Triathlon
Triathlon

Triathlon dla początkujących – poradnik

Generalnie nie ma ustalonych dystansów dla trzech sportów w triathlonie. Dystans, na którym pływasz, jeździsz na rowerze lub biegasz zależy od danego wydarzenia i jest oparty na indywidualnym poziomie sprawności fizycznej i osobistych celach. Niektóre popularne kategorie obejmują:

 •  Igrzyska Olimpijskie: 1500 m pływanie, 40 km rower, 10 km bieg 
 • Half-Ironman: 1,9 km pływanie, 90 km rower, 21,1 km bieg (półmaraton) 
 • Ironman: 3,8 km pływanie, 180 km rower, 42,2 km bieg (maraton)

Jaki sprzęt do triathlonu? 

Triathlon to ekscytujący sport pełen adrenaliny i czystej radości. Chociaż może być kosztowny, początkujący nie potrzebuje całego sprzętu, aby zacząć. Poniżej znajdziesz informacje, jak dobrać sprzęt triathlonowy dla: 

 • pływania, 
 • jazdy na rowerze,
 • biegania 

Jaki sprzęt do pływania? 

Pierwszym niezbędnym elementem, którego potrzebujesz jest strój kąpielowy, a może trisuit lub szorty kąpielowe. Jeśli zawody są na otwartej wodzie, można wypożyczyć piankę, co znacznie obniży koszty. Pamiętaj, że w otwartych akwenach,  temperatura będzie znacznie chłodniejsza niż w podgrzewanym basenie, a pianki pomagają również poprzez poprawę pływalności. Warto też wyposażyć się w czepek i dobre okulary pływackie. 

Jaki sprzęt na rower? 

Rower szosowy jest niezbędny dla wielu triathlonistów, ale jest też jednym z najdroższych elementów wyposażenia. Możesz kupić dobry rower szosowy za stosunkowo niewielkie pieniądze. Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, to kupić pedały zastrzaskowe: dają one większą wydajność i lepszą moc wyjściową, a dodatkowo ułatwiają takie rzeczy jak podjazdy pod wzgórza. 

Po pływaniu należy przebrać się w strój kolarski. Ręcznik z mikrofibry pomoże usunąć nadmiar wody, co ułatwi założenie lycry. Para spodenek z wkładką i koszulka to podstawowe elementy zestawu kolarskiego, który później może służyć jako zestaw do biegania.

Najpotrzebniejszy sprzęt do jazdy na rowerze triathlonowym: 

 • rower szosowy, 
 • strój kolarski, 
 • ręcznik z mikrofibry,
 • kask,
 • okulary słoneczne. 

Jaki sprzęt do biegu triathlonowego? 

Ostatni etap triathlonu wymaga najmniejszego wyposażenia i sprzętu. Jako biegacz, powinieneś mieć buty do biegania czekające na Ciebie po powrocie do strefy przejściowej. Opcjonalne dodatki to czapka, okulary.

Jak się odżywiać w trakcie zawodów triathlonowych? 

Przed wyścigiem upewnij się, że kilka godzin wcześniej zjesz posiłek bogaty w węglowodany. Pozwoli to utrzymać organizm w ruchu przez cały czas trwania zawodów, zwłaszcza jeśli te węglowodany są wolno uwalniane: takie jak płatki owsiane, banany czy makaron. Jeśli czujesz potrzebę uzupełnienia paliwa podczas wyścigu, miej pod ręką baton energetyczny lub żel, który możesz wykorzystać podczas zmiany.

Triathlon dla początkujących – słownik 

TRI-SUITKombinezon triathlonowy jest (znany również jako trisuit), jest noszony we wszystkich trzech sportach, co oznacza, że nie ma potrzeby zmiany, gdy się zmieniasz. Nie jest obowiązkowy. 
TRANSITIONJest to strefa zmian. Po ukończeniu danej dyscypliny zawodnik udaje się do strefy,  by zmienić obuwie, zdać rower itd.  
SPLITTo czas, który jest podzielony na zmiany między dyscyplinami. 
SESJE „BRICK”:To treningi, które obejmują dwie dyscypliny sportu. 
O autorze

Treści

Cześć, jestem Jacek Bogusz i uwielbiam wszystko, co związane z rowerami! Jeśli chcesz wiedzieć, jaki rower wybrać albo w co się ubrać na przejażdżkę, to świetnie trafiłeś - chętnie podzielę się z Tobą swoją wiedzą i doświadczeniem. A jeśli myślisz o starcie w triathlonie, to opowiem Ci, jak się do niego przygotowałem i dam kilka wskazówek, które pomogą Ci osiągnąć metę!