Trenażer oddechowy służy do indywidualnej rehabilitacji oddechowej. Trenażer ten stosowany jest w leczeniu przewlekłych i nawracających chorób układu oddechowego. Ich stosowanie poprawia oddychanie u osób z chorobami płucnymi, w tym u osób z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc i chorych na astmę. Prawidłowe rozprężanie płuc jest również elementem profilaktyki chorób płucnych, zwłaszcza u osób po zabiegach chirurgicznych w obrębie klatki piersiowej i jamy brzusznej.
Trenażer oddechowy polecany jest dla osób, które długo się leczą. Zwiększa on pojemność płuc, co przyczynia się do wyraźnej poprawy samopoczucia i zwiększa wytrzymałość fizyczną. Z tego powodu z trenażerów oddechowych korzystają również osoby zdrowe, zwłaszcza sportowcy i osoby pracujące głosem. Korzyści z ich stosowania odnoszą również palacze.
Trenażer oddechowy, a Covid
COVID-19 ma ogromny negatywny wpływ psychologiczny zarówno na osoby zakażone, jak i ich bliskich. Choroba pozostawia uczucie osłabienia, przygnębienia i niepokoju. Osoby zmagające się ze skutkami COVID-19 często skarżą się na trudności z oddychaniem jeszcze długo po zakończeniu infekcji. Uczucie duszności dodatkowo się pogłębia, zwłaszcza gdy chorobie towarzyszyło zapalenie płuc lub ostra niewydolność oddechowa. Wszystko to skutkuje niedotlenieniem organizmu i znacznym osłabieniem. Osoby, które przeżyły COVID-19 szybko się męczą, mają niską tolerancję na wysiłek i trudno im wrócić do formy sprzed choroby. Aby przyspieszyć powrót do zdrowia, warto skorzystać z dobrodziejstw rehabilitacji z trenerem oddechowym. Regularne ćwiczenia wzmacniają mięśnie oddechowe i pomagają zwiększyć objętość oddechową. Zwiększenie objętości wdechowej i wydechowej płuc pomaga podnieść stopień nasycenia (saturacji) tlenem we krwi, co eliminuje ryzyko powikłań wynikających z niedotlenienia i poprawia ogólne samopoczucie.”
Trenażer oddechowy do Triathlonu
Osoby aktywne fizycznie, uprawiające sport, zwłaszcza triathlon, mogą w pełni oddychać podczas treningów i mieć pewność, że doskonalą sztukę oddychania. Trudno byłoby zaprzeczyć, że prawidłowe oddychanie podczas ćwiczeń nie jest absolutną koniecznością.