rower do triathlonu
Triathlon

Jaki rower do triathlonu?

Triathlon to wymagająca dyscyplina sportowa, a do osiągania najlepszych wyników jest niezbędne nie tylko solidne przygotowanie i kondycja. Ważnym aspektem jest również świetnie dobrany sprzęt. Dzięki niemu można osiągać o wiele lepsze wyniki i włożyć w nie nieco mniej wysiłku. Sprawdź, jaki rower do triathlonu wybrać!

Rower szosowy czy triathlonowy?

Podczas wyboru pierwszego roweru do triathlonu możesz wybrać sprzęt dostosowany do tej dyscypliny lub tradycyjny rower szosowy, który dostosujesz do wymogów jazdy na czas. Wybór drugiej opcji pozwala zaoszczędzić pieniądze dzięki możliwości wykorzystywania jednego roweru zarówno do treningów, jak i startów. Szosówka jest też bardziej uniwersalna, ponieważ umożliwia ściganie się czy jazdę po górach. 

Z kolei rower przeznaczony stricte do triathlonu oferuje o lepszą aerodynamikę oraz o wiele bardziej wygodną pozycję. Na plus jest są też wbudowane schowki na napoje i jedzenie. Nie sprawdzi się jednak w trakcie jazdy w górach ani podczas wyścigów, dlatego może też być trudno wykorzystać go do treningu, co skutkuje koniecznością zakupu drugiego roweru.

Jeśli masz pewność, że będziesz kontynuować przygodę z triathlonem przez wiele lat, warto zainwestować w specjalistyczny rower. Początkujący powinni jednak postawić na szosowy rower z możliwościami przerobienia na potrzeb startu w zawodach.

Jaka rama – karbonowa, czy aluminiowa? 

Waga roweru triathlonowego jest istotna dla osiągania korzystnych wyników, przez co bardziej odpowiednie są pojazdy zbudowane z włókna węglowego. Klasyczne roweru do triathlonu to niemal zawsze ramy karbonowe.

W przypadku tej dyscypliny bardzo ważna jest też aerodynamika pojazdu. Czasem można więc postawić na koła o wyższych stożkach obręczy z aerodynamiczną sztycą kosztem cięższego materiału wykonania. Oszczędzając na tym elemencie, możesz zainwestować w lepsze obuwie czy inny sprzęt.

Jeśli wybierzesz tańszy wariant, czyli rower aluminiowy, zwróć uwagę na obecność wspornika siodła i widelca, które byłę wykonane z karbonu. Dzięki temu masa będzie niższa, a komfort jazdy o wiele większy. Karbonu ma także o wiele większą możliwość pochłaniania drgań.

Ile kosztuje rower do triathlonu?

Najbardziej podstawowy rower szosowy na rynku, który może być używany do treningów i zawodów, będzie kosztował co najmniej 2000 zł. W nieco lepszej kategorii ceny zaczynają się od około 4000 zł. Rowery światowej klasy wyceniane są od 8000 zł. Nie ma górnej granicy. Jeden z tego typu rowerów r został sprzedany na aukcji za 58 000 zł.

Rower triathlonowy to zupełnie inna klasa niż tradycyjny rower szosowy. Główna różnica polega na tym, że nie ma poziomu dla początkujących. Najtańsze rowery triathlonowe wykorzystują komponenty spotykane w średniej klasy rowerach „sportowych”. Ich ceny  podobne do szos kategorii średniej i wyższej. Najlepsze oferty możemy zazwyczaj znaleźć w sieci i na portalach aukcyjnych. Dobrym miejscem na poszukiwania są też lokalne sklepy rowerowe.

Najlepsi producenci rowerów triathlonowych

Do najlepszych producentów rowerów do triathlonu zaliczyć można przede wszystkim:

  • Cervélo,
  • Trek,
  • Felt,
  • Specialized,
  • Scott.

Jak ustawić rower do triathlonu?

Kluczowym elementem pozycji aerodynamicznej triathlonisty są względnie niskie plecy. W zależności od dystansu konieczne może być jednak uwzględnienie komfortu. Tylko efektywna i wygodna pozycja na rowerze do jazdy na czas pozwoli Ci ukończyć wyścig na dobrym miejscu i bez kontuzji.

Podczas triathlonu większość czasu spędza się w stałej pozycji. Należy siedzieć na przedniej części siodełka, co ułatwia przejście z jazdy na bieg. Pochylona pozycja ciała zmniejsza opór wiatru. Warto zwrócić uwagę na zakup roweru z siodłem anatomicznym, które znacznie zmniejszają ucisk tętnicy sromowej, co może sprawiać duży dyskomfort podczas jazdy.

Błędem jest głębokie siedzenie na końcu siodełka jest błędem i utrudnia bieganie. Gdy zawodnik pochyla się do przodu, kąt pomiędzy udem a tułowiem otwiera się przy zachowaniu tak samo niskiej pozycji pleców. Dodatkowo, pochylając się do przodu, rowerzysta wspiera łuk pleców poprzez rotację bioder na siodełku. To zmniejsza nacisk na odcinek lędźwiowy kręgosłupa. 

O autorze

Treści

Cześć, jestem Jacek Bogusz i uwielbiam wszystko, co związane z rowerami! Jeśli chcesz wiedzieć, jaki rower wybrać albo w co się ubrać na przejażdżkę, to świetnie trafiłeś - chętnie podzielę się z Tobą swoją wiedzą i doświadczeniem. A jeśli myślisz o starcie w triathlonie, to opowiem Ci, jak się do niego przygotowałem i dam kilka wskazówek, które pomogą Ci osiągnąć metę!