Rowery górskie mają wiele zastosowań, zarówno do rekreacyjnej, codziennej, jak i wyczynowej jazdy. Poradzą sobie równie dobrze na asfalcie, leśnej drodze i wyboistej trasie w górzystym terenie. Sprawdź, jakie są rodzaje górali, jakie mogą mieć parametry oraz jaki rower MTB najlepiej wybrać dla siebie.
Rodzaje rowerów górskich – rowery MTB
Wśród górali są rowery o zróżnicowanym zastosowaniu. Różnego rodzaju wyposażenie czyni niektóre z nich bardziej odpowiednimi dla celów sportowych, a inne do rekreacji.
Typy rowerów górskich to:
- rowery typu XC – są najbardziej uniwersalne, nadają się do jazdy turystycznej oraz sportowej,
- MTB turystyczne – to modele do amatorskiej jazdy turystycznej,
- enduro – najlepsze na zaawansowane trasy, które cechuje duża liczba zjazdów oraz skoków,
- trail – inaczej ścieżkowce, przeznaczone do jazdy po górskich trasach,
- downhill – rowery do ekstremalnej jazdy po specjalnie przygotowanych trasach, na których występują duże ilości kamieni i wystających korzeni,
- freeride – to rowery zjazdowe do pokonywania trudnego terenu, które pozwalają na wykonywanie trików i odrywanie się.
Jak rama do roweru MTB
Rowery górskie najczęściej posiadają ramy wykonane z aluminium. Jest to materiał lekki oraz korzystny cenowo. Stalowe ramy są stosowane jedynie w góralach w wersji budżetowej lub kolekcjonerskiej. Ramy z karbonu są superlekkie i przeznaczone przede wszystkim dla zawodowców, jednak o wiele droższe.
Geometria ramy musi być dopasowana do głównej aktywności oraz płci. Dość niska i wygięta górna rura ułatwia wsiadanie, dlatego taką budowę wykorzystuje się w modelach młodzieżowych oraz damskich. Obniżona rama w rowerach typu enduro, trail, downhill czy freeride polepsza wygodę oraz bezpieczeństwo na stromych zjazdach i podczas skoków. Takie modele posiadają również amortyzatory o dużym skoku, regulowaną sztycę lub obniżone siodło. Ostatnie rozwiązanie może znacznie utrudniać, a czasem nawet uniemożliwiać podjazdy.
Rowery mogą mieć różną amortyzację. Modele MTB posiadają przednią amortyzację – hardtaile lub full suspension (lepsze na trudny teren z licznymi nierównościami). Im większy skok amortyzatora, tym lepiej tłumi on wstrząsy na wyboistym terenie.
Jakie koła do roweru MTB?
Rowery górskie dla juniorów oraz niskich osób to przede wszystkim koła o rozmiarze 24 i 26 cali. Modele dla osób dorosłych to najczęściej koła 27,5 i 29 cali. Mniejsze koła zapewniają większa zwrotność, natomiast większe są szybsze, co ma znaczenie zwłaszcza na długich dystansach. Koła o większej średnicy lepiej też tłumią wyboje na trasie, przez co podnoszą komfort jazdy. Te największe (29 cali) są najczęściej spotykane na wyścigach i maratonach.
Jaki napęd do roweru MTB?
Napęd to konstrukcja wielu połączonych elementów, które wprawiają rower w ruch. Odpowiednio dobrany poprawia komfort ruszania oraz zmiany prędkości. Umożliwia też sprawniejsze poruszanie się w trudnym, górzystym terenie.
Najpopularniejsze w rowerach rekreacyjnych są napędy produkcji japońskiego koncernu Shimano. Natomiast na amerykańską firmę SRAM stawiają przede wszystkim bardziej wymagający użytkownicy. Oprócz samej kultury pracy ważny jest też koszt ewentualnej wymiany podzespołów oraz ich dostępność w sklepach i w serwisach. Pod tym względem zdecydowanie lepiej wypada Shimano.
Rowery górskie sportowe oraz przeznaczone dla ambitnych kolarzy posiadają najczęściej napędy jednorzędowe 1x, w których zmiany biegów dokonuje się przy użyciu jednej manetki. W takim przypadku łańcuch przemieszcza się tylko po tylnych zębatkach, dzięki czemu proces jest szybszy, a działanie bardziej niezawodne. Dla osób z niewielkim doświadczeniem w terenie sprawdzi się napęd 2x lub popularny w podstawowych wariantach rowerów napęd 3x. Szybciej można go rozpędzić, a w dodatku pomaga łatwiej pokonywać podjazdy.
Jak dobrać rower do wzrostu?
Wzrost determinuje przede wszystkim wielkość kół oraz rozmiar ramy. W przypadku zakupów przez Internet, w opisie produktu producenta można sprawdzić, do jakiego wzrostu odpowiednia będzie dana wielkość kół czy rama o konkretnym rozmiarze. Warto też zrobić przymiarkę sprzętu w stacjonarnym sklepie rowerowym. Takie rozwiązanie pozwala też sprawdzić, czy rower jest wygodny.
Jeśli masz rower przed sobą, upewnij się, że kiedy stoisz na podłożu rama jest kilka centymetrów poniżej krocza i daje możliwość szybkiego zeskoczenie bez bolesnych skutków.