kalendarz triathlon

szereg pytań

Jesteś tu nowy? Tutaj znajdziesz zasady pisania postów i możesz się przywitać! Dodatkowo jeśli masz jakieś pytania i nie wiesz od czego zacząć swoją przygodę z triathlonem to miejsce jest dla Ciebie.

szereg pytań

Postprzez Jonasz_Drobniak » 09-05-2017, 09:27

Cześć

Mam kilka zagwozdek odnośnie treningu. Może ktoś miał podobnie i zna przyczyny, ew. rozwiązania?
1) coraz wiecej czasu potrzebuje na rozgrzewkę. Praktycznie przez pierwsze 40 minut się męczę, kiedyś taki brak mocy trwał maks 20 minut. Ale dobrze mi się kręci na rowerze dopiero po ok 70 minutach. Żeby nie wiem co nie potrafie zmusić się do wysiłku przez pierwsze 40 minut, idzie mi mozolnie, i nawet nie mam jak wejść w 4 czy 5 strefe w tym czasie. Po 70 minutach chetnie w 4 strefie sie utrzymuje po kilka minut bez wiekszgo plywu na wytrzmalosc, lub dluzej juz z wpływem na wytrzymałość.
2) Picie i jedzenie mnie całkowicie spowolania. Tetno skacze do gory, slabne na okolo minute. Staram sie jesc i pic po malutku dostarczajac tlen. Robie to tuż poniżej progu tlenowego wiec spodziewalbym sie braku zadyszki a jednak wykoancza mnie to jedzenie i picie.
3) Czego bym na lemndce z ustawieniami nie robil, to i tak komfort wylacznie w strefie drugiej, jeszcze ok 15 uderzen ponizej progu beztlenowego. Wtedy czuje i predkosc i wytrzymalosc. Wyżej jest fajnie, ale najpierw zadyszka a potem sapdek mocy. Czy to jest cos co mozna wytrenowac? czy raczej sie pogodzic i nauczyc generowac wieksza moc w nizszych strefach? Z lemodnka jezdzilem moze z 4-5 razy dopiero.
4) pływanie, drętwieją mi ramiona. Nie znajduje reguły, ale tylko jeśli kilka dni nie pływam to nie drętwieją. Codzienne pływanie to pływanie z drętwiejącymi ramionami. Dokładnie tak samo jakby długo trzymać ręce w górze. Co jest grane???
:)
Bartek.
Jonasz_Drobniak

Re: szereg pytań

Postprzez Palec » 09-05-2017, 10:15

Zrób porządne badania lekarskie.
Pozdrawiam
PS. Te drętwiejące ramiona mnie osobiście zaniepokoiły.
21km 1:56:54 [2011] 42 km 4:32:29 [2011] 1/4 IM 3:05:29 [2012] 1/2 IM 6:21:3 [2012]Olimpijka Poznań 3:11:28 [2015]Olimpijka Blachownia 2:52:42 [2017]
Palec

Postprzez robertino » 09-05-2017, 10:49

no, trochę to dziwne Raczej nie słyszałem żeby ktoś miał podobnie. Odnośnie wkręcania się na wyższe obroty, to po 15-20 min porządnej rozgrzewki nie powinieneś mieć prolemów

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
robertino

Postprzez arthuroo » 09-05-2017, 11:55

AD1) ile wiosen u Ciebie? u mnie na rowerze wchodzę na odpowiedni rytm po 30min, na pływaniu dopiero rozkręcam się po 1km, normalka po 40-ste...
AD2) nie tylko co jesz, ale i kiedy - o ile to możliwe pij i jedz na zjazdach o niskim nachyleniu, albo kiedy wiatr mocniej wieje w plecy. I powiedziała to polska królowa nart, Justyna w jednym z wywiadów telewizyjnych. U mnie to działa.
AD3) dopiero zaczynasz zabawę z lemondka, wiec popracuj na rozciągnięciem ciała. biodra, lędźwie, itd. Co ciekawe ostatnio oglądałem czasówkę w Tour de Romandie" i zauważyłem, ze wielu kolarzy miało lemondke nienaturalnie wysoko. Wytłumaczenie może być tylko jedne - niska lemondka, ostry kat w biodrach, moc ograniczona.
AD4) zacznij od gimnastyki, jogi - po za tym jakaś historia z kręgosłupem w rodzinie? pewne cechy mogą być dziedziczone
arthuroo

Postprzez Jonasz_Drobniak » 09-05-2017, 12:25

40 wiosen bedzie za kilka miesięcy :)
Jonasz_Drobniak

Postprzez Ariel » 09-05-2017, 12:37

AD 3 i 4 - może to jest powiązane ?
wspomniane rozciąganie i praca nad mobilnością
Możesz opisać problem z ramionami dokładniej ? drętwieją ręce ? czy problem też dotyka karku ? pływasz kraulem na 1 czy 2 strony i jak bardzo rotujesz głowę przy oddechu ?
Ariel

Postprzez swieżak » 09-05-2017, 12:38

Hej,
Mi drętwiały ręce jak za bardzo się spinałam w barkach.

Poszłam na kilka treningów pod nadzorem trenera i mówi, że to tak zwana stara szkoła pływania, że teraz się pływa inaczej :P

Kazali szerzej wkładać ręce do wody tak żeby barki nie dotykały uszu przy ruchu i ciągnąć do biodra zwężając ruch pod wodą. Plus na początku treningu jakieś 100 m ćwiczeń rozciągających (jakieś pływanie na boku, wysokie łokcie itd) no i ruch z pleców, przy wąskim wkładaniu ręki do wody leci z barku i się wszystko spina.

Mi pomogło : dużo rozciągania, wprowadzenie tej dla mnie początkowo dziwnej techniki i jest super :)
swieżak

Postprzez Jonasz_Drobniak » 09-05-2017, 13:58

Ariel napisał(a):AD 3 i 4 - może to jest powiązane ?
wspomniane rozciąganie i praca nad mobilnością
Możesz opisać problem z ramionami dokładniej ? drętwieją ręce ? czy problem też dotyka karku ? pływasz kraulem na 1 czy 2 strony i jak bardzo rotujesz głowę przy oddechu ?

nie rozciagałem się nigdy przed pływaniem. Dziś się porozciagam zobaczymy. Z wody zawsze taki elastyczny wychodze to nie przyszło mi do głowy się rozciagać.
Dretwieją ramiona/rece. Centrum w tricepsie i dzie sobie dalen do dloni. Barkow wogole nie dotyczy.
Nie dretwieja jesli nie plywalem okolo tygodnia, lub jesli plywam lekko i pilnuje zeby palce byly luzno, a wlasciwie kazdy oddzielnie.

oddech zawsze na 3, inaczej nie potrafie. raz jedna, raz druga strona - wyjatek tuz przed nawrotem
glowe rotuje dosc mocno, caly sie dos mocno rotuje. Kiedy plywam bez rotacji to sie dusze :)

nasilniejsze dretwienie kiedy reka z przodu i oddech.

po ok 30-60 sekundach przerwy bol rak calkowicie znika, wraca dopiero po 50-200 metrach w zaleznosci od intensywnosci.

Moim zdaniem to kwestia techniki, gdzies popelniam blad. Tylko ze samemu probujac modyfikowac technike nie wiele zdzialalem. Psuje wypracowany juz rytm a na dretwienie nie mam wplywu.
Jonasz_Drobniak

Postprzez swieżak » 09-05-2017, 14:10

Do techniki podszkolenia fajnie działa rurka czołowa, można się skupić na ruchu.
swieżak

Postprzez Ariel » 09-05-2017, 14:22

@Jonasz_Drobniak
od dawna tak masz ?
wg mnie powinieneś sprawdzić sobie kręgosłup (odcinek piersiowy ? ) - jakiś dobry fizjo na początek lub ortopeda na forum raczej można podyskutować ale pomocy nie znajdziesz :)
Jeśli mocno się rotujesz to może być problem, pytanie jak idzie ręka pod wodą
A czy problem występuje jak nie robisz nawrotów ? przy bieganiu nie masz problemów z rękami ?
inna rzecz to technika - tutaj najlepiej jak byś skorzystał z trenera albo chociaż nagrał się na pływaniu, nagranie zazwyczaj dużo ukazuje problemów i można się skupić na poprawie. Wiadomo że zmiana techniki to masakra - każdy tak ma :)
Ariel

Postprzez arthuroo » 09-05-2017, 16:11

poczytaj o Adam Walker "Ocean Walker"
arthuroo

Postprzez Jonasz_Drobniak » 19-05-2017, 11:09

dzięki za wszystkie odpowiedzi

temat już trochę lepiej wygląda.
Oddech w pozycji poprawił się znacznie po zmianie spodek rowerowych na tri. Zupełnie inna pielucha, znacznie lepsza do tej pozycji.Naczyłem się też wysuwać do przodu głowe i tak otweirać płuca, trace wtedy na chwile opływ, ale doleniam się i moge wrocic do głebszej pozycji.

Odnośnie drętwienia, to doweidziałem się o rozciaganiu do dowolnego. Pomaga. Wczesniej nie przyszło mi do głowy rozciagac sie do plywania, przeciez plywanie takie zdrowe.

Odnosnie rozgrzewki, to odpowiedz z kat. wiekowa najbardziej przypadla mi do gustu.

jedzenie podczas jazdy: odkrylem ze kruche przekaski latwiej gryzc i połknąc, czego nie da sie zrobić ze zbitymi, mokrymi batonami ktore najbardziej lubie.
Jonasz_Drobniak

Postprzez PiotrS » 19-05-2017, 14:02

Jonasz_Drobniak napisał(a):dzięki za wszystkie odpowiedzi
temat już trochę lepiej wygląda.
Oddech w pozycji poprawił się znacznie po zmianie spodek rowerowych na tri. Zupełnie inna pielucha, znacznie lepsza do tej pozycji.Naczyłem się też wysuwać do przodu głowe i tak otweirać płuca, trace wtedy na chwile opływ, ale doleniam się i moge wrocic do głebszej pozycji.

Masz złą pozycję na rowerze, no chyba że masz jakiś kłopot z oddychaniem ogólnie.
Zmnijeszyłeś peluchę czyli opadłeś ze 5 mm na siodełku, obniż siodełko i 1 cm i zobacz czy nie masz poprawy.
Jaką masz długość nogi (wierz jak zmierzyć? ksiązka w krocze i na boso potem pomiar) i podaj odległość od śrdka suportu do krawędzi siodełka mierząc po skosie.
PiotrS

Re: polecamy

Postprzez xTri pro

xTRI.pl Pro

Powrót do Strefa dla początkujacych