Technika biegania – temat rzeka mający tak wiele teorii, że naprawdę ciężko jednoznacznie określić która z nich jest prawdziwa. A może wszystkie są?
Zapraszamy do przeczytania artykułu opisującego badanie nad siłami działającymi na naszą stopę podczas biegania różnymi technikami. Będzie to dobrym startem do rozważań na temat tego jaka technika jest najlepsza, oraz jaka technika jest najlepsza w triathlonie. Może warto się zastanowić jaka będzie najszybsza, najbardziej ekonomiczna, lub najmniej kontuzjogenna? Czym się kierować? Na co zwrócić uwagę?
Przedstawiamy kolejne badania naukowe, które będą prawdziwą gratką dla zawodników i trenerów lubiących analizy, zwłaszcza te oparte na pomiarze tętna, oraz dla osób lubiących czytania – tego będzie sporo!
Grupa naukowców z Hiszpanii opublikowała artykuł powstały na podstawie badań nad zmiennością HR podczas triathlonu na dystansie IM. Wyniki, skorelowane zostały z wynikami testów laboratoryjnych tychże sportowców. Naukowcy podeszli do zagadnienia z dużym zaangażowaniem i krytycyzmem wobec własnych wniosków.
Badania wydolności fizycznej są skierowane dla triathlonistów, chcących poznać swój poziom wytrenowania, poznać funkcjonowanie swojego organizmu podczas wysiłku oraz dokładnie określić strefy wysiłkowe do wykorzystania w procesie treningowym. Badania są realizowane w ramach pracy doktoranckiej na Akademii Wychowania Fizycznego i obejmują zarówno próby wysiłkowe w laboratorium jak i treningi zakładkowe pod okiem trenera. Praca została zaprojektowana z uwzględnieniem najważniejszych startów krajowych oraz okresu startowego w jakim będą się odbywać. Badania są darmowe. Jeżeli jesteś zainteresowany projektem zapoznaj się ze szczegółami.
Na temat tego jakie czynniki wpływają na wyniki w triathlonie krąży wiele informacji. Nawet bardzo wiele. Krąży też wiele mitów. Świat nauki ciągle szuka odpowiedzi na nurtujące nas, triathlonistów pytania. Przedstawiamy kolejne badanie mające nas przybliżyć do wiedzy o tym, co się dzieje z organizmem triathlonisty po wyścigu na dystansie 1/2 ironman.
Odżywianie podczas wyścigów długodystansowych jest niezwykle ważne. Istnieje pogląd, że w triathlonie na dystansie IM jest to czwarta dyscyplina. Niejako jest to prawda. Błędy w zakresie odżywiania i nawadniania są niewybaczalne a ich pojawienie się może przekreślić szansę na wynik na miarę naszych możliwości. Na temat tego, co powinniśmy spożywać podczas długich wyścigów krąży wiele informacji. Które z nich są prawdziwe? Czy mity pojawiające się na temat żywienia w czasie wysiłki mają swoje podłoże w nauce? Oczywiście. Większość z nich ma. Przedstawiamy badanie które pozwoli nam odpowiedzieć sobie na pytanie czy przyjmowanie sodu podczas wyścigu IM jest konieczne.
W obecnych czasach nauka odgrywa coraz większą rolę w sporcie. Jej dostępność umożliwia budowanie strategii treningowych oraz planowanie taktyk startowych coraz większej rzeszy trenerów chcących szkolić się w jak najszerszym zakresie. Czas trenowania “na nosa” z pewnością się kończy a wynikiem tego są coraz lepsze rezultaty w niemal wszystkich dyscyplinach sportu. Osoby trenujące amatorsko również chcą widzieć sens w swojej pracy i realizować swoją pasję w sposób jak najbardziej profesjonalny i satysfakcjonujący dla nich samych.
Przedstawiamy badania przeprowadzone przez australijskich naukowców, których wyniki publikowane były w prestiżowym czasopiśmie naukowym British Journal of Sports Medicine.