Kask to podstawowe wyposażenie rowerzysty, szczególnie w przypadku szybkiej jazdy po terenach obfitujących w niebezpieczeństwa. Czy wszystkie kaski są identyczne? Zdecydowanie nie. Każde warunki wymagają innych parametrów od tego typu sprzętu. Sprawdź, jakie są rodzaje kasków rowerowych!
Rodzaje kasków rowerowych
Kaski mają za zadanie chronić głowę rowerzysty w razie upadku. W zależności od charakterystyki obranej trasy na kolarza mogą czekać również inne niebezpieczeństwa, przed którymi warto się zabezpieczyć. Od tych warunków w dużej mierze będzie zależał wybór odpowiedniego kasku. Wśród ich rodzajów można wyróżnić:
- kaski na rower MTB,
- kaski na rower szosowy,
- kaski typu orzeszek,
- kaski miejskie.
Jaki kask na rower MTB?
Rowery MTB najczęściej służą do jazdy po terenie, gdzie nie sposób przewidzieć, co może spowodować niebezpieczeństwo. Mogą to być nie tylko upadki, ale także ostre skały czy nisko zwisające gałęzi drzew. Z tego powodu kaski MTB mają bardziej rozbudowane okolice potylicy i obejmują większą część uszu niż te na rower szosowy. Często posiadają też daszki i wiele otworów wentylacyjnych.
Szczególne rodzaje kasków MTB to tzw. kaski fullface i kaski enduro. Te pierwsze cechuje osłona na szczękę oraz wygląd przywodzący na myśl kaski na motocykl. Są używane zazwyczaj w ekstremalnej jeździe terenowej i sportach zjazdowych. Dzięki specjalnej budowie można założyć do nich też gogle.
Kaski enduro z kolei mają mocniej rozbudowaną tylną część głowy i służą przede wszystkim do bardzo szybkiej jazdy.
Jaki kask na rower szosowy?
Podczas jazdy na asfalcie warto mieć założony kask, który ochroni głowę przed uderzeniem w płaską powierzchnię. Powinna cechować go również aerodynamiczna budowa oraz dobra cyrkulacja powietrza. Ich budowa nie może utrudniać kolarzom szybkiej jazdy, co byłoby przeszkodą w trakcie zawodów. Otwory wentylacyjne w tego typu sprzęcie są zaprojektowane w taki sposób, aby zminimalizować opory powietrza. Profesjonalne modele prawie całkiem są ich pozbawione.
Kask typu orzeszek
Tak zwane orzeszki to sprzęt przede wszystkim do dirtu oraz jazdy na rowerach typu BMX. Charakteryzują się dużą wytrzymałością. Ich zadaniem jest ochrona przed naprawdę twardymi powierzchniami jak beton czy asfalt. Ich nazwa pochodzi od charakterystycznego wyglądu i jednolitej budowy, która przypomina orzech. Skorupa cechuje się dużą twardością i rozprasza siłę uderzeń. Nie posiadają otworów wentylacyjnych, które mogłyby osłabić konstrukcję.
Są stosowane także przez miłośników innych ekstremalnych sportów, m.in. jazdy na rolkach, deskorolce czy hulajnodze wyczynowej.
Kaski miejskie
W kaskach miejskich najważniejszy zwykle jest wygląd. Służą często celom rekreacyjnym czy dojazdom do pracy. Dostępne są rozmaite modele, które mogą przypominać zarówno orzeszki, kaski MTB czy enduro. Bezpieczeństwo jest istotnym elementem, jednak w tym przypadku producenci rywalizują głównie oryginalnym designem.
Systemy i technologie w kaskach rowerowych
Jedną z technologii stosowanych w budowie kasków rowerowych jest In-mold, która pozwala na innowacyjne połączenie skorupy wewnętrznej i zewnętrznej. Osiąga się to dzięki umieszczeniu w tej ostatniej specjalnej substancji (zwykle polistyrenu). Dzięki temu kask jest lekki, ale równie wytrzymały.
Innym rozwiązaniem stosowanym w kaskach jest system MIPS (Multi-directional Impact Protection System). Jego zadaniem jest rozproszenie siły uderzenia w przypadku niebezpieczeństwa. Wszystko za sprawą wkładki umieszczonej pod skorupą zewnętrzną, której elementy przemieszczają się w razie uderzenia. Można znaleźć ten system zarówno w kaskach szosowych, jak i MTB. Na tym systemie jest wzorowana także bardziej zaawansowana technologia, która dzieli skorupę na dwie części, a w razie wypadku jedna z nich pozostaje na miejscu, natomiast druga się zrywa i przejmuje całą energię uderzenia.
Waga kasku rowerowego
W przypadku kasków obowiązuje zasada Im lżejszy, tym lepiej. Należy przy tym pamiętać o odpowiedniej wytrzymałości. Najlżejsze modele to waga poniżej 200 g.
Inną kategorią są kaski dziecięce, które nie posiadają rozbudowanych systemów nośnych. Są lekkie i w ich przypadku stawia się przede wszystkim na wygląd, ponieważ dzieci nie osiągają zawrotnych prędkości podczas jazdy na rowerze. Z kolei istotne jest jak najmniejsze obciążenie.
Ile powinien kosztować dobry kask rowerowy?
Dobry kask rowerowy oznacza wytrzymały i możliwie lekki sprzęt z odpowiednimi technologiami. Kask z systemem MIPS możesz kupić już za około 200 zł. Modele dziecięce i miejskie będą o wiele tańsze niż np. kaski MTB czy enduro.