kalendarz triathlon

Puchar XTri 2017

O wszystkim i o niczym ;)

Puchar XTri 2017

Postprzez Matall » 30-01-2017, 11:28

Cześć!
Będziemy mieli otwarte Mistrzostwa 1/4 IM XTri w Bydgoszczy 9 lipca 2017 roku.
Powyższe jednak nie wszystkim pasuje - dystans może być nie ten, data nie ta, Bydgoszcz nie ta (sorry, musiałem, pochodzę z Torunia), zapisać się nie udało a zapisy już zamknięte itd, a apetyty na rywalizację pomiędzy zawodnikami z forum nadal pozostają niezaspokojone - challengów rozmaitych widzę na forum, również w dziennikach treningowych, coraz więcej ;).
Proponuję więc, w ramach wspólnej motywacji i rywalizacji, oprócz Mistrzostw, stworzyć rywalizację o Puchar XTri. Podejmę się, oczywiście, wyzwania kalkulacji i prowadzenia rywalizacji. Mam nawet arkusz kalkulacyjny, który po drobnych korektach prawie sam wszystko ogarnie ;)
Spieszę z tłumaczeniem, jak można by to ogarnąć tak, żeby każdy, niezależnie od tego na jakim dystansie startuje, był zadowolony.
Wzorem dużych maratonów MTB proponuję wyliczenie dla każdego zawodnika tzw. ratingu z zawodów w których brał on udział. Rating to uniwersalny system oceny startu w zawodach - przelicza się czas zawodnika i zwycięzcy w rywalizacji na sekundy i wylicza procentowy udział czasu zwycięzcy w czasie ocenianego zawodnika - im lepszy czas względem zwycięzcy, tym więcej uzyskujesz punktów.
Dla przykładu - "A" ukończył 1/4 IM w czasie 2:30:00 (9000 sec), zwycięzca open ("B") uzyskał 2:00:00 (7200 sec).
7200/9000*100% = 80% - rating zawodnika A. Gdyby A uzyskał 2:25, rating wyniósłby 82,76% (7200/8700*100%) itd.
System ten można zastosować na różnych dystansach jednocześnie. Przykład - "A" ukończył 1/2 IM w czasie 5:10:00 (18600 sec), zwycięzca open uzyskał 4:20:00 (15600 sec).
15600/18600*100% = 83,87% - rating zawodnika A.
Im dłuższy dystans, tym bardziej różnica w ratingu się zmniejsza, tzn. każda sekunda straty kosztuje mniej. Innymi słowy - można to w miarę uniwersalnie zebrać "do kupy" z uwzględnieniem wszystkich trudności czy ułatwień które dotykają każdego zawodnika w danych zawodach - skróconej czy wydłużonej trasy, trudnych warunków atmosferycznych, górek itd. Wiadomo, że dwie i pół godziny jest dwu i pół godzinie na różnych zawodach nierówne, a rating działa dużo bardziej uniwersalnie ;)

To pozwoliłoby nam wszystkim rywalizować między sobą niezależnie od tego, gdzie startujemy, i właśnie to chciałbym Wam zaoferować.

Proponuję przyjęcie, że 1% = 1 pkt z dokładnością do 1 czy 2 miejsc po przecinku (więc max do uzyskania w jednych zawodach to 100 punktów), klasyfikację open, klasyfikację w kat. wiekowej (tzn. każdy zawodnik miałby wyliczany rating z własnej kategorii wiekowej) i oddzielne klasyfikacje pływania, roweru i biegu open, wyliczane z pominięciem zawodników kat. PRO (czyli dla nas zwycięzcą zawodów zawsze byłby najlepszy AG - w przeciwnym razie występowanie w zawodach w których będą cisnąć prosi byłoby nieopłacalne ;) ).
Punkty można by było zbierać przez cały sezon, a do tabel liczyłyby się maksymalnie 3 najlepsze występy zawodnika w sezonie w zawodach tri.
Dekoracja, wręczenie złotych kalesonów i obligatoryjne stawianie przez zwycięzców kolejki dla wszystkich rywalizujących w dowolnym miejscu o dowolnym czasie w okresie posezonowego roztrenowania.
Mam nadzieję, że nie zagmatwałem za bardzo opisu - jeśli tak, to pytajcie, wyjaśnię.
Czy znaleźliby się chętni na taką ogólnoforumową rywalizację na każdym możliwym dystansie? ;)
Puchar XTri 2017
Tabele Pucharu XTri 2017

1/8 IM - 1:24:17 (Lidzbark 2017)
10 km - 43:56 (Szabda 2017)
Matall

Re: Puchar XTri 2017 ?

Postprzez hadwao » 30-01-2017, 11:59

Podoba mi się ;-) Jedna tylko uwaga - brałbym medianę wyniku (albo średnią) bo czas lidera jest bardzo nieobiektywny - zwłaszcza na małych zawodach. Lider często leci tak aby wygrać i jak nie ma za nim nikogo, to się specjalnie nie żyłuje. Średnia lub mediana bardziej oddaje trudność trasy. Dane znajdziesz na chartee.pl (o ile zawody będą tam wprowadzone).
hadwao

Postprzez Matall » 30-01-2017, 12:14

hadwao napisał(a):Podoba mi się ;-) Jedna tylko uwaga - brałbym medianę wyniku (albo średnią) bo czas lidera jest bardzo nieobiektywny - zwłaszcza na małych zawodach. Lider często leci tak aby wygrać i jak nie ma za nim nikogo, to się specjalnie nie żyłuje. Średnia lub mediana bardziej oddaje trudność trasy. Dane znajdziesz na chartee.pl (o ile zawody będą tam wprowadzone).

To też jest jakiś pomysł. Pewnym problemem mogą być duże imprezy, gdzie przyjeżdża wiele osób by zobaczyć jak to jest, a są zupełnie nieprzygotowane, co medianę będzie zaniżać (zwłaszcza duże 1/8, sprinty i 1/4 IM) - ale jakiś półśrodek zastosować niestety musimy. Można by pomyśleć nad średnim czasem np. pierwszej piątki, co już dałoby jakiś bardziej obiektywny pogląd na sprawę :)

EDIT - mam medianę, mam! Wystarczyło na profil zawodnika startującego wejść ;)
Ostatnio edytowano 30-01-2017, 12:23 przez Matall, łącznie edytowano 3 razy
Puchar XTri 2017
Tabele Pucharu XTri 2017

Matall

Postprzez superfrog » 30-01-2017, 12:18

Fajnie, ale jak ktoś (ja) planuje tylko 2 zawody w roku, nawet jak będzie dobry, to będzie na dole.
IM Malbork 9:40 5/201
1/2 Bełchatów 4:31 5/78
O Blachownia 2:07 9/236
1/4 Radłów 2:05 9/207
Ultra 6h 70km
M 2:48
HM 1:18
superfrog

Postprzez Matall » 30-01-2017, 12:21

superfrog napisał(a):Fajnie, ale jak ktoś (ja) planuje tylko 2 zawody w roku, nawet jak będzie dobry, to będzie na dole.

To prawda. Myślałem nawet o tym, żeby w takim wypadku wziąć pod uwagę średnią punktów - mam mieszane uczucia, ale można by o tym pomyśleć jeśli współzawodniczący by się na takie rozwiązanie zgodzili ;)
Puchar XTri 2017
Tabele Pucharu XTri 2017

Matall

Postprzez hadwao » 30-01-2017, 12:27

Hmm w sumie podają tam medianę dla całych zawodów na wykresie, ale faktycznie chyba jest to suma median z poszczególnych etapów, a nie faktyczna mediana zawodów. Z 3 strony pewnie to dość bliskie wartości.
Tak jeszcze myślę, może w ogóle warto by brać pod uwagę miejsce % w stawce.

W każdym razie jak zrobisz tak będzie dobrze ;-) Pomysł mi się podoba.

Co do punktacji, to zazwyczaj robi się minimalną ilość startów i z x najlepszych wyciąga średnią. Myślę, że 3 starty to minimum aby było obiektywnie.
hadwao

Postprzez Matall » 30-01-2017, 12:43

hadwao napisał(a):Hmm w sumie podają tam medianę dla całych zawodów na wykresie, ale faktycznie chyba jest to suma median z poszczególnych etapów, a nie faktyczna mediana zawodów. Z 3 strony pewnie to dość bliskie wartości.
Tak jeszcze myślę, może w ogóle warto by brać pod uwagę miejsce % w stawce.

W każdym razie jak zrobisz tak będzie dobrze ;-) Pomysł mi się podoba.

Co do punktacji, to zazwyczaj robi się minimalną ilość startów i z x najlepszych wyciąga średnią. Myślę, że 3 starty to minimum aby było obiektywnie.

Mediana chyba faktycznie jest sumą median - przynajmniej zsumowanie median = ta, która jest podana. Sprawdziłem na podstawie tri w którym wystartowało 5 osób (1/8 ODL w Białce) - wartości się ze sobą nie zgadzają o kilka minut.
Różnica będzie tym mniejsza, im więcej będzie startujących zawodników, jeśli dobrze rozumiem mechanizm wyliczania mediany.
Tylko wtedy wyłączyłbym rywalizację w klasyfikacjach grup wiekowych - tam medianę trzeba by wyliczać ręcznie a to zadanie o tyle karkołomne co po prostu niewykonalne zwłaszcza w większych imprezach. Z mediany już podanej wyliczenie zajmuje kilkanaście sekund.
Miejsce w % stawki to też nie jest zły pomysł, tylko trochę zmniejsza nacisk na to, żeby motywować się do walki o każdą sekundę ;) Ale za to jakie uproszczenie sprawy! Niemniej jakoś pomysł mediany na ten moment najbardziej przypada mi do gustu, choćby ze względu na to, że każdy czas, każda urwana minuta niezależnie od miejsca w stawce będzie miała znaczenie dla wyniku i bezpośrednie na niego przełożenie, a, jak myślę, tego rodzaju motywacja byłaby bezcenna.
A jakie zdanie na ten temat mają inni zawodnicy? ;)
Puchar XTri 2017
Tabele Pucharu XTri 2017

Matall

Postprzez Czeskom » 30-01-2017, 13:20

Super pomysł. Jestem za liczeniem 3 zawodów; moze sie okazac, ze nie wystartuje w 4..
Czeskom

Postprzez Matall » 30-01-2017, 13:24

No tak myślę, że 3 zawody to w punkt. Nie może ich być za dużo bo przy dłuższych dystansach po prostu nie startuje się często, a znowu 2 starty to tak troszeczkę za mało żeby coś się z tego dało ukulać. Dlatego te 3 starty tutaj wchodzą w grę jak dla mnie ;)
Puchar XTri 2017
Tabele Pucharu XTri 2017

Matall

Postprzez robertino » 30-01-2017, 14:41

super pomysł. Mediana chyba faktycznie będzie lepszą metodą od liczenia "dystansu" do najlepszego zawodnika. Bo np. na zawodach bardzo słabo obsadzonych (jakieś lokalne) zwycięzca będzie pewnie miał dużo gorszy czas niż na zawodach Challenge, czy spod znaku IM.
Jest też minus tej metody: Mediana z IM Roth będzie znacznie wyższa niż IM Wolsztyn, bo obsada lepsza...a wynik danego zawodnika startującego w zawodach taki sam. Więc 10h IM da różne wyniki w takim wypadku. Trzebaby się zastanowić jak temu "zaradzić".
3 najlepsze zawody sezonu moim zdaniem są OK.
robertino

Postprzez Matall » 30-01-2017, 15:07

Będzie generalnie trudno tutaj coś zdziałać.
Można spróbować poszukać bonifikat albo coś w tym rodzaju, ale szczerze powiedziawszy będzie trudno. Ani czas zwycięzcy, ani mediana, ani średnia, ani jakiekolwiek inne wskaźniki nie będą w stanie objąć tego, jaką mamy stawkę.

Dlatego proponowałem, żeby brać pod uwagę czas najlepszego AG z pominięciem prosów, co chociaż odrobinę poprawia sytuację, ale nadal jest kłopotliwe w kontekście tak silnie obsadzonych zawodów jak Roth. Druga sprawa - branie pod uwagę tylko 3 najlepszych zawodów - przy założeniu że taki zawodnik odklepie też kilka zawodów w kraju to wynik punktowy z Roth, jakkolwiek mógłby to być najlepszy start czasowo, nie wpłynąłby na wynik naszej rywalizacji. To półśrodek, ale, jak na razie, nie mam pojęcia jak uwzględnić siłę stawki w takich obliczeniach. Z drugiej strony - po to piszę już w styczniu, żebyśmy wszyscy razem wypracowali jakiś system do startu sezonu :)
Puchar XTri 2017
Tabele Pucharu XTri 2017

Matall

Postprzez hadwao » 30-01-2017, 15:21

Mediana będzie najlepsza i najpraktyczniejsza - jest bardzo łatwo ją wyznaczyć, gdy nie ma się danych źródłowych w arkuszu (ze średnią to już by była zabawa), jest najbardziej uczciwa (bo wyklucza skrajne wyniki z obu stron). Co do poziomu dużych IM to wbrew pozorom nie będzie on aż tak kosmiczny - może faktycznie Rooth, które jest imprezą kultową będzie odstawać, ale już pewnie łatwiej uzyskać wyniki zbliżony do mediany na IM Gdynia, niż np. w Lubaszu. Ogólnie tak jak Matall pisze - nigdy nie będzie 100% uczciwie, ale jakieś założenia trzeba przyjąć.
Na pewno natomiast warto rozdzielić rywalizację na dystanse - co innego być w 10% najlepszych na 1/8IM, a co innego na HiM. HiM ma nieporównywalnie wyższy poziom jeśli idzie o wszelkiego rodzaju średnie/mediany, bo jest tam zdecydowanie mniejszy odsetek ludzi z przypadku. Tak więc zrobiłbym klasyfikację zarówno w formie "open" (bo pewnie będzie mało osób startujących 3x w roku na HiM) jak i z podziałem na dystanse (olimpijki i ćwiartki wrzuciłbym do tego samego worka). Sam niestety prawdopodobnie będę tylko klasyfikowany w open, bo na razie w planie mam 2x1/8, 1x1/4 i 1x olimpijka.
hadwao

Postprzez Matall » 30-01-2017, 15:29

hadwao napisał(a):Na pewno natomiast warto rozdzielić rywalizację na dystanse - co innego być w 10% najlepszych na 1/8IM, a co innego na HiM. HiM ma nieporównywalnie wyższy poziom jeśli idzie o wszelkiego rodzaju średnie/mediany, bo jest tam zdecydowanie mniejszy odsetek ludzi z przypadku. Tak więc zrobiłbym klasyfikację zarówno w formie "open" (bo pewnie będzie mało osób startujących 3x w roku na HiM) jak i z podziałem na dystanse (olimpijki i ćwiartki wrzuciłbym do tego samego worka). Sam niestety prawdopodobnie będę tylko klasyfikowany w open, bo na razie w planie mam 2x1/8, 1x1/4 i 1x olimpijka.

Bardzo dobry pomysł, ale w takim wypadku proponowałbym :
1. W klasyfikacjach dystansowych zmniejszyć wymogi do 2 startów - wielu będzie startować na różnych dystansach i te 3 starty na jednym z nich mogą być już trudniejsze do zebrania. Co do IM to nie wiem, czy i 1 start nie byłby uzasadniony...
2. Sprint = 1/8 i Olimpijka = 1/4

Czyli mielibyśmy :
1. Open
2. Klasyfikacje w dystansach (1/8, 1/4, 1/2, IM)
3. Pływanie open
4. Rower open
5. Bieg open
Dyscyplin nie rozbijałbym już na poszczególne dystanse. Ewentualnie na kategorie "1/8 i ćwiartka" + "1/2 i IM", ale to już mogłaby być drobna przesada chyba, zebrałoby się 14 klasyfikacji aż. A może jednak? ;)

PS. Sklasyfikowany będzie każdy start, więc jeśli ktoś wystartuje 1 raz, to będzie miał punkty dodane - ale szanse na efektywną rywalizację w ten sposób będą raczej nieduże ;) Punkty z 3 startów proponuję sumować, nie wyciągać średnich - właśnie po to, by sklasyfikować też tych, którzy nie wystartują wymaganą ilość razy.
Puchar XTri 2017
Tabele Pucharu XTri 2017

Matall

Postprzez kajet » 30-01-2017, 16:19

Dobry pomysł. Można też brać pod uwagę 100% punktów wyliczonych za pierwszy start, 70% za drugi, 40% za trzeci i 20% za czwarty. Albo coś podobnego. Ale nie nalegam, system z całkowitym uwzględnieniem 2 czy 3 startów też jest dobry.
Wyszłem i poszłem na:
http://forum.triathlonlife.pl
kajet

Postprzez garenge » 30-01-2017, 16:24

A co z moim pomysłem Mistrzostw Świata Xtri na dyst. Ironman w Borównie albo Wolsztynie? :P
garenge

Re: polecamy

Postprzez xTri pro

xTRI.pl Pro

Następna strona

Powrót do Strefa zmian :)