W ubiegłym tygodniu informowaliśmy o powstaniu Triathlonista Team. Dzisiaj informujemy o nawiązaniu współpracy sponsoringowej z teamem przez Łukasza, która nie wpływa na jego przynależność klubową (Łukasz jest zrzeszony w klubie AZS AWF Katowice). O Triathlonista Team przeczytasz więcej w artykule: Triathlonista Team – nowa grupa triathlonowa.
Paweł Bondaruk: Witaj Łukasz, jak idą przygotowania do kolejnego sezonu?
Łukasz Michalak: Cześć Paweł. Moja przygotowania idą zgodnie z planem. Nic mi nie przeszkadza w wykonywaniu planowanych treningów więc liczę na udany sezon.
Poinformowałeś nas o nawiązaniu współpracy z Triathlonista Team. Jakie oczekiwania masz w stosunku do tego projektu?
Liczę, że pomoc jaką otrzymam pomoże mi w zajmowaniu najwyższych lokat na zawodach. Mam nadzieję, że jako całość często będziemy zajmować miejsca na podium w różnych imprezach. W skład Triathlonista Team wchodzą bardo dobry zawodnicy, a team jest profesjonalnie zarządzany. Panująca atmosfera jest super i wiem, że sporo skorzystam na obecności w tym składzie. Moja przynależność klubowa nie ulega zmianie, a współpraca z Triathlonistą ma charakter marketingowy.
Jakie plany na sezon 2014?
Największy możliwy progres i jak najlepsze miejsca. Nie mówię, że celuję w wygranie którejś konkretnej imprezy, bo zazwyczaj to się nie udaje.
Jesteś jednym z najszybszych pływaków w polskim triathlonie. Regularnie wychodzisz jako pierwszy z wody na imprezach różnej rangi. Jak to się stało, że pływacko prezentujesz tak wysoki poziom?
Zanim zdecydowałem się na triathlon, trenowałem pływanie od pierwszej klasy szkoły podstawowej. Całą swoją karierę pływacką spędziłem w Warcie Poznań, zresztą do dziś dzięki uprzejmości Trenerów mogę dalej trenować z pływakami i jestem im bardzo wdzięczny – jeszcze raz wielkie DZIĘKUJĘ!
Jak wygląda aktualnie twój trening pływacki?
Aktualnie pływam 6 razy w tygodniu najczęściej od 5 do 7 km, ale zdarzają się krótkie rozpływania po 2 km. Przez wcześniejsze lata nie pływałem tyle, bo chodziłem na basen 4-5 razy w tygodniu, ale takie są zalecenia trenera, więc się ich trzymam. Najważniejsze w moim treningu jest to, że robię go z pływakami, a to daje mi naprawdę dużo. Chłopaki z którymi trenuję są lepsi niż ja, więc często już od rozgrzewki nie jest lekko. Sam nie zmusiłbym się do takiego wysiłku, bo jako pływak jestem wypalony i nie lubię już chyba pływać…
Jak wyglądają twoje kraulowe życiówki? Kiedy były ustanowione?
Hmm… Kraulowe życiówki ustanawiałem w pierwszej i drugiej klasie gimnazjum (15-16 lat) – to już 6-7 lat temu. Gdy kończyłem pływać kraul nie był moim najlepszym stylem. Oto wyniki:
Dowolny
400m – ~4:15
Motylkowy
200m – 2:07
Grzbietowy
200m – 2:10
Zmienny
400m – 4:43.
Na Mistrzostwach Polski w pływaniu łapałem się w tych konkurencjach do finałów A. Generalnie nic specjalnego jak na pływaka.
Jesteś członkiem kadry narodowej. Jak wygląda aktualnie szkolenie powołanych zawodników?
Moje szkolenie obecnie polega na realizacji planu trenera Pawła Barszowskiego. Zaplanowane są obozy, jeden z nich ma się zacząć w styczniu, ale na razie nic więcej nie wiem.
Każdy pływak ma jakiś ulubiony set treningowy. Co lubisz pływać i co przynosi ci największe korzyści?
Prawda jest taka, że największą korzyścią dla mnie jest już samo trenowanie z pływakami. Co do zadań to zaprezentuję Wam kilka zadań z listopadowych treningów.
2×300 kr Ł start:3’40” tempo:3’26”, 3’27”
50 luz
3×200 kr Ł start:2’35” tempo:2’15”, 2’15”, 2’13”
50 luz
4×150 kr Ł start:2’00” tempo:1’39”, 1’40”,1’39”, 1’40”
50 luz
12×50 kr Ł start:1′ tempo:31”-32”
W powyższym treningu najważniejsze i najtrudniejsze było wytrzymać na 4×150 bo było już naprawdę ciężko. Wydaję mi się, że takie zadania mocno mnie budują.
10×100 kr tempo:1’10” start:1’20”
lub
8×100 kr tempo:1’08 start: 1’20”
Powyższe zadania pływamy bardzo często – dodatkowo powielając je 2 lub 3 razy na treningu. Pływam też chyba najbardziej znienawidzone przez zawodników zadania czyli:
3×800 kr Ł tempo:9’18 9’13” 9’07” start:10′
400 ćw kr
1500 kr Ł temp: 16’57”
Powyższe zadania należą chyba do tych najbardziej znienawidzonych przez pływaków. Ja na nich dużo korzystam – dodatkowo pływam je w nogach zawodników lepszych ode mnie. Przy okazji – dzięki Białek!
Podałem tylko przykłady z tego sezonu przygotowawczego. Nie uważam, że jestem idealnym przykładem do tego jak trenować, dlatego że mam dużą bazę pływacką i starczy u mnie zastosować 2-3 tygodnie mocnych bodźców i szybko wracam do dość wysokiej formy. Przykładem z tego sezonu są MP w Suszu, gdzie miesiąc przed startem rozciąłem stopę. Dwa tygodnie byłem się bez pływania, praktycznie nie trenowałem. Wystarczyło mi mądrze przepływać 2 tygodnie i wyszedłem pierwszy na Mistrzostwach Polski.
Jakieś porady dla początkujących?
Uważam, że jeśli ktoś zaczyna trenować powinien znaleźć trenera, który nauczy go poprawnie pływać. Nie da się samemu wyeliminować błędów, ponieważ zawodnik nie widzi tego jak płynie. Jeśli już umiesz poprawnie pływać musisz skupić się na pływaniu takich zadań jak 5×400, 3×800, niestety nie ma drogi na skróty i musisz wypływać kilometry. W sezonie trzeba chodzić i pływać w otwartym akwenie, bo to jest zupełnie co innego. Możesz być słabszy na basenie, ale jak umiesz się odnaleźć na jeziorze to pokonasz kogoś kto w basenie “ładuje” Ci 10s na 400m.
Czego nie lubisz pływać?
Od zawsze niestety był to styl klasyczny. Trenerzy próbowali jak mogli coś z nim zrobić, ale nic nie pomogło. Szkoda, bo zrobiłbym już jakieś fajne wyniki w stylu zmiennym. Druga rzecz to sprinty, od zawsze miałem tragiczną reakcję i słabo pływałem 50 i 100. Odbija się to do dziś, bo rzadko jestem pierwszy na pierwszej boi.
Na zakończenie pytanie o sprzęt – w tym roku widzieliśmy Cię na wielu imprezach w piance bez rękawów. Skąd taki wybór?
Ogólnie nie mam preferencji w tej sprawie. Tak akurat się złożyło. Pianka bez rękawów daje oczywiście lepsze czucie wody (pływacy długodystansowi nie smarują sobie wewnętrznych części rąk) ale odbywa się to kosztem komfortu zwłaszcza w zimniejszych wodach. Pianka z rękawami to trochę w lepsza wyporność i więcej ciepła. Decyzja musi być indywidualna.
Dzięki Łukasz za rozmowę. Trzymamy kciuki za udane przygotowania i do usłyszenia.
Dziękuję i pozdrawiam czytelników xTRI.pl
Zapraszamy na stronę internetową Triathlonista Team – www.triathlonista-team.pl oraz na fanpage: Triathlonista Team