progu CSS (można ustawić interwał czasowy dla długości basenu) albo pomaga w pracy na ilością ruchów - najpierw się bada ile ruchów jest naturalne, a potem podnosi, ale stopniowo co 2-3 ruchy na minutę, a nei naglę o 30%. I na pewno nie pływa się z tym cały trening, tylko konkretne zadania - np 5x200 na progu. Ja bardzo lubię TT bo to przydatny gadżet.

Z rurką czołową miałem więcej przebojów, ale jak już się z nią nauczyłem pływać, to wreszcie pozwoliła mi np. zapanować nad nogami w kraulu - tzn. jeszcze do końca nie opanowałem, ale wreszcie mogę się na tym skupić i nie gubię rytmu przez oddech. Znów jednak to tylko gadżet i trenuję z nią raz na 3 treningi może.

U kolegi na bank jest problem z techniką - 3min/100m nie da się płynąć poprawną techniką - wiem bo nawet z moją słabą techniką i brakiem wydolności pływackiej miałbym problem aby takie tempo utrzymać. Warto się nagrać i wrzucić tutaj na forum filmik - na pewno masz jakieś oczywiste błędy w technice, które CI koledzy wypunktują. Obstawiam w ciemno, że tyłek Ci opada, masz ogromny dead-spot w kroku pływackim i fatalny chwyt wody - zajrzyj na stronę SwimSmooth - są tam programy korygujące takie rzeczy.

PROPONUJĘ CI SPRÓBOWAĆ :)
PO PROSTU PRZEPŁYŃ Z NIM TAK JAK CI WYGODNIE O POTEM ZWOLNIJ 0 JAKIEŚ 5 10 %
PRZEKONASZ SIĘ ŻE JEST O CZYM MÓWIĆ .
paulxx1985

Postprzez paulxx1985 » 03-07-2015, 14:22

paulxx1985 napisał(a):
hadwao napisał(a):TT jest fajny, ale nie do tego się go stosuje co kolega ;-) Wystarczy trochę poczytać o zastosowaniu i okazuje się bardzo przydatny gadżet. Pomaga np. w trzymaniu tempa na progu CSS (można ustawić interwał czasowy dla długości basenu) albo pomaga w pracy na ilością ruchów - najpierw się bada ile ruchów jest naturalne, a potem podnosi, ale stopniowo co 2-3 ruchy na minutę, a nei naglę o 30%. I na pewno nie pływa się z tym cały trening, tylko konkretne zadania - np 5x200 na progu. Ja bardzo lubię TT bo to przydatny gadżet.

PROPONUJĘ CI SPRÓBOWAĆ :)
PO PROSTU PRZEPŁYŃ Z NIM TAK JAK CI WYGODNIE O POTEM ZWOLNIJ 0 JAKIEŚ 5 10 %
PRZEKONASZ SIĘ ŻE JEST O CZYM MÓWIĆ .

tym filmem się zasugerowałem
https://www.youtube.com/watch?v=H7hbMVR ... YgDW7aFnZe
paulxx1985

Postprzez Kik_81 » 03-07-2015, 14:24

Podpiszę się pod opiniami Kolegów.

Nie da się płynąć poprawnie technicznie ani nawet prawie poprawnie w takim tempie.
Nauczyłem się pływać kraulem w styczniu (wcześniej byłem samoukiem - nietopielcem:)) zgodnie z poniższym programem.
Filmiki YT potem 2-3 x basen, lekcja indywidualna (ćwiczenia techniki), miesiąc klepania techiniki 2 x tygodniu, lekcja indywidualna, 2 miesiące techinka/pływanie 50/50, lekcja indywidualna (próba wdrożenia 2taktu - bez powodzenia).

Od stanu gdy po 25m musiałem regenerować się 2 minuty pod ścianą, w zeszłym tygodniu w Pniewach przepłynałem 750m poniżej 14 minut (odejmując dobieg).

Da się i to łatwo poprawić pływanie w Twoim przypadku i zejść w okolicę 20-22min/km w 1-2 miesiące jeżeli masz kondycje w wodzie. Polecam tek ze 2 lekcje indywidualne - musisz to odżałować.
Pozdrawiam Krzysiek
Kik_81

Postprzez hadwao » 03-07-2015, 14:50

Tak jeszcze spytam co to oznacza co to jest 1,82sek/str? To oznacza, że wykonujesz 33 ruchy na minutę?
hadwao

Postprzez paulxx1985 » 03-07-2015, 14:52

Kik_81 napisał(a):Podpiszę się pod opiniami Kolegów.

Nie da się płynąć poprawnie technicznie ani nawet prawie poprawnie w takim tempie.
Nauczyłem się pływać kraulem w styczniu (wcześniej byłem samoukiem - nietopielcem:)) zgodnie z poniższym programem.
Filmiki YT potem 2-3 x basen, lekcja indywidualna (ćwiczenia techniki), miesiąc klepania techiniki 2 x tygodniu, lekcja indywidualna, 2 miesiące techinka/pływanie 50/50, lekcja indywidualna (próba wdrożenia 2taktu - bez powodzenia).

Od stanu gdy po 25m musiałem regenerować się 2 minuty pod ścianą, w zeszłym tygodniu w Pniewach przepłynałem 750m poniżej 14 minut (odejmując dobieg).

Da się i to łatwo poprawić pływanie w Twoim przypadku i zejść w okolicę 20-22min/km w 1-2 miesiące jeżeli masz kondycje w wodzie. Polecam tek ze 2 lekcje indywidualne - musisz to odżałować.

Dzięki // miło usłyszeć, że jestem już tylko 2 miesiące od celu. :)

(Zakładająć że można to zrobić w w 60 dni mogę przestawiać TEMPO TRAINER o 0:01 60 dni bedzie na TT 1.62)---->cel osiągnięty) <------ przemyślenie nie podparte dowodami ale....
paulxx1985

Postprzez paulxx1985 » 03-07-2015, 14:54

hadwao napisał(a):Tak jeszcze spytam co to oznacza co to jest 1,82sek/str? To oznacza, że wykonujesz 33 ruchy na minutę?

w tej chwili 27 ruchów na minutę i to jest problem czuję się z tym dobrze i nie wiem jak mam zrezygnować i przyśpieszyć :)

i naprawdę w TI da sie pływać takim wolnym pociągnięciem, dajcie spokój z tym nie da sie, nie da sie
paulxx1985

Postprzez hadwao » 03-07-2015, 15:05

No, że się da przemieszczać to wiadomo, ale świata taką kadencją nie zwojujesz ;-) Ja mam 54 na długich odcinkach, a takie racjonalne minimum to 60. Wszystkie badania pokazują, że style pływackie są tym bardziej efektywne im mają mniejszą różnicę między fazą najwolniejszą a najszybszą. Wiem, że TI uczy inaczej, ale to już inna historia. To nie jest prawda, że machając 2x więcej tracisz 2x więcej energii - większość energii tracisz na rozpędzanie się, a jak trzymasz wysoką kadencję, to amplitudy prędkości są znacznie mniejsze. Dość powiedzieć, że najlepsi pływacy długodystansowi utrzymają kadencje 80-110.

Tutaj masz opis tego co Cię spowalnia:
https://www.youtube.com/watch?v=OPrNv_G-YlQ

Tutaj masz przykład osoby z takim samym problemem jak Twój:
(od 3 minuty): https://www.youtube.com/watch?v=ojt3nkVoYEU
hadwao

Re: polecamy

Postprzez xTri pro

xTRI.pl Pro

Następna strona

Powrót do Pływanie