czym jest triathlon
Triathlon

Co to jest triathlon?

Triathlon to konkurencja sportowa, która wymaga ogromu przygotowań kondycyjnych i siłowych, hartu ducha i wielkiej zawziętości. Można rozgrywać ją na wielu dystansach, które różnią się w zależności od zawodów. Wiele z nich wymaga od uczestników przebiegnięcia maratonu, a to tylko jeden z etapów. Sprawdź, czym dokładnie jest triathlon i jakie są najdłuższe dystanse w tej konkurencji!

Co to jest triathlon?

Triathlon to wszechstronna dyscyplina, która łączy w sobie trzy różne sporty – bieganie, jazdę na rowerze i pływanie. Ze względu na ich popularność w USA w latach 70. XX wieku postanowiono połączyć je w jedną konkurencję i zorganizowano pierwsze zawody w trójboju.

Pierwszym etapem rozgrywek jest pływanie, które zwykle odbywa się z wykorzystaniem otwartych akwenów wodnych. Zawodnicy rozpoczynają start wspólnie. Kiedy temperatura wody spada poniżej 20 stopni dozwolone jest używanie pianki pływackiej. 

Drugi etap to jazda na rowerze, bezpośrednio po zakończeniu pływania. Zasady są identyczne jak w klasycznym wyścigu kolarzy. Ostatnia konkurencja to bieg na określonym dystansie.

Triathlon – dystanse

W triathlonie nie ma ujednoliconych dystansów. Zależą one przede wszystkim od rodzaju rozgrywanych zawodów. Za standardowe odległości często przyjmuje się dystans olimpijski, czyli:

  • 1,5 kilometra pływania,
  • 40 kilometrów kolarstwa,
  • 10 kilometrów biegu.

Są też zawody o dystansie sprinterskim, w których należy pokonać:

  • 0,75 kilometra w wodzie,
  • 20 kilometrów na rowerze,
  • 5 kilometrów biegiem.

Z kolei w rozgrywkach International Triathlon Union (ITU) wymagają pokonania o wiele dłuższych dystansów:

  • 4 kilometry pływania,
  • 130 kilometry jazdy na rowerze,
  • 30 kilometrów biegu.

Jak trenować triathlon?

Do rozpoczęcia treningów do trójboju nie potrzeba wielu specjalistycznych sprzętów. Pływanie można ćwiczyć na każdej pływalni. Ważna jest wytrwałość i systematyczność. Niedoświadczone osoby mogą skorzystać z pomocy profesjonalnych instruktorów, by dobrze opanować choć jeden styl pływacki.

Do początkowych treningów kolarskich można wykorzystać dowolny rower.  Większość zawodów rozgrywanych w Polsce nie ma określonych wymagań dotyczących parametrów sprzętu, dzięki czemu można brać w nich udział w ramach przygotowań. Do samego triathlonu warto jednak zainwestować w solidny rower, który może umożliwić osiągnięcie dużo lepszego wyniku.

Sukces w bieganiu zależy przede wszystkim od regularnego treningu. Z pewnością cenne będzie doświadczenie w joggingu, ale nawet osoby, które do tej pory nie biegały mogą swobodnie zacząć, bez konieczności inwestowania w specjalny sprzęt.

Najbardziej wyczerpujący triathlon na świecie

Wiele najtrudniejszych i najbardziej wymagających zawodów w triathlonie odbywa się w terenie górskim. Aby wziąć w nich udział konieczna jest niezwykła wytrwałość, odporność na ból, odwaga, a także silna chęć rywalizacji.

Celtman! to zawody rozgrywane w Torridon w Szkocji pod koniec czerwca. Odbywają się na dystansie 3,8 km w pływaniu, 202 km na rowerze oraz 42 km biegu. Monumentalne wzniesienia Torridon górują nad jeziorem Loch Shieldaig, które jest miejscem konkurencji pływackiej. Po zakończeniu wyścigu w zimnych wodach zbiornika, zawodnicy rozpoczynają bieg po górach, podczas którego pokonują ponad 2000 m przewyższenia. Często muszą zmagać się przy tym z mocnym wiatrem znad brzegu morza. 

Ironman 70.3 UK to dość popularne zawody w trójboju. Odbywają się 28 czerwca w górach Exmoor w Anglii. Konkurencja obejmuje pływanie na dystansie 1,9 km, 90 km jazdy na rowerze oraz 21,1 km biegu. Dwukrotny zwycięzca tych zawodów – Hawaii Chris stwierdził w 2006 r., że był to najbardziej wyczerpujący wyścig. Trasę kolarską wytyczono przez wszystkie wzniesienia masywu Exmoor.

O autorze

Treści

Cześć, jestem Jacek Bogusz i uwielbiam wszystko, co związane z rowerami! Jeśli chcesz wiedzieć, jaki rower wybrać albo w co się ubrać na przejażdżkę, to świetnie trafiłeś - chętnie podzielę się z Tobą swoją wiedzą i doświadczeniem. A jeśli myślisz o starcie w triathlonie, to opowiem Ci, jak się do niego przygotowałem i dam kilka wskazówek, które pomogą Ci osiągnąć metę!